Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 05-04-13 15:42 #1
    Προεπιλογή Βοηθεια στην Επιλογη Ποδηλατου Γυμναστικης
    Καλησπερα σε ολους..
    Δεν ξερω αν ανοιξα το τοπικ στο σωστο μερος.. Αν οχι ας μεταφερθει..
    Θελω να παρω ενα στατικο ποδηλατο γυμναστικης ωστε να κανω τα πρωινα πριν παω στη δουλεια..
    Εχει κανεις να μου προτεινει καποιο συγκεκριμενο?
    Τι πρεπει να προσεξω στην επιλογη?
    Το budget ειναι περιπου 200 ευρω..

    Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-04-13 15:45 #2
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Καλησπερα..γιατι να μην παρεις ενα κανονικο ποδηλατο και να βγαινεις εξω?(και χρηματικα θα ειναι πιο οικονομικο και πιο ευχαριστο απο το να εισαι μεσα στο σπιτι)
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-04-13 15:50 #3
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Και γιατι να μην συνδιασεις ενα ποδηλατο με ενα προπονητηριο?

    Θα μπορεις να κανεις και μεσα στο σπιτι αλλα θα μπορεις να βγαινεις και εκτος

    Αν κοιταξεις σε αγγελιες μπορεις να βρεις απο ~50 μεταχειρισμενο και αλλα ~100 ενα απλο ποδηλατο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-04-13 17:02 #4
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    απλα απο οτι καταλαβα ο φιλος θελει να κανει πριν πηγαινει στην δουλεια. απο το να παρει ενα κανονικο ποδηλατο, ντισου- ξεντυσου βαλε -βγαλε το ποδηλατο απο το σπιτι θα του περνει ωρα. θα θελει να κανει το cardio του να κανει μπανιο κ να φευγει στη δουλεια...
    εγω παντως θα σου προτεινα κατι σαν αυτο ,

    παρα σαν αυτo

    για τον λογο οτι αν κανεις πολυ δεν θα σου πιανετε η μεση...
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-04-13 18:07 #5
    Προεπιλογή
    jannous εισαι στο μυαλο μου....
    αυτο ακριβως ειναι το σκεπτικο μου..!!
    προτιμω κατι σαν το δευτερο που εβαλες γιατι ειναι πιο βολικο κ δεν πιανει τοσο χωρο..
    ξερουμε καποιες συγκεκριμενες μαρκες/μοντελα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-04-13 19:11 #6
    Προεπιλογή
    Καμια προταση;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-04-13 10:15 #7
    Προεπιλογή
    κανεις δεν χρησιμοποιει ή δεν εχει υποψη του καποιο συγκεκριμενο μοντελο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-04-13 10:24 #8
    Προεπιλογή
    γράψε στο google ποδήλατα γυμναστικής και το πρώτο που θα σου βγάλει ειναι το skroutz.. εκεί μέσα θα σου βγάλει όλα τα ποδήλατα γυμναστικής.
    Trust yourself, dig deep down and ask yourself: ‘who do you want to be?’. Not what, but who. arnold schwarzenegger.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-04-13 10:33 #9
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spirus Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις δεν χρησιμοποιει ή δεν εχει υποψη του καποιο συγκεκριμενο μοντελο?
    Φίλε από άποψη κόστους και αξιοπιστίας θα έλεγα καλύτερα να πάρεις ένα φτηνό ποδήλατο με προπονητήριο. Και βολικό και πολύχριστο και σίγουρα δεν θα σου πιάνει χώρο. Άμα ψάξεις λίγο περισσότερο το θέμα θα δεις πως έχω δίκιο και στο αναφέρω καθώς είχα στατικό ποδήλατο στο σπίτι και μετέπειτα ποδήλατο με προπονητήριο. Και τώρα που ανοίγει ο καιρός θα θέλεις να βγεις καμία βόλτα έξω, να κάνεις την αερόβια σου και τζάμπα βόλτα
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-04-13 13:08 #10
    Προεπιλογή
    Απο το skroutz κτλ μπορω να δω τι παιζει με μοντελα.. απλα ρωτησα αν καποιος εχει να μου προτεινει καποια δοκιμασμενη λυση..
    Καποια συγκεκριμενη μαρκα/μοντελο που ξερετε οτι αξιζει..

    Νasser εχω κανονικο ποδηλατο (mtb) για τις απογευματινες βολτες..
    Οπως εγραψα παραπανω θελω στατικο ποδηλατο για την πρωινη αεροβια πριν την δουλεια οπου δεν εχω και πολυ χρονο για βγαλε-βαλε, κλειδωσε/ξεκλειδωσε κτλ του κανονικου ποδηλατου.

    Με το στατικο ποδηλατο θα ξυπναω, θα πινω ενα ποτηρι κρυο νερο, θα φοραω ενα ζευγαρι παπουτσια και ...θα αρχιζω το πεταλι..
    25-30 λεπτα ποδηλατο, πρωτεινη, μπανανα ή λιγο βρωμη, ντους και δρομοοο.......

    Το φορουμ φταιει που λεει οτι η πρωινη αεροβια κ οντας νηστικος εχει τα καλυτερα αποτελεσματα..!!!
    Εκτος και αν εχω καταλαβει λαθος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-04-13 09:39 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Φίλε Σπύρο αν παρατηρήσεις ο ArgoSixna και ο Νasser ''και οι δύο χρόνια ποδηλάτες'' σου γράφουν για ποδήλατο + προπονητήριο. Αυτό στην ουσία είναι μια βάση που σου επιτρέπει το mtb που κατέχεις να το χρησιμοποιείς και εντός σπιτιού σαν στατικό ποδήλατο.

    Όνομα: proponitirio podilaton2.jpeg Εμφανίσεις: 11494 Μέγεθος: 56,2 KB
    Όνομα: proponitirio podilaton.jpeg Εμφανίσεις: 12336 Μέγεθος: 11,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-04-13 10:28 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Το θέμα με το ποδήλατο δεν είναι μόνο άντε το πήρα, το καβαλικεύω και κάνω πετάλι...
    Θα πρέπει να έχει σωστή στάση το σώμα πάνω στο ποδήλατο, για να έχεις τις ελάχιστες καταπονήσεις σε γόνατα και μέση. Το ειδικό κολάν με μαξιλαράκι για ποδηλασία, το θεωρώ απαραίτητο όσο ποδήλατο και αν κάνει κάποιος είτε εντός είτε εκτός. Επομένως τι πιο σωστό να έχεις το ποδήλατο ρυθμισμένο στα μέτρα σου ακριβώς και έπειτα να το βάζεις ή να το έχεις έτοιμο τα πρωινά στο προπονητήριο σου, ανεβαίνεις και κάνεις τη δουλειά σου.
    Εντός σπιτιού μόνο το κράνος δεν θα είναι απαραίτητο... Τα υπόλοιπα επιβάλλονται!
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-04-13 15:27 #13
    Προεπιλογή
    καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις..
    ολα αυτα που γραφετε τα εχω υποψη μου και τα κατανοω..
    και γω κανω χρονια ποδηλατο βουνου και χωμενος φουλ στην φαση του mtb..
    επισης εχω ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο που ανεφερετε..
    ακομα και προπονητηριο ειχα παλιοτερα (tacx).

    οπως ειπα και παραπανω το στατικο ποδηλατο το θελω για συγκεκριμενους λογους..
    Ισως να φταιω εγω που δεν τους ανελυσα πληρως..
    Συμπληρωνω λοιπον..

    Εχω σοβαρη ελειψη χρονου τα πρωινα..
    Θελω μια γρηγορη και οσο πιο πολυ γινεται αποτελεσματικη λυση.
    Ηδη ξυπναω αρκετα νωρις..
    - Η διαδικασια του ντυνομαι οπως πρεπει 6:45 το πρωι, να κατεβαινω στο -1 στο υπογειο να ξεκλειδωνω, να ανεβαζω απο σκαλες το ποδηλατο, (ειναι κ ψιλοβαρυ, Rocky Mountain FS μεγεθος L), να κανω την βολτα και μετα παλι ολη η διαδικασια αναστροφα θα μου περνει παρα πολυ χρονο.. Κουραζομαι που το σκεφτομαι..
    Μη μου πειτε να παρω trekking για πιο ελαφρυ..
    - Δυστυχως το σπιτι ειναι πολυ μικρο και δεν μπορω να εχω το ποδηλατο πανω.. Και φυσικα δεν το βαζω στο μπαλκονι (= φουλ υγρασια)
    Μη μου πειτε να βαλω το προπονητηριο στο υπογειο...........
    - Επισης μπορει να το χρησιμοποιουν κ αλλα ατομα στην οικογενεια..

    Εχοντας ολα αυτα στο μυαλο μου ανοιξα αυτο το θεμα με μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση... Ξεροντας τα θετικα/αρνητικα του στατικου ποδηλατου..
    Ξερω οτι το ιδανικο θα ηταν τρεξιμο αλλα τα χαραματα δεν το πολυπαλευω..

    Οποτε αν εχετε υποψη σας καποια καλη μαρκα/μοντελο για στατικο ποδηλατο......
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-04-13 22:38 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    ΄κατ αρχην μαρκες και τετοια δεν παίζουν μεγαλο ρόλο όλα κινα ταιβαν γινονται ,όταν πάς να πάρεις ποδήλατο για σπίτι το βασικότερο που πρέπει να προσέξεις για να έχει ομαλή λειτουργία κύλισης και αντίστασης , για να μην το βαρεθείς , είναι να είναι μαγνητικό η ηλεκτρομαγνητικό ,έτσι θα το ζητήσεις , ανάλογα με τα βαλάντια που θα διαθέσεις .

    να έχει εγγύηση και ανταλλακτικα και σήμασία έχει απο κεί που θα το πάρεις να είναι άτομα αξιόπιστα ώστε και μετα την εγγύηση να υπάρχουν ανταλλακτικα να το φτιάξεις αν χαλάσει κατι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση