Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 18-12-12 15:09 #1
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή Χαμηλες Επαναληψεις : σε τι ακριβως βοηθανε ?
    Καλησπερα , εχω παρατηρησει οτι με το τροπο που βαζω τα κιλα , στις βαριες ασκησεις (πιεσεις ωμων,πιεσεις στηθους,ελξεις με τροχαλια) πολλες φορες μου βγαινουν 4-5 επαναληψεις το σετ.

    Βοηθαει σε κατι αυτο το ευρος επαναληψεων η απλα επιβαρυνω τενοντες και κλειδωσεις ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-12-12 15:18 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Davman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα , εχω παρατηρησει οτι με το τροπο που βαζω τα κιλα , στις βαριες ασκησεις (πιεσεις ωμων,πιεσεις στηθους,ελξεις με τροχαλια) πολλες φορες μου βγαινουν 4-5 επαναληψεις το σετ.

    Βοηθαει σε κατι αυτο το ευρος επαναληψεων η απλα επιβαρυνω τενοντες και κλειδωσεις ?
    συνήθως χαμηλές επαναλήψεις 1-5 είναι για δύναμη ενώ περισσότερες 6-15 για υπερτροφία, όγκο. Αυτό δεν σημαίνει ότι με χαμηλές δεν παίρνεις όγκο αλλά σε μικρότερο βαθμό. Γενικώς, αυτό που κάνεις είναι το σωστό, δηλαδή χαμηλές επαναλήψεις στις βαριές πολυαρθρικές ασκήσεις (όχι στις έλξεις με τροχαλία όμως) και υψηλές στις απομονωτικές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-12-12 15:24 #3
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνήθως χαμηλές επαναλήψεις 1-5 είναι για δύναμη ενώ περισσότερες 6-15 για υπερτροφία, όγκο. Αυτό δεν σημαίνει ότι με χαμηλές δεν παίρνεις όγκο αλλά σε μικρότερο βαθμό. Γενικώς, αυτό που κάνεις είναι το σωστό, δηλαδή χαμηλές επαναλήψεις στις βαριές πολυαρθρικές ασκήσεις (όχι στις έλξεις με τροχαλία όμως) και υψηλές στις απομονωτικές.
    Δηλαδη σε ποια ασκηση για πλατη θα μπορουσα να παιξω με χαμηλο ευρος επαναληψεων ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-12-12 15:27 #4
    Προεπιλογή
    αρσεις 8ανατου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-12-12 15:29 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sAVAZz Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρσεις 8ανατου
    + κωπηλατική με μπάρα άμα κάνεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-12-12 15:30 #6
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sAVAZz Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρσεις 8ανατου
    Μ@λ@κια τις παιζω ηδη καθε βδομαδα για μηριαιους δικεφαλους και δεν θελω να επιβαρυνω πολυ τη μεση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    + κωπηλατική με μπάρα άμα κάνεις
    Τωρα το ειδα , οκ thnx ετσι και αλλιως με τις ελξεις με λιγες επαναληψεις με ποναγανε και οι κλειδωσεις στους πηχεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-12-12 15:56 #7

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Υπάρχουνε κάποιες ασκήσεις που σε προκαλούν να τις κάνεις heavy. Singles, doubles and triples.Αυτές είναι τα deads και το standing press. Πάνω από 4 5 reps δεν τις κάνω αυτές..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-12-12 18:55 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Davman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα , εχω παρατηρησει οτι με το τροπο που βαζω τα κιλα , στις βαριες ασκησεις (πιεσεις ωμων,πιεσεις στηθους,ελξεις με τροχαλια) πολλες φορες μου βγαινουν 4-5 επαναληψεις το σετ.

    Βοηθαει σε κατι αυτο το ευρος επαναληψεων η απλα επιβαρυνω τενοντες και κλειδωσεις ?
    Oλα σχετιζονται με το γενικοτερο προπονητικο συστημα που επιλεγεις να κανεις.

    Οι χαμηλες ή ψηλες επαναληψεις δεν λενε τιποτα απο μονες τους.Και οχι,δεν επιβαρυνεις τενοντες και κλειδωσεις,παντα με την προυποθεση οτι εχεις σωστη τεχνικη.
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-12-12 21:44 #9
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oλα σχετιζονται με το γενικοτερο προπονητικο συστημα που επιλεγεις να κανεις.

    Οι χαμηλες ή ψηλες επαναληψεις δεν λενε τιποτα απο μονες τους.Και οχι,δεν επιβαρυνεις τενοντες και κλειδωσεις,παντα με την προυποθεση οτι εχεις σωστη τεχνικη.
    Στοχο εχω οτι και οι υπολοιποι : να ανεβαζω κιλα (ειδικα στις βασικες ασκησεις) , δεν ξερω αν με εχει βοηθησει περισσοτερο απο οτι αν επαιζα μονο με 10ρες επαναληψεις , για να το ξερω αυτο θα επρεπε να παιζω ενα χρονο σερι με 10ρες μονο πχ για να δω διαφορα. Γιαυτο ρωταω και εσας στο φορουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-12-12 21:54 #10
    Προεπιλογή
    ειτε ανεβαζεις κιλα σε 10αρες ειτε σε 3πλες προοδος ειναι..αν θες να ανεβασεις την μεγιστη,τοτε δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να παιζεις 10αρες...αυτο που λες να ανεβασω κιλα δεν λεει κατι,σε τι θες?στην μεγιστη, η σε 10αρες/5αρες/6αρες/ ??
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-12-12 22:04 #11

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Βοηθάνε στην αύξηση δύναμης και σου δίνουν μεγάλη ικανοποίηση. Νιώθεις ευτυχισμένος.. Αλλά επιβαρύνουν αρκετά το cns
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-12-12 14:28 #12
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο procop Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειτε ανεβαζεις κιλα σε 10αρες ειτε σε 3πλες προοδος ειναι..αν θες να ανεβασεις την μεγιστη,τοτε δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να παιζεις 10αρες...αυτο που λες να ανεβασω κιλα δεν λεει κατι,σε τι θες?στην μεγιστη, η σε 10αρες/5αρες/6αρες/ ??
    Βασικα επειδη δεν παιζω με στανταρ επαναληψεις , αλλα κατι σαν αναποδη πυραμιδα (και αυτο ειναι σχετικο γιατι παιζω ολα τα σετ μεχρι αποτυχιας και οσες βγουν, μερικες φορες μπορει να βγει 5x5),
    κοιταω να ανεβασω δυναμη στο ευρος 4-10 επαναληψεων. Μεγιστη δεν εχω καν δοκιμασει ,ειμαι λιγο επιφυλακτικος για πιθανοτητα τραυματισμων κτλ(ασε που παω μονος γυμναστηριο και δεν εχω ατομο να εμπιστευομαι απολυτα)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Davman : 19-12-12 στις 14:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-12-12 20:04 #13
    Προεπιλογή
    γενικα αν καθε φορα προσπαθεις να ξεπερασεις τον εαυτο σου θα ανεβεις στα κιλα.Εγω προσωπικα παιζω καποιες ασκησεις στο ευρος 4-8 (μεγαλες ομαδες) ενω σε μικρες ομαδες παιζω 8-12,και καποιες φορες 15+ καθαρα για pump καθως μου δινει ψυχολογια..Οι χαμηλου ευρους επαναλ, παλι μου δινουν ψυχολογια καθως βλεπω πολλα κιλα σε καποια ασκηση,αλλο να παιζεις 8-10 επαναλ και αλλο 4.

    οσο για τενωντες,αρθρωσεις κτλ, δεν θα παθεις κατι αν κανεις και κανα οφ καθε 3 μηνες καμια εβδομαδα.Παιζε δυνατα, και αν καποιες φορες εχεις καπου ενοχληση, σε μεση/ωμους/γονατα/ κτλ σταματα μια εβδομαδα, η προληψη ειναι σημαντικο πραγμα.

    οταν δεν βλεπεις προοδο,χαμηλωσε κιλα και παιζε με την μιση σου δυναμη,στοχος ειναι να δωσεις εμφαση σε τεχνικη εκεινη την περιοδο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-12-12 10:27 #14
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Καλα ναι εννοειται σε ασκησεις πιο απομωνοτικες στυλ ανοιγματα στηθους η για δελτοειδεις παιζω με 8-15 επαναληψεις (αν και να πω την αληθεια σε δικεφαλα παιζω πολυ και με 5-6 επαναληψεις γιατι δεν μπορω να τα νιωσω ευκολα να πρηζονται). Με το μονο πραγμα που νιωθω ενοχληση ειναι ο καρπος μου ειδικα απο ασκησεις πλατης (μονοζυγο) , κατι το οποιο με προβληματιζει τεσπα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-12-12 12:35 #15
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνήθως χαμηλές επαναλήψεις 1-5 είναι για δύναμη ενώ περισσότερες 6-15 για υπερτροφία, όγκο. Αυτό δεν σημαίνει ότι με χαμηλές δεν παίρνεις όγκο αλλά σε μικρότερο βαθμό. Γενικώς, αυτό που κάνεις είναι το σωστό, δηλαδή χαμηλές επαναλήψεις στις βαριές πολυαρθρικές ασκήσεις (όχι στις έλξεις με τροχαλία όμως) και υψηλές στις απομονωτικές.
    Γιατι οχι στις ελξεις με τροχαλια εφοσον διατηρεις καλη τεχνικη ??

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση