Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 150
  1. 07-06-10 20:28 #16
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Τωρα που μπαινει το καλοκαιρακι,μου ανοιγει η ορεξη για φρουτα.Σημερα εφαγα ενα μικρο πιατο κερασια.Σε μια low carb διατροφη [60γρ βρωμη,80-100γρ ρυζι,2 αγγουρια και ενα ξυνομηλο] τι ποσοτητες μπορω να παιξω?Επισης η καλυτερη στιγμη για φρουτα ποια ειναι?


    Τις μερες που τρωω πχ ενα πιατο κερασια η 2 ροδακινα να βγαζω 20γρ βρωμη και 20γρ ρυζι η να τρωω κανονικα?

    Σορρυ αν κουρασα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-06-10 13:57 #17
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Βασίλη τα περισσότερα φρούτα, ειδικά όσο καλοκαιριάζει και ωριμάζουν, έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.
    Η καταλληλότερη ώρα είναι το πρωί, αλλά ποιος τρώει κεράσια το πρωί;
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-06-10 15:08 #18
    Το avatar του χρήστη dionisos

    Εγγραφή
    12-01-2010
    Περ.
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    1.057
    Προεπιλογή
    Για κεράσια δεν ξέρω αλλά κανένα σύκο ειδικά το πρωί χτυπάω άνετα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-06-10 23:06 #19
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη τα περισσότερα φρούτα, ειδικά όσο καλοκαιριάζει και ωριμάζουν, έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.
    Η καταλληλότερη ώρα είναι το πρωί, αλλά ποιος τρώει κεράσια το πρωί;
    Εγω,χαχααχα!!Μου αρεσουν φιλε,μη σου πω θα τρωω και μετα την προπονηση.Δεν ξερω ομως τι υδατανθρακες εχουν.Θα τρωω λιγα μεχρι να βγουν τα πεπονια,εκει θα γινει μαχη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-06-10 11:49 #20
    Προεπιλογή ΦΡΟΥΤΑ
    Θα ηθελα να μιλησουμε συγκεκριμενα και ειδικα και γι αυτο το κοματι της διατροφης μας.Απο τις πιο εντυπωσιακες στην ουσια τους ,συμβουλές και αποψεις που ακουσα εδω μεσα είναι αυτη η σχεδόν απολυτη αληθεια οτι διατροφη body b. Και φρουτα ουσιαστικα δεν συνδυαζονται. θα ηθελα να μιλησουμε λιγο πιο αναλυτικα για το τελικα πιο ειναι το μεγιστο οριο φρουτων,πια επιτρεπουμε στ διατροφη μας κλπ.
    Για να αναφερω την προσωπικη μου εμπειρια... θα πω οτι χρόνια γυμναζομαι ισως οχι με ακριβεια πρωταθλητη ,αλλα χωρις διακοπη επι 20 χρόνια πλεον,παντα προσεχα τη διατροφη μου κλπ κλπ.Ποτε ομως δεν σταματησα να τρωω τεραστιες ποσοτητες φρουτων (πχ μια φυσιολογικη ρουτινιαρικη μερα μου μπορει να εχει 3 μηλα ενα μπολακι φραουλες , 2 μπανανες κι ενα πιατο κερασια) σε αλλη εποχη μπορει η συνθεση να ειναι 1 μανγκο 1 μπανανα 2 ροδακινα και ενα μεγαλο πειατο κερασια.
    ειδικα τωρα που καλοκαιριασε υπαρχουν μερες που ενας ανανας την ημερα ειναι αυτονοητος (1,85 83 κιλα 14% λιπος αυτη την εποχη)....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-06-10 12:39 #21
    Προεπιλογή
    καμία αποψη συναγωνιστές? κι εγω που πιστευα οτι τα φρουτα τρωγονται με το κιλό ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-06-10 18:39 #22
    The Wolf
    Το avatar του χρήστη Zylo

    Εγγραφή
    26-03-2010
    Περ.
    Γουδή
    Μηνύματα
    1.433
    Προεπιλογή
    κανεις δεν ειπε οτι απαγορευονται τα φρουτα...μπορεις να τρως αλλα με μετρο....ιδιαιτερα οταν εισαι σε γραμμωση....απλα πρεπει να τρως τα φρουτα που εχουν χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη....το πρωι ειναι καλητερο να τα τρως η μετα την προπονηση μαζι με την whey....δεν τα προτιμαμε γιατι εχουν φρουκτοζη και δεν ειναι οτι καλητερο για BB διατροφη!!!εγω σου εδωσα μερικους λογους που δεν τα προτιμαμε....υπαρχουν σιγουρα κιαλλοι λογοι αλλα αυτους θα τους ακουσεις απο τους πιο εμπειρους...
    the only thing u really need to gain muscles....is WILL
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-06-10 19:04 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    φιλε καπου,κατι πρεπει να υπαρχει..για δες εδω..

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...85%CF%84%CE%B1
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-06-10 19:36 #24
    Προεπιλογή
    εχεις δικιο φιλε μου!! εκει που παραπεμπεις γινοντε αρκετα χρησιμες αναφορες για τα φρουτα.Παντως ειδικα στην επαρχια μια και συζηταμε για φρουτα υπαρχει κοσμος που τρωει τεραστιες ποσοτητες καθημερινα πχ (5 μπανανες μισο κιλο κερασια ,3 μηλα ,2 πορτοκαλια) χμ....υγιεινα αλλα πολλες θρμιδες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-06-10 19:45 #25
    The Wolf
    Το avatar του χρήστη Zylo

    Εγγραφή
    26-03-2010
    Περ.
    Γουδή
    Μηνύματα
    1.433
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KILERMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δικιο φιλε μου!! εκει που παραπεμπεις γινοντε αρκετα χρησιμες αναφορες για τα φρουτα.Παντως ειδικα στην επαρχια μια και συζηταμε για φρουτα υπαρχει κοσμος που τρωει τεραστιες ποσοτητες καθημερινα πχ (5 μπανανες μισο κιλο κερασια ,3 μηλα ,2 πορτοκαλια) χμ....υγιεινα αλλα πολλες θρμιδες..
    δεν ειναι μονο οι θερμιδες το θεμα.....ναι μεν βοηθαει στην αμυνα του οργανισμου κλπ απο βιταμινες αλλα η φρουκτοζη σε χαλαει....
    the only thing u really need to gain muscles....is WILL
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-06-10 21:56 #26
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    έμενα μου αρέσουν τα "ξινά" φρούτα τα οποία καταναλώνω σε καλές ποσότητες... ακτινίδιο, πράσινο μήλο και μετά τα γεύματα ένα γκρέιπφρουτ.... πόλη καλές πηγές βιταμίνης C (ακτινίδιο/γκρέιπφρουττ) και όχι μονό...

    πλεονεκτήματα του ακτινίδιου:
    Ο καρπός του ακτινιδίου είναι πλούσιος σε κάλιο, μαγνήσιο, φώσφορο, φυτικές ίνες και ιχνοστοιχεία. Επίσης, διαθέτει περισσότερη βιταμίνη C σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο φρούτο, αρκεί μόνο να καταναλωθεί αμέσως μετά την κοπή, για να μη χαθούν οι βιταμίνες. Η ύπαρξη πολλών βιταμινών καθιστά το ακτινίδιο ως το καλύτερο μέσο για την άμυνα κατά των μικροβίων. Επίσης, απομακρύνει τον κίνδυνο θρομβώσεων στο κυκλοφορικό σύστημα και διασφαλίζει τη σωστή πέψη και την εύρυθμη λειτουργία του εντέρου. Τέλος, συντελεί στη βελτίωση της όρασης, εξαιτίας του αντιοξειδωτικού λουτεΐνη που περιέχει.

    πλεονεκτήματα του γκρέιπφρουτ:
    -Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες στην κλινική Scripps στην Καλιφόρνια, τρώγοντας μισό γκρέηπφρουτ πριν από κάθε γεύμα μπορεί να σας βοηθήσει να χάσετε μέχρι και μισό κιλό τη βδομάδα.

    -Είναι πλούσιο σε βιταμίνη C και κάλιο και δεν περιέχει καθόλου λίπος ή νάτριο.
    -περιέχει φυσικούς γαλακτοματοποιητές που καταπολεμούν το λίπος και τη χοληστερίνη.
    -Είναι πλούσιο σε βιταμίνη Γ και κάλιο.
    -Είναι πολύ καλή πηγή σιδήρου, ασβεστίου, βιταμίνης Β9 και μεταλλευμάτων.
    -Οι ρόδινες και κόκκινες ποικιλίες είναι πλούσιες σε βήτα-καροτίνη.
    -Είναι πλούσιο σε φυτικές ίνες.
    -Είναι χαμηλό σε θερμίδες (Ένα ολόκληρο γκρέϊπφρουτ έχει περίπου 70 θερμίδες).


    Μειονεκτήματα του γκρέιπφρουτ

    :Αμερικανοί ερευνητές ανακοίνωσαν ότι εντόπισαν μία ουσία στον χυμό του γκρέιπ φρουτ, η οποία επηρεάζει τον τρόπο απορρόφησης πολλών φαρμάκων από τον οργανισμό.

    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-06-10 23:11 #27
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Αμερικανοί ερευνητές ανακοίνωσαν ότι εντόπισαν μία ουσία στον χυμό του γκρέιπ φρουτ, η οποία επηρεάζει τον τρόπο απορρόφησης πολλών φαρμάκων από τον οργανισμό.
    Φίλε μπράβο που το γνωρίζεις και που το αναφέρεις
    Αν κάποιος καταναλώνει συστηματικά γκρειπφρουτ και χρειάζεται να πάρει κάποιο φάρμακο, καλό είναι να αναφέρει αυτή τη συνήθεια και ειδικά αν οι ώρες που τρώει το γκρειπφρουτ και παίρνει το φάρμακο είναι κοντά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThePlanet : 13-06-10 στις 23:17
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-06-10 00:16 #28
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KILERMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα να μιλησουμε συγκεκριμενα και ειδικα και γι αυτο το κοματι της διατροφης μας.Απο τις πιο εντυπωσιακες στην ουσια τους ,συμβουλές και αποψεις που ακουσα εδω μεσα είναι αυτη η σχεδόν απολυτη αληθεια οτι διατροφη body b. Και φρουτα ουσιαστικα δεν συνδυαζονται. θα ηθελα να μιλησουμε λιγο πιο αναλυτικα για το τελικα πιο ειναι το μεγιστο οριο φρουτων,πια επιτρεπουμε στ διατροφη μας κλπ.
    Θα το πω λίγο ωμά και θα γίνω δυσάρεστος, αλλά δυστυχώς αυτό είναι ακόμη ένα ποιηματάκι που κυκλοφορεί στα διάφορα ΒΒ φορουμ παγκοσμίως για να τρομοκρατεί τον κόσμο: η φρουκτόζη λέει αναπληρώνει μόνο το ηπατικό γλυκογόνο και όχι το μυικό. Σπουδαία τα λάχανα! Δυστυχώς πολύ λίγοι είναι αυτοί που σκέφτονται και λίγο παραπέρα. Τι είναι το ηπατικό γλυκογόνο; Γιατί υπάρχει; Μήπως για να καλύπτει τις ανάγκες των υπόλοιπων ιστών του σώματος? Και στην τελική ποιος είπε ότι το ηπατικό γλυκογόνο δεν πρέπει να αναπληρωθεί;

    Οι ποσότητες φρούτων που αναφέρεις ότι καταναλώνεις νομίζω ότι είναι πάνω από τον μέσο όρο, αλλά εφόσον τόσα χρόνια έχεις αυτή τη συνήθεια και δεν σε ενοχλεί πουθενά, δεν βλέπω το λόγο να την αλλάζεις εξαιτίας του ΒΒ. Ασχολούμαι κι εγώ πολλά χρόνια, όχι για πρωταθλητισμό, και πάντα το διαιτολόγιο περιελάμβανε φρούτα, λιγότερα όμως από αυτά που αναφέρεις, κυρίως λόγω των πολλών απλών σακχάρων που περιέχουν και όχι μόνο λόγω φρουκτόζης.

    Αυτό που αποδεδειγμένα πρέπει να φοβάται και να αποφεύγει κανείς είναι η φρουκτόζη των επεξεργασμένων τροφίμων και ποτών, η οποία αυξάνει την τάση του οργανισμού να αποθηκεύει λίπος. Αυτό οφείλεται στο ότι οι επεξεργασμένες τροφές στερούνται των βιταμινών και των άλλων ουσιών που υπάρχουν στα φρούτα και που ασκούν ρυθμιστικό ρόλο στον τρόπο που μεταβολίζονται τα σάκχαρα και γι'αυτό το λόγο ούτε ο πιο παρανοϊκός δεν έχει διαννοηθεί βάλει στην ίδια μοίρα τη φρουκτόζη των φρούτων με τη φρουκτόζη πχ των αναψυκτικών, μιλώντας πάντα για την επίδραση που έχει στην τάση του οργανισμού για αποθήκευση λίπους και όχι για άλλες καταστάσεις.

    ΥΓ: Σέβομαι τις απόψεις όλων σας. Επιτρέψτε μου όμως να έχω την παραπάνω "διαφορετική" άποψη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-06-10 01:51 #29
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που αποδεδειγμένα πρέπει να φοβάται και να αποφεύγει κανείς είναι η φρουκτόζη των επεξεργασμένων τροφίμων και ποτών, η οποία αυξάνει την τάση του οργανισμού να αποθηκεύει λίπος. Αυτό οφείλεται στο ότι οι επεξεργασμένες τροφές στερούνται των βιταμινών και των άλλων ουσιών που υπάρχουν στα φρούτα και που ασκούν ρυθμιστικό ρόλο στον τρόπο που μεταβολίζονται τα σάκχαρα και γι'αυτό το λόγο ούτε ο πιο παρανοϊκός δεν έχει διαννοηθεί βάλει στην ίδια μοίρα τη φρουκτόζη των φρούτων με τη φρουκτόζη πχ των αναψυκτικών, μιλώντας πάντα για την επίδραση που έχει στην τάση του οργανισμού για αποθήκευση λίπους και όχι για άλλες καταστάσεις.
    εγώ εδω και χρόνια επειδή δεν μπορώ να πιω τον καφέ μου σκέτο έχω αντικαταστήσει την ζάχαρη με φρουκτόζη του εμπορίου... βάζω 1 κουταλιά του γλυκού 12γρ περίπου... και αρκετές φορές πίνω τον καφέ μου μετά από κολατσιό στο ΤΕΙ... τίθεται κανένα θέμα να μεταβολίζει αυτό που τρώω σε λίπος? με έβαλες σε σκέψεις τώρα...
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-06-10 02:41 #30
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tasos Green Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ εδω και χρόνια επειδή δεν μπορώ να πιω τον καφέ μου σκέτο έχω αντικαταστήσει την ζάχαρη με φρουκτόζη του εμπορίου... βάζω 1 κουταλιά του γλυκού 12γρ περίπου... και αρκετές φορές πίνω τον καφέ μου μετά από κολατσιό στο ΤΕΙ... τίθεται κανένα θέμα να μεταβολίζει αυτό που τρώω σε λίπος? με έβαλες σε σκέψεις τώρα...
    Αυτή η λίγη και με τον ελεγχόμενο τρόπο που την παίρνεις και δεδομένου ότι γυμνάζεσαι δεν πρόκειται να σε πειράξει. Εφόσον δεν μπορείς να πιείς τον καφέ σου σκέτο, θα σου πρότεινα να την αντικαταστήσεις με την απλή ζάχαρη, που περιέχει 50% γλυκόζη και 50% φρουκτόζη ή ίσως με κάποιο υποκατάστατο ζάχαρης, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για τα τελευταία. Όσο για το αν γίνεται λίπος το κολατσιό εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τις ανάγκες του οργανισμού σου και ελάχιστα από το αν έφαγες φρουκτόζη ή όχι. Ίσως να εκφράστηκα κάπως απόλυτα παραπάνω και να σου προξένησα αυτή την αβεβαιότητα.

    Γενικά προσπαθήστε να αποφεύγετε να καταναλώνετε μεγάλες ποσότητες απλών σακχάρων που περιέχονται σε επεξεργασμένα τρόφιμα. Το λίγο δεν πειράζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThePlanet : 14-06-10 στις 03:19 Αιτία: τυπο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία