Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 83
  1. 25-10-10 00:31 #46
    Προεπιλογή
    ναι α και κατι αλλο αν κοιμαμαι χωρις μαξιλαρι θα βοηθησει στη κυφωση?
    ευχαριστω για το χρονο σου εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-06-12 20:33 #47
    Unhappy Καμπούρα - παραμορφωτική κύρτωση της ράχης.
    καλησπέρα,
    είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μ πει κάποιος ένα πρόγραμμα γυμναστικής επειδή καμπουριάζω κ θέλω να βελτιωθώ είμαι 1.85 70-73 κιλά κ 16 ετών
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-06-12 20:35 #48
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos1996 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα,
    είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μ πει κάποιος ένα πρόγραμμα γυμναστικής επειδή καμπουριάζω κ θέλω να βελτιωθώ είμαι 1.85 70-73 κιλά κ 16 ετών
    Κανε πολυ μονοζυγο.......αφου εισαι και αρχαριος ξεκινα με ενα full body 3 φορες την εβδομαδα.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-06-12 22:01 #49
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    το καμπούριασμα οφείλετε σε κακή στάση του σώματος γενικότερα στην καθημερινότητα σε συνδιασμό με έλειψη σωστης και συστηματικής άσκησης

    οπότε εφόσον οφείλετε σε αυτα προσπαθώντας να κρατάς σωστη στάση στο διάβασμα όταν κάθεσαι η όταν είσαι όρθιος σε συνδιασμό με συστηματική γυμναστική , και διατατικών ασκήσεων , επειδη είσαι ακόμη μικρός θα φύγουν αυτα τα συμπτώματα , όσο το αφήνεις και περνάν τα χρόνια , τότε η κατάσταση δυσκολεύει περισσότερο και μονιμοποιείτε

    και όσο πιο γρήγορα μπείς σε πρόγραμμα γυμναστικής τόσο καλύτερα

    δηλαδή όλες οι ασκήσεις που αφορούν τον κορμό όπως στήθος πλάτη , αν γίνονται σωστα , με την πίεση φέρνουν τον σκελετο σταδιακά στα ίσια και παράλληλα οι δυνατοί και γυμνασμένοι μυς τον κρατάν σ αυτο το επίπεδο

    επίσης ασκήσεις όπως στην γιόγκα η πιλάτες , δηλαδή διατάσεις που αφορούν την σπονδυλική στήλη , αν γίνονται σωστα και έχεις κάποια καθοδήγηση , σταδιακα θα επαναφέρουν τον σκελετό , επίσης στο τέλος ασκήσεων πλάτης η στήθους με σωστή καθοδήγηση αν σου δείξει κάποιος την άσκηση πουλόβερ κάθετα πρός τον πάγκο κάνει μια διάταση και εφόσον οι μυς είναι ζεστοί έχουν ελαστικότητα και ανοίγει ο σκελετός , φέρνοντας το σώμα σε σωστη στάση , όπως και απλα μετα την άσκηση απλα να κρεμιέσαι σε μονόζυγο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-06-12 00:45 #50
    Προεπιλογή
    ευχαριστώ!θα κάνω μονόζυγο, έκανα μονόζυγο πριν καιρό κ έβλεπα βελτίωση τρ θα το ξανά ξεκινήσω. οι πιέσεις στήθους θα βοηθήσουν ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-06-12 00:53 #51
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos1996 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ!θα κάνω μονόζυγο, έκανα μονόζυγο πριν καιρό κ έβλεπα βελτίωση τρ θα το ξανά ξεκινήσω. οι πιέσεις στήθους θα βοηθήσουν ?
    Δεν εχουνε σχεση με το καμπουριασμα οι πιεσεις στηθους..αλλα ξεκινα γυμναστηριο και παρε ενα προγραμματακι 4-5 φορες την εβδομαδα και εισαι κομπλε
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-06-12 00:53 #52
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos1996 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ!θα κάνω μονόζυγο, έκανα μονόζυγο πριν καιρό κ έβλεπα βελτίωση τρ θα το ξανά ξεκινήσω. οι πιέσεις στήθους θα βοηθήσουν ?
    η ολοκληρωμένη και σωστη εκγύμναση βοηθάει και οι πιέσεις στήθους και όπως ανέφερα και το πουλόβερ αλλα κυρίως οι διατάσεις , αλλα αυτα πρέπει κάποιος στην αρχή τουλάχιστον να σε δείξει να μην τα κάνεις λάθος

    δηλαδή να γυμνάζονται σωστα οι βασικοί μυς που στηρίζουν την σπονδυλικη στηλή , για να μην υπάρχουν ασύμμετρες δυνάμεις και ανάλογα με τον βαθμό που είναι η κύφωση θα επανέλθει αργα η γρήγορα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-06-12 11:54 #53

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Επισης να το χεις παντα μα παντα στο μυαλο σου και να "ισιωνεις"-τραβας προς τα πισω τους ωμους !
    Στην αρχη θα ειναι δυσκολο , αλλα μετα γινεται συνηθεια και δυναμωνουν οι μυες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-06-12 15:42 #54
    Προεπιλογή
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα γραφτώ σήμερα γυμναστήριο και θα του πω να μου φτιάξει πρόγραμμα
    το οποίο θα το βάλω εδώ για να μ πείτε την γνώμη σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-06-12 15:46 #55
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos1996 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα γραφτώ σήμερα γυμναστήριο και θα του πω να μου φτιάξει πρόγραμμα
    το οποίο θα το βάλω εδώ για να μ πείτε την γνώμη σας.
    Σωστος!
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-06-12 11:08 #56
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos1996 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα,
    είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μ πει κάποιος ένα πρόγραμμα γυμναστικής επειδή καμπουριάζω κ θέλω να βελτιωθώ είμαι 1.85 70-73 κιλά κ 16 ετών
    Καταρχήν θα ήταν καλό να σε δει και ένας ορθοπεδικός, μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα. Αντιλαμβάνομαι ότι είσαι πολύ ψηλός για την ηλικία σου και αυτό έχει σχέση με το πρόβλημα, αφού αναγκάζεσαι να καμπουριάζεις για καθημερινές δραστηριότητες. Αν ο γιατρός σου πει ότι όλα είναι οκ, η καλύτερη και οριστική λύση στο πρόβλημα είναι να πας σε σύλλογο άρσης βαρών. Κάνοντας olympic lifts υπό την επίβλεψη προπονητή όχι μόνο δε θα καμπουριάζεις αλλά μάθεις σωστή στάση το σώματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-07-12 11:59 #57
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos1996 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα,
    είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μ πει κάποιος ένα πρόγραμμα γυμναστικής επειδή καμπουριάζω κ θέλω να βελτιωθώ είμαι 1.85 70-73 κιλά κ 16 ετών
    Μεγαλε απ'οσα ξερω εγω το γυμναστηριο δεν θα σε βοηθησει στο να ισιωσεις...συγκεκριμενα κανοντας βαρη θα σε "δεσεις",πραγμα το οποιο σημαινει οτι θα σταθεροποιησεις την ηδη υπαρχουσα κατασταση στο σωμα σου...η καμπουρα (το οτι γερνεις προς τα μπρος) συμβαινει λογω του οτι το μπροστινο κομματι του σωματος σου (στηθος/μπροστινοι δελτ,/κοιλιακοι) ειναι πολυ σφιχτο η/και δισκαμπτο και υπαρχει μυικη ανισορροπια σε σχεση με την πλατη...αυτο που πρεπει να κανεις ειναι 1) σωστο stretching,ειναι παρα πολυ σημαντικο και 2) ειτε ασκησεις στο gym με πολυ μικρη επιβαρυνση ωστε να δυναμωσεις εξισου στις αδυναμες περιοχες,ειτε κολυμπι...ρωτα εναν ειδικο αρχικα,κατα προτιμηση φυσικοθεραπευτη,να σου πει ασκησεις stretching...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-07-12 12:50 #58
    Προεπιλογή
    Για το καμπουριασμα η ασκηση που θα γινει το ψωμοτυρι σου θα ειναι ο παγκος (στηθος)!Οταν το στηθος γυμναστει καλα θα σε βοηθησει να αλλαξεις σταση σωματος.
    Οχι για καμπουριασμα αλλα για το αντιθετο.Θα βγει το στηθος εξω και θελοντας και μη θα κρατιεται σε ευθεια το σωμα


    Υ.Σ Εχεις δει κανα ββερ να καμπουριαζει????Ισα ισα ολοι σαν παγωνια πανε!!!(πλακιτσα)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μαρία : 01-07-12 στις 12:55
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-07-12 13:10 #59
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    @Μαρία...

    έχω μια απορία πάνω σε αυτό. Δίνοντας έμφαση στο στήθος κ γυμνάζοντάς το πιο εντατικά, αυτό δεν θα έχει σαν αποτέλεσμα να δυναμώσει τόσο κ να αναπτυχθεί ώστε να τραβάει λίγο μπροστά τους ώμους κ δίνοντας πιο έντονη την εικόνα της καμπούρας...????





    Υ.Γ.
    Υπάρχει μια περίπτωση να μην καταλάβει κανείς αυτό που γράφω....
    να ξέρετε ότι δεν θα κακοχαρακτηρίσω κανέναν σας...
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-07-12 14:06 #60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο primordial Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Μαρία...

    έχω μια απορία πάνω σε αυτό. Δίνοντας έμφαση στο στήθος κ γυμνάζοντάς το πιο εντατικά, αυτό δεν θα έχει σαν αποτέλεσμα να δυναμώσει τόσο κ να αναπτυχθεί ώστε να τραβάει λίγο μπροστά τους ώμους κ δίνοντας πιο έντονη την εικόνα της καμπούρας...????





    Υ.Γ.
    Υπάρχει μια περίπτωση να μην καταλάβει κανείς αυτό που γράφω....
    να ξέρετε ότι δεν θα κακοχαρακτηρίσω κανέναν σας...
    Ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες γινεται.Και αυτος ειναι ο σκοπος!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία