Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 13-01-13 17:20 #1
    Προεπιλογή Μια άποψη για το πρόγραμμα
    Παιδιά καλησπέρα.
    Τον τελευταίο μήνα κάνω το εξής πρόγραμμα (κάτι σαν κυκλική προπόνηση). Κάνω μία άσκηση με 12 επαναλήψεις από κάθε μυϊκή ομάδα (στήθος, πόδια, τρικεφ., δικεφ., ώμοι και πλάτη) χωρίς καθόλου διάλειμμα και κάνω 4 κύκλους. Σε κάθε κύκλο επιλέγω διαφορετική άσκηση (πχ στο στήθος: α) πιέσεις πάγκου, εκτάσεις, επικληνή πάγκο, πεκ ντεκ). Δεν ξέρω έαν το πρόγραμμα αυτό είναι σωστό από προπονητικής άποψης, αλλα έχω παρατηρήσει ότι ανεβαίνουν οι σφυγμοί μου και με "πιάνει". Θα ήθελα τις απόψεις σας - συμβουλές σας.
    Ειμαι 35 ετών, 170 ύψος, 63 κιλά, αθλούμαι χρόνια (κυρίως ποδόσφαιρο) και παω γυμναστήριο ένα χρόνο. Είμαι γενικά γυμνασμένος και στόχος είναι η γράμμωση. Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-01-13 17:40 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    γράψε αν μπορείς αναλυτικά το πρόγραμμα σου
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-01-13 07:59 #3
    Προεπιλογή
    Δεν έχω συγκεκριμένο ασκησιολόγιο. Απλώς ξεκινάω μια άσκηση στήθος, μια δικέφαλα, μια πλάτη, μια τρικέφαλα, μια ώμους, μια πόδια (με αυτήν τη σειρα). Μετά ξεκινάω άλλο κύκλο, με την ίδια σειρά, επιλέγοντας άλλες ασκήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-01-13 11:14 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Καταρχάς τον κύριο ρόλο τον έχει η διατροφή και μετά έρχονται τα βάρη χωρίς διατροφή δε πας πουθενά.Τώρα όσο για αυτό που είπες ότι αλλάζεις τις ασκήσεις εγώ θα σου έλεγα κάνε 2 βασικές και άλαζε τις υπολιπες.τι θέλω να πω.κάνε ας πούμε για ένα χρονικο διάστημα 3 μήνες ξερογώ οριζόντιο πάγκο και επικλινή και τις υπόλιπες για στήθος της αλλάζεις και κάθε βδομάδα άμα θες.Εγώ σου προτείνω κάνε ένα 3ήμερο σπλιντ π.χ δευτέρα=στήθος/τρικέφαλα,τετάρτη=πλάτη/δικέφαλα,παρασκευή=πόδια-όμους και διάλεξε για όλους τους μυς 1-2 ασκήσεις που θα τις έχεις για αρκετό καιρό και άλλες 2-3 που θα τις αλλάζεις κάθε βδομάδα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris1994 : 14-01-13 στις 11:18
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-01-13 00:21 #5
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, για τη διατροφή έχεις δίκιο, ειδικά στην γράμμωση παίζει τον βασικότερο ρόλο. Ισχύει ότι για γράμμωση είναι πιο αποτελεσματικό να κάνεις μικρότερα διαλείμματα μεταξύ των ασκήσεων;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-01-13 09:39 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Αυτό που λες το έχω ακούσει αλλά δε ξέρω κατά πόσο υσχίει.Εγώ κάνω 1,5 λεπτό για τις βαριές ασκήσεις όπως μπάρα για παράδειγμα και 1 λεπτο για τις απομονωτικές όπως δικέφαλα για παράδειγμα και από άσκηση σε άσκηση 2 λεπτά.Χωρίς να συμβαίνει ότι αυτό είναι στανταρ για μένα και δύο λεππτά διάλειμμα να κάνεις μια χαρά είσαι.Με λίγα λόγια πρέπει να ακούς το σώμα σου ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις στο επόμενο σετ
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση