Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 48
  1. 15-01-13 19:05 #1
    Προεπιλογή ερωτηση για πολεμικες τεχνες!!
    Striking or Stand-Up Styles
    Boxing
    Capoeira
    Karate
    Kickboxing
    Krav Maga
    Kung Fu
    Muay Thai
    Tae Kwon Do
    Tang Soo Do
    Grappling or Ground Fighting Styles
    Brazilian Jiu Jitsu
    Catch Wrestling
    Jujutsu
    Luta Livre
    Russian Sambo
    Wrestling
    Throwing or Takedown Styles
    Aikido
    Judo
    Hapkido
    Shuai Jiao
    λοιπον παιδια θα ηθελα να μου απαντησουν οι γνωστες των πολεμικων τεχνων με τον εξης τροπο για το ποια τεχνη ειναι καλυτερη, να ταξινομησουν απ τη καθε κατηγορια των στυλ αριθμητικα τη καθε πολεμικη τεχνη απο τη καλυτερη στη χειροτερη δηλαδη με τη σειρα ,το 1 θα ειναι η καλυτερη και οσο παει κατω η χειροτερη.ευχαριστω, ρωταω γιατι κανω μια ερευνα για να ξεκινησω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-01-13 19:15 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Το 13 στο nick να υποθεσω είναι η ηλικία σου? Αυτο που ζητας καταλαβαίνεις οτι ειναι αδυνατον να γινει,κανεις δεν ξερει τόσο καλά όλες τις τεχνες για να τις αξιολογησει αναλόγως-και το βασικότερο...ΔΕΝ υπάρχει καλή και κακή πολεμική τέχνη....Απο σενα εξαρτάται και τον Δασκαλο που θα σε διδάξει το οτιδηποτε,εκει παιζεται όλο το παιχνίδι.....Περα απο αυτό βεβαια πολύ αμφιβάλω αν τουλαχιστον για τις μισές που αναφερεις υπάρχει αξιόπιστος Δασκαλος στην Ελλάδα για να στις διδάξει!
    Ξεκινα σιγά σιγά να διαβάζεις τα αντίστοιχα θέματα http://www.bodybuilding.gr/forum/for...B1%CF%84%CE%B1
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-01-13 19:22 #3
    Προεπιλογή
    Δεν υπαρχει καλυτερη ή χειροτερη....οπως ειπε και απο πανω ο φιλος αυτο κρινετε με βαση τον δασκαλο και το 'υφος' της καθε σχολης παρολαυτα παραλυπεις το Okinawa που ειναι μια εξαιρετικη τεχνη εκτος και αν το κατατασεις στην κατηγορια των καρατε
    Obsession is a word the lazy use to describe the dedicated.! ZYZZ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-01-13 19:43 #4
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    ειναι αδυνατον να βαθμολογισει κανεις τις πολεμικες τεχνες,το μονο που θα μπορουσε να πει κανεις ποια ειναι ευκολη και ποια δυσκολη,ολες οι πολεμικες τεχνες ειναι αξιολογες αλλες εχουν πολυ υλη αλλες καποια βασικα πραγματα,αλλες δινουν βαση στην πνευματικη αναπτυξη,αλλες στο σκληρο ξυλο,ολες εχουν μια ιστορια,και πρεπει ολες να τις σεβομαστε και να ξερουμε να τις αξιοπιουμε σωστα,ΜΕΓΑΛΟ ρολο παιζει ο δασκαλος,πρεπει να εχεις κριση να κρινεις πιος ειναι ο σωστος δασκαλος,κανεις μας δεν ειναι grand master για νασου πει σιγουρα με σειρα αυτο που ζητας

    επεισης αυτα ειναι γουστα εχω κανει καρατε και δεν μαρεσε,εκανα νιντζα και ηταν δυσκολο σκληρο και ειχα υπεροχο δασκαλο,τελικα τωρα ασχολουμε με το muaythai ειναι μαχητικο αθλημα,ταιλανδεζικη πυγμαχια,εχει υλη,ειναι σκληρο και θα στο προτεινα [γνωμη μου]
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-01-13 19:49 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alex13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Striking or Stand-Up Styles
    Boxing
    Capoeira
    Karate
    Kickboxing
    Krav Maga
    Kung Fu
    Muay Thai
    Tae Kwon Do
    Tang Soo Do
    Grappling or Ground Fighting Styles
    Brazilian Jiu Jitsu
    Catch Wrestling
    Jujutsu
    Luta Livre
    Russian Sambo
    Wrestling
    Throwing or Takedown Styles
    Aikido
    Judo
    Hapkido
    Shuai Jiao
    λοιπον παιδια θα ηθελα να μου απαντησουν οι γνωστες των πολεμικων τεχνων με τον εξης τροπο για το ποια τεχνη ειναι καλυτερη, να ταξινομησουν απ τη καθε κατηγορια των στυλ αριθμητικα τη καθε πολεμικη τεχνη απο τη καλυτερη στη χειροτερη δηλαδη με τη σειρα ,το 1 θα ειναι η καλυτερη και οσο παει κατω η χειροτερη.ευχαριστω, ρωταω γιατι κανω μια ερευνα για να ξεκινησω
    Κατα την προσωπική μου άποψη που ασχολούμαι με το Brazilian Jiu Jitsu είναι η πολεμική τέχνη η οποία εξελίσσεται σε τεχνικές κάθε μέρα και η οποία διαφέρει από όλες τις άλλες σε πολλά πράγματα:
    1) Υπάρχουν αγώνες με βάση το επίπεδο του καθενός (λευκή ζώνη, μπλε, μωβ, καφέ-μαύρη) οπότε ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει
    2) Τη ζώνη στη δίνει μόνο ο δάσκαλος όταν κρίνει ότι την αξίζεις και χωρίς να δώσεις χρήματα σε εξετάσεις και επιπλέον διαδικασίες
    3) Αποτελεί τη βάση για το ΜΜΑ, χωρίς το Brazilian Jiu Jitsu δεν έχει κάποιος πιθανότητες σε έναν αγώνα ΜΜΑ
    4) Το κλίμα μεταξύ των δασκάλων στην Ελλάδα είναι άψογο, που σημαίνει ότι μπορείς για αλλαγή να πειραματιστείς και σε κάποια άλλη σχολή για να rollάρεις με διαφορετικά άτομα

    Οπότε θα σου αριθμήσω ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη αυτές που θα επέλεγα εγώ να κάνω με σειρά προτεραιότητας, όσες δεν αναφέρω δεν θα τις επέλεγα καν (το καλύτερες είναι άκρως σχετική έννοια):

    Striking or Stand-Up Styles:
    1) Muay Thai
    2) Kickboxing
    3) Boxing

    Grappling or Ground Fighting Styles
    1) Brazilian Jiu Jitsu
    2) Russian Sambo
    3) Wrestling

    Throwing or Takedown Styles
    1) Judo
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-01-13 20:49 #6
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω φιλε snake αυτο ηθελα να ξερω
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-01-13 21:30 #7

    Εγγραφή
    15-01-2013
    Περ.
    South of Heaven
    Μηνύματα
    189
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι αδυνατον να βαθμολογισει κανεις τις πολεμικες τεχνες,το μονο που θα μπορουσε να πει κανεις ποια ειναι ευκολη και ποια δυσκολη,ολες οι πολεμικες τεχνες ειναι αξιολογες αλλες εχουν πολυ υλη αλλες καποια βασικα πραγματα,αλλες δινουν βαση στην πνευματικη αναπτυξη,αλλες στο σκληρο ξυλο,ολες εχουν μια ιστορια,και πρεπει ολες να τις σεβομαστε και να ξερουμε να τις αξιοπιουμε σωστα,ΜΕΓΑΛΟ ρολο παιζει ο δασκαλος,πρεπει να εχεις κριση να κρινεις πιος ειναι ο σωστος δασκαλος,κανεις μας δεν ειναι grand master για νασου πει σιγουρα με σειρα αυτο που ζητας

    επεισης αυτα ειναι γουστα εχω κανει καρατε και δεν μαρεσε,εκανα νιντζα και ηταν δυσκολο σκληρο και ειχα υπεροχο δασκαλο,τελικα τωρα ασχολουμε με το muaythai ειναι μαχητικο αθλημα,ταιλανδεζικη πυγμαχια,εχει υλη,ειναι σκληρο και θα στο προτεινα [γνωμη μου]
    Δυστυχώς αγαπητέ thread starter δεν υπάρχει καλύτερη πολεμική τέχνη. Όλες έχουν ένα αντικείμενο και ένα στόχο γι αυτό και οι διαφορετικές τεχνικές και φιλοσοφίες.
    Καλό θα ήταν λοιπόν να μας πεις περίπου ποιος τομέας σε ενδιαφέρει και για ποιό λόγο θα ήθελες να ασχοληθείς.

    Επίσης θα ήθελα να τονίσω το muay Thai μιας και αποτελεί ένα άθλημα(combat sport) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως. Γι αυτό άλλωστε έκανα quote και το σχόλιο της συνφορουμιτησας fitnes girl.
    Περιμένουμε απάντηση σου!!
    Artificial Inteligence is nothing compared to natural stupidity.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-01-13 00:01 #8
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HACKERWALLK3R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αγαπητέ thread starter δεν υπάρχει καλύτερη πολεμική τέχνη. Όλες έχουν ένα αντικείμενο και ένα στόχο γι αυτό και οι διαφορετικές τεχνικές και φιλοσοφίες.
    Καλό θα ήταν λοιπόν να μας πεις περίπου ποιος τομέας σε ενδιαφέρει και για ποιό λόγο θα ήθελες να ασχοληθείς.

    Επίσης θα ήθελα να τονίσω το muay Thai μιας και αποτελεί ένα άθλημα(combat sport) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως. Γι αυτό άλλωστε έκανα quote και το σχόλιο της συνφορουμιτησας fitnes girl.
    Περιμένουμε απάντηση σου!!
    πολυ σωστα τα λεει ο φιλος hacker,η σειρα ειναι προσωπικο γουστο του καθενα,θεωρω το muaythai τελειο γιατι αν ’’δεν πενεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει λενε’’ και ο σωστος δασκαλος δεν θα προωθησει την δικια του μονο τεχνη αν εχει τη γνωση και τη φιλοσοφια
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-01-13 00:33 #9
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-01-13 00:37 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HACKERWALLK3R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αγαπητέ thread starter δεν υπάρχει καλύτερη πολεμική τέχνη. Όλες έχουν ένα αντικείμενο και ένα στόχο γι αυτό και οι διαφορετικές τεχνικές και φιλοσοφίες.
    Καλό θα ήταν λοιπόν να μας πεις περίπου ποιος τομέας σε ενδιαφέρει και για ποιό λόγο θα ήθελες να ασχοληθείς.

    Επίσης θα ήθελα να τονίσω το muay Thai μιας και αποτελεί ένα άθλημα(combat sport) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως. Γι αυτό άλλωστε έκανα quote και το σχόλιο της συνφορουμιτησας fitnes girl.
    Περιμένουμε απάντηση σου!!
    καταρχας εγω δεν εχω κανει ποτε πολεμικη τεχνη,ειμαι 18 και σκεφτομαι μηπως ξεκινησω καποια στιγμη καποια ΠΤ για να μη πηγαινω γυμναστηριο,συγκεκριμενα εγω θα ηθελα να ξεκινησω καποιες ΠΤ και των τριων στυλ που ανεφερα στην αρχη μια απ το καθενα και θα ηθελα τι γνωμη σας...ακομα πιστευω πως υπαρχουν καλυτερες και ''χειροτερες'' ΠΤ γιατι να σκεφτεσαι παντα στις συγκρισεις μεταξυ των τεχνων αμα ειναι ενας expert της μιας και ο αλλος της αλλης ποιος θα νικησει ετσι να το βλεπεις...επισης να ρωτησω αμα ξεκινησω kick boxing και bjj ειναι καλα?..συμπληρωσε οτι θες για να κανω την ερευνα πιο σωστα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-01-13 00:46 #11

    Εγγραφή
    15-01-2013
    Περ.
    South of Heaven
    Μηνύματα
    189
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alex13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχας εγω δεν εχω κανει ποτε πολεμικη τεχνη,ειμαι 18 και σκεφτομαι μηπως ξεκινησω καποια στιγμη καποια ΠΤ για να μη πηγαινω γυμναστηριο,συγκεκριμενα εγω θα ηθελα να ξεκινησω καποιες ΠΤ και των τριων στυλ που ανεφερα στην αρχη μια απ το καθενα και θα ηθελα τι γνωμη σας...ακομα πιστευω πως υπαρχουν καλυτερες και ''χειροτερες'' ΠΤ γιατι να σκεφτεσαι παντα στις συγκρισεις μεταξυ των τεχνων αμα ειναι ενας expert της μιας και ο αλλος της αλλης ποιος θα νικησει ετσι να το βλεπεις...επισης να ρωτησω αμα ξεκινησω kick boxing και bjj ειναι καλα?..συμπληρωσε οτι θες για να κανω την ερευνα πιο σωστα!!
    Πρέπει ρε παιδί πως να σου πω, να ιεραρχίσεις τους στόχους σου.
    Για παράδειγμα μπορεί ας πούμε να θέλεισ κάτι για αυτοάμυνα, για αγώνα ή ακόμα και για τσαμπουκά(αν και στο τελευταίο διαφωνώ κάθετα, αυτός είναι άλλωστε και ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι αρχίζουν).

    Μην το βλέπεις σε θέμα μάστερ, γιατί αυτό είναι άπιαστο όνειρο.
    Ελπίζω να βοήθησα αδερφέ με τις πραγματικά ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω.

    Btw muay Thai rulezz
    Artificial Inteligence is nothing compared to natural stupidity.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-01-13 01:17 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HACKERWALLK3R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει ρε παιδί πως να σου πω, να ιεραρχίσεις τους στόχους σου.
    Για παράδειγμα μπορεί ας πούμε να θέλεισ κάτι για αυτοάμυνα, για αγώνα ή ακόμα και για τσαμπουκά(αν και στο τελευταίο διαφωνώ κάθετα, αυτός είναι άλλωστε και ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι αρχίζουν).

    Μην το βλέπεις σε θέμα μάστερ, γιατί αυτό είναι άπιαστο όνειρο.
    Ελπίζω να βοήθησα αδερφέ με τις πραγματικά ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω.

    Btw muay Thai rulezz
    εγω θελω να μαθω καποια τεχνη κυριως για αυτοαμυνα αμα χρειαστει, οι αλλοι δυο λογοι που ανεφερες δεν με ενδιαφερουν πολλυ αντε αμα γινω πολλυ καλος μπορει να παιξω και σε κανενα αγωνα ξερω γω αλλα κυριως το θελω για το πρωτο...αυτο που ανεφερα για τους μαστερ της καθε τεχνης το ειπα για να δουμε ποιος απ τους δυο θα νικησει σε ενα αγωνα..ενα παραδειγμα ξερω γω για να δουμε πια τεχνη ειναι καλυτερη παιζουν δυο ατομα που ειναι οι καλυτεροι ο ενας στο taen kwo do και ο αλλος στο muay thai ποιος θα νικησει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-01-13 01:22 #13
    Προεπιλογή
    Φίλε μου εγώ που σκέφτομαι κάτι το οποίο θα με κρατήσει σε πολύ καλή φόρμα μου πρότηναν [ένας δάσκαλος σε ένα γυμναστήριο κοντά στο σπίτι μου] να ασχοληθώ με kyokushin karate και ταυτόχρονα σκέφτομαι να κάνω και brazilian jiujitsu,ώστε να έχω ικανότητες και στην μάχη εδάφους
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-01-13 03:04 #14
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alex13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θελω να μαθω καποια τεχνη κυριως για αυτοαμυνα αμα χρειαστει, οι αλλοι δυο λογοι που ανεφερες δεν με ενδιαφερουν πολλυ αντε αμα γινω πολλυ καλος μπορει να παιξω και σε κανενα αγωνα ξερω γω αλλα κυριως το θελω για το πρωτο...αυτο που ανεφερα για τους μαστερ της καθε τεχνης το ειπα για να δουμε ποιος απ τους δυο θα νικησει σε ενα αγωνα..ενα παραδειγμα ξερω γω για να δουμε πια τεχνη ειναι καλυτερη παιζουν δυο ατομα που ειναι οι καλυτεροι ο ενας στο taen kwo do και ο αλλος στο muay thai ποιος θα νικησει?
    to tae kwo do εχει πολλα ποδια και το muay thai γονατιες αγκονιες σπασιματα κτλ,θα νικησει αυτος που εχει καθαρο μυαλλο και ειναι γνωστης της τεχνικης του,ακομα μην μπερδευεις τα μαχητικα αθληματα με τις πολεμικες τεχνες,αν θες για αυτοαμυνα και προστασια μπορεις για αρχη να ξεκινησεις με κικ μποξ που δεν εχει πολυ υλη και σχετικα γρηγορα θα δουλεψεις σπαρινκ,μην ξεκινας ομως σκεφτομενος να παιξεις αγωνα κοιτα να μαθεις τη σωστη τεχνικη και καπιοα βασικα πραγματα και οι διακρισεις ερχονται στη πορεια οι διακρισεις δεν δειχνουν ποσο καλος εισαι ειναι μια επιβραβευση των κοπων σου ,μπορει καπιος με λιγοτερες διακρισεις να ειναι αριστος γνωστης της τεχνικης
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-01-13 10:33 #15
    Προεπιλογή
    Υπαρχουν πολλα θεματα στο φορουμ που μπορει να σε καλυψουν .
    Το καλυτερο ειναι μαλλον να δεις και να επιλεξεις μονος σου
    Η δικη μου αποψη οπως σε κοβω (μακαρι να ημουν 18 θα το εκανα κι εγω) ειναι να διαλεξεις μια ορθια και μια εδαφος (μποξ-μπραζιλιαν π.χ) και θα δεις για ποτε θα ξεχασεις τους τσαμπουκαδες και γιατι οχι αγωνες σε κλουβι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη friksos : 16-01-13 στις 10:40
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία