Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 21-06-12 20:43 #1
    Post Ασκήσεις για χονδροπάθεια.
    Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες ασκησεις για χονδροπαθεια , απο οτι ξερω πρεπει να γυμνασω τους τετρακεφαλους μου αλλα χωρις να διπλωσω τα γονατα...ευχαριστω !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-06-12 20:49 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    ένας τρόπος είναι οι ισομετρικές ασκήσεις χωρίς να λυγίζει το γόνατο , εκεί δεν επιβαρύνετε καθόλου η άρθρωση και αν επιτρέπετε σύμφωνα με ιατρική γνωμάτευση και ανάλογα με την κατάσταση των χόνδρων , μπορούν να γίνουν ήπιας μορφής ασκήσεις χωρίς μεγάλη διαδρομη κίνησης των αρθρώσεων με πολλες διατάσεις αρχή και τέλος , όπως πχ οι ασκήσεις τετρακεφάλων και μηριαίων δικεφάλων στο μηχάνημα με περιορισμένη κίνηση

    αλλα πάντα μας καθοδηγούν τα συμπτώματα , δηλαδή αν εκτελώντας μια άσκηση νιώθουμε κάψιμο και έντονο πόνο , ενοείτε ότι σημαίνει πως κατι δεν πάει καλα και δεν την κάνουμε , η αν την επόμενη μέρα έχουμε πόνο απο ερέθισμα που προκλήθηκε απο την άσκηση .

    οι ήπιας μορφής ασκήσεις που δυναμώνουν τούς μυς ανακουφίζουν και απο τα συμπτώματα της χονδροπάθειας
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-06-12 21:01 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το βασικότερο για να αντιμετωπήσουμε μια πάθηση είναι να έχουμε ακριβή διάγνωση και μόνο ξέροντας το πρόβλημα μπορούμε να το αντιμετωπήσουμε

    άλλη η χονδροπάθεια σε άτομα μεγάλης ηλικίας και άλλη σε νέους ανθρώπους που προήλθε απο καταπόνηση
    μια συνηθισμένη μορφή χονδροπάθειας είναι αυτη της επιγονατίδας , λέγετε και χονδρομαλάκυνση επιγονατίδος , εκεί ενα καλό φάρμακο είναι ο πάγος , οι διατάσεις και τοπικα μασάζ στον τετρακέφαλο και μηριαίο δικέφολο με αρκετή πίεση , έτσι ανοίγουν οι μυς αποκτούν ελαστικότητα και αυτο βοηθάει καλύτερα στην λειτουργία της επιγονατίδας πάνω στην άρθρωση .

    εγω έχω μεγάλη εμπειρία στα γόνατα λόγω του ατυχήματος αλλα και περιπτώσεων αθλήτών που έπασχαν , όπως ποδοσφαιριστες στιβικοί , υπάρχει βέβαια και η φαρμακευτική αγωγή που προτείνει ο γιατρός αλλα τα απλα και φυσικά πράγματα είναι απαραίτητα

    οι ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ είναι πάρα πολυ σοβαρο και απαραίτητο να γίνονται και όποιος την πάθει θα την πάθει απο έλειψη διατασεων και μετα όχι μόνο δεν μπορεί να κάνει προπόνηση ούτε να γονατίσει μπορεί (να κάνει μετάνειες )
    γι αυτο μην το παίρνουμε στην πλάκα διατάσεις πάντα σε κάθε προπόνηση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-06-12 23:15 #4
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lazos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες ασκησεις για χονδροπαθεια , απο οτι ξερω πρεπει να γυμνασω τους τετρακεφαλους μου αλλα χωρις να διπλωσω τα γονατα...ευχαριστω !

    Και εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα χονδροπάθειας και τον πρώτο καιρό είχα τρομερές ενοχλήσεις... Με ενοχλούσαν αρκετά οι εκτάσεις τετρακέφαλων. Γενικά λίγα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις μέχρι να δυναμώσουν οι μύες και περιορισμένη κίνηση.

    Σιγά σιγά πρόσθετα κιλά και άνοιγα λίγο την κίνηση.

    Πρόσθεσα ημικαθίσματα στο smith χωρίς να φτάνω τις 90 μοίρες, σταμάταγα λίγο πιο πάνω...

    Μετά από περίπου 4 μήνες μπορώ να πω πως είναι σαν μην έχω πλέον χονδροπάθεια...

    Απλά προσπάθησε να αποφύγεις το τρέξιμο σε τσιμέντο και το ποδήλατο (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό)...

    Σε μένα ο ορθοπεδικός απαγόρευσε τα βαθιά καθίσματα. Σε φαρμακευτική αγωγή μπορείς να πάρεις γλουταμίνη αλλά γενικά αυτό γίνετε για να μην επιδεινωθεί το πρόβλημα, το οποίο δυστυχώς είναι μη αναστρέψιμο. Όπως και να έχει συμβουλέψου τον ορθοπεδικό σου...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη killer85 : 21-06-12 στις 23:20
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-06-12 12:26 #5
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !

    κ μια ακομα ερωτηση σχετικα με τον παγο , ποση περιπου ωρα να τον εχω πανω στο γονατο ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-06-12 13:49 #6
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Καταρχήν να ευχαριστήσω τον κο. Τριανταφύλλου για τις συμβουλές του...
    Οφείλω να ομολογήσω ότι είχα παραλείψει να το ψάξω το συγκεκριμένο θέμα. Με ταλαιπωρεί εδώ και 8 χρόνια περίπου αλλά όχι σε πολύ έντονο βαθμό. Μόνο περιστασιακά και μετά από έντονη καταπόνηση - προπόνηση.
    Σε ότι αφορά την αντιμετώπισή του, χρησιμοποιούσα κάποια σκόνη - πρωτεΐνη χόνδρου σε φακελάκια. Δεν μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι βοήθησε.
    Σχετικά με τον πάγο. Το ιδανικό είναι 10λεπτο με 15λεπτο και μετά από κάνα 20λεπτό πάλι....(απ'ότι μου έχουν πεί, να μην το πάιζω και εξυπνάκιας...)...
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-06-12 15:58 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lazos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !

    κ μια ακομα ερωτηση σχετικα με τον παγο , ποση περιπου ωρα να τον εχω πανω στο γονατο ?
    κοίταξε αν είναι κανένα καλό πιπινάκι έχε το για ώρες στο γόνατο , καλό κάνει
    αλλα ο πάγος θέλει να μείνει επάνω όσο πρέπει ώστε να κοκκινίσει η περιοχή και να μην είναι έντονη η αίσθηση του κρύου όπως στην αρχή , περίπου 10-15 λεπτα , θα το καταλάβεις αυτό που λέω , είναι κατι σαν να μουδιάζει η περιοχή

    απλα ποτε δεν τον βάζεις απευθείας πάνω στο γόνατο και να το κρατάς ακίνητο γιατι σου καίει το δέρμα , η κάνεις κυκλικές κινήσεις σαν μασάζ με τον πάγο , η ενδιάμεσα στο δέρμα με πάγο βάζεις ενα πανί και δεν χρειάζετε συνέχεια , μετα απο προπόνηση η κούραση είναι το ιδανικό να πέρνει το ερέθισμα και ποτε πρίν την προπόνηση και αν υπάρχει πρόβλημα και πόνος και φλεγμονή 2-3 φορες την ημέρα μπορείς να κάνεις παγοθεραπεία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-06-12 16:01 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο primordial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν να ευχαριστήσω τον κο. Τριανταφύλλου για τις συμβουλές του...
    Οφείλω να ομολογήσω ότι είχα παραλείψει να το ψάξω το συγκεκριμένο θέμα. Με ταλαιπωρεί εδώ και 8 χρόνια περίπου αλλά όχι σε πολύ έντονο βαθμό. Μόνο περιστασιακά και μετά από έντονη καταπόνηση - προπόνηση.
    Σε ότι αφορά την αντιμετώπισή του, χρησιμοποιούσα κάποια σκόνη - πρωτεΐνη χόνδρου σε φακελάκια. Δεν μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι βοήθησε.
    Σχετικά με τον πάγο. Το ιδανικό είναι 10λεπτο με 15λεπτο και μετά από κάνα 20λεπτό πάλι....(απ'ότι μου έχουν πεί, να μην το πάιζω και εξυπνάκιας...)...
    αυτα τα φακελάκια που πιθανόν τα έπαιρνες με το γεύμα πρέπει να ήταν γλυκοσαμίνη και για να κάνουν δουλειά αυτα θέλει τουλάχιστον 3 μήνες συνεχόμενα να τα παίρνεις , δεν έχουν παρενέργειες και καμία τοξικότητα , βοηθάν σε ήπιες καταστάσεις , αλλα σε χοντρές ζημιες δεν έχουν πολλα να προσφέρουν
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-06-12 16:14 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Κατατοπιστικοτατος ο ηλιας οπως παντα!

    Και επειδη ειμαι κ εγω παθουσα,περα απο οσα εγραψε ο ηλιας σχετικα με ασκησεις και αποθεραπεια και διατασεις ,να πω οτι δεν πρεπει να ξεχνατε οτι ειχατε/εχετε χονδροπαθεια.

    Ακομη κ αν φυγει ο πονος,πρεπει να προσεχετε παντα.Ναι,αργοτερα θα κανετε και καθισματα κανονικα κτλ αν εχετε προσεξει κ αν εχει φτιαξει το προβλημα αλλα μην κανετε το λαθος να ξεχνατε ζεσταμα-διατασεις-αποθεραπεια-διατασεις γιατι ο πονος μπορει ευκολα να επανελθει απλα πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτο!

    Και λεω ζειτε,γιατι πολυ συχνα οι βλακειες γινονται εκτος γυμναστηριου ,στην καθημερινοτητα μας σε κινησεις που κανουμε...


    αυτα απο μενα...ο ηλιας εχει καλυψει πληρως το θεμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-06-12 17:03 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατατοπιστικοτατος ο ηλιας οπως παντα!

    Και επειδη ειμαι κ εγω παθουσα,περα απο οσα εγραψε ο ηλιας σχετικα με ασκησεις και αποθεραπεια και διατασεις ,να πω οτι δεν πρεπει να ξεχνατε οτι ειχατε/εχετε χονδροπαθεια.

    Ακομη κ αν φυγει ο πονος,πρεπει να προσεχετε παντα.Ναι,αργοτερα θα κανετε και καθισματα κανονικα κτλ αν εχετε προσεξει κ αν εχει φτιαξει το προβλημα αλλα μην κανετε το λαθος να ξεχνατε ζεσταμα-διατασεις-αποθεραπεια-διατασεις γιατι ο πονος μπορει ευκολα να επανελθει απλα πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτο!

    Και λεω ζειτε,γιατι πολυ συχνα οι βλακειες γινονται εκτος γυμναστηριου ,στην καθημερινοτητα μας σε κινησεις που κανουμε...


    αυτα απο μενα...ο ηλιας εχει καλυψει πληρως το θεμα
    πολύ σωστη η παρατήρηση Ελένη το βασικό είναι αυτό αν πάψει ο πόνος να μην ξεθαρεύουν γιατι η ευαισθησία υπάρχει και θέλει μεγαλύτερη προσοχή για ενδεχόμενη υποτροπή

    και αυτο με τις κινήσεις εκτός γυμναστηρίου σωστο , γι αυτό είπα για το γονάτισμα για τούς θρήσκους , μαξιλαράκια στα γόνατα η στο γκαζόν
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-06-12 17:11 #11
    Προεπιλογή
    Προσοχη οσοι εχουν στο ενα γονατο μονο χονδροπαθεια. Ασυναισθητα θελοντας να το προστατεψουν βαζουν περισσοτερη δυναμη στο αλλο με αποτελεσμα να δημιουργειται κι εκει θεμα. Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-06-12 17:28 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο magavaTOUT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχη οσοι εχουν στο ενα γονατο μονο χονδροπαθεια. Ασυναισθητα θελοντας να το προστατεψουν βαζουν περισσοτερη δυναμη στο αλλο με αποτελεσμα να δημιουργειται κι εκει θεμα. Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
    αυτο γιατι χαλάει η γεωμετρία και η σωστη στάση του σώματος και χωρίς να καταλάβουμε κάνουμε ζημια και στο άλλο ,προσπαθώντας να μηνεπιβαρύνουμε την πάσχουσα περιοχή , θέλει μεγάλη προσοχή , όπως και οι διατάσεις βοηθαν σ αυτο τον τομέα λόγω της ελαστικότητας που αποκταν οι μυς και της καλύτερης λειτουργίας της άρθρωσης
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-06-12 18:50 #13
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ σωστη η παρατήρηση Ελένη το βασικό είναι αυτό αν πάψει ο πόνος να μην ξεθαρεύουν γιατι η ευαισθησία υπάρχει και θέλει μεγαλύτερη προσοχή για ενδεχόμενη υποτροπή

    και αυτο με τις κινήσεις εκτός γυμναστηρίου σωστο , γι αυτό είπα για το γονάτισμα για τούς θρήσκους , μαξιλαράκια στα γόνατα η στο γκαζόν
    Πάρα πολύ σωστό πιάνω τον εαυτό μου πολλές φορές να ξεθαρεύει...
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-07-12 14:23 #14
    Προεπιλογή
    στις αρχες ξεκουραση και μονο ισομετρικες ασκησεις ?αεροβια θα επιβαρινε περισοτερο το προβλημα ?
    Απάντηση με παράθεση