Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 72
  1. 17-01-13 04:16 #1
    Προεπιλογή Μυϊκή πρωτεϊνοσύνθεση και πλήρης ανάρρωση ενός μυ
    Εκανα ενα search και δεν ειδα πουθενα κατι μαζεμενο παρα καποια random posts.. Αν βεβαια υπαρχει μπορειτε να μεταφερετε εκει τη συζητηση.

    Οταν πηγαινουμε στο γυμναστηριο πηγαινουμε και δημιουργουμε στον μυ micro trauma (αν δεν κανω λαθος στην ονοματολογια). Απο κει και περα το muscle growth προκαλειται μεσω της μυικης πρωτεινοσυνθεσης η οποια διαρκει 48-72 ωρες maximum. Αυτο που θελω να μαθω ειναι το εξης: οταν τελειωνει η μυικη πρωτεινοσυνθεση υπαρχει καποιος αλλος λογος που θα επρεπε να μην προπονουμε τους μυς μας και να περιμενουμε λιγο ακομα ή ουσιαστικα το μονο που μας ενδιαφερει ειναι η μυικη πρωτεινοσυνθεση και απλα χανουμε τον καιρο μας περιμενοντας περισσοτερο?? Υπαρχει κατι θετικο στο να περιμενουμε περισσοτερο απο 72 ωρες π.χ. αλλες λειτουργιες που συνεχιζουν ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-01-13 16:09 #2
    Προεπιλογή
    Το ΚΝΣ ταλαιπωρείται περισσότερο από τους μύες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-01-13 16:16 #3
    Προεπιλογή
    μαν αυτο ειναι σχετικο κατα την αποψη μου

    οι bb-ing προπονησεις δν ειναι ΤΟΣΟ απαιτητικες ως προς το cns .. δν μιλαω για προπονησεις κοντα σε 1RM
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-01-13 16:20 #4
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαν αυτο ειναι σχετικο κατα την αποψη μου

    οι bb-ing προπονησεις δν ειναι ΤΟΣΟ απαιτητικες ως προς το cns .. δν μιλαω για προπονησεις κοντα σε 1RM
    Και οι 6 επαν. σε πιεσεις παγκου, σκουοτ, κωπηλατικες ειναι αρκετα απαιτητικες για το κνσ

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-01-13 16:26 #5
    Προεπιλογή
    τασο αμα οι 6αρες σου ειναι κοντα στο 6RM σου λογικο μου φαινεται...

    ενας λογος που εχεις κολλησει στον παγκο ειναι αυτος (offtopic )

    οι 8-20 ειναι τοσο απαιτητικες δηλαδη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-01-13 23:56 #6
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    τασο αμα οι 6αρες σου ειναι κοντα στο 6RM σου λογικο μου φαινεται...

    ενας λογος που εχεις κολλησει στον παγκο ειναι αυτος (offtopic )

    οι 8-20 ειναι τοσο απαιτητικες δηλαδη?
    Ναι πιστευω οτι και οι 8 ειναι απαιτητικες αν φτανεις σε κοπωση. Για 15 και πανω δε ξερω μιας και δεν εκανα ποτε

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-01-13 20:25 #7
    Προεπιλογή
    παντως μου προκαλει τρομερη εντυπωση που κανεις δεν θελει να συζητησει γι αυτο το θεμα εστω να το ψαξει και να κανουμε μια κουβεντα τη στιγμη που το 99% του φορουμ κανει split και απλα εχει δεχτει καποια πραγματα επειδη ετσι του ειπανε :/ δν λεω οτι ολοι πρεπει να παρατησουνε το split γτ πολυ το κανουν λογω ελαχιστου ελευθερου χρονου αλλα τουλαχιστον εγω θελω να μαθω τι γινεται κ να ακουσω και καποιες γνωμες πιο εμπειρων.. τουλαχιστον απο καποιους moderators περιμενα απαντηση/συζητηση..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-01-13 20:55 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αυτη εδω η μελετη λεει οτι η πρωτεινοσυνθεση μετα απο ασκηση τις 4 πρωτες ωρες αυξανεται κατα 50%,ενω στην συνεχεια στις 24 ωρες παει μεχρι 109% οπου κ κανει κορυφωση..
    απο κει κ περα στις 36 ωρες εχει πεσει στο 14% του αρχικου,οποτε απο το 24ωρο κ μετα φθινει με γρηγορους ρυθμους μεχρι να πεσει σχεδον τελειως στις 40 κοντα ωρες..
    οριστε,σας εδωσα κατι να κανετε κουβεντουλα..

    κ γω φιλε μου περιμενα περισοτερες απαντησεις απο μελη,αλλα αποτι δειχνει οι περισοτεροι ειναι μικροι ηρωες των οφ τοπικ εδω μεσα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-01-13 21:27 #9
    Προεπιλογή
    Έχω φίλο ο οποίος γυμνάζει καθημερινά τα ίδια πράγματα. Καλά του λέω δεν ξεκουράζεσαι ; η απάντηση του,το σ/κ.

    Κάνει και βάρη και αερόβια άσκηση και είναι πάρα πολύ καλός σωματικά.

    Τι να πώ τώρα για τα κλασικά ότι ο μύς θέλει 48-72 ώρες για να ξεκουραστεί πλήρως κλπ όταν αυτός το καταρίπτει.

    Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχουν κάποια γενικά guidelines. Το μόνο που έχουμε εμείς να κάνουμε είναι το λεγόμενο trial and error και στο τέλος adjust.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-01-13 21:34 #10
    Προεπιλογή
    nice! τωρα μιλαμε με αριθμους αυτα δν τα ηξερα thanks a lot ...

    beef εσυ (προσωπικα) μεσα απ οσα εχεις δει (papers etc) και μεσω της εμπειριας σου, πιστευεις οτι υπαρχει λογος να μη γυμναζει κανεις την ιδια ομαδα το λιγοτερο καθε 3-4 ημερες? θεωρωντας παντα οτι υπαρχει ο απαραιτητος ελευθερος χρονος ..

    οσο για το τελευταιο που λες ειναι μεγαλη αληθεια δυστυχως...

    @GeoDask νταξει ο φιλος σου μπορει να γυμναζεται για performance σε συνδιασμο με ο,τι gains μπορει να παρει ο μυς (εστω και λιγα)..

    Οταν ομως διαβαζω σε επιστημονικα αρθρα για πληρη αναρρωση μεσα σε 48-72 ωρες και μετα βλεπω οτι το 99.9999% που επιδιωκει τη μεγιστη μυικη υπερτροφια, ακολουθει προγραμμα split τοτε σκεφτομαι "κατι παραπανω θα παιζει δν γινεται ΟΛΟΙ να ειναι χαζοι και να μην ακουν τη φωνη της λογικης εφοσον υπαρχουν επιστημονικες ερευνες που τα αναλυουν αυτα" .. γι αυτον ακριβως το λογο εφτιαξα το thread για να ξεκαθαρισω λιγο τι παιζει , αλλα και να ακουσω γνωμες εμπειρων ειτε natural ειτε οχι...

    μια ερωτηση σχετικη με το θεμα για οποιον ξερει: Υπαρχουν ΑΑΣ που επιμηκυνουν τη διαρκεια της μυικης πρωτεινοσυνθεσης?? Γιατι αν υπαρχουν αυτο εξηγει παρα πολλα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-01-13 21:39 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Θα απαντησω απο αυτα που εχω δει σε μενα......εδω και καιρο κανω καθε μερος του σωματος μια φορα τη βδομαδα.....αλλα το σκιζω....υπαρχουν φορες που ειμαι πιασμενος 3-4 μερες μετα την προπονηση της μυικης ομαδας.....δε νομιζω πως θα εχω καλυτερο αποτελεσμα αν κανω 2 φορες τη βδομαδα καθε σημειο του σωματος.....καποιος πιτσιρικας που εχει καλυτερη αναρρωση απο μενα δεν ειναι κακο να δοκιμασει περισσοτερες φορες τη βδομαδα καθε σημειο...βεβαια κι αυτο σχετικο ειναι γιατι παιζει ρολο και ο ογκος της προπονησης,η ενταση,το φορτιο γενικα......αλλα οπως εχει πει και ο frank zane οσο μεγαλωνουμε,χρειαζομαστε περισσοτερο χρονο ξεκουρασης.....
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-01-13 21:52 #12
    Προεπιλογή
    μαλιστα σεβαστη η αποψη σου απλα να υπενθυμισω οτι το αν εισαι πιασμενος ή οχι δεν εχει καμια σχεση με το αν εχει αναρρωσει ο μυς σου ή οχι..

    αυτο που λες για την ηλικια και την αναρρωση εννοειται οντως.. αλλα δν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερες επιπτωσεις σε καποιον μεχρι να φτασει μεταξυ 40-50 χρονων τουλαχιστον απ ο,τι εχω δει..

    αν θες ομως πες μας την αποψη σου για οσο ειπωθηκαν παραπανω περα απ το τι κανεις εσυ προσωπικα (γτ ξερω τι κανεις οπως και το 99% του φορουμ σπλιτ κανει , δν ειναι εκει το θεμα αλλιως θα μπαινει ο καθενας και θα γραφει " Εγω κανω σπλιτ , και ειναι τελειο και με πιανει και εχω καλα gains etc").. δλδ εφοσον εχει αποδειχτει ποσο πραγματικα χρειαζεται ο μυς για να αναρρωσει δν ειναι λογικο οτι θα δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα αν ακολουθησεις τις ερευνες αυτες? Και γιατι δεν θες να τ δοκιμασεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-01-13 22:12 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Κοιτα,η αναρρωση που ειχα οταν εκανα βαρη στα 19 μου ηταν πολυ καλυτερη απο οτι τωρα που ειμαι σχεδον 35....απ την αλλη ,ηδη με το προγραμμα που κανω ,αρκετες φορες αισθανομαι κουρασμενος........δε νομιζω πως μπορουμε να αυξησουμε το συνολικο εβδομαδιαιο φορτιο πανω απο ενα οριο ειτε παιζουμε σπλιτ ειτε ανω-κατω σωμα η κατι αλλο......και βεβαια μιλαμε για σκληρη προπονηση,οχι καφενειακου επιπεδου......
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-01-13 22:14 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω φίλο ο οποίος γυμνάζει καθημερινά τα ίδια πράγματα. Καλά του λέω δεν ξεκουράζεσαι ; η απάντηση του,το σ/κ.

    Κάνει και βάρη και αερόβια άσκηση και είναι πάρα πολύ καλός σωματικά.

    Τι να πώ τώρα για τα κλασικά ότι ο μύς θέλει 48-72 ώρες για να ξεκουραστεί πλήρως κλπ όταν αυτός το καταρίπτει.

    Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχουν κάποια γενικά guidelines. Το μόνο που έχουμε εμείς να κάνουμε είναι το λεγόμενο trial and error και στο τέλος adjust.

    Αυτό που λές έχω δεί να το προτείνει ένας σε ένα άλλο φόρουμ (για τον Kelei λέω loukis ) ο οποίος ξέρει τι λέει, δεν είναι τυχαίος. Αυτός λοιπόν είχε πεί πως για όποιον έχει χρόνο μπορεί να προπονεί όλο του το σώμα κάθε μέρα για 1-2 εβδομάδες και μετά να κάνει 1 εβδομάδα off. Δε ξέρω πως λειτουργεί ούτε αυτός μπήκε σε λεπτομέρειες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-01-13 22:28 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ελμερ Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομιζω πως μπορουμε να αυξησουμε το συνολικο εβδομαδιαιο φορτιο πανω απο ενα οριο ειτε παιζουμε σπλιτ ειτε ανω-κατω σωμα η κατι αλλο
    και ποιο ειναι αυτο το οριο? αυτο που εχει συνηθισει το σωμα σου(μας)?Προφανως αν δν βγαινεις απ τη ζωνη ανεσης σου δν θα δεις αναπτυξη. Αμα κανεις συνεχως τα ιδια κιλα, τον ιδιο αριθμο επαναληψεων/σετ στο ιδιο χρονικο διαστημα τοτε τρως plateu αναποφευκτα.? Μπορεις επισης να χωρισεις τον ογκο σου στα 2 σε 2 μερες τη βδομαδα, συμφωνα με τις ερευνες θα ηταν πιο αποδοτικο απ το να διαλυεις το μυ σου και ενω ειναι ετοιμος στο 3ημερο εσυ να περιμενεις αλλες 4 ημερες (για να μενω και on topic γτ ετσι οπως το παμε βγαινουμε off)...


    leftis σωραιος .. αυτος νομιζω το ανεφερε στα πλαισια του εσκεμμενου overreaching (δλδ καπως OVERTRAINING *καπως λεω* για ατομα που θα λειψουν για καμποσο καιρο ετσι ωστε το off που θα παιρνουν να δικαιολογειται).. Δν ειχα διαβασει οτι ειχε προτεινει κατι τετοιο γενικα βεβαια , μπορει και να μου ξεφυγε..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία