Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 150
  1. 28-08-06 23:52 #1
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή Φρουτα κ Λαχανικα
    Πολλα εχω ακουσει για τα φρουτα κ τα λαχανικα ρε παιδια...
    Μπανανες,Πορτοκαλια μπροκολα κουνουπιδια κτλ...
    Ακομη κ ινδικη καρυδα λογω του μεγαλου ποσοστου φυτικου λιπους που περιεχει.
    Τελικα ποια ειναι τα φρουτα που πρεπει να βαζουμε στην διατροφή μας κ το πιο σπουδαιο ποσοτητα κ ωρα καταναλωσης...?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ "ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ" ΦΡΟΥΤΟ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-08-06 00:32 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Re: Φρουτα κ Λαχανικα
    Gia meta thn gym akolouthhse thn gnwsth syntagh tou filou mas muscleboss k den xreiazesai frouto, twra h banana einai poly kalh gia to prwi h prin thn gym giati parexei arghs aporrofhshs ydrogonanathrakes. Akomh symantikh einia gia tous erasitexnes 'bobybuilders' h vitaminh c opote katalavaineis ena pothri portokalada to prwi me to pwino na pineis kathe mera. Apo laxanika k genika salates na trws epishs kathe mera me ta geumata sou giati oi vitamines k ta ixnostoixeia einai akrws aparaithta se olous k kyriws se atoma ths athlhshs, opote mhn ta paremeleis katholou k mhn sthrizesai mono se vitamines se xapia

    Genikios kanonas loipon ola ta laxanika k frouta na ta perneis na ta dokimazeis kanoun kalo eite tis hmeres ths gym eite oxi.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-08-06 03:30 #3
    Προεπιλογή
    Τα φρούτα και τα λαχανικά είναι δύο απίστευτα πλούσιες διατροφικές ομάδες, που πρέπει να καταναλώνονται καθημερινά επι τουλάχιστον 5 μερίδες(μια μερίδα είναι περίπου ένα μικρό φρούτο που χωράει στο χέρι η 100 γρμ λαχανικό). Αυτό λένε και οι διεθνείς οργανισμοί που ασχολούνται με την διατροφή(όπως επίσης ότι όλοι μας πρέπει να καταναλίσκουμε δύο τουλάχιστον μερίδες άσβεστιου την ημέρα-πόσο μάλλον εμείς που γυμναζόμαστε παραπάνω. εγώ προτιμώ το 0% γάλα μακρυά απο τα 2% διότι τα κορεσμένα λιπαρά που έχουνε σχετίζονται με την χοληστερίνη, εγώ μόλις τα έκοψα έπεσε η χοληστερίνη απο 220 στο 180 και τα τριγλυκερίδια απο 170 στα 120).
    Πρίν την γυμναστική άποψη μου να προτιμάς τα φρούτα που περιέχουνε πιο πολλή φρουκτόζη για ενέργεια και αυτά με πιο πολλή γλυκόζη(μπανάνα χουρμάδες και τέτοια)μετά το τζίμ και μετά την μεταπροπονητική διατροφή που ορίζει ο αφέντης Muschleboss...
    Επίσης απο μια φυτική ίνα να βάζεις σε κάθε γεύμα πχ μια πιπεριά η ένα καρότο.
    Όσο για την βιταμίνη c που λέει ο αξεκόλλητος gasturb13, εγώ δεν τρώω πορτοκάλι πίνω χυμό απο λεμόνι και το πρωί και μετά το τζίμ για να σώσω και θερμίδες χεχε(ταυτόχρονα με την κατανάλωση βιταμινών) γιατί είναι απο τα πιο ισχυρά αντι οξειδωτικά(ίσως και η πιο ισχυρή αντι οξειδωτική βιταμίνη, μετά ακολουθούνε η Ε και η Α).
    Ελπίζω να μην σε ζάλισα και να σε κάλυψα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-08-06 03:34 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Albert_Wesker
    εγώ προτιμώ το 0% γάλα μακρυά απο τα 2% διότι τα κορεσμένα λιπαρά που έχουνε σχετίζονται με την χοληστερίνη,
    file mou albert mias k spoudazeis iatrikh auto pou diavasa k lew sxetika me to cla k to gala twn 0% isxyei? to egrapsa katw sto arthraki mou opote dwse mas ta fwta sou!
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-08-06 07:32 #5
    Προεπιλογή
    Έλα μεγάλε...
    Ποιό άρθρο λες?δεν το έχω δει...λες αυτό στο κομμάτι δημοσιεύστε τα δικά σας άρθρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-08-06 15:01 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Albert_Wesker
    Έλα μεγάλε...
    Ποιό άρθρο λες?δεν το έχω δει...λες αυτό στο κομμάτι δημοσιεύστε τα δικά σας άρθρα?
    Kollhte albert me apogohteueis! xexe nai phgaine ekei k tha vreis to 'Συμπληρώματα για ασκήσεις fat burning' perimenw, gogogo!
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-08-06 18:54 #7
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Albert_Wesker για την μπανανα μου το χουν ξαναπει αλλο για αλλο λογo:επειδη εχει καλιο( ?) και το χρειαζομαστε μετα το τζιμ...Ισχυει?
    Εγω επινα γάλα 0% κ μετα ολοι με απετρεψαν κ μου ειπαν οπωσδηποτε 1,5-2%,αλλα χωρις να μου πουν συγκεκριμενο λόγο.Ασε που ακομα κ το μηδεν εχει μια 100αρα θερμιδες το ποτηρι,καλα ειναι...Εχω ακουσει κ κατι αλλο για το γάλα,πως δεν το παιρνουν οι μποντιμπιλντεραδες σε καιρο γραμμωσης γιατι "σε πετσιαζει"(οπως λένε) - σου "κανει πετσα δλδ" κ δεν τους αφηνει να γραμμωσουν τελεια?Ισχύει?
    Κ κατι αλλο που σκεφτομαι καιρο:
    Την Πρωτεινη ειναι καλυτερα με νερο?Η με γάλα?
    Την Κρεατινη με Χυμο Φραγκοσταφυλλο?Η με νερο?
    (Εγω εφαρμοζω με νερο πρωτεινη κ με φραγοσταφυλλο κρεατινη)
    Ποιο ειναι το πιο σωστο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-08-06 19:30 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    Albert_Wesker για την μπανανα μου το χουν ξαναπει αλλο για αλλο λογo:επειδη εχει καλιο( ?) και το χρειαζομαστε μετα το τζιμ...Ισχυει?
    Εγω επινα γάλα 0% κ μετα ολοι με απετρεψαν κ μου ειπαν οπωσδηποτε 1,5-2%,αλλα χωρις να μου πουν συγκεκριμενο λόγο.Ασε που ακομα κ το μηδεν εχει μια 100αρα θερμιδες το ποτηρι,καλα ειναι...Εχω ακουσει κ κατι αλλο για το γάλα,πως δεν το παιρνουν οι μποντιμπιλντεραδες σε καιρο γραμμωσης γιατι "σε πετσιαζει"(οπως λένε) - σου "κανει πετσα δλδ" κ δεν τους αφηνει να γραμμωσουν τελεια?Ισχύει?
    Κ κατι αλλο που σκεφτομαι καιρο:
    Την Πρωτεινη ειναι καλυτερα με νερο?Η με γάλα?
    Την Κρεατινη με Χυμο Φραγκοσταφυλλο?Η με νερο?
    (Εγω εφαρμοζω με νερο πρωτεινη κ με φραγοσταφυλλο κρεατινη)
    Ποιο ειναι το πιο σωστο?
    Meta thn gym thn whey me nero mono giati to gala epivradynei ton xrono aporrofhshs ths. Twra tis ypoloipes wres pinethn me gala den peirazei. Gia thn kreatinh egw den thn dialyw pouthena apla sto stoma k meta me nero thn katapinw, meta fysika an thelw xymo den yparxei provlhma alla kalo einia h kreatinh na einia se adeio stomaxi opote gia ligo diasthma as thn afhsoume monh ths ... Meta thn gym afou perneis udatanthrakes me malto+dext kalytera na trws banana prin thn gym gia to kalio pou les k giati oi argoi aporrofhshs ydatanthrakes einai idanikoi katholh thn diarkeia ths gym mas gia energeia.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-06 19:30 #9
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Συγκεκριμενα μια κουπα απο χουρμαδες περιεχει(178γρ):
    Sugars 113g
    Sucrose 42430mg
    Glucose 35370mg
    Fructose 34820mg .....
    και μια κουπα μπανανα(225γρ):

    Sugars 27.5g
    Sucrose 5377mg
    Glucose 11200mg
    Fructose 10910mg .....
    Οποτε φρουκτοζη κ γλυκοζη ειναι στα ιδια επιπεδα 50-50 περιπου...
    Βεβαια δεν κοιταξα για αλλα φρουτα,που μπορει να μην περιεχουν καν γλυκοζη αλλα κ παλι το 50-50 δεν μου γυαλισε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-09-06 18:18 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    Albert_Wesker για την μπανανα μου το χουν ξαναπει αλλο για αλλο λογo:επειδη εχει καλιο( ?) και το χρειαζομαστε μετα το τζιμ...Ισχυει?
    Εγω επινα γάλα 0% κ μετα ολοι με απετρεψαν κ μου ειπαν οπωσδηποτε 1,5-2%,αλλα χωρις να μου πουν συγκεκριμενο λόγο.Ασε που ακομα κ το μηδεν εχει μια 100αρα θερμιδες το ποτηρι,καλα ειναι...Εχω ακουσει κ κατι αλλο για το γάλα,πως δεν το παιρνουν οι μποντιμπιλντεραδες σε καιρο γραμμωσης γιατι "σε πετσιαζει"(οπως λένε) - σου "κανει πετσα δλδ" κ δεν τους αφηνει να γραμμωσουν τελεια?Ισχύει?
    Κ κατι αλλο που σκεφτομαι καιρο:
    Την Πρωτεινη ειναι καλυτερα με νερο?Η με γάλα?
    Την Κρεατινη με Χυμο Φραγκοσταφυλλο?Η με νερο?
    (Εγω εφαρμοζω με νερο πρωτεινη κ με φραγοσταφυλλο κρεατινη)
    Ποιο ειναι το πιο σωστο?
    Έλα φίλε μου τώρα το είδα (γιατί δεν βγήκε κάτι στην επιλογή στο νέο πόστ?γκρρ)
    Η μπανάνα έχει κυρίως μαγνήσιο, άλλα και κάλιο βέβαια... το μαγνήσιο πολλοί άνθρωποι δεν το δίνουνε πόλύ σημασία αλλά είναι πολύ σημαντικό ιχνοστοιχείο. Εγώ πχ που έχω μαγνήσιο 7,1 με ανώτερο το 7,2 δεν θα γίνει και τπτ αν δεν φάω μπανάνα και κάθε μέρα. Όμως για τον κόσμο που δεν έχει υψηλές τιμές είναι πολύ σημαντική!Βασικά η κατανάλωση μπανάνας είναι καλύτερο να γίνεται μετά την προπόνηση γιατι έχει κυρίως γλυκόζη κι έτσι γεμίζεις τα μυικό γλυκόγόνο κι όχι μόνο το ηπατικό όπως πχ κάνειη φρουκτόζη κατάλαβες...γι αυτό την φρουκτόζη είναι προτιμότερο να την τρως πριν την προπόνηση εγω πχ ξέρω κόσμο που τρώει όχι φρούτα αλλά φρουκτόζη σε νερό πριιν το τζίμ φαντάσου δηλαδή...
    Τώρα για το γάλα, αυτοί που σου ειπανε όχι 0% είναι γιατί πέρα απο τα 1200mg ασβεστίου και την καζείνη και την γαλακτόζη δεν έχει κάποιο άλλο θρεπτικό στοιχείο, ακόμα πχ κι αν κάποιες εταιρίες λένε ότι τα προσθέτουνε μην τα πολυπιστεύεις τεσπα. Αν τρως λαχανικά και φρούτα τις σωστές ώρες είσαι καλυμμένος απο βιταμίνες! Για το θέμα πέτσιασμα άλλοι λενε ναι άλλοι λένε όχι είναι καθαρά θέμα δικό σου να δεις αν σε χαλάνε την γράμωσση τα γαλακτομικά ή όχι!
    Την πρωτείνη φάτην όπως θες απλά με νερό γλυτώνεις θερμίδες(εν αντιθέσει με το γάλα), τώρα κάπου άκουσα ότι το 0% έχει 100 θερμίδες το ποτήρι λάθος το ποτήρι έχει 66 θερμίδες έχει μεγάλη διαφορά!πάντως με το γάλα είανι πιο γλυκιά εσύ αοφασίζεις-και προτιμότερο να την φάς το πρωί με γάλα κι όχι άλλη στιγμή της ημέρας.
    Την κρεατίνη να την τρως οπως λέει ο muscleboss.(μεταπροπονητική διατροφή)
    Σε κάλυψα?αυτά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-05-08 17:22 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    Albert_Wesker για την μπανανα μου το χουν ξαναπει αλλο για αλλο λογo:επειδη εχει καλιο( ?) και το χρειαζομαστε μετα το τζιμ...Ισχυει?
    Εγω επινα γάλα 0% κ μετα ολοι με απετρεψαν κ μου ειπαν οπωσδηποτε 1,5-2%,αλλα χωρις να μου πουν συγκεκριμενο λόγο.Ασε που ακομα κ το μηδεν εχει μια 100αρα θερμιδες το ποτηρι,καλα ειναι...Εχω ακουσει κ κατι αλλο για το γάλα,πως δεν το παιρνουν οι μποντιμπιλντεραδες σε καιρο γραμμωσης γιατι "σε πετσιαζει"(οπως λένε) - σου "κανει πετσα δλδ" κ δεν τους αφηνει να γραμμωσουν τελεια?Ισχύει?
    Κ κατι αλλο που σκεφτομαι καιρο:
    Την Πρωτεινη ειναι καλυτερα με νερο?Η με γάλα?
    Την Κρεατινη με Χυμο Φραγκοσταφυλλο?Η με νερο?
    (Εγω εφαρμοζω με νερο πρωτεινη κ με φραγοσταφυλλο κρεατινη)
    Ποιο ειναι το πιο σωστο?

    αν θες να φτάσεις σε σημείο να σαι τελείως κομμένος το γάλα θα το χεις στην αρχή όπως και τα φρούτα ένα με δύο το πολύ την ημέρα μαξ
    τώρα τον τελευταίο μήνα καλύτερο θα ήταν από τη αρχή να φύγει το γάλα και γενικά τα γαλακτομικά από τη διατροφή σου γιατίόπως χαρακτηριστικά λέμε στο ΒΒ περιέχουν λακτόζη μία ουσία που σε <<θαμπώνει>> και δεν αφήνει τους κοιλιακούς να φανούν.
    όσο για το φρούτο να το έχεις ναι αλλα όχι στο πρωινό ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΑΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΔΙΒΔΟΜΑΔΟ ΤΟ ΠΟΛΥ βάλτο αμέσως μετά την προπόνηση μαζί με το σκουπ της πρωτείνης σου μία ωρα δηλαδή περίπου πριν κάνεις το κανονικό σου γεύμα. ιδανική επιλογή είναι η μπανάνα ή ένα πράσινο μήλο.
    τέλος ας μη μιλήσω για τους χυμούς αφού ούτε στον όγκο δεν κάνουν με τα ΤΟΣΑ ΣΑΚΧΑΡΑ που περιέχουν!
    No pain, No gain
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-05-10 22:06 #12
    Προεπιλογή
    Πολλες φορες παραγγελνω απο ενα μαγαζι φιλετο κοτοπουλο διαιτης στο οποιο εχει ρυζι μπασματι και λαχανικα. Μπορειτε να μου πειτε ποια λαχανικα απο τα παρακατω δε πρεπει να τρωω; Ειμαι σε γραμμωση.

    Μπροκολο, κουνουπιδι, καροτο, κολοκυθακι, λαχανο, ροκα, κοκκινο λαχανο.

    Το καροτο νομιζω δεν ειναι και τοσο καλο. Ειναι σε μικρη ποσοτητα βεβαια, απο 4 κομματακια το καθενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-05-10 22:10 #13
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    όλα καλά είναι, αλλά αν είναι να βγάλεις κάτι, βγάλε το λάχανο.
    αλήθεια....... σε τόσο καλή φάση γράμμωσης είσαι και ασχολείσαι με τόσες λεπτομέρειες??
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-05-10 22:16 #14
    Προεπιλογή
    Αντιθετως θα ελεγα. Απλα θελω να γινω καλος. Εχω να φαω γλυκα,παγωτα,σοκολατες και τα λοιπα, πανω απο μηνα. Προσπαθω να προσεχω παρα πολυ και εχω δει αποτελεσματα. Εχω αλλες 45 ημερες για να δω μεχρι που θα φτασω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-05-10 22:19 #15
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    απο αυτα που ετρωγες αυτα ειναι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία