Θέμα: psonara's diatrofi

Σελίδα 65 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 1555636465666775 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 961 έως 975 από 1515
  1. 20-10-14 21:03 #961
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα σε ολους.μια ερωτηση εχω για τους πιο εμπειρους.επιτρεπεται καποιος να τρωει 3-4 αυγα ολοκληρα 5 μερες την εβδομαδα και το σκ 2?
    ποσα αυγα επιτρεπεται μεσα στη μερα?ολοκληρα εννοω...ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-10-14 21:12 #962
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Ζήτημα με τ'αυγα δεν υπάρχει εφόσον δεν υπάρχει και πρόβλημα υγείας (χοληστερίνες κτλ.).

    Δεν ισχυει δλδ - σε υγιή ατομα - οτι οι κρόκοι δημιουργούν προβλήματα.

    2-3 είναι μια χαρα μέσα στη μέρα σου,αναλογα και τον οργανισμό βεβαια,δεν υπάρχει στάνταρ νούμερο.πχ κάποιοι έτρωγαν 10 ολόκληρα χωρίς θέματα,εγω παλιότερα έτρωγα μια εξάδα και οι εξετάσεις ήταν άψογες
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-10-14 21:15 #963
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    φαε οσα θες δεν εχεις θεμα απλα αν δεν θες να εχεις εξτρα λιπαρα μην βαζεις ολους τους κροκους προσωπικα τα τρωω παντα ολοκληρα και μπορω να φτασω και 30 αυγα σε μια βδομαδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-10-14 21:17 #964
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    καλα λέει ο Νικόλας και ο βάγγαν ανάλογα με τις διατροφικές απαιτήσεις και τα γούστα τού καθένα τρώει όσα γουστάρει
    θυμάμαι όταν ακόμα είμασταν άσχετοι έλεγα εγω κάνε μια ομελέτα με 8 αυγα και βγάλε τούς 4 κρόκους και ένας φίλος που ήταν και χοντρός έλεγε κάνε και μενα 8 αυγα αλλα με τούς κρόκους και αυτούς που θα βγάλεις απ τον Ηλία ρίξτους σε μένα και έτρωγε 12 κρόκους και ούτε χοληστερίνη είχε ούτε τίποτε

    απλα όλα αυτα καλα στα λόγια αλλα το δείχνει αν κάνουμε καλα η όχι το αποτέλεσμα , είτε σωματικά , είτε σε επίπεδο αιματολογικών εξετάσεων και εκεί μετα δεν χωράει κουβέντα

    και όλα έχουν να κάνουν και με το σύνολο και το ποσοστο΄ των λιπαρών που λαμβάνουμε μέσα στη μέρα , ΄'οπως και ο τρόπος μαγειρέματος αν είναι ιδανικός και υγιεινός
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-10-14 21:27 #965
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησειςμε βοηθησατε και παλι.απλα επειδη μετα την προπο δεν ετρωγα τιποτα και ετρωγα φαγητο μετα απο κανα μιαμιση ωρα γι'αυτο λεω να βαλω 2 αυγα ολοκληρα με ενα χυμο.εχω και στο πρωινο βεβαια αλλα 2,γι'αυτο ρωτησα αν πειραζει.
    οι εξετασεις μου ειναι αψογες προς το παρον.
    μεσα στην μερα λιπαρα εχω απο φυστικοβουτυρο,λιναροσπορο σουσαμι ηλιοσπορο και ταχινι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-10-14 21:46 #966
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    10.00-1 φετα ψωμι ολικης με φυστικοβουτυρο ταχινι και μελι,φυσικο χυμο πορτοκαλι και 2 αυγα ολοκληρα
    προπονηση
    11.30 και μετα προπο-2 αυγα ολοκληρα με φυσικο χυμο πορτοκαλι η' αποξηραμενα δαμασκηνα
    13.30-τσιπουρα,σαλατα ελαιολαδο
    15.00-μηλο
    17.00-φυσικος χυμος πορτοκαλι και 1 φετα ψωμι ολικης με φυστικοβουτυρο ταχινι και μελι
    18.30-τοστ ολικης με τυρι λαιτ (50-60γρ)και ντοματα
    20.30-γιαουρτι και φυστικοβουτυρο λιναροσπορο ηλιοσπορο και σουσαμι

    ειναι πολλα τα λιπαρα?να τους βαλω τους 2 ακομα κροκους?γιατι ο,τι αλλο δοκιμασα για μετα την προπο δεν μου αρεσε
    θερμιδες 2100-2300
    διατροφη για αυξηση αλιπης μυικης μαζας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-10-14 23:16 #967
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    το θέμα είναι ότι μας καθοδηγεί το αποτέλεσμα και αν δεν λιπώνεις εφόσον ο στόχος είναι να βάλεις άλιπη μάζα και μένεις έστω στα ίδια κιλά η ελαφρα αυξάνετε το βάρος σου, είσαι καλα , δηλαδη η διατροφή θεωρείτε καλή όταν συντελεί στον στόχο μας

    επίσης να ξέρεις πολλες φορές περισσότερη ζημιά μπορεί να κάνουν οι υδατάνθρακες παρα τα καλα λιπαρα , ενοώ στο θέμα συσώρευσης λίπους στο σώμα

    και για να γίνω πιο σαφής ξέρω περιπτώσεις αθλητών που στην δίαιτα όταν κόβουν υδατάνθρακες συμπληρώνουν καλα λιπαρα και έχουν καλύτερη ανταπόκριση στην λιποδιάλυση
    και σε σένα αν τα λιπαρα που λαμβάνεις είναι μόνο απο τις πηγές που αναφέρεις δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα ούτε στο βάρος σου , εφόσον είσαι μέσα στις θερμίδες που χρειάζεσαι και αν απο θέμα υγείας αιματολογικά είσαι όκ , τότε πάς για βιονική γυναίκα αλλα όχι μια συνηθισμένη , αλλα τουμπανάρα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-10-14 08:25 #968
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Καλημερα σε ολους.
    Αδυναμια μου σχετικα με αυτο που ειπες,εχεις δικιο.
    Αυτους τους 2μηνες αυξησα απο 1500 σε 2100-2300 τις θερμιδες αλλα κυριως απο καλα λιπαρα κ βλεπω οτι βαζω αργα αργα κιλα αλλα πιο σωστα κατανεμημενα.ετσι μου δειχνει τουλαχιστον ο καθρεφτης μου σε αντιθεση με αλλες φορες που δεν ειχα τοσα λιπαρα αλλα ειχα κοιλιτσα.τωρα βλεπω κ κοιλιακους κ εχω μεσα στη μερα 70 γρ απο φυστικοβουτυρο ταχινι λιναροσπορο ηλιοσπορο κ σουσαμι.εχω κ 2κσ ελαιολαδο το μεσημερι.
    Αλλα λιπαρα δεν εχω.αντε τωρα να βαλω αλλους 2 κροκους οποτε 4.
    Πιστευω οτι δεν θα λιπωσω αφου ειναι καθαρες τροφες.
    Εχω παρατηρησει οτι οταν ετρωγα σαβουρα κ ας επαιρνα 1000 μονο θερμιδες λιπωνα κ το σωμα χαλουσε κ ας μην επαιρνα κιλα.ενω τωρα τρωω πανω απο 2000 θερμιδες,παιρνω κιλα κ το σωμα ειναι καλα δομημενο.
    Απιστευτο κ εχεις δικιο να λες οτι ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος.οποτε θα τους προσθεσω κ θα δειξει το αμεσο μελλον!
    Σ ευχαριστω κ σε φιλω
    Αντε να γινει τουμπανο φετος η ψωναρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-10-14 16:31 #969
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    Γι αυτό αδυναμία μου είπα ότι ακόμη και σε περίοδο δίαιτας κάποια άτομα έχουν διαπιστώσει ότι αντικαθιστώντας τον υδατάνθρακα με καλα λιπαρα σε ισοδύναμες θερμίδες πετυχαίνουν μείωση λίπους και έχουν ενέργεια για προπόνηση , απλα και ο καλός υδατάνθρακας χρειάζετε στη διατροφή όγκου

    απο κεί και πέρα το αποτέλεσμα είναι ο καλύτερος σύμβουλος , αν και έχω την αίσθηση ότι και τώρα τουμπανάρα είσαι , αλλα το προσπερνάμε αυτό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-10-14 21:46 #970
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα σε ολους!εχω μια απορια! σορυ αν ειναι λιγο κουτη η ερωτηση αλλα δειξε κατανοηση
    Αν καποιος μεσα στην ημερα λαμβανει την πρωτεινη που πρεπει για αυξηση μυικης μαζας αλλα το μεταπροπονητικο του το τρωει μιαμιση ωρα μετα τοτε εχει καμια επιπτωση στο στοχο του?
    κομπρα τα φωτα σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-10-14 21:51 #971
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Καμια διαφορά δε θα δεις...λεπτομερια ειναι αυτο για σενα.

    Ειδες ταχυτητα?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-10-14 22:04 #972
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλα τωρα με αφησες ενεη
    τι ταχυτητα φωτος ειναι αυτη?πανταχου παρων ο κομπρα τελικα
    σορυ αν ειναι καπως κουτη η ερωτηση μου απλα επειδη εχουν ειπωθει τοσα πολλα για το μεταπροπονητικο και εχω μπερδευτει.
    οποτε αν εγω λαμβανω αρκετη πρωτεινη και με το παραπανω κατα τη διαρκεια της ημερας αλλα οχι κατευθειαν μετατην εκγυμναση δεν θα χαζω μυες?οκ αυτο ηθελα να ξεδιαλυνω!σ'ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-10-14 22:40 #973
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Κοιτα,γενικα το βεεεελτιστο απο ο,τι εχει δειξει η επιστημη μεχρι τωρα για μετα τη γυμναστικη ειναι whey* το συντομοτερο δυνατον και μετα φαγητο στερεο.
    Με τη whey πετυχαινεις μεγαλη αυξηση της πρωτεινοσυνθεσης γρηγορα(και για καμια ωρα) και ριχνεις την κορτιζολη..αυτο χοντρικα.The sooner the better.

    Τωρα το να φας μετα απο μιαμιση ωρα στερεο θεωρητικα δεν ειναι κ το καλυτερο αν θελουμε να'μαστε σχολαστικοι ΑΛΛΑ στην τελικη δε θα δεις καποια αρνητικη διαφορά...ειδικα οταν μιλαμε για τετοιο επιπεδο...κλαιν μαιν.

    Μυς θα βαλεις,δε θα σε παει αυτο πισω,αυτο κρατα.Δε χανεις ετσι μυες.

    *κι αμα θες να το τραβηξεις απο τα μαλλια,το ακομα καλυτερο ειναι whey+casein αλλα ειναι πολυ ψιλα γραμματα τωρα.Πιο πολυ το γραφω για να μην πεταχτει κανεις να με διορθωσει κ καλα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COBRA_STYLE : 22-10-14 στις 22:42
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-10-14 01:36 #974
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    επίσης ένα να ξέρεις ότι κάνουμε στην διατροφή μας έχει συσωρευτικό χαρακτήρα δηλαδη δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει κανείς καμία διαφορα αν φάει κανονικά μέσα στον χρόνο η πολύ μετα απο την προπόνηση , απλα καλό είναι επειδη το σώμα βρίσκετε σε υψηλό επίπεδο πρωτεινοσύνθεσης και άδειο απο γλυκογόνο μετα την προπόνηση , μια καλή λύση είναι ένα ρόφημα με πρωτείνη και καμια μπανάνα όπως έχουμε ξαναπεί για άμεση αναπλήρωση , απο κεί και πέρα όλες οι ώρες της μέρας είναι ίδια γεύση

    δεν λέμε αν κάποιος επειδη έχει απόσταση και θέλει χρόνο να πάει απο το γυμναστηριο στο σπίτι να κάνει το γεύμα του , σωνει και καλα να γίνει σούπερμαν η στην περίπτωση εδω σούπερ γούμαν , αλλα δεν είναι δύσκολο κάτι απλό εύκολο και πρόχειρο μετα την προπόνηση να το λάβει

    επίσης το μεταπροπονητικό το τι θα φάμε και γενικότερα ρυθμίζονται ανάλογα τούς στόχους και απαιτήσεις , άν κάποιος η κάποια κάνει απογλυκογόνωση εκεί μπορεί για 2-3 μέρες να μην φάει υδατάνθρακα μετα την προπόνηση ώστε να αδειάσει , αλλα αυτο είναι για λίγες μέρες

    εγω πολλες φορες λέω ακόμη και τα άτομα που δεν παίρνουν συμπληρώματα , μια δόση πρωτείνης για ευκολία μετα την προπόνηση δεν είναι κάτι δύσκολο ούτε ακριβό , μας λύνει τα χέρια
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-10-14 09:02 #975
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω κ παλι.γι'αυτο κι εγω ρωτησα,επειδη 1 μηνα τωρα κανω υπερθερμιδικη διατροφη με ελλειψη μεταπροπονητικου,αλλα παρ'ολα αυτα εβαλα 2 κιλα.
    Βεβαια οταν λεμε τρωω μιαμιση ωρα μετα την προπο,αυτο δεν σημαινει οτι παω κ καθομαι.κινουμαι με το ποδηλατο για εξωτερικες δουλειες κ μετα στον ξενωνα πανω κατω τη σκαλα λογω δουλειας μεχρι μια και κατι που θα φαω.
    Οποτε δεν αφηνω το σωμα νκ χαλαρωσει.
    Σε 10 ημερες εχω κ λιπομετρηση στη διατροφολογο μου οποτε θα δειξει..
    Συμπληρωμα δεν θελω να παρω.ισως προσθεσω καποιο αυγο ακομα στο πρωινο οποτε να εχω 3 για εξτρα πρωτεινη.
    Κομπρα γελασα πολυ με την τελευταια υποσημειωση.
    Αδυναμια θα το παω ετσι κ θα το κρινουμε εκ του αποτελεσματος,οπως πρεσβευεις κ εσυ
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 65 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 1555636465666775 ... ΤελευταίαΤελευταία