Σελίδα 44 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 344243444546 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 646 έως 660 από 768
  1. 26-03-15 16:44 #646
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mpekrimeze Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τρασναμινάσες έχουν να κάνουν με την λήψη πρωτείνης απο τροφές και συμπληρώματα ή γενικά με την διατροφή;
    αν ειχαν να κανουν με αυτο που ρωτας απαραιτητα το 90% του φορουμ κ εγω μαζι θα ειχαμε ανεβασμενες τρανσαμινασεις.
    αλλα προφανως δεν ειναι ετσι..
    γενικα με την διατροφη φυσικα κ εχουν να κανουν ,οπως κ με το αλκοολ ,ληψη φαρμακων κλπ..
    πρεπει να δεις συνολικα που εισαι διατοφικα μην επικεντρωνεσαι στα συμπληρωματα γιατι ειναι τα τελευταια που μπορει να φταινε..

    πριν κανεις τις εξετασεις εκανες οφ απο προπονησεις 2-3 μερες τουλαχιστον?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-03-15 17:55 #647
    Προεπιλογή
    off απο προπονήσεις όχι δεν έκανα,μπορεί να επιρεάσει αύτο τις εξετάσεις αίματος;
    για να καταλάβεις έκανα προπόνηση Πέμπτη απόγευμα και Σαββάτο πρωί έδωσα αίμα.
    η διατροφή μου είναι αρκετά προσεγμένη και μην σε ξεγελάει τον nickname ,δεν πίνω σχεδόν καθόλου.
    περισσότερες πιθανότητες δίνω στο να φταίει η πολυβιταμίνη(adam),έπερνα μια κάψουλα την ημέρα επι 2 μήνες.
    επίσης δεν ξέρω αν κάνω καλά που χρησιμοποιώ bcaa.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-03-15 17:58 #648
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η βιταμινες κ τα αλλα που γραφεις δεν φταινε σιγουρα ,οσες πιθανοτητες κ να τους δινεις..

    κανονικα πρεπει να κανεις οφ απο τις προπονησεις πριν δωσεις αιμα για εξετασεις..φυσικα κ παιζει ρολο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όλοι όσοι κανουν βάρη έχουν σχεδόν παντα αυξημένες. Όλοι έχουμε πανω κάτω αντιμετωπισει το σλόγκαν "τι κακο σου κανουν αυτά που παίρνεις" των γονέων.

    Εγω ειχα παντα 45-46 και τις δυο, μ ενα οριο στο 40. Στο πανεπιστήμιο ειχα ρωτήσει και καθηγητή γαστρεντερολογιας και μου χε πει το "η μυϊκή κοπωση τις ανεβάζει πολύ" που όλοι περιπου το ξέρουμε.

    Ποτε όμως δεν έτυχε να κάνω σε περίοδο αποχής απο βάρη εξετάσεις. Τώρα με τη δουλειά και μ αυτά απεχω περιπου 4-5 μηνες απ τα βάρη. Με την πρόσληψη επιβάλλονται όμως οι αιματολογικές εξετάσεις. Οι τρανσαμινασες μου ηταν 23.

    Λέω κάτι λοιπον που όλοι ξέρουμε, απλα σπάνια κάποιος θα κανει τόση μεγάλη αποχή και στην αποχή (που δεν τρώει και πολύ καλά) θα υποβληθεί σε εξετάσεις. Εμένα τώρα μου έτυχε, και διαπίστωσα στον εαυτό μου οτι οι τιμες την περίοδο της προπόνησης θα είναι πάντα κάπως τσιμπημενες.

    Αυτό το αναφέρω για όσα παιδιά κανουν καλη διατροφή αλλά προβληματίζονται για τέτοιες όχι 100% φυσιολογικές τιμες. Αυτά τα ολίγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-03-15 18:07 #649
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    ακόμη και αντιβίωση να είχες πάρει και αρκετες μέρες πρίν , στάνταρ επηρεάζει και επιβαρύνει το συκώτι και καθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά και επιβαρύνετε διαφορετικά ανάλογα με την προδιάθεση που έχει

    και σίγουρα η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο και το τρωω υγιεινα είναι μερικές φορές σχετικό

    όπως πχ έχει τύχει περίπτωση που ό άλλος έτρωγε υγιεινα αλλα ήταν σαν την παροιμία που λέει "κλειδώνω μανταλώνω αλλα ο κλέφτης είναι μέσα "
    δηλαδη αν τα υγιεινα λαχανικά και κρέατα που τρώει κάποιος η ειδικά οι πατάτες , είναι φούλ σε φυτοφάρμακα και φάρμακα που ενω δεν έχουν κάνει τον κύκλο τους έχουν βγεί στην κατανάλωση τα λαχανικά , τότε λέμε καλύτερα να ξέρεις ότι ζείς κοντα στη Φουκοσίμα και να ξέρεις τι να περιμένεις παρα να τρως τα υγιεινα ενω ειναι φούλ σε σαβούρα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-03-15 18:09 #650
    Προεπιλογή
    σ'ευχαριστώ,επειδή σίγουρα θα ξανακάνω σε 1-2 μήνες θα φροντίσω να απέχω 4-5 μέρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-04-15 22:34 #651
    Προεπιλογή αυξημένες τρανσαμινασες και συμπληρώματα
    Γειά σας,σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από εξετάσεις αίματος και είχα αυξημένες τρανσαμινασες (32 normal και είχα 65).Ο γιάτρος μου είπε οτι οφείλεται στα συμπληρώματα που παίρνω.Είμαι 20 χρονών 1,88cm 74,5 κιλά και παίρνω εδώ και 4 μήνες την SERIOUS MASS της ON και έχω κάνει 2 κύκλους κρεατίνης.Η ερώτηση μου είναι η εξής : Ξέρει κανείς άμα μπορώ να συνεχίσω με καθαρή πρωτεινη? Είχε κανείς το ίδιο προβλημα ή είναι γνώστης επι του θέματος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-04-15 12:32 #652
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    διαβασε τα απο πανω ποστ πανω κατω ολοι στην ιδια κατηγορια ανοικουν

    αυτο που δεν γραφεις ειναι αν εχεις ξαναδει τετοιες τιμες στις εξετασεις σου η ετυχε τωρα..
    αυτα που σου ειπε ο γιατρος ηταν μ@λ@κιες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-04-15 22:10 #653
    Προεπιλογή Πρόβλημα με αιματολογικές εξετάσεις (ενζυμα συκωτιου)
    Προσφατα έκανα αιματολογικές εξετασεις και βρήκα τα εξής. Αλκαλική φοσφατάση 189 και το όριο είναι 120, αμινοτρασφεράση αλανίνης 52 και το όριο έιναι 41, ασπαρτική αμινοτρασφεράση 73 και το όριο έιναι 38. Η ουρία και η κρεατινίνη ήταν σε κανονικά επίπεδα. Η γιατρός μου είπε ότι είναι απο την κατανάλωση συμπληρωμάτων και μου είπε να τα κόψω αλλά εγω έχω τις αμφιβολίες μου. Θέλω να ρωτήσω αν καποιος ξέρει για πιο λόγο είναι ψηλά τα πιο πανω ένζυμα, αν διατρέχω κάποιο κύνδηνο και πώς θα τα φέρω σε κανονικά επίπεδα. Ευχαριστώ πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-04-15 22:21 #654
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Γραψε τι παίρνεις/'επερνες
    Aν πιστευεις πως είναι από τα συμπληρώματα κόψτα για κανα μηνα και ξαναπήγαινε να κάνεις εξετάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 20-04-15 στις 22:23
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-04-15 22:29 #655
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραψε τι παίρνεις/'επερνες
    Aν πιστευεις πως είναι από τα συμπληρώματα κόψτα για κανα μηνα και ξαναπήγαινε να κάνεις εξετάσεις.
    'Επερνα Whey protein αμινοξέα και λυποδιαλύτες. Εγώ πιστεύω δεν έιναι απο την κατανάλωση συμπληρωμάτων ίσως απο την προπόνηση με βάρη αλλα ρωτάω μπας και ξέρει κανείς τον λόγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-04-15 22:32 #656
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Εκανες προπονηση τι προηγουμενη μερα πριν πας να τις κάνεις? Προσωπικά, Ουτε εγω πιστευω πως είναι από τα συμπληρώματα, μηπως θα επρεπε να παρεις κανα 5ημερο εβδομαδα off από τα βαρη και να τις ξανακάνεις? Πάντως με ένα search που εκανα στο google είναι φυσιολογικο να είναι υψηλα αυτά τα ενζυμα σε ατομα που ασχολούνται με βάρη, καλα θα κανεις να περιμενεις καποιον που να γνωριζει πραγματικά ή απευθυνσου ξανα στον Γιατρό σου.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-04-15 22:38 #657
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    πολλοι μπορεί να είναι οι παράγοντες που θα αυξήσουν τις τιμές των ενζύμων του συκωτιού , ακόμη και η υπερκατανάλωση τροφής κυρίως σαβούρας , τηγανιτών και συνήθως μετα απο γιορτές όπως το Πάσχα και αυτο άλλους επηρεάζει άλλους όχι
    κανα ποτο παραπάνω , η ακόμη και αντιβίωση όταν πάρει κάποιος έστω και για λίγες μέρες μπορεί να τα ανεβάσει όλα , έχει να κάνει και με την προδιάθεση του καθένα

    όταν κάποιος δεν κάνει κατάχρηση και υπερκατανάλωση πρωτείνης και συμπληρωμάτων δεν ζορίζει συκώτι και νεφρα , αλλα και αυτο παίζει ανάλογα με τον οργανισμό και αυτο το λέω γιατι ακόμη και κοντα στα 130 κιλα όταν είχα κάνει εξετάσεις , ήταν λίγο πάνω απο τα φυσιολογικά , γι αυτο μιλάω για προδιάθεση

    απλα όπως είπαν τα κόβεις και ξανακάνεις εξετάσεις , αλλα και πάλι αν υπάρχει κάποια απο τις περιπτώσεις που προανέφερα θα βγούν νορμάλ και δεν θα φταίνε τα συμπληρώματα , το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις και δεν ξέρω αν έκανες εξετάσεις ποτε πρίν τα πάρεις αυτα , ώστε να δείς αν προϋπήρχαν η προέκυψαν μετα την χρήση συμπληρωμάτων οι αυξημένες τιμές
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-05-15 22:19 #658
    Το avatar του χρήστη PVT Nero

    Εγγραφή
    03-08-2014
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    86
    Προεπιλογή
    καλησπερα παιδια.σημερα εκανα πρωτη φορα εξετασεις ορμονικες και η αληθεια ειναι οτι εχω παραξευνετει καπως.η τεστο μου ειναι στο 332 με ορια 249-836,ειμαι 21 χρονων και δεν εχω κανει χρηση αας.δεν την βρισκεται παρα πολυ χαμηλα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-05-15 23:18 #659
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    ναι ειναι χαμηλα...shbg,E2,prolactin,free test,LH,FSH μετρησες?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-05-15 23:47 #660
    Το avatar του χρήστη PVT Nero

    Εγγραφή
    03-08-2014
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    86
    Προεπιλογή
    shbg 20 με οριο 10-80.ε2 30 με οριο κατω του 60.προλακτινη 13,6 με οριο 4-15.2.LH 2,4 με οριο 1,5-8,6 και FSH 3,6 Με οριο 1,5-12,4.free testo δεν μετρησα γιατι ηταν 50 ευρω εξτρα γιατι δεν γραφονταν ηλεκτρονικα.πηγα σε ενδοκρινολογο για να με εξετασει για γυναικομαστια.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 44 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 344243444546 ... ΤελευταίαΤελευταία