Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 35
  1. 28-09-12 14:41 #16
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    στο crossfit δλδ που η ταχυτητα εκτελεσης παιζει ρολο..βοηθαει κ στην αυξηση μυικης μαζας ?..
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-09-12 16:13 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδευεσαι.Εκρηκτικα δουλευεις στις συγκεκριμενες ασκησεις,αφου π.χ. στα cleans δεν μπορεις να κρατησεις αρνητικη 3".Τωρα οσον αφορα τις αλλες κλασσικες "bodybuilding τυπου" ασκησεις,εκει δεν αφηνεις απλα το βαρος στην αρνητικη,αλλα κρατας μια μικρη αντισταση

    Dreiko χρειαζοταν ενα τετοιο αρθρο γιατι ειναι δυνατες ασκησεις που οντως κανουν την διαφορα,οπως φαινεται κιολας.
    δηλαδή το εκρηκτικό τι πάει να πει? οτι στις αρνητικές κινήσεις δε βάζουμε καθόλου αντίσταση? Απλά αφηνόμαστε στην δύναμη τις βαρύτητας? Δε μου φένεται ασφαλές αυτό μπορεί αν βάλεις πολλά κιλά να τραυματιστείς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-09-12 17:59 #18
    Προεπιλογή
    εκρηκτικη/γρηγορη θετικη και ελεγχομενη αρνητικη
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-09-12 18:21 #19
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SHRED Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή το εκρηκτικό τι πάει να πει? οτι στις αρνητικές κινήσεις δε βάζουμε καθόλου αντίσταση? Απλά αφηνόμαστε στην δύναμη τις βαρύτητας? Δε μου φένεται ασφαλές αυτό μπορεί αν βάλεις πολλά κιλά να τραυματιστείς.
    Δεν ειπα καπου να αφηνουμε να πεφτει το βαρος.Το μονο που τονισα ηταν οτι δεν μπορεις να κρατησεις αρνητικη,αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι ελεγχομενη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-09-12 18:22 #20
    Προεπιλογή
    για να μαθω καλα το φορμ των ασκησεων πιστευεται χρειαχεται προπονητης? γινεται απο ιντερνετ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-09-12 21:50 #21
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Σιγουρα ενας προπονητης θα στα δειξει καλυτερα,αλλα γινεται κι απο νετ.Τοσοι χιλιαδες που τις κανουν δεν εχουν ντε και καλα προπονητη πανω απ'το κεφαλι τους.Αρχιζεις κλασσικα με σκετη μπαρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-09-12 16:59 #22
    Banned
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Μηνύματα
    23
    Προεπιλογή
    παιδια τι να σας πω ειμαι αρκετα μπερδεμενος
    http://www.jimstoppani.com/demo/land...=400&width=650
    δειτε και αυτο..
    καλα το ανεβασμα εκρηκτικο το κατεβασμα???
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-09-12 17:20 #23
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Το άρθρο είναι σωστό αλλά προσοχή με τις λέξεις! Άλλο εκρηκτική εκτέλεση και άλλο πλήρη εκτέλεση. Το ότι η εκτέλεση είναι εκρηκτική δεν σημαίνει πως θα πρέπει να κάνουμε μισές τις κινήσεις. Αυτό βλέπω συχνά στα γυμναστήρια και απορούν μετά γιατί δεν έχουν ανάλογα αποτελέσματα.
    Η αργή εκτέλεση είναι και αυτή αποδοτική στο να γεμίσει τον μυ με αίμα, αλλά καλό είναι να φυλάμε την αργή εκτέλεση στις τελευταίες επαναλήψεις κάποιας ασκήσεις.
    Όσο για τον αριθμό των σετ που αναφέρει, είναι πάντα αναλογικός με την μυική ομάδα που γυμνάζουμε. Λίγα στις μικρές ομάδες και αρκετά στις μεγάλες. Δεν θα μπορούσαμε πχ τα πόδια να τα ξεπετάξουμε με 12 σετ σύνολο...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-09-12 17:37 #24
    Banned
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Μηνύματα
    23
    Προεπιλογή
    επισης το παραπανω αρθρο που υποστιριζει την εκρικτικοτητα ερχεται σε αντιθεση με τη θεωρια περι tut (time under tension)
    η οποια υποστηριζει οτι περιπου 40 δευτερολεπτα πρεπει να διαρκει το σετ ..
    αρα τι κανουμε??
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-09-12 17:59 #25
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    ^^κανε αργα και ελεγχομενα την αρνητικη και επισης να μην κλειδωνεις σε καμια ασκηση.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-09-12 18:22 #26
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο powerbuilder Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης το παραπανω αρθρο που υποστιριζει την εκρικτικοτητα ερχεται σε αντιθεση με τη θεωρια περι tut (time under tension)
    η οποια υποστηριζει οτι περιπου 40 δευτερολεπτα πρεπει να διαρκει το σετ ..
    αρα τι κανουμε??
    Παιδια,ο Nasser μιλησε σωστα.Προσχοχη στις λεξεις! Εκρηκτικες κινησεις και καμια εγνοια για το TUT οσον αφορα τετοιου ειδους ασκησεις.Στις υπολοιπες κοιταμε το tempo να ειναι ετσι ωστε να υπαρχει αρκετο TUT,αλλα και αρκετη ενεργεια για να βγουν οι επαναληψεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-09-12 22:02 #27
    Προεπιλογή
    Λαμβανοντας υποψιν τις διαφορες ποσοστιαια απο τις ερευνες,ειναι περιπου 6 εως 9% σχετκα με την υπερτροφια!!
    Δεν μου φαινεται και τρομερη διαφορα,σιγουρα σε βαθος χρονου θα ειναι μεγαλη διαφορα αλλα πιστευω οτι εχεις και πολλα αλλα οφελη οπως φυσικη κατασταση και οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω αντιλαμβανεσαι το σωμα σαν συνολο καλυτερα.
    Το θεμα ειναι πως μπορουμε να τις ενταξουμε στο προγραμμα μας?
    Αν πχ. εχουμε ενα σπλιτ 4 η μερων??Να τις δουλεψουμε τις ημερες ξεκουρασεις η πρεπει να τις ενταξουμε στα προγραμμα μας αφαιροντας καποια αλλη ασκηση??
    The squat is the perfect analogy for life.It's about standing back up after something heavy takes you down!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-09-12 22:32 #28
    Το avatar του χρήστη Gorgojola

    Εγγραφή
    15-09-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    83
    Προεπιλογή
    εγω παιζω προπονηση ομους-ποδια μονο εκρικτικες (σχεδον)
    και κανω τις ελευθερες μερες καμια απομονωτικη ασκηση για αυτες τις ομαδες
    το αντιθετο πιστευω θα σε βγαλει off γιατι δουλευεις πολλες μυικες ομαδες ταυτοχρονα (εκτος απο ποδια κ ομους)
    κ θα επυβαρυνθεις για την κανονικη προπονηση
    παντως γνωμη μου αλλα αν εισαι αρχαριος χρειαζεται παρουσια γυμναστη
    γιατι σε αυτες τις ασκησεις η τεχνικη ειναι πολυ σημαντικη
    υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα τραυματισμου μεσης ομων και καρπων(απο δικη μου εμπειρια)
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-09-12 23:36 #29
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    το κερδος με το να αντιλαμβανεσαι το σωμα σου σαν συνολο ειναι ο χρονος που θα κερδισεις και ο επαναπροσδιορισμος των αναγκων.
    δηλ. απο ενα σημειο και μετα τα ποδια και η πλατη θα ναι ο λογος που θα μπαινεις τις περισσοτερες φορες γυμναστηριο.
    τα αλλα απλα θα ακολουθουν με το κομματι που τους αναλογει απο το συνολο και το χρονο που θα επενδυεις σε αυτα.

    πως θα τις ενταξει καποιος στο προγραμμα του? δεν εχω ιδεα αλλα ετσι για την κουβεντα.
    αρχικα αναφερομαι σε αυτα ετσι? http://www.exrx.net/Lists/OlympicWeightlifting.html

    καποιος αρχαριος που θα αρχισει με αυτα θα το κανει επειδη θα υπαρχει προπονητης για να του δωσει την κατευθυνση αυτη στα βαρη.
    αν το κανει μονος του διαβαζοντας ενα αρθρο στο νετ και ακουγοντας γνωμες ανθρωπων που δεν γνωριζει καλα να παθει. η θεωρια του Δαρβινου ισχυει κατι φορες και σημερα.

    αν το κανει καποιος χομπιστας με καποια χρονια στα βαρη και με την προυποθεση οτι εχει αναπτυξει ενα βαθμο αυτογνωσιας (επισης οτι ισχυει για τους αρχαριους ισχυει και εδω), τοτε εξαρταται απο πολλους παραγοντες απο ποιο σημειο θα αρχισει καθως αποψη μου (που δεν λεει και κατι αυτο, 4 μηνες μολις ασχολουμαι) ειναι να την κανει σε κομματια την κινηση (ποστ 2 δειτε και τα variations στο λινκ που αφησα) και εννοειται με καποιον να τον τσεκαρει.

    ειδικα αν δεν εχει κανει ποτε front squat και παει να κανει καθαριοτητες (που λενε και κατι ψυχες ) -cleans δηλ- η βαρυτητα θα κανει την δουλεια της. τα front π.χ. τα δουλευω καμια 3ετια και πανω απο ενα χρονο ασταματητα πριν αρχισω τα cleans. επισης καποιος πρεπει να χει υποψην οτι καρποι, αστραγαλοι στρεσαρονται αρκετα και τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα μεχρι το σημειο που καποιος μαθει να την εκτελει μηχανικα. straps αποκλειονται αυτοματα, οι κλειδες θα μαυρισουν μεχρι να μαθει καποιος να τα ακουμπα πιο gentle και γενικα μεχρι να βαλεις 20κιλο/ 25κιλο στη μπαρα η εκτελεση ειναι πιο δυσκολη γιατι η μπαρα εχει μεγαλυτερη αποσταση να διανυσει. μετα γινεται πιο δυσκολη λογω κιλων . για λιγες επαναληψεις μιλαμε.

    το ιδιο ειναι αληθες αν καποιος παει να κανει snatch χωρις να χει κανει ποτε overhead squat (δεν εχω προσωπικη αποψη).
    ααααααασχετο στα οσα χρονια μπαινοβγαινω σε διαφορα γυμναστηρια ανα την ελλαδα μονο ενα ατομο εχω δει να κανει snatch πριν καμια τριετια στην καλλιθεα. να θυμηθω στον επομενο που θα πετυχω να του σφιξω το χερι. ηρωες!

    σε ποια φαση της ρουτινας του?
    οπως του βγει, εγω την αρχισα σε ασχετες μερες για να εχω τον απαιτουμενο χρονο και την ησυχια.
    μετα μπηκαν σαν ασκηση pull με το προγραμμα που ακολουθω να ναι full body ετσι κι αλλιως οποτε μια χαρα ειναι. οποτε ειτε σε μερα πλατης ειτε ανετα σε μερα που καποιος κανει light ποδια (2η προπο στην εβδομαδα δηλ.) ειτε σε upper lower σαν βασικη σε μερα upper ειτε σαν δευτερευουσα σε μερα lower.
    σε split σε μερα ωμων ποδια ακουγεται ωραια ιδεα, οπως λεει και ο @Gorgojola.
    ακριβης ασκηση που αντικαθιστουν δεν υπαρχει, τα oly lifts ειναι μια κατηγορια απο μονα τους. παντου πανε.

    απο κει και περα ναι μεν τωρα τα λεμε αλλα δεν παυουν να ειναι επικινδυνα.
    τα κερδη ειναι υπαρκτα αλλα δεν βαριεσαι μπορεις και με τους κλασικους τροπους να κρατησεις το split σου και να μην τραυματιστει ποτε.
    γιατι μπορει να βαζουμε ειτε εγω ειτε ο @Gorgojola ειτε οποιοσδηποτε αλλος μια φατσα "" στο σημειο που λεμε για πιθανοτητα τραυματισμου αλλα πιστεψε με εκεινην την ωρα που παει να γινει η στραβη δεν εχεις τετοια εκφραση.
    no spotter racks, no spotter για να σταματησει τη κινηση, good luck!
    για μενα αν επρεπε να κανω μονο μια ασκηση αυτη θα ηταν τα cleans αλλα δεν θα τα προτεινω κι ολας.
    κατι τετοια θεματα πρεπει να ναι undercover οπως η χημικη! (καπου την εχω διαβασει αυτην την ατακα αλλα δεν θυμαμαι ποιος την ειπε -για την αποδοση του copyright-)
    οσον αφορα την εκρηκτικοτητα, η ασκηση ειναι ετσι στην θετικη εννοειται. αλλα η αρνητικη οφειλει να ναι ελεγχομενη γιατι θα βγαλει θεματα σε αγκωνες.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-09-12 23:46 #30
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    average_joe ωραία τα λες αλλά είσαι εκτος θέματος. Έγραψες ένα κατεβατό για να πεις πως η εκρηκτικη κίνηση είναι ούτως ή άλλως στην θετική κίνηση?
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία