Γεια, ήθελα να ρωτήσω αν κατα την χρονικη περιοδο ληψης των διαφορων συμπληρωματων εχετε κανει εξετάσεις αιματος και αν ναι αν εχουν δείξει κάτι το διαφορετικό απο τις συνήθισμένες τιμές.
Το ρωτάω γιατι πρόσφατα ξεκίνησα να παίρνω ενα συμπλήρωμα (πρωτείνη whey) και μετά απο μια τυπική εξέταση αίματος βρέθηκαν ανεβασμένες οι τιμές της χολερυθρίνης* οι οποίες στο παρελθόν ηταν φυσιολογικές. Τα μόνα που εχω αλλάξει στο διάστημα μεταξύ των εξατάσεων αίματος ειναι η διατροφή μου (την εχω αλλάξει προς το καλύτερο φυσικά), η ασκηση (αυξήθηκε και έγινε μόνιμη και τακτική) και η λήψη του παραπάνω συμπληρώματος.



*Χολερυθρίνη
Χολερυθρίνη Ολική ( total bilirubin ) : 0.3 - 1.9 mg/dl
Χολερυθρίνη Άμεση ( direct bilirubin ) : 0.0 - 0.3 mg/dl


Εξέταση χρήσιμη για τη διερεύνηση και την παρακολούθηση ηπατοχολικών νοσημάτων και αιμόλυσης

(στις περισσότερες περιπτώσεις είναι αρκετή η γνώση της ολικής χολερυθρίνης)




Η χολερυθρίνη παράγεται στα μακροφάγα από τον μεταβολισμό της αιμοσφαιρίνης των γηρασμένων ερυθροκυττάρων. Απελευθερώνεται βαθμιαία στο αίμα, όπου συνδέεται με την αλβουμίνη (αν και συνδεδεμένη αυτή η μορφή χολερυθρίνης ονομάζεται ελεύθερη ή έμμεση), από την οποία αποσυνδέεται τη στιγμή που περνάει τη μεμβράνη των ηπατοκυττάρων.

Στο ήπαρ το μεγαλύτερο μέρος της χολερυθρίνης συνδέεται με γλυκουρονικό οξύ (αυτή η μορφή λέγεται άμεση χολερυθρίνη) και εκκρίνεται στη χολή. Η ολική χολερυθρίνη είναι το άθροισμα της ελεύθερης και της άμεσης.


Άνοδος της ελεύθερης χολερυθρίνης μπορεί να συμβεί όταν ο ρυθμός παραγωγής της υπερβαίνει το ρυθμό σύζευξής της στο ήπαρ. Παρατηρείται στην αιμόλυση, σε διάφορες αναιμίες και στο σύνδρομο Gilbert ( κληρονομική δυσκολία σύζευξης της χολερυθρίνης ). Επίσης ο φυσιολογικός ίκτερος των νεογνών οφείλεται σε άνοδο της τιμής της ελεύθερης χολερυθρίνης.

Άνοδος της άμεσης χολερυθρίνης μπορεί να συμβεί σε ηπατικά νοσήματα ή σε απόφραξη της χοληφόρου οδού. (Τα επίπεδά της ανεβαίνουν στο ήπαρ και τελικά διαφεύγουν στο αίμα ).



2 Ίκτερος είναι ο αποχρωματισμός του δέρματος και των οφθαλμών λόγω της ανόδου των επιπέδων της χολερυθρίνης στο αίμα πάνω από ~2.0 mg/dl.


Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μύνημα