Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 30-08-12 18:26 #1
    Προεπιλογή ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ
    Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες τροφες η ροφηματα για μετα και πριν το γυμναστηριο σε φαση ογκου.Το θεμα ειναι οτι ξερω ποια συμπληρωματα χρειαζονται αλλα εξαιτιας οικονομικων λογων δεν ειμαι σε θεση να αγοραζω.Λοιπον θα ηθελα να μου πειτε μια τροφη η ενα ροφημα για πριν το γυμαστηριο ωστε να παιρνω υδατανθρακεσ και ενεργεια(δινω βαση στα ζυμαρικα αλλα δν ξερω κατα ποσο βοηθουν η αν ειναι η καλυτερη λυση).Επειτα ενα γευμα η ροφημα για προσληψη αμινοξεων μετα το γυμναστηριο (τρωω 4 αυγα μετα απο καθε προπονηση δλδ γυρω στα 24 γρ πρωτεινης.αλλα δν ειμαι και τοσο ενημερωμενος για το αν τα αμινοξεα δημιουργουνται μεσω της πρωτεινης η λαμβανονται ξεχωριστα-χωρις συμπληρωμα-).Οσον αφορα τη διατροφη μου δινω βαση σε υδατανθρακες(μακαρονια ρυζι πατατες) και πρωτεινες(κυριως ως μεταπροπονητικα γευματα).Επισης υπαρχει κατι σε φυσικη μορφη που αποτρεπει τον καταβολισμο των μυων?? Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να με βοηθησει γιατι ασχολουμαι και ενδιαφερομαι αλλα ακομη δν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις....Εκ των προτερων ευχαριστω!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-08-12 21:17 #2
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Θετεις πολλά και τεραστια θεματα!

    Βαλε για αρχη ενα τυπικό προγραμμα διατροφης μιας ημερας και να μιλησουμε εκει πάνω.

    Τσεκαρε τα αρθρα και τα θεματα σχετικά με τη διατροφη θα βρεις πολύ υλικο εκει.

    Τα αμινοξεα δημιουργουνται απο την πρωτεινη ή οποια αν ειναι επαρκης για τις αναγκες σου δλδ 1,5-2γρ ανα κιλό βαρους τοτε εισαι οκ απο θεμα καταβολισμου.

    Τα ολοκληρα αυγα με την προπονηση δεν ειναι οτι καλυτερο λογω λιπαρων των κροκων. Προτιμησε ασπραδια μονο, κανα φρουτο και κανα ρυζακι/ πατατα.

    Μια χαρα θα εισαι και χωρις συμπληρωματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-08-12 22:08 #3
    Το avatar του χρήστη Stavros76

    Εγγραφή
    24-08-2012
    Περ.
    Phuket, Thailand
    Μηνύματα
    130
    Προεπιλογή
    Μου δουλευει καλα γυρω στις 2,5 ωρες πριν την προπονηση ενα γευμα με ρυζι κ πρωτεινη απο κρεας, δηλαδη ειτε κοτοπουλο ειτε μοσχαρι .Αυτο ειναι για μενα το λεγομενο "pump meal" μου δινει αρκετη ενεργεια κ καλα πρηξιματα επανω στην προπονηση.Δεν βαζω ποτε απλο κ φρουτα πριν γιατι μου ριχνουν αποτομα τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα κ εκτος του οτι ξεμενω απο ενεργεια επανω στην προπονηση μπορει να παθω κ υπογλυκαιμια.

    Απλα πριν την προπονηση κανα μισαωρο θα βαλω 1 δοση νιτρικο κ 1 δοση BCAA.

    Μετα την προπονηση αναλογα σε τι φαση ειμαι .... συνηθως αμεσως μετα παιρνω τα αμινοξεα μου (BCAA), κρεατινη( μονουδρικη μονο), γλουταμινη, βιταμινη Ε, βιταμινη C, Q10(αν εισαι κατω απο 30 ετων δεν το χρειαζεσαι ιδιαιτερα).

    5 λεπτα μετα απο αυτο πινω γλυκοζη σε σκονη διαλειμενη σε νερο.Βαζω 1γρ γλυκοζης για καθε κιλο σωματικου μου βαρους.

    Μετα απο 5 λεπτα απο αυτο πινω πρωτεινη γουεϊ .

    μετα απο 40 λεπτα τρωω ρυζι ή μακαρονια καφε με κοτοπουλο.
    Αυτο κανω συνηθως οταν ειμαι off season.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavros76 : 30-08-12 στις 22:22
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-08-12 22:31 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Αυτό το ποστ του Σταύρου είναι τέλεια απάντηση για το ερώτημα του Kris994 και θα μπορούσε να είναι απάντηση για όσους τους απασχολεί η διατροφή γύρω από την ώρα προπόνησης.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-08-12 22:47 #5
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Μπορει να μου εξηγησει καποιος, για ποιο λογο η κρεατινη μετα την προπονηση;
    Ουσιαστικα δυναμη κ ενεργεια δεν δινει;
    Τοτε γιατι μεταπρ.;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-08-12 22:50 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μπορεις κ πριν κ μετα..

    καποιοι προτιμουν πριν,αλλοι μετα..εγω τωρα που ξαναρχισα ας πουμε,περνω 3γρ πριν κ αλλα 3γρ μετα,αφου εκανα φορτωμα ετσι για το εφε.

    αναπληρωνει το ΑΤΡ..ειτε την παρεις μετα ειτε πριν θα το κανει ετσι κ αλλιως.
    μην βγαλουμε οφ το θεμα του φιλου ομως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-08-12 00:58 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stavros76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου δουλευει καλα γυρω στις 2,5 ωρες πριν την προπονηση ενα γευμα με ρυζι κ πρωτεινη απο κρεας, δηλαδη ειτε κοτοπουλο ειτε μοσχαρι .Αυτο ειναι για μενα το λεγομενο "pump meal" μου δινει αρκετη ενεργεια κ καλα πρηξιματα επανω στην προπονηση.Δεν βαζω ποτε απλο κ φρουτα πριν γιατι μου ριχνουν αποτομα τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα κ εκτος του οτι ξεμενω απο ενεργεια επανω στην προπονηση μπορει να παθω κ υπογλυκαιμια.

    Απλα πριν την προπονηση κανα μισαωρο θα βαλω 1 δοση νιτρικο κ 1 δοση BCAA.

    Μετα την προπονηση αναλογα σε τι φαση ειμαι .... συνηθως αμεσως μετα παιρνω τα αμινοξεα μου (BCAA), κρεατινη( μονουδρικη μονο), γλουταμινη, βιταμινη Ε, βιταμινη C, Q10(αν εισαι κατω απο 30 ετων δεν το χρειαζεσαι ιδιαιτερα).

    5 λεπτα μετα απο αυτο πινω γλυκοζη σε σκονη διαλειμενη σε νερο.Βαζω 1γρ γλυκοζης για καθε κιλο σωματικου μου βαρους.

    Μετα απο 5 λεπτα απο αυτο πινω πρωτεινη γουεϊ .

    μετα απο 40 λεπτα τρωω ρυζι ή μακαρονια καφε με κοτοπουλο.
    Αυτο κανω συνηθως οταν ειμαι off season.

    φιλε μου σε ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες και τις πολυ χρησιμες συμβουλες που παρεθεσες.Αλλα εγω βλεπω οτι εσυ εδω μιλας περισσοτερο για συμπληρωματα.Οχι πως ειμαι αντιθετος αλλα αν ειδες στο ποστ μου για οικονομικους λογους δν χρησιμοποιω.Εγω αυτο π ρωτησα ειναι αν μπορω με τροφες η ροφηματα που ειναι ευκολο να δημιουργηθουν στο σπιτι μπορω να καλυψω καποιες λειτουργιες που εχουν τα συπμληρωματα.π.χ παραγωγη γλουταμινης και αλλων αμινοξεων οπως επισης να αποφυγω τον καταβολισμο με σπιτικες τροφες.Θελω δλδ να μου πειτε αν μπορω η δεν μπορω χωρις συμπληρωματα να κανω δουλεια ....Τhat's all!!!!!!!!!!και παλι σε ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-01-13 17:56 #8
    Προεπιλογή Γνωμες για διατροφη ογκου
    Καλησπερα φιλοι τ φορουμ..θελω να δημοσιευσω τη διατροφη π σχεδιαζω και θελω να μ πειτε αν ειμαι σε σωστο δρομο...καταρχην να πω οτι δεν κανω διατροφη ακριβειας(δλδ συγκεκριμενα φαγητα,ζυγισμενες ποσοτητες,μετρημενες θερμιδες κλπ..)απλα οτι μαγειρευεται σπιτι..σκεφτομαι λοιπον επειδη η διατροφη μου στο σπιτι βασιζεται περισσοτερο στους υδατανθρακες αλλα υστερει σε πρωτεινη να παρω μια whey και να συμπληρωνω(οταν δεν υπαρχει πρωτεινικο γευμα) απο αυτη την ημερισια προσληψη πρωτεινων(3 φορες την μερα=90γρ) και ο υδατανθρακας οπως ειπα καθαρα απο την διατροφη(μακαρονια,ρυζι,πατατες).να πω οτι λογω σχχολειου και δουλειας φευγω απο τις 6 και γυρναω σπιτι τις 10(τις μερες π κανω γυμναστηριο) η τις 8(χωρις γυμ)..οποτε τα κανονικα γευματα μου ειναι 1 το πρωι π ξυπναω και τα υπολοιπα 2-3 το βραδυ π γυρναω μεχρι οταν κοιμηθω.στο σχχολειο και στη δουλεια με ζαμπονοτυροπιτες ειμαι και κρουασαν οποτε σκεφτηκα μεσα σε αυτες τις ωρες να παιρνω 1 δοση απ τη whey και αλλη μια μετα τ γυμ και τις μερες π δεν κανω 1 πριν τν υπνο.....οποιος μπορει ας βοηθησει
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-01-13 01:16 #9
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Θα αναρωτιέσαι τώρα γιατί δεύτερη μέρα και δεν έχεις ούτε μία απάντηση... έλα μου ντε.

    Καταρχήν δε δίνεις στοιχεία για σένα.
    Δεύτερο και συμαντικότερο δε δίνεις διατροφή, άρα τι πρέπει να κρίνουμε τώρα;

    Αν δεν είσαι ντιπ εκτόμορφος 10-15 κιλά κάτω από το ύψος σου, άφησε κατά μερους τυρόπιτες και λοιπές αιδίες. Μπορείς να ετοιμάζεις σαντουιτσάκια με μαύρη μπαγκέτα, κίτρινο τυρί χαμηλών λιπαρών και γαλοπούλα, ακόμη και κανένα αυγό. Επιλογές υπάρχουν πολλές, όρεξη να έχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sTeLaKoS : 22-01-13 στις 01:24
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση