Θέμα: Αυγά

Σελίδα 30 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 202829303132 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 436 έως 450 από 558
  1. 14-06-12 14:41 #436
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    Ξεχασε το,2-3 κροκοι καθημερινα εφοσον εισαι υγιης και γυμναζεσαι ειναι μεσα στα ορια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-06-12 14:42 #437
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Achilleas95 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σίγουρος πως έχουν δημιουργηθεί κι άλλα θέματα σχετικά με το αυγό, αλλά εγώ θα επικεντρωθώ σε ένα πιο συγκεκριμένο ζήτημα. Λοιπόν, το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω να μαγειρεύω (και να ήξερα θα βαριόμουν να το κάνω) κι έτσι η πιο εύκολη λύση είναι το να καταναλώνω αυγά που η προετοιμασία τους είναι ιδιαίτερα εύκολη. Σε όλα τα προγράμματα διατροφής διαβάζω πως μεγάλες ποσότητες αυγών πρέπει να καταναλώνονται χωρίς τον κρόκο. Αν δεν ακολουθήσω τον εν λόγω κανόνα και τα τρώω ολόκληρα (10 αυγά την ημέρα), θα υπάρξουν αρνητικές συνέπειες στην υγεία μου? (προβλήματα χοληστερίνης δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω, άλλωστε είμαι μόλις 17 ακόμα...)
    Θα γεμισεις χοληστερινη φιλε!!!
    2-3 την ημερα και πολυ ειναι.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-06-12 14:49 #438
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Υποτίθεται ότι είναι μύθος το συγκεκριμένο αλλά εγώ στη θέση σου δε θα το έκανα. Άλλωστε ο κρόκος έχει λιπαρά=θερμίδες πολλές και νομίζω ότι ο αριθμός που αναφέρεις ξεπερνάει τα όρια!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-06-12 16:22 #439
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Διαβάστε το τόπικ από την αρχή, συγχωνεύτηκε.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-06-12 16:38 #440
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Δεν υπαρχουν επισημα ορια που ειπαν καποιοι. Με βαση τις ερευνες που εχω διαβασει εγω ειτε εισαι υγιης ειτε οχι μπορεις να φας 10 κροκους χωρις προβλημα. Καταρχην η χοληστερολη που περιεχουν δε συμβαλλει στην αυξηση της χοληστερινης στο αιμα. Τα κορεσμενα λιπαρα που εχει συμβαλλουν αλλα ειναι πολυ λιγοτερα απο αλλα φαγητα που τρωμε καθε μερα σε μεγαλες ποσοτητες οπως το κοκκινο κρεας και το γαλα. Επιπλεον περιεχει και λεκιθινη που φερνει την ισορροπια ριχνοντας τη χοληστερινη. Ειναι απο τις πιο υγιεινες τροφες ο κροκος και πολυ πιο ωφελιμος απο το ασπραδι

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-06-12 16:51 #441
    Προεπιλογή
    Εγώ αυτό που είχα αναρωτηθεί παλαιότερα είναι ότι αφού επιτρέπουν στα μωρά όταν έρθει η ώρα τους να φάνε αυγό σχεδόν κάθε μέρα πώς μπορεί να είναι τόσο βλαβερό? Ο Vince Gironda θεωρούσε το αυγό τη τέλεια τροφή, και υπόψη ότι θεωρείτε από τους γκουρού του χώρου. Θαυματουργή τροφή το αυγό έχω διαβάσει άρθρο όπου σε ασθενή με εκτεταμένα εγκάυματα εκτός τον άλλον του έδιναν να τρώει μεγάλες ποσότητες αυγού γαι να επιταχύνουν την αποκατάσταση των εγκαυμάτων.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-06-12 16:52 #442
    Προεπιλογή
    Παν μέτρο άριστο φυσικά
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-06-12 18:00 #443
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Τους τελευταίους μήνες τρώω σχεδόν κάθε μέρα κρόκους...4 και πάνω συνήθως.Σε λίγες μέρες θα κάνω εξετάσεις αίματος και θα δείξει,αν έχει ανέβει η χοληστερίνη πάει να πει ότι όντος συμβαίνει...αν και ισως συμβαίνει μακροχρονια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-06-12 03:36 #444
    Προεπιλογή
    Ειχα κανει εξετασεις αιματος τον Ιανουαριο και ειχα χοληστερινη 155. Τους τελευταιους 3 μηνες τρωω 3 κροκους καθημερινα και πριν απο καμια βδομαδα που ξανακανα εξετασεις ειχα 167 με οριο το 200. Δεν ξερω αν σημαινει κατι αυτο αλλα εγω το αβγουλακι μου δεν το κοβω
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-06-12 18:31 #445
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Αβγά κλωβοστοιχίας: τελευταία προειδοποίηση στην Ελλάδα


    Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή απεύθυνε αιτιολογημένη γνώμη σε δέκα κράτη μέλη τα οποία δεν εφήρμοσαν ορθά την οδηγία 1999/74/EK που θεσπίζει απαγόρευση της...
    χρήσης μη διευθετημένων κλωβών για τις ωοπαραγωγούς όρνιθες.

    Το Βέλγιο, η Ελλάδα, η Ισπανία, η Γαλλία, Ιταλία, η Κύπρος, η Ουγγαρία, οι Κάτω Χώρες, η Πολωνία και η Πορτογαλία επιτρέπουν ακόμη τη χρήση μη διευθετημένων κλωβών για τις ωοπαραγωγούς όρνιθες παρά το ότι η απαγόρευση, για την οποία τους είχαν δοθεί 12 έτη για να προετοιμαστούν, τέθηκε σε ισχύ τον Ιανουάριο 2012. Η αποστολή αιτιολογημένης γνώμης αποτελεί το επόμενο βήμα στη διαδικασία πριν την παραπομπή στο Δικαστήριο της ΕΕ.

    Από την 1η Ιανουαρίου 2012, η οδηγία 1999/74/ΕΚ προβλέπει ότι όλες οι ωοπαραγωγοί όρνιθες θα πρέπει να διατηρούνται σε «διευθετημένους κλωβούς» με συμπληρωματικό χώρο για να φωλιάζουν, να σκαλίζουν και να κουρνιάζουν ή σε εναλλακτικά συστήματα. Σύμφωνα με την οδηγία, μπορούν να χρησιμοποιούνται κλωβοί μόνο εάν προσφέρουν σε κάθε όρνιθα τουλάχιστον 750 cm² επιφανείας δαπέδου, φωλιά, στρωμνή, κούρνιες και διατάξεις ξυσίματος των νυχιών, που να επιτρέπουν στις όρνιθες να ικανοποιούν τις βιολογικές ανάγκες τους, καθώς και τις ανάγκες συμπεριφοράς τους.

    Η Επιτροπή εκφράζει την ικανοποίησή της για τις προσπάθειες που καταβλήθηκαν από τα κράτη μέλη τα οποία συμμορφώθηκαν με τους κανόνες. Εντούτοις, η πλήρης συμμόρφωση από όλα τα κράτη μέλη έχει ουσιώδη σημασία για την αποφυγή στρεβλώσεων αγοράς και αθέμιτου ανταγωνισμού. Τα κράτη μέλη που συνεχίζουν να επιτρέπουν τη χρήση «μη διευθετημένων κλωβών» θέτουν σε μειονεκτική θέση τις επιχειρήσεις που πραγματοποίησαν επενδύσεις για να συμμορφωθούν με τα νέα μέτρα. Για να αποδείξουν τη συμμόρφωσή τους, τα κράτη μέλη θα πρέπει να δείξουν ότι οι εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν ακόμη «μη διευθετημένους κλωβούς» έχουν υποστεί μετατροπές ή έχουν κλείσει.

    Ιστορικό του φακέλου

    Η πολιτική απόφαση για την απαγόρευση των μη «διευθετημένων κλωβών» ελήφθη το 1999. Τα κράτη μέλη είχαν στη διάθεσή τους δώδεκα έτη για να εξασφαλίσουν την ομαλή μετάβαση στο νέο σύστημα και την εφαρμογή της οδηγίας. Ωστόσο, μέχρι σήμερα, και παρά τις επανειλημμένες εκκλήσεις της Επιτροπής, τα προαναφερθέντα κράτη μέλη δεν έχουν συμμορφωθεί πλήρως με τη ισχύουσα νομοθεσία της ΕΕ.

    Δεν στάλθηκαν αιτιολογημένες γνώμες στη Βουλγαρία, στη Ρουμανία και στη Λετονία δεδομένου ότι η Επιτροπή αξιολογεί συμπληρωματικές πληροφορίες που παρασχέθηκαν από τα εν λόγω κράτη μέλη, όπου αναφέρεται ότι έχουν τώρα πλήρως συμμορφωθεί με τους κανόνες.

    Τα επόμενα βήματα

    Το αίτημα της Επιτροπής διατυπώνεται με τη μορφή αιτιολογημένης γνώμης, σύμφωνα με τις διαδικασίες παράβασης της ΕΕ. Εάν τα υπόψη 10 κράτη μέλη δεν ενημερώσουν την Επιτροπή, εντός δύο μηνών, για τα μέτρα που έλαβαν ώστε να συμμορφωθούν πλήρως με τη νομοθεσία της ΕΕ, η Επιτροπή δύναται να παραπέμψει την υπόθεση στο Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    econews.gr

    Ετοιμαστείτε να δείτε τη τιμή των αυγών να ξεφεύγει.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-06-12 18:37 #446
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Ποσο ακομα ... απο 12λεπτα που τα παιρναμε πηγαν 15λεπτα. 20τωρα; (κ σιγουρα παλια πολυ πιο φθηνα ηταν) κοτες θα παω να αγορασω απο αυριο αν ειναι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-06-12 20:32 #447
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Και πάλι τυχερός είσαι.
    Εγώ στην επαρχία που δεν έχω εύκολη πρόσβαση σε λαικές αγορές, το διάστημα που πετούσα τους κρόκους και έτρωγα πολλά, τα φτηνότερα που έβρισκα ήταν του Lidl στα 17 λεπτά.
    Πλέον που αγοράζω λιγότερα γιατί τα τρώω ολόκληρα, παίρνω από γείτονα, από αλανιάρες κότες προς 25 λεπτά το ένα.. και θεωρούνται και φτηνά, η συνηθισμένη τιμή εδώ γύρω είναι 0.30€.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-06-12 20:52 #448

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Βραστο το αυγο στο ψηγειο ποσες μερες κραταει ?
    Λεω να βρασω καμια 50ρια να τα εχω στο ψυγειο γιατι αυτο το βρασε βρασε καθε φορα ειναι βαρετο !!!

    Παντως οσοι ειστε σε χωρια , πιστευω ειναι μεγαλο κριμα να μην εχεις 5-6 κοτουλες ...Τα χαιβανακια δεν θελουν και πολλα-πολλα , λιγο σιταρι-καλαμποκι θα τις ριχνεις και εχεις τα φρεσκα σου αυγουλακια ! (Καμια σχεση με αυτα του εμποριου , αμα τυχει καμια φορα και εχω ελειψη και αγορασω απο το σουπερ μαρκες κανει μπαμ η διαφορα ! )
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-06-12 20:53 #449
    Προεπιλογή
    Εγω απο βασιλοπουλο 18λεπτα το ενα (ή οταν ειμαι αθηνα σκλαβενιτη). Ειχα παει μια μερα λαΐκη (δεν ειχα πολυ χρονο βεβαια) ρωταω εναν, ποσο τα εχεις? Λεει 50 το ζευγαρι. 50λεπτα 2 αυγα του λεω? Ναι λεει, οκ γεια σας

    Παντως η εκτροφη ορνιθων ειτε αυγοπαραγωγων ειτε κρεοπαραγωγων ειναι χαλι μαυρο.. Οταν ειναι για κρεας, πες λιγο καλυτερα αλλα στις αυγοπαραγωγες, το κλουβι ειναι ενα (εννοω δεν αλλαζει αναλογα με το μεγεθος της κοτας ή τις αναγκες της). Μπαινει εκει, τρωει απο μια ταΐστρα μροστα, πινει νερο απο εκει, τα κανει εκει μεχρι να τεζαρει και οσο και να μεγαλωσει και να στριμωχνεται δεν αλλαζει κατι. Φυσικα δεν τιθεται θεμα κινησης της. Εξαθλιομενο, αλλα στοχευουν στο βελτιστο κερδος.

    Γιαυτο ειναι λογικο τα "βιολογικα" και τα "αλανιαρικα" να εχουν πολλαπλασια τιμη. Δεν συγκρινονται οι συνθηκες..

    Στελιο, εγω 5-6 μερες τα αφηνω ανετα..
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-06-12 13:23 #450
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Αν ειναι δυνατον...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 30 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 202829303132 ... ΤελευταίαΤελευταία