Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 83
  1. 01-07-12 14:22 #61
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση, τα είχα λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου...
    θεωρείς ότι εντάσσοντας ασκήσεις όπως τα back flies στην μηχανή για cross over, ή ακόμα και εκτάσεις ώμων σκυφτός βοηθάνε στην αντιμετώπιση της "καμπούρας"....???
    Μέχρι πρόσφατα, αυτό που προτείνεις για το στήθος εγώ το ακολουθούσα για πίσω ώμους κ πλάτη...!!!
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-07-12 17:13 #62
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο primordial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση, τα είχα λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου...
    θεωρείς ότι εντάσσοντας ασκήσεις όπως τα back flies στην μηχανή για cross over, ή ακόμα και εκτάσεις ώμων σκυφτός βοηθάνε στην αντιμετώπιση της "καμπούρας"....???
    Μέχρι πρόσφατα, αυτό που προτείνεις για το στήθος εγώ το ακολουθούσα για πίσω ώμους κ πλάτη...!!!
    Προτεινα τον παγκο για στηθος και μην το μπερδευεις με προπονηση για ωμους!Οταν αναπτυσσεις το στηθος σου αλλαζει καπως η σταση σωματος αγκαστικα και μη γινεται πιο "κορδωτη" και για αυτο οταν καποιος καμπουριαζει ειναι η καλυτερη ασκηση.Δεν μιλησα για ωμους!Ριξε μια ματια σε ατομα και ββερ που εχουν γυμνασμενο στηθος......θα δεις καμπουριασμα?Η θα δεις ενα "κορδωμα"δεν ξερω πως να το πω αλλιως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-07-12 20:46 #63
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το καμπουριασμα η ασκηση που θα γινει το ψωμοτυρι σου θα ειναι ο παγκος (στηθος)!Οταν το στηθος γυμναστει καλα θα σε βοηθησει να αλλαξεις σταση σωματος.
    Οχι για καμπουριασμα αλλα για το αντιθετο.Θα βγει το στηθος εξω και θελοντας και μη θα κρατιεται σε ευθεια το σωμα


    Υ.Σ Εχεις δει κανα ββερ να καμπουριαζει????Ισα ισα ολοι σαν παγωνια πανε!!!(πλακιτσα)
    Απ'οτι εγραψες συμβαινει το ακριβως αντιθετο αν το στηθος ειναι πιο γυμνασμενο απ'την ανω πλατη (υπαρχει μυικη ανισορροπια) τοτε τραβαει τους ωμους μπροστα...και καμπουριαζεις...ακριβως το ιδιο συμβαινει και με τη λορδωση και την κυφωση που αφορουν τη μεση...οι ββερ δεν καμπουριαζουν γιατι εχουν αναλογα γυμνασμενα στηθος/ανω πλατη/ωμους...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-07-12 21:25 #64
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο swimmer_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'οτι εγραψες συμβαινει το ακριβως αντιθετο αν το στηθος ειναι πιο γυμνασμενο απ'την ανω πλατη (υπαρχει μυικη ανισορροπια) τοτε τραβαει τους ωμους μπροστα...και καμπουριαζεις...ακριβως το ιδιο συμβαινει και με τη λορδωση και την κυφωση που αφορουν τη μεση...οι ββερ δεν καμπουριαζουν γιατι εχουν αναλογα γυμνασμενα στηθος/ανω πλατη/ωμους...
    Για δώσε και μια εξήγηση αν είναι η πλάτη πιο γυμνασμένη και δυνατή από το στήθος, τι συμβαίνει????
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-07-12 00:03 #65
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δώσε και μια εξήγηση αν είναι η πλάτη πιο γυμνασμένη και δυνατή από το στήθος, τι συμβαίνει????
    Επειδη συμφωνο με τον κολυμβητη μπορω να δωσω και εγω μια απαντηση... Αν συμβαινει ακριβως το αντιθετο απο την καμπουρα τοτε οι ωμοι σου θα ειναι πιο πισω απο την νοητη ευθεια του σωματος σου...Το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι αρκετα σπανιο γιατι ολες οι κινησεις που κανουμε στη ζωη γινονται μπροστα απο το σωμα(εχετε δει καμια νοικοκυρα να πλενει τα πιατα με τα χερια πισω απο την πλατη?, η να απλωνει τα ρουχα με την πλατη?)

    +1 στον κολυμβητη οτι ειναι εντελως λαθος καποιος που εχει καμπουρα να γυμναζει υπερβολικα το στηθος του οπως προειπε η Μαρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-07-12 00:06 #66
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CapoFighter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη συμφωνο με τον κολυμβητη μπορω να δωσω και εγω μια απαντηση... Αν συμβαινει ακριβως το αντιθετο απο την καμπουρα τοτε οι ωμοι σου θα ειναι πιο πισω απο την νοητη ευθεια του σωματος σου...Το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι αρκετα σπανιο γιατι ολες οι κινησεις που κανουμε στη ζωη γινονται μπροστα απο το σωμα(εχετε δει καμια νοικοκυρα να πλενει τα πιατα με τα χερια πισω απο την πλατη?, η να απλωνει τα ρουχα με την πλατη?)

    +1 στον κολυμβητη οτι ειναι εντελως λαθος καποιος που εχει καμπουρα να γυμναζει υπερβολικα το στηθος του οπως προειπε η Μαρια
    Θέλω απάντηση σε αυτό που ρώτησα και όχι να μου πεις αν συμφωνείς ή διαφωνείς με κάποιον... Τεκμηριωμένα
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-07-12 00:19 #67
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω απάντηση σε αυτό που ρώτησα και όχι να μου πεις αν συμφωνείς ή διαφωνείς με κάποιον... Τεκμηριωμένα
    Ρε τσακαλε αν η ανω μοιρα πλατη ειναι πιο γυμνασμενη απο το στηθος(και το στηθος ειναι δισκαμτο) τοτε θα εχεις μια ανισορροπια στο σωμα σου.Σου γραφω οτι οι ωμοι θα ειναι πιο πισω απο το κανονικο. Οταν λες τεκμηριωμενα τι εννοεις?Θες και ερευνα? Στα χαρτια αυτα γραφει.Οποιος εχει εμπειρια ξερει οτι αυτο ειναι το σωστο.


    *Το ιδιο πραγμα σου εγραψα απο πανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-07-12 00:27 #68
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CapoFighter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε τσακαλε αν η ανω μοιρα πλατη ειναι πιο γυμνασμενη απο το στηθος(και το στηθος ειναι δισκαμτο) τοτε θα εχεις μια ανισορροπια στο σωμα σου.Σου γραφω οτι οι ωμοι θα ειναι πιο πισω απο το κανονικο. Οταν λες τεκμηριωμενα τι εννοεις?Θες και ερευνα? Στα χαρτια αυτα γραφει.Οποιος εχει εμπειρια ξερει οτι αυτο ειναι το σωστο.


    *Το ιδιο πραγμα σου εγραψα απο πανω
    Αν η απάντηση σου ήταν τεκμηριωμένη, θα έκανες μια αναζήτηση, θα έψαχνες ότι αφορά το θέμα και μετά θα απαντούσες σε αυτό το θέμα και δεν θα μου έλεγες αν συμφωνείς ή διαφωνείς με κάποιον. Ακόμα δεν απάντησες τίποτα...
    Η ερώτηση ήταν σαφής: η πλάτη πιο γυμνασμένη και δυνατή από το στήθος, τι συμβαίνει??? Δεν ρώτησα αν έχεις λόρδωση ή καμπούρα σε σχέση με πλάτη ή στήθος ...
    Η εμπειρία σου προς το παρόν σε πρόδωσε ''τσάκαλε''
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-07-12 00:31 #69
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η απάντηση σου ήταν τεκμηριωμένη, θα έκανες μια αναζήτηση, θα έψαχνες ότι αφορά το θέμα και μετά θα απαντούσες σε αυτό το θέμα και δεν θα μου έλεγες αν συμφωνείς ή διαφωνείς με κάποιον. Ακόμα δεν απάντησες τίποτα...
    Η ερώτηση ήταν σαφής: η πλάτη πιο γυμνασμένη και δυνατή από το στήθος, τι συμβαίνει??? Δεν ρώτησα αν έχεις λόρδωση ή καμπούρα σε σχέση με πλάτη ή στήθος ...
    Η εμπειρία σου προς το παρόν σε πρόδωσε ''τσάκαλε''
    Ok mιστερ. Αν εσυ θεωρεις οτι οποιος εχει δικιο πρεπει να κανει και αναζητηση ή οτι αλλο θες τοτε οποιος καταλαβε,καταλαβε. Θα μπορουσες να τονισεις την ερωτηση σου και να πεις οχι μονο ή ανω μοιρα πλατη αλλα ολη η πλατη αλλα μαλλον δεν θες την απαντηση. Πρωσοπικα δεν θα απαντησω αλλο , μακαρι να βγαλεις ακρη απο καποιον αλλον
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-07-12 00:37 #70
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δώσε και μια εξήγηση αν είναι η πλάτη πιο γυμνασμένη και δυνατή από το στήθος, τι συμβαίνει????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CapoFighter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok mιστερ. Αν εσυ θεωρεις οτι οποιος εχει δικιο πρεπει να κανει και αναζητηση ή οτι αλλο θες τοτε οποιος καταλαβε,καταλαβε. Θα μπορουσες να τονισεις την ερωτηση σου και να πεις οχι μονο ή ανω μοιρα πλατη αλλα ολη η πλατη αλλα μαλλον δεν θες την απαντηση. Πρωσοπικα δεν θα απαντησω αλλο , μακαρι να βγαλεις ακρη απο καποιον αλλον
    Καληνύχτα
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-07-12 00:45 #71
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δώσε και μια εξήγηση αν είναι η πλάτη πιο γυμνασμένη και δυνατή από το στήθος, τι συμβαίνει????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η απάντηση σου ήταν τεκμηριωμένη, θα έκανες μια αναζήτηση, θα έψαχνες ότι αφορά το θέμα και μετά θα απαντούσες σε αυτό το θέμα και δεν θα μου έλεγες αν συμφωνείς ή διαφωνείς με κάποιον. Ακόμα δεν απάντησες τίποτα...
    Η ερώτηση ήταν σαφής: η πλάτη πιο γυμνασμένη και δυνατή από το στήθος, τι συμβαίνει??? Δεν ρώτησα αν έχεις λόρδωση ή καμπούρα σε σχέση με πλάτη ή στήθος ...
    Η εμπειρία σου προς το παρόν σε πρόδωσε ''τσάκαλε''
    Το τοπικ λεγεται "Καμπουριαζω"!!!Αν εσυ θεωρεις οτι η απαντηση που σου εδωσα σε σχεση με την καμπουρα δεν σου φτανει υπαρχουν και οι γενικες ερωτησεις και οχι σε ενα τοπικ με ονομα καμπουρας!

    Καληνυχτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-07-12 00:52 #72
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Προς το παρόν έχεις ένα infraction λόγο φλυαρίας και αγένειας. Την επόμενη φορά που θα θέλεις να εκφέρεις τη γνώμη σου κοίτα να είσαι πιο επικοινωνιακός. Υποδείξεις τι τίτλο έχει το τόπικ και τι απάντηση θα πρέπει να λάβω δεν δέχομαι. Και οι χαρακτηρισμοί ''τσακαλος'' ''mister'' εκεί που σε παίρνει όχι εδώ.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-07-12 01:06 #73
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς το παρόν έχεις ένα infraction λόγο φλυαρίας και αγένειας. Την επόμενη φορά που θα θέλεις να εκφέρεις τη γνώμη σου κοίτα να είσαι πιο επικοινωνιακός. Υποδείξεις τι τίτλο έχει το τόπικ και τι απάντηση θα πρέπει να λάβω δεν δέχομαι. Και οι χαρακτηρισμοί ''τσακαλος'' ''mister'' εκεί που σε παίρνει όχι εδώ.
    Δεν περιμενα και κατι παραπανω... Οταν υποδεικνυεις τα λαθη στους αλλους για τα τοπικ κτλ. να εισαι ετοιμος να δεχτεις και το λαθος σου οταν το κανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-07-12 01:10 #74
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CapoFighter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν περιμενα και κατι παραπανω... Οταν υποδεικνυεις τα λαθη στους αλλους για τα τοπικ κτλ. να εισαι ετοιμος να δεχτεις και το λαθος σου οταν το κανεις.
    Για πες μου τι δεν καταλαβαίνεις? Είσαι για άλλη μια φορα εκτος θέματος. Δεν το έχεις... τι θες να σου πω? Δίκιο δεν έχεις σε καμία περίπτωση. Ξεροκεφαλιά έχεις αρκετη πάντως για να επιμένεις, για να μην το χαρακτηρίσω διαφορετικα...
    Στο επόμενο φλύαρο ποστ έχεις φύγει. Νομίζω είμαι κατανοητός.
    Αν έχεις να προσθέσεις κάτι επι του θέματος ευχαρίστως να το πεις. Διαφορετικά άστο...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-07-12 03:31 #75
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    εγω πάντως παιδια δεν θα μιλούσα αν δεν έχω εμπειρία και άποψη επι του θέματος το έγραψα και πιο πάνω και εξηγω ξανα

    κατ αρχήν ούτε διάβασα ούτε είδα επιστημονικές μελέτες απλα έχω περιπτώσεις στο γυμναστήριο πολλες ακόμη και όταν πρωτοξεκίνησα στην καβάλα εναν που είχε τρομερή καμπούρα και τον πειράζαν όλοι λέγοντας τον έμεινε απο την μαγκια
    μετα απο 2 χρόνια περίπου λέω ρε σείς τι τον λέτε καμπούρη τον άνθρωπο που βλέπετε την καμπούρα? σας έμεινε ο ορισμός απο παλια

    μετα απο χρόνια είχα περίπτωση κύφωσης στο γυμναστήριο νεου παιδιού μαθητή και αυτο χειροτερευε , λοιπόν τον είπε ο γιατρός να γυμναστεί και αν δεν διορθωθεί επειδη είναι οριακά θα πρέπει να γίνει επέμβαση , οπότε έκανε ότι έκανε σύμφωνα με τις οδηγίες μου και πήγαινε ανα διαστήματα και τον μετρούσε αν έστρωνε και μάλιστα επειδη η κατάσταση επιδεινονώταν κύριο μέλημα ήταν να σταματήσει έστω εκεί να γλυτώσει την εγχείρηση

    επειδη λοιπόν ο σκελετός μας στηρίζετε απο τούς μυς , πρέπει με απλη λογική να κάνουμε ασκήσεις εφελκυσμού του σκελετού και συγχρόνως να δυναμώνουμε τους σκελετικούς μυς που στηρίζουν το σώμα , ώστε οι δυνάμεις που αναπτύσονται να φέρνουν μια ισοροπία

    υπάρχουν κατ αρχήν ασκήσεις η αθλήματα όπως το κολύμπι που πολυ σωστα αναφέρατε που γυμνάζουν και βοηθάν στην πρόληψη , κύφωσης λόρδωσης , σκολίωσης και γενικά η άθληση ακόμη και ο στίβος όταν γίνετε σωστα προλαμβάνει αυτα τα συμπτώματα

    και αυτο θα το καταλάβουμε παρατηρώντας μαθητες που απλα ασκούν τις μαθητικές τους υποχρεώσεις και δεν γυμνάζονται και αυτούς που γυμνάζονται , εκεί θα δούμε παρ όλο που και οι 2 περιπτώσεις έχουν κακή σταση στο διάβασμα και στο κάθησμα στο σχολείο , αυτοι που ασκούνται δεν έχουν τετοια συμπτώματα

    το θέμα είναι όμως τι κάνουμε γι αυτούς που ήδη έχουν το προβλημα , όπως είπα και πιο πάνω οι διατάσεις οι ασκήσεις που γυμνάζουν τους μύς της σπονδυλικής στήλης εκατέρωθεν , όταν γίνονται σωστα και με πλήρη διάταση στην κίνηση βοηθάν να ανοίξει ο σκελετός και να έρθει στην σωστη θεση , με παράλληλη στήριξη με τούς μυς

    η ασκήσεις πλάτης δημιουργούν ενα εφελκισμό στην σπονδυλική στήλη , αρκεί να εκτελούνται σωστα και μην ξεχνάμε όπως είναι η εργονομία και κατασκευη της σπονδυλικής στήλης πιο εύκολα καμπουριάζει παρα κάνει λόρδωση , αρκεί να δεί κανείς ότι βρίσκετε στο πίσω μέρος του κλωβού του θώρακα με αποτέλεσμα το βάρος να πέφτει μπροστα και οι μυς με τα σπλάχνα , τείνουν να επιβαρύνουν το μπροστινό μερος , είμαστε εμπροστόβαροι με λίγα λόγια

    και το πιο οφθαλμοφανες και δεν χωράει αμφησβήτησης είναι η παρατήρηση των γέρων ανθρώπων , είδατε κανένα να έχει λόρδωση? ΄'ολοι κύφωση έχουν καμπούρα ώς αποτέλεσμα της απώλειας μυων με την πάροδο του χρόνου και αυτό που λέω ότι η βαρύτητα τείνει να γέρνει μπροστα , δεν χρειάζετε να διαβάσω κανένα ιατρικό εγχειρίδιο να το καταλάβω , αρκεί να παρατηρώ ανθρώπους

    οπότε αν αρπάξει το σασί πρώτα το ισιάζουμε στην καλύμπρα και μετα βάζουμε τις χλάπες να το ενισχύσουμε και ενισχύουμε εκεί που δέχετε δυνάμεις όχι όπου ναναι

    σε αντιπαράθεση με το σώμα και ειδικα τον στραβό σκελετό το σωστο είναι μια ολοκληρωμένη εκγύμναση με διατάσεις και ασκήσεις της σπονδυλικής στήλης σε συνδιασμό όπως έχω προαναφέρει μιας ισοροπημένης εκγύμνασης των μυών που λειτουργούν ώς νάρθηκας στηριξης της σπονδυλικής στήλης

    οπότε επιβάλετε και στήθος και πλάτη και προσοχή στις ασκήσεις που χαλάνε την σταση του σώματος όπως σε όρθια θέση , αλλα σε καθιστη αφού πρώτα ακουμπάμε και έχουμε την σωστη στάση καθ όλη την διάρκεια της εκτέλεσης

    και στο τελος εφόσον είμαστε ζεστοι κάνουμε μια σειρά απο διατασεις και κρέμασμα στο μονόζυγο να εφελκύουν (να τεντώσουν όπως ενα ζαρωμένο σκοινί) οι σπόνδυλοι και να πάρουν την σωστη θέση

    όλα αυτα όμως θα πρέπει να συνδιάζονται και απο προσοχη στην στάση και στις συνήθειές μας καθ όλη την διάρκεια της μερας

    η περίπτωση του παιδιού που είχα αναφέρει τελικα γλύτωσε την εγχείρηση γυμναζόταν συστηματικα και του έγινε τρόπος ζωής και ενα πρόβλημα είχαμε επειδη η κατασταση ήταν σοβαρή και δεν είχε μονιμοποιηθεί τι θα γινόταν αν πήγαινε στον στρατο , εκεί είπα τον μπαμπά του να πάρει χαρτί απο τον γιατρό ώστε όταν θα παρουσιαστεί να του δίνετε η δυνατότητα να γυμνάζετε ώστε να μην χάσει ότι κέρδισε με την προσπάθεια

    απλα πράματα είναι και απλή λογική μην ξαναρχήσουμε τα ίδια και τα ίδια και το κάνουμε το θέμα "κοινή γυναίκα "
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία