Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 30-05-13 22:34 #1
    Προεπιλογή Γυμναστικη και προβλημα με τον υπνο..
    Καλησπέρα παίδες.. Τον τελευταιο χρονο αντιμετοπίζω σοβαρο πρόβλημα με τον ύπνο μου.. Συγκεκριμενα οποτε κάνω γυμναστικη εκεινο το βραδυ θα δυσκολευτώ πολύ να κοιμηθω.. Δηλαδη θα κοιμηθώ το πολυ 2-3 ωρες και καποιες φορες δεν μπορώ να κοιμηθώ και καθόλου.. Διαβασα κανα 2 αρθρα για το τι μπορει να επηρεασει τον υπνο μου και τα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι που να ταιριαζει στην περιπτωση μου.. Τι να πω ρε παιδες και υδατανθρακες εχω πολλους στην διατροφη μου και γενικα απο θερμιδες ειμαι υπερθερμικα τον περισσοτερο καιρο.. Καφείνη δεν παιρνω καθολου ουτε κανενα pre workout.. Την υπερπροπονηση την αποκλειω γιατι τα 45 λεπτα δεν τα περναω σχεδων ποτε και τα σετ που κανω δεν ειναι παρα πολλα και ουτε φτανω σε αποτυχια.. Δεν νομιζω να ειναι ολο αυτο μες στο μυαλο μου γιατι εδω και ενα μηνα που εχω σταματηση τελειως την γυμναστικη κοιμαμαι παρα πολυ δηλαδη 10ωρες και πανω.. Και γενικα επειδη ειχα ακουσει οτι αν κανω αργα γυμναστικη μπορει απο την υπερενταση να μην μπορω να κοιμηθω αλλα και το πρωι να κανω παλι συμβαινει αυτο.. Απο συμπληρωματα επερνα πολυβιταμίνη και πρωτεινη αλλα και παλι τι να πω εχω αλλαξει 5-6 μαρκες και παλι το ιδιο γινετε αρα δεν νομιζω να φταιει το συμπληρωμα..

    Ξερει καποιος να μου πει τι να κανω? Εχω ξεμεινει απο λυσεις και την γυμναστικη δεν θελω να την παρατησω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-05-13 23:12 #2
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    το φυσιολογικο ειναι να σου συνεβαινε το αντιθετο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-05-13 11:55 #3
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Πόσο καιρό αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα? Έχει μεγάλο διάστημα?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-05-13 20:04 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    έχει να κάνει με την γυμναστικη αλλα είναι και ψυχολογικό
    δεδομένο ότι η γυμναστικη το βράδυ λόγω της υπερέντασης σε κάποιους όχι σε όλους επηρεάζει την ποιότητα του ύπνου , αυτο όμως μπορει να συμβεί και άσχετα με την γυμναστική , είναι πολλοι που έχουν αυτο το πρόβλημα
    αυτο ίσως μετα απο μια περίοδο 2 μηνών να εξαλειφθει γιατι αν το πάθεις κάποιες φορες και επιβεβαιωμένα είναι απο την γυμναστικη , μετα έχοντάς το στο μυαλό υποσυνείδητα επηρεάζει χωρίς να το θέλουμε


    επίσης παίζει ρόλο και το βραδυνό φαγητο , ελαφρυ δείπνο και τουλάχιστον 2 ώρες πρίν τον ύπνο γιατι ακόμη και ενα μεγάλο και δύσπεπτο γεύμα μπορει να επηρεάσει την ποιότητα του ύπνου
    και βοηθαν κατι ειδικα αφεψήματα που χαλαρώνουν και έρχετε πιο γρήγορα ο ύπνος , αλλα καλα όλα αυτα αλλα ο ψυχολογικός παράγων και η ένταση της ημέρας πολλες φορες σε ορισμένους φέρνει υπερένταση και φαίνετε την ώρα που πάει να χαλαρώσει κάποιος και δεν μπορεί , όπως επίσης η μη σωστη θερμοκρασία και ο θόρυβος , το καλοκαίρι πχ λόγω ζέστης και υγρασίας πολλοι έχουν πρόβλημα με τον ύπνο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-05-13 20:25 #5
    Προεπιλογή
    Γιατι δε βαζεις τις προπονησεις σου το πρωι η εστω ο απογευμα...?το σωμα σου θα εχει ηρεμησει μεχρι την ωρα του υπνου...απο αυτα που λες ειναι σχεδον βεβαιο οτι φταει η υπερενταση απ'την προπονηση...επισης πριν πεσεις για υπνο μην πλακωνεσαι στο φαι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-06-13 12:30 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο καιρό αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα? Έχει μεγάλο διάστημα?
    Το προβλημα φιλε billy εχει που με ταλαιπορει απο το προηγουμενο καλοκαιρι, δηλαδη κοντα ενα χρονο..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει να κάνει με την γυμναστικη αλλα είναι και ψυχολογικό
    δεδομένο ότι η γυμναστικη το βράδυ λόγω της υπερέντασης σε κάποιους όχι σε όλους επηρεάζει την ποιότητα του ύπνου , αυτο όμως μπορει να συμβεί και άσχετα με την γυμναστική , είναι πολλοι που έχουν αυτο το πρόβλημα
    αυτο ίσως μετα απο μια περίοδο 2 μηνών να εξαλειφθει γιατι αν το πάθεις κάποιες φορες και επιβεβαιωμένα είναι απο την γυμναστικη , μετα έχοντάς το στο μυαλό υποσυνείδητα επηρεάζει χωρίς να το θέλουμε


    επίσης παίζει ρόλο και το βραδυνό φαγητο , ελαφρυ δείπνο και τουλάχιστον 2 ώρες πρίν τον ύπνο γιατι ακόμη και ενα μεγάλο και δύσπεπτο γεύμα μπορει να επηρεάσει την ποιότητα του ύπνου
    και βοηθαν κατι ειδικα αφεψήματα που χαλαρώνουν και έρχετε πιο γρήγορα ο ύπνος , αλλα καλα όλα αυτα αλλα ο ψυχολογικός παράγων και η ένταση της ημέρας πολλες φορες σε ορισμένους φέρνει υπερένταση και φαίνετε την ώρα που πάει να χαλαρώσει κάποιος και δεν μπορεί , όπως επίσης η μη σωστη θερμοκρασία και ο θόρυβος , το καλοκαίρι πχ λόγω ζέστης και υγρασίας πολλοι έχουν πρόβλημα με τον ύπνο
    Καλησπερα κυριε Ηλια... Το προβλημα μου ειναι οτι ολο αυτο συμβαινει εδω και ενα χρονο κοντα.. Ισως να φταει το οτι εκανα γυμναστικη 4 ωρες πριν τον υπνο και δεν προλαβαινα να ηρεμισω.. Αφου επεφτα για υπνο και δεν νυσταζα καθολου, ενιωθα δηλαδη λες και ειχα ξυπνιση πριν καμια ωρα και ημουν ετοιμος να αρχισω και παλι την μερα μου... Αλλα αφου περνουσαν οι ωρες και δεν καταφερνα να κοιμηθω ολο το βραδυ το επομενο πρωι ημουν πτωμα, και ολο αυτο το πραγμα με πηγε πισω σε πολλα θεματα, ιδιαιτερα στις προπονησεις μου γιατι με 2 ωρες υπνο η και καθολου πολλες φορες που να βγαλω μετα σοβαρη προπονηση...
    Βεβαια το ιδιο γινόταν και τα Σαββατα, οπου ειχα πρωινή προπόνηση και η μερα ηταν πιο χαλαρη..
    Για το θεμα του φαγητου ενταξει συνηθως ετρωγα κατι που να μπορω να το χωνεψω, και το στομαχι μου το βραδυ δεν ιο νιωθω ποτε βαρύ εκτος κιαν φαω κοκκινο κρεας..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-06-13 12:43 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Eχω ακριβως το ιδιο θεμα με σενα τις Low carb days. Μηπως δεν τρως αρκετά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-06-13 21:52 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχω ακριβως το ιδιο θεμα με σενα τις Low carb days. Μηπως δεν τρως αρκετά?
    Καλησπερα φιλε.. Να σου πω την αληθεια δεν μετραω ποσοτητες αλλα νιωθω υπερπληρης και ανεβαινω κιλα.. Αν και επειδη καθισα και το σκεφτηκα μπορει να ανεβαινω κιλα επειδη εχω αρκετα ανεβασμενη πρωτεινη.. Καποιες μερες στους υδατανθρακες θα ειμαι περιπου 70γρ κατω ή πανω, εξαρταται απο το μεσημεριανο γιατι δεν εχω στανταρ γευματα.. Ισως αυτες οι μερες που ειμαι κατω να μου κανουν την δουλεια και να μου χαλανε τον υπνο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-06-13 22:05 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    70γρ είναι οι Low carb μέρες μου και τότε δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω και εγώ κάθε μία ώρα, αισθάνομαι ότι είμαι έτοιμος να πάω δουλειά αλλά το πρωί είμαι κομμάτια. Τα ίδια συμπτώματα με σένα. Τις μέρες που τρώω υδατάνθρακα κοιμάμαι κανονικά. Για τσέκαρέ το.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-06-13 22:47 #10
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Μία πιθανή αιτία είναι ότι πιέζεις πολύ τον εαυτό σου να κοιμηθεί γιατί "έτσι πρέπει". Μ' άλλα λόγια αυτό που δεν σ'αφήνει να κοιμηθείς είναι το άγχος σου αν θα τα καταφέρεις να κοιμηθείς ή όχι. Και όσο περνάει η ώρα και δεν τα καταφέρνεις, το άγχος αυτό μεγαλώνει. Δηλαδή μπορεί να είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό και όχι λειτουργικό, φαγητού, προπόνησης κ.λπ. Και γω παλιά έμενα πολλές φορές ξύπνιος μέχρι το πρωί και νόμιζα ότι είναι από την ένταση της βραδινής προπόνησης ή το βραδινό γεύμα. Τελικά ανακάλυψα ότι με είχαν επηρεάσει κάποια άρθρα στο t-nation που λέγανε ότι ο βαθύς 8ωρος ύπνος είναι must, ότι αλλιώς δεν αναπτύσσεσαι, ότι στην επόμενη προπόνηση θα σέρνεσαι και τα παρόμοια. Αυτά βέβαια ισχύουν, αλλά εμένα υποσυνείδητα μου δημιούργησαν το άγχος του "πρέπει να κοιμηθώ" κι αυτό το άγχος με κρατούσε ξύπνιο.
    Στο δια ταύτα: προσπάθησε να διώξεις τη σκέψη του "πρέπει". Αν δεν σε παίρνει ύπνος, μη "ζορίζεσαι" να κοιμηθείς, θα το κάνεις χειρότερο. Είναι καλύτερα να σηκωθείς και να δεις μια ταινία ή ξαπλωμένος να "ξαναπαίξεις" στο μυαλό σου κάτι ευχάριστο που έκανες μέσα στη μέρα. Γενικά, απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι που να μην έχει σχέση με το ββ και το "πρέπει" του ύπνου. Έτσι θα νικήσεις το άγχος και ο ύπνος θα έρθει φυσιολογικά.
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-06-13 22:59 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Σαφέστατα ισχύει και αυτό, προσωπικά κατέληξα ότι άμα το σώμα θέλει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για το πότε θα κοιμηθείς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-06-13 03:58 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    σωστα κι αυτα που είπαν τα παιδια πιο πάνω άλλωστε ανεφερα οτι ο ψυχολογικός παράγων είναι σοβαρότατος και πάνω απο διατροφές και σχετικα , ότι και να φας ότι και να κάνεις έχει ανθρώπους που τρωνε ότι χειρ΄λοτερο να κοιμηθει κάποιος και κοιμούνται σαν πτώματα
    και αυτο που χαρακτηρίζει αυτα τα άτομα είναι η αναισθησία
    έχω περάσει και γω απο αυτο το σταδιο και ομολογω ακόμα και τωρα κοιμαμε ξημερώματα ακόμα και αν έχω να ξυπνησω νωρίς αλλα τωρα τουλάχιστον κοιμάμε έστω και λίγες ώρες , απλα αυτο ήταν σε μια περίοδο που ήμουν πολυ στρεσαρισμένος και τι προβατακια να μετρούσα ο ύπνος δεν με έπαιρνε με τιποτε

    απλα και η σκέψη ότι πάλι δεν θα μπορέσω να κοιμηθω είναι αρνητικός παράγων και το σωστο είναι για άτομα που δεν μπορουν την ώρα που θέλουν να κοιμούνται την ώρα που μπορο'ύν , μπορει δηλαδη το μεσημερι η απόγευμα να νιωσει κανείς ταση για υπνο και υπνηλία , καλό είναι έστω εκείνη την ώρα να κοιμηθει έστω μια ώρα , αυτο αλλάζει την ψυχολογια και διώχνει την υπερένταση και μετα απο κάποιο διαστημα μπορει να κοιμηθεί και βράδυ την ώρα που θέλει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-06-13 07:38 #13
    Προεπιλογή
    Σου απαντάω με 20 λεπτά ύπνο και αυτό το παθαίνω συχνά αλλά σχεδόν πάντα φταίει το μυαλό μου επειδή μπαίνει στο τριπάκι "ωχ μαλάκα σε έπιασε τώρα μάτι δεν θα κλείσεις" και όντως δεν κλείνω μάτι. Χτες σκεφτόμουν επί 6 ώρες μήπως κάτι με αγχώνει που δεν έχει βγει στην επιφάνεια, όπως βλέπεις κοντεύω να χαζέψω από την σκέψη
    Τον τελευταίο καιρό έκοψα τον μεσημεριανό ύπνο και νομίζω χειροτέρεψε τα πράματα αντί να τα καλυτερέψει. Πάντως όλο τον χρόνο δεν τα έχω αυτά, αλλαγή εποχής πάντα προς καλοκαίρι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-06-13 22:50 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία πιθανή αιτία είναι ότι πιέζεις πολύ τον εαυτό σου να κοιμηθεί γιατί "έτσι πρέπει". Μ' άλλα λόγια αυτό που δεν σ'αφήνει να κοιμηθείς είναι το άγχος σου αν θα τα καταφέρεις να κοιμηθείς ή όχι. Και όσο περνάει η ώρα και δεν τα καταφέρνεις, το άγχος αυτό μεγαλώνει. Δηλαδή μπορεί να είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό και όχι λειτουργικό, φαγητού, προπόνησης κ.λπ. Και γω παλιά έμενα πολλές φορές ξύπνιος μέχρι το πρωί και νόμιζα ότι είναι από την ένταση της βραδινής προπόνησης ή το βραδινό γεύμα. Τελικά ανακάλυψα ότι με είχαν επηρεάσει κάποια άρθρα στο t-nation που λέγανε ότι ο βαθύς 8ωρος ύπνος είναι must, ότι αλλιώς δεν αναπτύσσεσαι, ότι στην επόμενη προπόνηση θα σέρνεσαι και τα παρόμοια. Αυτά βέβαια ισχύουν, αλλά εμένα υποσυνείδητα μου δημιούργησαν το άγχος του "πρέπει να κοιμηθώ" κι αυτό το άγχος με κρατούσε ξύπνιο.
    Στο δια ταύτα: προσπάθησε να διώξεις τη σκέψη του "πρέπει". Αν δεν σε παίρνει ύπνος, μη "ζορίζεσαι" να κοιμηθείς, θα το κάνεις χειρότερο. Είναι καλύτερα να σηκωθείς και να δεις μια ταινία ή ξαπλωμένος να "ξαναπαίξεις" στο μυαλό σου κάτι ευχάριστο που έκανες μέσα στη μέρα. Γενικά, απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι που να μην έχει σχέση με το ββ και το "πρέπει" του ύπνου. Έτσι θα νικήσεις το άγχος και ο ύπνος θα έρθει φυσιολογικά.
    Φιλε ειδικα αυτο που ειπες για τα αρθρα για τον υπνο πιστευω παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε αυτο που παθαινω, γιατι απο οταν αρχισα να διαβαζω τετοιες μ*λακιες ηρθε και το αγχος.. Οι σκεψεις δηλαδη αν δεν κοιμηθω δεν θα εχω καλη αναρωση , δεν θα μπορεσω να βγαλω το επομενο work out , δεν, δεν, δεν..
    Βεβαια μπορει πολλες φορες να πεσω πολυ ηρεμος για υπνο, αλλα επειδη θα περασει η ωρα και δεν θα εχω κοιμηθει να αρχισω να αγχονομαι και να μου ερχοντε ολες αυτες οι σκεψεις..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστα κι αυτα που είπαν τα παιδια πιο πάνω άλλωστε ανεφερα οτι ο ψυχολογικός παράγων είναι σοβαρότατος και πάνω απο διατροφές και σχετικα , ότι και να φας ότι και να κάνεις έχει ανθρώπους που τρωνε ότι χειρ΄λοτερο να κοιμηθει κάποιος και κοιμούνται σαν πτώματα
    και αυτο που χαρακτηρίζει αυτα τα άτομα είναι η αναισθησία
    έχω περάσει και γω απο αυτο το σταδιο και ομολογω ακόμα και τωρα κοιμαμε ξημερώματα ακόμα και αν έχω να ξυπνησω νωρίς αλλα τωρα τουλάχιστον κοιμάμε έστω και λίγες ώρες , απλα αυτο ήταν σε μια περίοδο που ήμουν πολυ στρεσαρισμένος και τι προβατακια να μετρούσα ο ύπνος δεν με έπαιρνε με τιποτε

    απλα και η σκέψη ότι πάλι δεν θα μπορέσω να κοιμηθω είναι αρνητικός παράγων και το σωστο είναι για άτομα που δεν μπορουν την ώρα που θέλουν να κοιμούνται την ώρα που μπορο'ύν , μπορει δηλαδη το μεσημερι η απόγευμα να νιωσει κανείς ταση για υπνο και υπνηλία , καλό είναι έστω εκείνη την ώρα να κοιμηθει έστω μια ώρα , αυτο αλλάζει την ψυχολογια και διώχνει την υπερένταση και μετα απο κάποιο διαστημα μπορει να κοιμηθεί και βράδυ την ώρα που θέλει
    Κυριε Ηλια εσεις που εχετε και εμπειρια πανω στο θεμα, τελικα ο υπνος ειναι τοσο σημαντικος οσο λενε για εμας που γυμναζομαστε? Δηλαδη εσας αυτη η περιοδος που περασατε πιστευετε οτι σας ειχε παει "πισω", η απλα ολα ειναι μες στο μυαλο και τα λεπτα και οι ωρες που θα κοιμηθει καποιος δεν εχουνε σημασια?
    Επισης αυτο για τον μεσημεριανο υπνο πιστευω πως θα με οφελεισει πολυ να το δοκιμασω και να δω πως θα παει, ετσι κ αλλιως δεν χανω τιποτα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jumaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου απαντάω με 20 λεπτά ύπνο και αυτό το παθαίνω συχνά αλλά σχεδόν πάντα φταίει το μυαλό μου επειδή μπαίνει στο τριπάκι "ωχ μαλάκα σε έπιασε τώρα μάτι δεν θα κλείσεις" και όντως δεν κλείνω μάτι. Χτες σκεφτόμουν επί 6 ώρες μήπως κάτι με αγχώνει που δεν έχει βγει στην επιφάνεια, όπως βλέπεις κοντεύω να χαζέψω από την σκέψη
    Τον τελευταίο καιρό έκοψα τον μεσημεριανό ύπνο και νομίζω χειροτέρεψε τα πράματα αντί να τα καλυτερέψει. Πάντως όλο τον χρόνο δεν τα έχω αυτά, αλλαγή εποχής πάντα προς καλοκαίρι.
    Φιλε να σου πω την αληθεια και εμενα καλοκαιρι ειχε ξεκινησει αυτο, απλα συνεχισε για ολο τον χρονο .. Η σκεψει αυτη του δεν θα κλεισω ματι πραγματικα σε τρελενει, ειδικα αν την επομενη μερα εχεις να πας γυμναστηριο και αλλες υποχρεωσεις..


    Παντως παιδες ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-06-13 01:16 #15
    Προεπιλογή
    1)γευμα με υδατανθρακες για τελευταιο...
    2)κανε μπανιο πριν κοιμηθεις να χαλαρωσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία