Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 30-08-12 03:26 #1
    Προεπιλογή Γραμμάρια ρυζιού
    Συγνώμη ρε παίδες, είμαι καινούριος και καθώς διάβαζα τις διατροφές σας μου προέκυψε εξής απορία...:

    όταν λέτε 100γρ ρύζι, κρεας, πατάτα κτλ εννοείται 100 γρ μαγειρεμένο ρύζι(...) ή 100 γρ πριν το μαγείρεμα;

    Για το ρύζι κοιτώντας τα θρεπτικά συστατικά στη συσκευασία υποψιάζομαι ότι είναι αμαγείρευτο, αν ναι το ίδιο ισχύει και για τα κρέατα;

    Έχετε ζυγαριές για να υπολογίζεται τα γραμμάρια;

    100γρ ρύζι όταν το μαγειρέψεις πόσο γίνεται αν ξέρει κανείς...;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-08-12 04:16 #2
    Προεπιλογή
    το κρεας το μετρας μαγειρεμενο, ρυζι/μακαρονια αμαγειρευτα
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-08-12 05:05 #3
    Το avatar του χρήστη kokolakis

    Εγγραφή
    08-05-2012
    Περ.
    Κρήτη
    Μηνύματα
    1.443
    Προεπιλογή
    δεν ειναι απολυτο αυτο που λες... εγω τα μετραω ολα αμαγειρευτα και φυσικα κοιταω και τα αναλογα μακροσυστατικα...
    αλλο μακρος δινει 100γρ κοτοπουλο αμαγειρευτο, ψητο ή βραστο απλα διαλεγεις ποτε το ζυγιζεις...

    και για μενα το σωστο ειναι αμαγειρευτο, δηλαδη τι αν θελω 50γρ πρωτεινης και να το μαγειρεψω και μετα το ζυγισμα να ειναι πχ 42 και μετα τι? μαγειρευω και αλλο ενα κομματακι...? πειραματα θα κανουμε??
    The best education in the world
    is watching the Masters at work...!!


    Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα....!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-08-12 15:45 #4
    Προεπιλογή
    δικαιωμα του καθενος να τα ζυγιζει οποτε θελει..ομως το σωστο για να υπολογισεις θερμιδες και μακρος ειναι μονο μετα το μαγειρεμα.ειδικα στο ρυζι και τα μακαρονια
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-08-12 15:58 #5
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    ειδικα στο ρύζι και στο μακαρόνι τα ζυγιζουμε πριν. Εχουμε τα στοιχεια απο τη συσκευασια.
    Βρασε την ιδια ποσοτητα ρυζιου για 5 λεπτα και για 10 και ζυγισε τα μετα. Τα βαρη τους θα διαφερουν πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-08-12 22:00 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο magavaTOUT Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κρεας το μετρας μαγειρεμενο, ρυζι/μακαρονια αμαγειρευτα
    Αυτο είναι το σωστο και εξηγώ. Στις μέρες μας το κρεατα και ειδικά τα πουλερικά δεν θα λέγαμε πως είναι 100% φυσικα και περιέχουν πολύ νερό μεσα (κρεατα με ορμόνες τρώμε) με αποτέλεσμα μετα το μαγείρεμα να διαφέρουν αρκετα απο το αρχικο βάρος. Ειδικά τα κατεψηγμένα ψάρια...
    Ο υδατανθρακας αναλογα με τον τρόπο μαγειρέματος αλλάζει βάρος. Και το σωστό είναι να το μετράμε αμαγείρευτο όπως θα έπρεπε και στα κρέατα υπο κανονικές συνθήκες.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-08-12 22:08 #7
    Cool
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Damian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη ρε παίδες, είμαι καινούριος και καθώς διάβαζα τις διατροφές σας μου προέκυψε εξής απορία...:

    όταν λέτε 100γρ ρύζι, κρεας, πατάτα κτλ εννοείται 100 γρ μαγειρεμένο ρύζι(...) ή 100 γρ πριν το μαγείρεμα;

    Για το ρύζι κοιτώντας τα θρεπτικά συστατικά στη συσκευασία υποψιάζομαι ότι είναι αμαγείρευτο, αν ναι το ίδιο ισχύει και για τα κρέατα;

    Έχετε ζυγαριές για να υπολογίζεται τα γραμμάρια;

    100γρ ρύζι όταν το μαγειρέψεις πόσο γίνεται αν ξέρει κανείς...;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-09-12 01:05 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kokolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι απολυτο αυτο που λες... εγω τα μετραω ολα αμαγειρευτα και φυσικα κοιταω και τα αναλογα μακροσυστατικα...
    αλλο μακρος δινει 100γρ κοτοπουλο αμαγειρευτο, ψητο ή βραστο απλα διαλεγεις ποτε το ζυγιζεις...

    και για μενα το σωστο ειναι αμαγειρευτο, δηλαδη τι αν θελω 50γρ πρωτεινης και να το μαγειρεψω και μετα το ζυγισμα να ειναι πχ 42 και μετα τι? μαγειρευω και αλλο ενα κομματακι...? πειραματα θα κανουμε??
    αμα τα μετρας αμαγειρευτα τα κρεατα τοτε εχεις μεγαλη αποκλιση στο πριν/μετα. 650γρ. στηθος κοτοπουλο φιλετο ειναι η συσκευασια μιμικος και οταν τα ψηνω στο grill γινονται 400!!


    **τωρα ειδα το ποστ του νασσερ!
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση