Θέμα: Αυγά

Σελίδα 37 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 2735363738 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 541 έως 555 από 558
  1. 18-11-13 13:06 #541
    Προεπιλογή “Aποκάλυψη ΣΟΚ ! ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ: ΜΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΑΤΗ”
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-11-13 14:47 #542
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Kαι επειδη πιασαμε το θεμα για την χοληστερινη, η οποια ειναι μυθος οτι βλαπτει τον οργανισμο καλο ειναι οσοι δεν ξερουν να δουνε το βιντεακι που μιλαει ο Χρήστος Ντέλλος, Διευθυντή Καρδιολογικού τμήματος Τζανείου Νοσοκομείου Πειραιά.Δειτε το βιντεο ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον μιλαει και για τα αυγα πως επισης ειναι μυθος πως μπορει να βλαψει ο κροκος και πρεπει να τα τρωμε αφοβα........

    περισσότερα στο: http://www.in2life.gr/wellbeing/heal...9/article.aspx
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-12-13 01:03 #543
    Προεπιλογή
    Εμένα παιδιά όταν τρώω τροφές υψηλές σε χοληστερίνη όπως αυγά ή γαρίδες με πιάνει πονοκέφαλος. Πιστεύω ότι εξαρτάται από το DNA του καθενός πόσο τον πειράζει η διατροφική χοληστερίνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-03-14 14:56 #544
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, όχι τόσο σχετική με τα συστατικά του αυγού, αλλά με τη συντήρησή τους.

    Γνωρίζει κανείς πόσες ώρες/μέρες διατηρούνται τα βραστά αυγά χωρίς τσόφλι εκτός ψυγείου;
    Πρέπει να λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι και θέλω να παίρνω βρασμένα και καθαρισμένα τα αυγά σε τάπερ, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να ξέρω και την διάρκειά τους.
    Κάποιος που να το έχει δοκιμάσει ή να γνωρίζει γενικότερα θα με βοηθούσε ιδιαίτερα;
    I know I'm Not Perfect,But I'm So Damn Close It Scares Me!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-03-14 16:51 #545
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Αν όχι για μισή ημέρα σε κανονικές θερμοκρασίες δωματίου 18-20 C ίσως μέχρι και 18 ώρες. Επομένως αν τα καθαρίσεις από την προηγούμενη και τα βάλεις στο ψυγείο και μετά το πρωί τα πάρεις μαζί σου στη δουλειά, αρκεί να τα έχεις σε δροσερό μέρος ή σε τσάντα τροφίμων που δεν αφήνει να επηρεαστούν τα τρόφιμα από έξω θερμοκρασίες.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-03-14 13:23 #546
    Προεπιλογή
    Mην τρελέστε τόσο με τα αυγά, ο κρόκκος μπορεί να περιέχει λίγο τσιμπημένα νούμρα χοληστερόλης, παρ'ολα αυτά όμως περιέχει και λεκιθίνη η οποία είναι
    μια ουσία με ισχυρή αντι-χοληστερολική δράση.
    Όπως διάβασα πολύ σωστά απο πάνω απ'τους φίλους μας ο κρόκκος είναι τόσο θρεπτικός που περιέχει μαγνήσιο, νάτριο και κάλιο, βιταμίνες του συμπλέγματος Β (Β1, Β2 και κυρίως Β12), 10% πρωτείνες έναντι 1% υδατανθράκων.
    Αφήστε που το ωμό ασπράδι δεν είναι κι απο τις πιο εύπεπτες τροφές, τουλάχιστον για εμένα.
    Τα ΜΟΝΑ αυγά τα οποία θα ΠΡΕΠΕΙ να φοβάστε και να αποφεύγετε, είναι αυτά που είναι μέσα σε κέικ και διάφορες άλλες έτοιμες συσκευασίες με επεξεργασμένα τρόφιμα τα οποία είναι χιλιοραντισμένα με διάφορες επικύνδυνες ουσίες
    που ούτε ο νους μας δεν τα βάζει!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-09-14 18:29 #547
    Το avatar του χρήστη zisis.z

    Εγγραφή
    23-06-2014
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    363
    Προεπιλογή
    Ωραία πατέντα...Θα την δοκιμασω το βραδυ που θα φαω τα 6 αυγα μου....

    _______________________________________________________________________________________________________________
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-09-14 20:20 #548
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Καλά αυτό με χωριάτικο ελληνικό αυγό δεν παίζει να γίνεται ούτε μία στο εκατομμύριο!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-09-14 20:24 #549
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    αυτο ήθελα να γράψω και με πρόλαβες!

    Με κανα αυγο απο σουπερ μάρκετ που εχει 15-20 μέρες μετά την παραγωγή σίγουρα θα γίνετε αλλά με φρέσκο αυγό έτσι οπως κολλάει στο τσόφλι ίσως χρειαστείς μερικά bar πίεση!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-09-14 20:33 #550
    Το avatar του χρήστη zisis.z

    Εγγραφή
    23-06-2014
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    363
    Προεπιλογή
    Xα χα χα και εγω δυσκολο το βλεπω αλλα υπαρχει ενας καλο κολπακι που κανω και το τσοφλι δεν κολαει σχεδον καθολου και ειναι φρεσκα τα αυγα που περνω.με το που βγουν απο το μηχανημα με τον ατμο που εχω για να βραζω τα αυγα εχω ειδη ετοιμο ενα βαθι μπολακι το οποιο εχω γεμισει με παγωμενο νερο και αν δεν εχω παγωμενο νερο βαζω μεσα αρκετα παγακια και τα αφηνω μεσα κανα 3λεπτο τα αυγα,στην συνεχεια ξεφλουδιζουνε με την μια,αυτα μονο που δεν ξεφλουδιζουνε ευκολα ειναι αυτα που εχουνε ανοιξη και εχουνε παρει νερο μεσα....
    _______________________________________________________________________________________________________________
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-09-14 20:41 #551
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zisis.z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xα χα χα και εγω δυσκολο το βλεπω αλλα υπαρχει ενας καλο κολπακι που κανω και το τσοφλι δεν κολαει σχεδον καθολου και ειναι φρεσκα τα αυγα που περνω.με το που βγουν απο το μηχανημα με τον ατμο που εχω για να βραζω τα αυγα εχω ειδη ετοιμο ενα βαθι μπολακι το οποιο εχω γεμισει με παγωμενο νερο και αν δεν εχω παγωμενο νερο βαζω μεσα αρκετα παγακια και τα αφηνω μεσα κανα 3λεπτο τα αυγα,στην συνεχεια ξεφλουδιζουνε με την μια,αυτα μονο που δεν ξεφλουδιζουνε ευκολα ειναι αυτα που εχουνε ανοιξη και εχουνε παρει νερο μεσα....

    Ισχύει ως ένα βαθμό
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-09-14 23:49 #552
    Το avatar του χρήστη zisis.z

    Εγγραφή
    23-06-2014
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    363
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zisis.z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία πατέντα...Θα την δοκιμασω το βραδυ που θα φαω τα 6 αυγα μου....


    0/6 παιδια,αποτυχια,ουτε ενα απο τα 6 που εβρασα δε καταφερα,δεν ξερω ο τυπος πως το καταφερε,μαλλον θελει και καλη τεχνικη.γιατι με που σπας τις ακρες πρεπει να μην ανοιξη η τρυπα και ειναι μικρο το κενο,παντος σ ενα κατι πηγε να γινει,απλα θελει και καλο συγχρονισμο την ωρα που φυσας θελει να κρατας πολυ απαλα το αυγο γιατι αν το κρατας με δυναμη σφιγγει το τσοφλι και δεν αφηνει απο μεσα να βγει.....
    Τελικα μουφα τροπος....και φαινοτανε τοσο ευκολος και πρακτικος......Μαλλον ο τυπος πρεπει να τα ειχε κανα μηνα αυτα τα αυγα,η να ειναι ταχυδακτυλουργος ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zisis.z : 01-09-14 στις 23:52
    _______________________________________________________________________________________________________________
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-07-15 04:47 #553
    Προεπιλογή
    Απορια.
    Γιατι προτιματε τα αυγα ,απο το κοτοπουλο?
    Αφου το κοτοπουλο εχει 26% του βαρους του σε πρωτεινη?
    Που σημαινει χοντρικα, πως 100γραμμαρια κοτοπουλου είτε ασπραδιου περιπου ιδια ποσοτητα πρωτεινης παρεχει.


    Ο κυριος λογος ειναι οτι το κοτοπουλο εχει τη φασαρια οτι πρεπει να ψηνετε?
    Η υπαρχει και αλλος λογος?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fire : 05-07-15 στις 04:50
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-07-15 11:57 #554
    Προεπιλογή
    H πρωτείνη του ασπραδιού, απορροφάται γρηγορότερα.
    Επίσης, δεν νομίζω οτι θα άντεχες και πολύ να φας κοτόπουλο, το πρωί με το που ξυπνάς
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-07-15 12:14 #555
    Το avatar του χρήστη stef.

    Εγγραφή
    21-05-2013
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    333
    Προεπιλογή
    ολα χρειαζονται φιλε..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 37 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 2735363738 ΤελευταίαΤελευταία