Θέμα: TRX

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 24-10-12 20:19 #1
    Question TRX
    Καλησπερα σε ολους,
    Συγγνωμη αν γινω βαρετος,μια ερωτηση εχω σχετικα με τοTRX..αξιζει να το ξεκινησω η χαμενος χρονος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-10-12 20:29 #2
    Προεπιλογή
    Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πες μας καταρχήν τους στόχους σου, το πρόγραμμά σου, πρέπει να δεις αν χωράει. Επίσης εξαρτάται από την ποιότητα του μαθήματος, δηλαδή τον εκπαιδευτή.
    Βασικά συνήθως συνδυάζουν το TRX και με άλλες ασκήσεις με αλτήρες, με σκοινιά, μποσού, στρώματα, αερόβιο κλπ. Δηλαδή όχι καθαρά και μόνο ασκήσεις με τους ιμάντες του TRX, σε σας πώς θα είναι;
    Σίγουρα αξίζει να το δομικάσεις και για την εμπειρία μόνο. Είναι άλλη φάση, αν κάνεις π.χ μόνο βάρη είναι ωραίο σαν διαφορετικό ερέθισμα για το σώμα και το πνεύμα. Go for it και βλέπεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-05-13 09:46 #3
    Προεπιλογή TRX απορίες
    λόγο οικονομικόν δεν έχω την δυνατότητα να παω γυμναστήριο.έτσι σκέφτηκα μήπως θα μπορούσε να μου βγάλει κάποιος καλλιτέχνης ένα εβδομαδιεο πρόγραμμα με TRX...γυμναστική με βαράκια και διαφορα παρόμοια όργανα δεν έχω κάνει ποτε,οποτε είμαι κάργα αρχάριος. βεβαια έκανα 8 χρονια πολεμικές τέχνες αν σας βοηθάει κάπως αυτό! Σας ευχάριστο για τον χρόνο σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-05-13 09:53 #4
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-05-13 11:17 #5
    Προεπιλογή trx
    φιλε απο τη στιγμη που εισαι αρχαριος το καλυτερο που εχεις και πρεπει να κανεις ειναι να σου δειξει καποιος το βασικο ασκησιολογιο, υπαρχει μεγαλος κινδυνος τραυματισμου. επισεις το προγραμμα γυμναστικης δεν ειναι συνταγη για σουπα, τα πετας ολα μεσα ανακατευεις και τρως. πρεπει να σου παρουν ενα ιατρικο ιστορικο, βαρος, υψος, ηλικια βιολογικη, ηλικια προπονητικη, ποιος ειναι ο στοχος σου, τον χρονο που διαθετεις κτλ κτλ κτλ. αν καποιος σου δωσει προγραμμα χωρις τις παραμετρους που σου ειπα απλα ειναι κομπογιαννητης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-05-13 12:53 #6
    Προεπιλογή
    μάλιστα δηλαδή δεν το γλιτώνουμε το γυμναστήριο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-05-13 13:10 #7
    Προεπιλογή
    Μήπως υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να τα μάθω όλα αυτά?με το αζημίωτο εννοείτε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-05-13 18:03 #8
    Προεπιλογή
    Γιατί δεν κάνεις τα απλά? Γιατί το TRX έχει λάστιχα και ιστορίες.

    10 λεπτά σχοινάκι για ζέσταμα

    1 λεπτό Pushups (με κλειστά ή ανοιχτά χέρια) ξεκούραση 30 δεύτερα και συνεχίζεις με έλξεις, κοιλιακούς , ραχιαίους, προβολές ή επιτόπια squats σε άλμα, burpees και το κάνεις 3 φορές. Στο τέλος 20 λεπτά τρέξιμο ή σχοινάκι και είσαι κομπλέ. Δεν βλέπω κάτι καλύτερο στο TRX , αν μάλιστα έχεις ρόδα για κοιλιακούς και κάνεις με αυτή , είσαι κομπλέ. Το ότι κάνεις για χρόνο θα βελτιώσει τα νούμερά σου και την έκρηξή σου καθώς και θα κάνει το προγραμματάκι πολύ προκλητικό όσο βελτιώνεσαι.

    Και βασικά για αυτό το λόγο κατηγορούνται το TRX , Insanity ktl. Στην ουσία είναι απλά προγράμματα έντονου ρυθμού τα οποία απλά πουλιούνται σαν τίποτα τρελό.
    ''You can sell anything to a bodybuilder. Anything.''
    Elliot Hulse
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-08-13 14:32 #9
    Προεπιλογή TRX workout
    ποιά είναι η γνώμη σας για αυτό το σύστημα;

    φυσικά δεν το συγκρίνω με το ΒΒ αλλά σαν fitness training για ασκήσεις ευλυγισίας, reflex, κλπ

    υπάρχουν εκατοντάδες βινεάκια στο utube, εγώ ανέβασα ένα στην τύχη.

    http://www.youtube.com/watch?v=mQ4dQzblEHQ
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-08-13 15:16 #10
    Προεπιλογή
    Είμαι fan του TRX. Το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα κάθε μέρα αντί για γυμναστήριο. Αν το κάνεις μεθοδικά, μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά... και όταν μετακόμισα στην Αυστραλία, το γυμναστήριο ήταν δύσκολη υπόθεση οπότε πήγαινα στο πάρκο με το TRX και έκανα μια χαρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-08-13 15:26 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο robgr77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι fan του TRX. Το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα κάθε μέρα αντί για γυμναστήριο. Αν το κάνεις μεθοδικά, μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά... και όταν μετακόμισα στην Αυστραλία, το γυμναστήριο ήταν δύσκολη υπόθεση οπότε πήγαινα στο πάρκο με το TRX και έκανα μια χαρά.
    επειδή σκέφτομαι ότι καλό θα ήταν να το προσθέσω στο πρόγραμμά μου αλλά από την άλλη το βλέπω αρκετά ακριβό να το αγοράσω,
    θα ήταν εύκολο να το κατασκευάσω μόνος μου;
    δηλ. να αγοράσω ιμάντες, κρίκους, εγγράφες και να πάω σε έναν τσαγκάρη να μου το ράψει;

    αν θέλεις μου δίνεις λίγα στοχεία;
    πχ πόσο φαρδείς είναι ο ιμάντας, τι μήκος έχει κλπ, ξέρεις κάποια γεωμετρικά στοιχεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-08-13 15:32 #12
    Προεπιλογή
    Μπορείς άνετα να πάρεις ένα ζευγάρι ιμάντες αυτοκινήτου (αυτούς που δένουμε τις βαλίτσες) και να φτιάξεις χερούλια από πλαστικό σωλήνα. Το έκανα και είναι μια χαρά. Κάνει τη δουλειά του τέλεια. Μόνο που πρέπει να έχουν καλό μηχανισμό για να μη γλιστράει με το βάρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-08-13 15:47 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο robgr77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς άνετα να πάρεις ένα ζευγάρι ιμάντες αυτοκινήτου (αυτούς που δένουμε τις βαλίτσες) και να φτιάξεις χερούλια από πλαστικό σωλήνα. Το έκανα και είναι μια χαρά. Κάνει τη δουλειά του τέλεια. Μόνο που πρέπει να έχουν καλό μηχανισμό για να μη γλιστράει με το βάρος.

    καλή φάση, θα το ψάξω,

    thanks
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-10-14 16:28 #14
    Προεπιλογή
    Παιδιά θα μΠορέσετε μου πείτε την άποψη σας για συνδυασμό βάρη και ιμάντες(TRX);;κάνω Δευτέρα στήθος δικέφαλα,Τρίτη TRX,Τετάρτη διάλειμμα,Πέμπτη πλάτη δικέφαλα,Παρασκευή TRX,Σάββατο Πόδια ώμοι
    Τις μέρες μέρες που έχωTRX κάνω όλο τοσωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-03-15 14:36 #15
    Προεπιλογή
    Καλησπερα παιδια! Εγω λεω να ξεκινησω σιγα σιγα μονο TRX και παραλληλα μονοζυγο κτλπ! Σαν λεμε street workout.! Φυσικα trx θα αρχισω με δασκαλο σε μικρο γκρουπακι γιατι οσο νανε οι ασκησεις ειναι δυσκολες και θελουν πολυ προσοχη γιατι το σωμα σου ειναι στον αερα! Πιστευω με μια σωστη και καλη διατροφη βαζεις σωστα μυικα κιλα πανω σου!
    Απάντηση με παράθεση