Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 37
  1. 12-10-12 16:19 #1
    Banned
    Εγγραφή
    02-01-2012
    Περ.
    Usa
    Μηνύματα
    33
    Προεπιλογή Βάρη και αερόβια άσκηση (Σωστή σειρά)
    Καλησπέρα παίδες !!!!
    Εδώ και έναμισο χρόνο προσέχω την διατροφή μου και ξαναάρχισα το κικ μπόξ (έκανα για 5 χρόνια και είχα σταματήσει για 3 χρόνια) και έχω χάσει 25 κιλά μέχρι στιγμής(είχα πάρει την κάτω βόλτα)
    Αυτή την στιγμή είμαι 103 κιλά με ύψος 1.78 και θέλω να φτάσω τα 88-90.
    Σταμάτησα για το καλοκαίρι λόγω δουλειάς και ξανάρχισα εδώ και 20 μέρες.Σε αυτές τις 20 μέρες έχω προσθέσει στο πρόγραμμα μου και ασκήσεις με βάρη.Ορίστε και το πρόγραμμά μου.

    Δευτέρα
    Στήθος και μετα κικ μποξ
    Τρίτη
    Διάδρομο 20 λεπτά και βάρη πλάτη και στο τέλος κοιλιακούς
    Τετάρτη
    Βάρη πόδια και μετά κικ μπόξ
    Πέμπτη
    Διάδρομο 20 λεπτά και βάρη ώμους και στο τέλος κοιλιακούς
    Παρασκευή
    Βάρη δικέφαλους τρικέφαλους και μετά κικ μποξ
    Σάββατο
    Off
    Κυριακή
    Τρέξιμο στο γήπεδο 4km και στο τέλος κάμψεις/κοιλιακούς

    Η απορία μου είναι η εξής.....
    Κάνω κάτι λάθος ???
    Τι είναι σωστό....να κάνω πρώτα βάρη και μετα αερόβια(κικ μποξ) ή πρώτα αερόβια και μετά βάρη για την απώλεια βάρους.
    Να συμπληρώσω οτι από συμπληρώματα παίρνω την πρωτείνη Syntrax Matrix 5.0 ,τα Opti-Men της ON και τα Omega-3 της Now και εννοείτε διατροφή με όσο το δυνατόν περισσότερο αποφυγή υδατανθράκων.
    Ορίστε και μερικές φωτος....

    Όνομα: 08102012804.jpg Εμφανίσεις: 2768 Μέγεθος: 97,4 KB
    Όνομα: 08102012810.jpg Εμφανίσεις: 2556 Μέγεθος: 66,7 KB
    Όνομα: 08102012811.jpg Εμφανίσεις: 2548 Μέγεθος: 71,5 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-10-12 20:51 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.723
    Προεπιλογή
    Αν η κύρια ενασχόληση σου είναι το κιγκ μποξινγκ, δεν χρειαζεται να αλλάξεις κάτι. Συνέχισε έτσι και με το χρόνο θα φτάσεις το στόχο μου. Στη διατροφη, αν δεις πως δεν μπορείς να ανταπεξέρχεσαι, καλό είναι να ανεβάσεις λίγο τον υδατάνθρακα. Μόνο καλό θα σου κάνει.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-10-12 04:35 #3
    Banned
    Εγγραφή
    02-01-2012
    Περ.
    Usa
    Μηνύματα
    33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η κύρια ενασχόληση σου είναι το κιγκ μποξινγκ, δεν χρειαζεται να αλλάξεις κάτι. Συνέχισε έτσι και με το χρόνο θα φτάσεις το στόχο μου. Στη διατροφη, αν δεις πως δεν μπορείς να ανταπεξέρχεσαι, καλό είναι να ανεβάσεις λίγο τον υδατάνθρακα. Μόνο καλό θα σου κάνει.
    Μήπως καλύτερα τις Τρίτες και Πέμπτες να κάνω πιο λίγο διάδρομο στην αρχή,γύρω στο 5λεπτο για ζέσταμα και μετά να κάνω βάρη και στο τέλος να κάνω κανα μισάωρο διάδρομο ???
    Επίσης αν τις Κυριακές που πάω γήπεδο για τρέξιμο κάνω και intervals είναι καλύτερα για απώλεια λίπους ??
    Επίσης τι εννοείς να μην μπορώ να ανταπεξέρχομαι στην διατροφή ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-10-12 11:47 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.723
    Προεπιλογή
    Αν βλέπεις πως δεν έχεις αντοχές και σέρνεσαι, αυτο οφείλεται σε χαμηλές θερμίδες σε σχέση με τις ανάγκες σου. Επομένως θα πρέπει να ανεβάσεις υδατανθρακα.
    Στα υπόλοιπα μπορείς να κάνεις αυτα που αναφέρεις. Αν και 5 λεπτα διαδρομος είναι απλα ζέσταμα. Θέλεις να κάνεις τουλαχιστον 30 λεπτα για ναπουμε πως κάτι έκανες απο καύση λίπους.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-10-12 12:58 #5
    Banned
    Εγγραφή
    02-01-2012
    Περ.
    Usa
    Μηνύματα
    33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και 5 λεπτα διαδρομος είναι απλα ζέσταμα. Θέλεις να κάνεις τουλαχιστον 30 λεπτα για ναπουμε πως κάτι έκανες απο καύση λίπους.
    Ναι αυτό έγραψα παραπάνω....
    Να κάνω 5λεπτά ζέσταμα διάδρομο μετά βάρη και αμέσως μετά τα βάρη δίαδρομο για 30 λεπτά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-10-12 14:25 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο polonos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό έγραψα παραπάνω....
    Να κάνω 5λεπτά ζέσταμα διάδρομο μετά βάρη και αμέσως μετά τα βάρη δίαδρομο για 30 λεπτά.
    Όχι.

    Αν πρόκειται να κάνει βάρη, ζέσταμα θα κάνεις αναλόγως την άσκηση με την οποία θα ξεκινήσεις.

    Δηλαδή αν την δευτέρα θα κάνεις στήθος για παράδειγμα και ξεκινάς με πρώτη άσκηση πιέσεις σε ίσιο πάγκο ξεκινάς ζέσταμα εκεί προοδευτικά.

    Μετά μπαίνεις στα λειτουργικά σετ.

    Τα 5 λεπτά ῾ζεσταμα῾ έχει νόημα να τα κάνεις των χειμώνα με κρύο έξω που το σώμα δεν έχει πιάσει ακόμα την κατάλληλη θερμοκρασία.

    Όσον αφορά αερόβιο κάνε τις ημέρες που έχεις off και όχι μετά απο βάρη.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-10-12 22:53 #7
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.723
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι.

    Αν πρόκειται να κάνει βάρη, ζέσταμα θα κάνεις αναλόγως την άσκηση με την οποία θα ξεκινήσεις.

    Δηλαδή αν την δευτέρα θα κάνεις στήθος για παράδειγμα και ξεκινάς με πρώτη άσκηση πιέσεις σε ίσιο πάγκο ξεκινάς ζέσταμα εκεί προοδευτικά.

    Μετά μπαίνεις στα λειτουργικά σετ.

    Τα 5 λεπτά ῾ζεσταμα῾ έχει νόημα να τα κάνεις των χειμώνα με κρύο έξω που το σώμα δεν έχει πιάσει ακόμα την κατάλληλη θερμοκρασία.

    Όσον αφορά αερόβιο κάνε τις ημέρες που έχεις off και όχι μετά απο βάρη.
    Αν μας δικαιολογούσες και τα όχι σου καλό θα έκανες... Ζέσταμα κάνουμε χειμώνα καλοκαίρι είτε στο διάδρομο είτε με περπατημα είτε με ποδήλατο για να αυξήσουμε την κινητικότητα της αιμάτωσης. Θα έπρεπε να ξέρεις πως οι περισσότεροι τραυματισμοί γίνονται το καλοκαίρι παρά το χειμώνα...
    Πες μας τώρα και για την αερόβια με ποια λογικη τις οφ μέρες και όχι μετα απο βάρη...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-10-12 23:27 #8
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    :thumbup
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μας δικαιολογούσες και τα όχι σου καλό θα έκανες... Ζέσταμα κάνουμε χειμώνα καλοκαίρι είτε στο διάδρομο είτε με περπατημα είτε με ποδήλατο για να αυξήσουμε την κινητικότητα της αιμάτωσης. Θα έπρεπε να ξέρεις πως οι περισσότεροι τραυματισμοί γίνονται το καλοκαίρι παρά το χειμώνα...
    Πες μας τώρα και για την αερόβια με ποια λογικη τις οφ μέρες και όχι μετα απο βάρη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-10-12 00:02 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μας δικαιολογούσες και τα όχι σου καλό θα έκανες... Ζέσταμα κάνουμε χειμώνα καλοκαίρι είτε στο διάδρομο είτε με περπατημα είτε με ποδήλατο για να αυξήσουμε την κινητικότητα της αιμάτωσης. Θα έπρεπε να ξέρεις πως οι περισσότεροι τραυματισμοί γίνονται το καλοκαίρι παρά το χειμώνα...
    Πες μας τώρα και για την αερόβια με ποια λογικη τις οφ μέρες και όχι μετα απο βάρη...
    Ζέσταμα NASSER κάνεις στον μύ που θα γυμνάσεις. Αιμάτωση πετυχαίνεις κάνωντας σωστό ζέσταμα και με βάρη όπως γνωρίζεις.

    Τον χειμώνα λόγο του κρύου είναι δυσκολότερο να πετύχεις σωστή αιμάτωση στον μύ. Γι αυτό κάνεις ενά ελαφρύ jogging στην αρχή και μετά πάλι ζέσταμα στον μύ που θα γυμνάσεις.

    Όσον αφορά το αερόβιο μετά τα βάρη θα σου πώ τι μου έχουν πει. Αν μετά τα βάρη κάνεις αερόβια υψηλής έντασης εκκρίνεται γαλακτικό οξύ που καταστρέφει τους μύς.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-10-12 00:31 #10
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.723
    Προεπιλογή
    GeoDask δυστυχώς μου επαναλαμβάνεις όσα σου έχουν πει χωρίς βάση. Και εγώ σου είπα πιο πάνω το καλοκαίρι έχουμε περισσότερους τραυματισμούς από το χειμώνα...
    Το γαλακτικό οξύ δεν καταστρέφει μυς... με αυτή τη λογική οι μαραθωνοδρόμοι θα έπρεπε να έχουν ημερομηνία λήξης... Η μόνη περίπτωση να καις μυς είναι σε υποθερμιδική διατροφή, με υψηλή ένταση προπόνησης και έπειτα μεγάλης διάρκειας αναερόβιας προπόνησης. Δηλαδή αυτο που αποφεύγουν σε μια κρίσημη περίοδο οι αθλητές στο αγωνιστικό bodybuilding.

    Επομένως καλό ζέσταμα χειμώνα καλοκαίρι με αερόβιο από 5-10 λεπτά πριν την προπόνηση και αερόβιο με στόχο την πιο γρήγορη και αποτελεσματική μέθοδο καύσης λίπους. Μετα τα βάρη το σώμα μπαίνει πιο σύντομα στη καύση λίπους και έτσι κερδίζεις χρόνο και μειώνεται συνολικά η έκκριση γαλακτικού οξέος που κυρίως κατακράτηση προκαλεί.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-10-12 00:40 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    GeoDask δυστυχώς μου επαναλαμβάνεις όσα σου έχουν πει χωρίς βάση. Και εγώ σου είπα πιο πάνω το καλοκαίρι έχουμε περισσότερους τραυματισμούς από το χειμώνα...
    Το γαλακτικό οξύ δεν καταστρέφει μυς... με αυτή τη λογική οι μαραθωνοδρόμοι θα έπρεπε να έχουν ημερομηνία λήξης... Η μόνη περίπτωση να καις μυς είναι σε υποθερμιδική διατροφή, με υψηλή ένταση προπόνησης και έπειτα μεγάλης διάρκειας αναερόβιας προπόνησης. Δηλαδή αυτο που αποφεύγουν σε μια κρίσημη περίοδο οι αθλητές στο αγωνιστικό bodybuilding.

    Επομένως καλό ζέσταμα χειμώνα καλοκαίρι με αερόβιο από 5-10 λεπτά πριν την προπόνηση και αερόβιο με στόχο την πιο γρήγορη και αποτελεσματική μέθοδο καύσης λίπους. Μετα τα βάρη το σώμα μπαίνει πιο σύντομα στη καύση λίπους και έτσι κερδίζεις χρόνο και μειώνεται συνολικά η έκκριση γαλακτικού οξέος που κυρίως κατακράτηση προκαλεί.
    Ρε Nasser τι μου λές τώρα ;

    Συγκρίνεις έναν μαραθωνοδρόμο με έναν που ασχολείται με προπόνηση με αντιστάσεις με σκοπό την ΜΥΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ;

    Εχεις δει κανένα μαραθωνοδρόμο να έχει μύς ; όλοι αδύνατοι είναι !

    Και τι σχέση έχει τι κάνουν οι επαγγελματίες αθλητές με το 90% που μπαίνει εδω μέσα και είναι μέσοι αθλούμενοι ;

    Σεβαστή η άποψη σου αλλά επέτρεψε μου να πιστεύω κάτι διαφορετικό.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-10-12 00:47 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.723
    Προεπιλογή
    Οταν θα μπορείς να τεκμηριώσεις με όποιον τρόπο μπορεις αυτα που γράφεις, τότε θα μπορείς να κρίνεις αμα αυτα που γραφω εγω ή ο καθένας είναι λάθος ή σωστα. Προς το παρόν είσαι άκυρος.
    Αν ο μαραθωνοδρόμος δεν έχει μυς, τότε να πιστέψουμε πως είναι και φάντασμα.
    Εφόσον το 90% που μπαίνει εδω μέσα δεν είναι αγωνιστικοί ββ, εσύ τι τους προτείνεις κάτι για ακραίες περιπτώσεις?Εσυ ακυρώνεις τον εαυτο σου και όχι εγω εσένα...
    Επομένως πίστευε ότι θέλεις αλλά συμβουλές και οδηγίες με μέτρο...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-10-12 00:48 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μετά τα βάρη κάνεις αερόβια υψηλής έντασης εκκρίνεται γαλακτικό οξύ που καταστρέφει τους μύς.
    Γαλακτικο οξυ εκρινεται και οταν κανεις βαρη αν φτανεις μεχρι αποτυχιας ειδικα γεμιζεις...τι παει να πει αυτο?
    WESTSIDE BARBELL
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-10-12 00:52 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν θα μπορείς να τεκμηριώσεις με όποιον τρόπο μπορεις αυτα που γράφεις, τότε θα μπορείς να κρίνεις αμα αυτα που γραφω εγω ή ο καθένας είναι λάθος ή σωστα. Προς το παρόν είσαι άκυρος.
    Αν ο μαραθωνοδρόμος δεν έχει μυς, τότε να πιστέψουμε πως είναι και φάντασμα.
    Εφόσον το 90% που μπαίνει εδω μέσα δεν είναι αγωνιστικοί ββ, εσύ τι τους προτείνεις κάτι για ακραίες περιπτώσεις?Εσυ ακυρώνεις τον εαυτο σου και όχι εγω εσένα...
    Επομένως πίστευε ότι θέλεις αλλά συμβουλές και οδηγίες με μέτρο...
    To ακραίο αφορά το ζέσταμα ; εσύ που προτείνεις 5-10 λεπτά ποδήλατο ή διάδρομο είσαι safe και δεν είσαι άκυρος ;

    Και μόνο που αντιπαρέθεσες τον μαραθωνοδρόμο εσύ είσαι ο άκυρος φίλε μου και όχι εγώ.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-10-12 00:55 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BlooDdeaD_MefiSt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γαλακτικο οξυ εκρινεται και οταν κανεις βαρη αν φτανεις μεχρι αποτυχιας ειδικα γεμιζεις...τι παει να πει αυτο?
    και αυτό κατ´ εσέ είναι καλό ;
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία