Θέμα: psonara's diatrofi

Σελίδα 60 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 1050585960616270 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 886 έως 900 από 1515
  1. 14-05-14 09:39 #886
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    psonara τα λιπαρα ειναι στα υψη βλεπω..φυστικοβουτυρα σουσαμια φυστικια τριμμενα τυρια, πολυ πραμα
    φιλε λιβερη εχεις δικιο ειναι λιγο ανεβασμενα αλλα θελω ναπιστευω οτι δεν θα μου αυξησουν το λιπος
    τα τυρια ειναι χαμηλων λιπαρων εκτοςαπο ενα κομματι φετα που προσθετω το μεσημερι στη σαλατα!μικρο βαζω γιατι σαλατα χωρις φετα δεν παιζει!τι λες φιλε μου?
    γενικα σαν διατροφη πως την βλεπεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-05-14 20:02 #887
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    να πω πως μια διατροφη κρίνετε εκ του αποτελέσματος της και αν συνεισφέρει στον στόχο μας , τα καλά λιπαρά χρειάζονται στην διατροφή μας και υπάρχουν δίαιτες που τις εφαρμόζουν και προαγωνιστικά ββερ , με χαμηλούς υδατανθρακες και υψηλα καλά λιπαρά , απο κεί και πέρα είναι θέμα ημερήσιας πρόσληψης θερμίδων

    εκείνο που πρέπει να προσέξεις όταν ο στόχος είναι πχ αύξηση βάρους μυικού κυρίως , είναι όταν βλέπουμε να ανεβαίνει η ζυγαρια παράλληλα να ελέγχουμε να μην ξεφεύγουμε πολυ σε σωματικό λίπος και όπως έχω ξαναπει πέρα απο το μάτι το ελέγχουμε με ένα δερματοπτυχόμετρο

    απο κεί και πέρα όταν μπεί ένα ικανοποιητικό σωματικό βάρος με μυικότητα , κάνοντας μια δίαιτα καθαρα για γράμμωση , βλέπουμε και τι μένει και έχουμε μια καλύτερη εικόνα του που βρισκόμαστε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-05-14 21:41 #888
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε λιβερη εχεις δικιο ειναι λιγο ανεβασμενα αλλα θελω ναπιστευω οτι δεν θα μου αυξησουν το λιπος
    τα τυρια ειναι χαμηλων λιπαρων εκτοςαπο ενα κομματι φετα που προσθετω το μεσημερι στη σαλατα!μικρο βαζω γιατι σαλατα χωρις φετα δεν παιζει!τι λες φιλε μου?
    γενικα σαν διατροφη πως την βλεπεις?
    χμμ...η συγκεκριμενη δεν μου πολυαρεσε..εχεις παλι παρα πολλα φρουτα κ πολλα λιπαρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-05-14 11:55 #889
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    ναι φιλε καταλαβα οτι δεν σου αρεσε γι'αυτο ρωτησα!ρητορικη ηταν η ερωτηση μου
    σιγουρα ο κ.Ηλιας εχει δικιο σ'αυτο που διατυπωσε!μια διατροφη φαινεται εκ του αποτελεσματος,απλα παντα ζητω μια γνωμη απο πιο εμπειρους για να διορθωνομαι!οσο για τα φρουτα που καλως επισημανε ο λιβερης ηταν οντως αρκετα!ειναι η μοναδικη τροφη που δεν μπορω να αντισταθω!και τωρα που αναμενονται και τα καλοκαιρινα θα γινει μαχη αν μπορεσω και κρατηθω στο 1 τελαρο την ημερα καλα θα ειμαστεγια θυμησου περυσι λιβερη
    παντως περα απο την πλακα αυτες τις ημερες που ανεβασα τις ποσοτητες των φρουτων,ειδα παλι κοιλιτσα και ειχα φουσκωματα για μερες,ενω αντιθετα με τα λιπαρα παροτι ειναι αυξημενα και παιρνω και πιο ευκολα τις θερμιδες δεν ειχα τετοιο προβλημα!οποτε θα προσπαθησω για μειωση....

    χθεσινη προπονηση ποδια
    ζεσταμα 30 λεπτα περπατημα διαδρομο
    1.front squat 2χ12 βαθια καθισματα και 3χ10 ημικαθισματα(να σημειωσω οτι δεν τα εκτελω με τη μπαρα αλλα με ενα ειδικο ξυλο που εχει το γυμναστηριο για να πετυχω σωστη εκτελεση)δεν ξερω αν αυτο ειναι λαθος
    2.προβολες στατικες(4χ12)
    3.λεγκ γκερλ(2χ12 και 4χ8)
    4.η πρεσσα δεν λειτουργουσε και εκανα λεγκ εξτενσιον 4χ10
    5.μηχανη γλουτιαιων 3χ10
    6.απαγωγοι 2χ40(αλλα απ'ο,τι διαβασα απο τον κ.Ηλια καλο ειναι να προτιμησουμε τους προσαγωγους οποτε αυτο θα κανω την επομενη)
    7.γαμπες ορθια θεση 4χ20
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-05-14 12:10 #890
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    οσο για τη διατροφη θα παραθεσω ενα γενικο πλανο που κινουμαι σε καθημερινη βαση εκτος καποιων ημερων που τσιταρω με καμια κρεπα η' πολυ ψωμι ζυμωτο και πολλα φρουτα!
    γενικα κραταω ψηλα τα λιπαρα και την πρωτεινη γιατι ανεβαζω πιο ευκολα κιλα...το προβλημα με ταφρουτα θα προσπαθω οσο μπορω να το ελεγξω γιατι με παει πισω

    πρωι-εχω 3επιλογες
    1.γιαουρτι με βρωμη και νιφαδες καλαμποκιου και ηλιοσπορο,λιναροσπορο,σουσαμι και αποξηραμενο δαμασκηνο η' φυστικοβουτυρο η' ταχινι η' μελι και φυσικο χυμο πορτοκαλι και 1 αυγο και 1 ακτινιδιο
    2.ψωμι πολυσπορο 2 φετες του τοστ με φσυτικοβουτυρο και πασπαλισμενο σουσαμι η 1 και η αλλη με ταχινι και μελι και φυσικο χυμο πορτοκαλι και 1 αυγο και 1 ακτινιδιο
    3.τοστ πολυσπορο με τυρι και 1 αυγο και φυσικο χυμο πορτοκαλι και 1 ακτινιδιο
    μεσημερι-κοτοπουλο η' μοσχαρι και σαλατα και ρυζι η' πατατα η' μακαρονια η' τυρι φετα και μπορει και κανενα αυγο
    μετα 1 μηλο
    απογευμα-φυσικο χυμο πορτοκαλι(καποια τα τρωω ολοκληρα πριν τα στηψω) και τοστ πολυσπορο με τυρι και ντοματα
    μετα 1-2 μπωλ αραπικα φυστικια
    βραδυ-γιαουρτι με φυστικοβουτυρο,ηλιοσπορο,λιναροσπορο και σουσαμι

    τα φρουτα θα αλλαξουν τελος του μηνος που θα εισβαλουν στη διατροφη μου τα πολυαγαπημενα καλοκαιρινα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-05-14 12:43 #891
    Προεπιλογή
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-05-14 13:18 #892
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    αυτο φοβαμαι..τα καλοκαιρινα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-05-14 17:16 #893
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    τα φρούτα είναι ενα πολυ καλο διατροφικό στοιχείο και ευεργετικό για την υγεία , απλα πολλοι όταν θέλουν να χάσουν και με λένε προσέχω κάνω διατροφη και το βράδυ μόνο φρούτα τρωω αλλα δεν χάνω , σ αυτη την περίπτωση λέω τα φρούτα κάνουν την ζημιά όταν είναι υπερβολικά , δηλαδή ναι μεν λέει ο άλλος τρώω φρούτα αλλα πχ τρωει ενα τελάρο ροδάκινα και επειδη είναι απλός υδατάνθρακας μπορει να κάνει την ζημια , ειδικα αν συνδιαστει με λίπος

    απο κεί και πέρα αν κάποιος παίρνει την πρωτείνη που χρειάζετε και απο κεί και πέρα συμπληρώνει τις θερμίδες για υπερθερμιδικά με υδατάνθρακες και καλα λιπαρά και δεν βλέπει να λιπώνει ανησυχητικά , τότε συνεχίζει έτσι , αν δεί ότι μπαίνει πολυ σαβούρα το κοντρολάρει , απλα είναι τα πράματα ,για φρούτα μιλάμε όχι για ζωικά κορεσμένα λιπαρά

    απο κεί και πέρα τα καλοκαιρινα φρούτα όπως το καρπούζι ενυδατώνουν , βοηθάν στην λιποδιάλυση γιατι χορταίνουν με ελάχιστες θερμίδες και βοηθάνε να μειωθεί η κατακράτηση υγρών

    και επειδη λέμε ότι για να βάλει κάποιος κιλα όταν δυσκολεύετε μετα απο το γεύμα να τρώει κανένα γλυκό , τα φρούτα αν είναι πολλα μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά με το γλυκό και ο συνδιασμός λίπους με απλό υδατάνθρακα βοηθάει στο να φορτώσει το σώμα πιο εύκολα με λίπος όπως και με πρωτείνη υδατάνθρακα

    δηλαδη να το κάνω λιανα άτομα όπως πχ εγω όσα φρούτα και να φάω δεν πρόκειτε να με κάνουν ζημια με τίποτε εκτός αν είμαι σε προαγωνιστική προετοιμασία , αλλιώς καμία ζημια δεν θα με κάνουν
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-05-14 09:27 #894
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλημερα.ελπιζω να ειστε ολοι καλα.ας ενημερωσω κι εγω το λογκ μου μην πιασει αραχνες
    το προγραμμα συνεχιζεται κανονικα δηλαδη
    πλατη-τραπεζοειδης-πισω ωμοι
    στηθος-δικεφαλα
    ποδια-γαμπες
    ωμοι-τρικεφαλα
    αεροβιο και 2-3 φορες κοιλιακους-ραχιαιους

    διατροφη
    πρωι-γιαουρτι με βρωμη,νιφαδες καλαμποκιου,ηλιοσπορο,λιναροσπορο,σουσαμι,φυστικοβουτυρο η' μελι και φρουτα και μπορει και ενα αυγο
    η' τοστ με τυρι και 1 αυγο και φρουτα
    η' 2 φετες ψωμι τοστ με φυστικοβουτυρο η 1 και ταχινι και μελι η 2 και 1 αυγο και φρουτα
    μεσημερι-κρεας και σαλατα με 1 κομματι τυρι φετα και 1 αυγο η' ενιοτε πατατα η' ρυζι η' μακαρονια ολικης(δεν τα εχω καθημερινα επειδη εχω ηδη μεσα στη μερα πολλα φρουτα οποτε πολυ υδατανθρακα)
    μετα φρουτα
    απογευμα-φρουτα και 1 πολυσπορο τοστ με τυρι και ντοματα
    βραδυ-γιαουρτι με φυστικοβουτυρο,ηλιοσπορο,λιναροσπορο,σουσαμι
    πριν κοιμηθω 1 μπωλ φυστικια αραπικα(100-120γρ)χθες τα ζυγισα τυχαια και εμεινα

    οποτε οι θερμιδες ειναι καπου στις 2500 και οχι 2000
    βαρος παιρνω οποτε λεω να συνεχισω ετσι.αν τηντριτη που εχω λιπομετρηση δω πολυ λιπος ισως κοψω ποσοτητα απο φυστικια.η' ισως τα ελαττωσω απο σημερα στο μισο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-09-14 09:32 #895
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Καλημερες σε ολους.δεν προλαβαινω να ενημερωνω το λογκ καθημερινα λογω αυξημενων επαγγαελμτικων υποχρεωσεων. ας αναφερω λοιπον κι εγω τα πεπραγμενα της χθεσινης ημερας.
    10.πολυσπορο ψωμι με φυστικοβουτυρο,ταχινι κ μελι,1 αυγο ολοκληρο κ 2 ασπραδια κ φυσικο χυμο πορτοκαλι
    Προπονηση δικεφαλα-τρικεφαλα.
    13.30-τσιπουρα μεγαλη με ντοματοσαλατα κ μπολικο λαδι
    16.00-μηλο
    17.30-πολυσπορο ψωμι με φυστικοβουτυρο κ ταχινι κ μελι κ φυσικο χυμο πορτοκαλι
    19-πολυσπορο τοστ με τυρι χαμηλων λιπαρων κ ντοματακαποξηραμενα δαμασκηνα
    21-γιαουρτι με λιναροσπορο,ηλιοσπορο,σουσαμι κ φυστικοβουτυρο
    Ποσοτητες ειναι απλετες για να βαλω μυικη μαζα


    1
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-09-14 12:45 #896
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Ασε τα ψωμια στην ακρη και βαλε πατατες ρυζι και μακαρονια για να παρεις κιλα
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-09-14 14:05 #897
    Προεπιλογή
    Psonara στο μεταπροπονητικό που είναι και μεσημεριανό υδατάνθρακα γιατί δεν έχεις; Δεν είναι λάθος αυτό για να πάρεις μυική μάζα;

    Το ρύζι και η πατάτα που είναι; Δεν είπαμε το μεσημέρι να αφήσεις το κρέας που είναι ότι πιο πολύτιμο για να βάλεις μυικά κιλά (ας μηλίσει και κανένας άλλος για το κρέας) και το ψάρι για το βράδυ; Τί είναι όλα αυτά τα τοστ και τα πολύσπορα που έχεις; Εάν θες ντε καλά να τα τρως βάλτα πριν την προπόνηση μετά το πρωϊνό. Ένα όμως όχι τρία και τέσσερα που έχεις εσύ.

    Τα φρούτα που είναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-09-14 21:38 #898
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    δεν μ'αρεσουν οι πατατες τα ρυζια και τα μακαρονια οσο το ψωμι!προτιμω τον υδατανθρακα να τον παιρνω απο ψωμι και φρουτα.ειναι λαθος?
    ψαρι η' κρεας για βραδυ δεν παιζει.παντα τοστ και μετα απο καμια ωρα γιαουρτι ειχα!και το χειμωνα που εβαλα μυικα κιλα ετσι ηταν το βραδυνο.
    αλλωστε ψαρι δεν ετρωγα ποτε απλα τωρα το κανω εναλλαξ με μοσχαρι τα μεσημερια.το θεμα ειναι οτι οι ωρες μου ειναι πολυ πιεσμενες και χανω το μεταπροπονητικο ,το οποιο συμφωνα με τη διατροφολογο μου ειναι κεφιρ με μπανανα η'αποξηραμενα δαμασκηνα!συνηθως ομως το παραλειπω αφου αν τον πιω αυτο δεν θα μπορω μετα απο καμια ωρα να κανω το σταθερο γευμα.βεβαια αυτο δεν ξερω αν ειναι καταλυτικο για τους μυες και αν πρεπει με το ζορυ να το βαλω!σ'αυτο θελω βοηθεια.
    επισης μεχρι τις 9 που ξαπλωνω ειμαι που φουσκωμενη και τα γευματα γινονται με το ζορυ
    επισης κοιταω να μην πεφτω κατω απο 1900 θερμιδες και να εχω παντα ψηλα την πρωτεινη κατι που το καλοκαιρι δεν εκανα αφου ετρωγα 20 νεξταρινια και ημουν μονιμα πρησμενη!
    μαργαριτα μου οσο για τα φρουτα εχω 1 μηλο αποξηραμενα δαμασκηνα και 9 πορτοκαλια χυμο εκ των οποιων 2 τα τρωω ολοκληρα καθως τα στιβω και μπορω να πω οτι ειμαι πλεον καλυτερα γιατι το καλοκαιρι με τοσα φρουτα που ετρωγα η κοιλιτσα ηταν σαν μπαλονι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-09-14 22:23 #899
    Προεπιλογή
    Ok psonara εσύ ξέρεις για τα φρούτα. Πολύ σημαντικό είναι το μεσημέρι να έχεις υδατάνθρακα. Είναι το μεσημεριανο και μεταπροπονητικό γεύμα εκεί μην τον παραλείπεις. Πατάτες ψητές δεν σου αρέσουν; Ούτε γλυκοπατάτα;

    Για το κεφίρ δεν πειράζει να το παραλείψεις εάν τις θερμίδες που χάνεις από αυτό το γεύμα τις βάζεις κάπου αλλού. Δε βλέπω καλά λιπαρά όπως π.χ. καρύδια, αμύγδαλα κτλ. Καλό είναι και το φυστικοβούτυρο αλλά οι ξηροί καρποί είναι ακόμα καλύτεροι. Δηλ. που και που βάζε κι από αυτούς γιατί τα σπόρια έχουν κυρίως ω6 λιπαρά εκτός από το λιναρόσπορο ενώ χρειάζεσαι και ω3 και μονοακόρεστα λιπαρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-09-14 23:53 #900
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλοκαιρι με τοσα φρουτα που ετρωγα η κοιλιτσα ηταν σαν μπαλονι!
    Κάποτε έτρωγες ένα καφάσι φρούτα.....Κόπηκαν αυτά???
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 60 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 1050585960616270 ... ΤελευταίαΤελευταία