Σελίδα 28 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 182627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 406 έως 420 από 488
  1. 29-03-14 03:39 #406
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το καλύτερο είναι αυτο που σ αρέσει
    αρκεί ότι κάνεις να το κάνεις σωστα και να πετύχεις τον στόχο , ο ρόλος της αερόβιας είτε για κάψιμο λίπους είτε για αντοχή , επιτυγχάνετε σε όλες τις περιπτώσεις , μπορείς να κάνεις διάδρομο , μπορείς ποδήλατο , μπορείς ελειπτικό , κάποιος θα πεί το ελλειπτικό κουράζει περισσότερο και ανεβάζεις παλμούς πιο γρήγορα , αυτο δεν παίζει και πολύ ρόλο γιατι μας ενδιαφέρει και η διάρκεια , αλλα και στον διάδρομο η ποδήλατο ανεβάζοντας ταχύτητα η βαθμό δυσκολίας , πάλι πετυχαίνουμε το ίδιο αποτέλεσμα , οπότε με όλα γίνετε η δουλεια και το θέμα είναι τι μας ευχαριστεί ώστε να το κάνουμε στον επιθυμητό χρόνο
    ο συνδιασμός αυτών ε'ίναι υποκειμενικά μεν αλλα θεωρώ καλύτερα για να μην ρουτινιάζουμε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-04-14 21:29 #407
    Προεπιλογή
    καλησπερα.. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.. σε περιοδο γραμμωσης.. μετα την προπονηση με βαρη.. ειναι καλο μαζι με καθαρη whey να λαμβανω και μια μπανανα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-04-14 01:33 #408
    Προεπιλογή
    Χμμμμ διάβασα λίγο στο θέμα και παρατήρησα κάτι που θέλω να ρωτήσω.

    Το πρόγραμμα μου είναι 2 ώρες καθημερινά. Την 1η ώρα κάνω 20 λεπτά ποδήλατο σταθερά, 30 λεπτά διάδρομο σε σταθερή ταχύτητα αλλά ανα 5 λεπτά βάζω κλίση 5-10-15-20 μοίρες και τέλος κοιλιακούς. Τη 2η ώρα κάνω βάρη κάθε μέρα απο μιά ομάδα ξεχωριστά.

    Αυτό που διάβσα είναι οτι την αερόβια είναι καλύτερα να την κάνω μετά τα βάρη ή όπως το κάνω μέχρι σήμερα?

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-04-14 10:29 #409
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Αερόβιο πάντα μετά τα βάρη, είναι πιο σωστές οι συνθήκες για καύση λιπώδους ιστού!

    Επίσης δεν υπάρχει λόγος να κάνεις 2 ώρες καθημερινά γυμναστική. Η γυμναστική είναι τρόπος ζωής. Με δύο ώρες καθημερινά θα καταρεύσεις, το περισσότερο δεν είναι πάντα καλύτερο.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-04-14 14:59 #410
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αερόβιο πάντα μετά τα βάρη, είναι πιο σωστές οι συνθήκες για καύση λιπώδους ιστού!

    Επίσης δεν υπάρχει λόγος να κάνεις 2 ώρες καθημερινά γυμναστική. Η γυμναστική είναι τρόπος ζωής. Με δύο ώρες καθημερινά θα καταρεύσεις, το περισσότερο δεν είναι πάντα καλύτερο.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, οπότε μετά το Πάσχα θα αλλάξω το πρόγραμμα μου.

    Όσο για τις 2 ώρες είναι συνήθειο δεν το κάνω γιατί νομίζω οτι "πρέπει" να το κάνω. Πρίν 3-4 χρόνια ήμουνα 115 κιλά και ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ (απο διατροφολόγο) και χωρίς να πεινάσω έπεσα στα 90 (τεράστιο λάθος μου που δεν έκανα παράλληλα και γυμναστήριο), ε το καλοκαίρι του έδωσα και κατάλαβε... τώρα στα 32 μου με ύψος 1,75 είμαι στα 105 κιλά, αλλά πίστεψε με και οταν ήμουνα 115 δεν είχα πρόβλημα στο να παίξω για ώρες μπασκετάκι, μπάλα κτλ. Τα βασικά μου είναι οτι δεν καπνίζω και δεν ακουμπάω ζάχαρη.

    Απλώς επειδή έχω χρόνο αυτές τις 2 ώρες καλύτερα να τις περνάω στο γυμναστήριο παρά μπροστά απο το laptop... εάν μια μέρα δεν γουστάρω να κάνω γυμναστική δεν θα πιέσω τον εαυτό μου και δεν πάω, δεν έχω τέτοια "προβλήματα". Το κάνω εδώ και 5 μήνες και μέχρι σήμερα δεν έχω πρόβλημα.

    Οπότε πηγαίνω Δευτέρα - Παρασκευή 15:00-17:00 γιατί τότε έχει λιγότερο κόσμο και μπορώ και έχω "ελεύθερα" τα μηχανήματα κτλ, μια φορά έκανα το λάθος και πήγα απόγευμα και έπρεπε να πάρω σειρά για να κάνω άσκηση...

    Οπότε στην αρχή για ζέσταμα τι προτείνεις να κάνω για να μπώ στα βάρη και μετά να κάνω το κλασσικό μου 20 λεπτά ποδήλατο και 30 λεπτά διάδρομο.

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-04-14 15:10 #411
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Κάνε 10 λεπτά διάδρομο για ζέσταμα και το υπόλοιπο αερόβιο στο τέλος!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-04-14 15:50 #412
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε 10 λεπτά διάδρομο για ζέσταμα και το υπόλοιπο αερόβιο στο τέλος!
    Thanks man!

    Τόσο καιρό δηλαδή το έκανα λάθος... omg...

    10 λεπτά διάδρομο σταθερή ταχύτητα με μια μικρή κλίση είναι καλά?

    Επίσης και οι κοιλιακοί στο τέλος?

    Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-04-14 16:18 #413
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Όλοι λάθος το κάναμε στην αρχή, για αυτό είμαστε εδώ να βοηθάμε ο ένας τον άλλο!

    Όπως θες αρκεί να ανέβει λίγο η θερμοκρασία του σώματος. Ναι μια χαρά είναι αυτό που λες.

    Ναι κάνε τους κοιλιακούς πριν το αερόβιο.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-04-14 08:00 #414

    Εγγραφή
    20-03-2014
    Περ.
    Χαϊδάρι - ΑΘ
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή
    Επειδή μου αρέσει η ποδηλασία, συνηθίζω να κάνω κάθε μέρα στην αρχή 25 λεπτά ποδήλατο, μετά το πρόγραμμα με τα βάρη και στο τέλος 30 λεπτά διάδρομο.

    Το ποδήλατο δεν το κάνω μόνο για ζέσταμα αλλά και για να βελτιώσω την απόδοσή μου στην κανονική ποδηλασία.

    Κάνω κάποια "ζημιά" στο πρόγραμμα με τα βάρη??

    Διευκρινίζω ότι ο στόχος μου στο γυμναστήριο τώρα στην αρχή είναι να χάσω κιλά, κατά προτίμηση λίπος...

    Πηγαίνω 3 μήνες, έχω χάσει 5-6 κιλά και αισθάνομαι το σώμα μου πολύ πιο υγιές.

    Παρακαλώ τα φώτα σας...
    ___________
    Γιώργος Μ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-04-14 02:02 #415
    Προεπιλογή
    Αυτό το ΗΙΙΤ μπορεί κάποιος να μου το αναλύσει όσο γίνεται. Λένε οτι 20-25 λεπτά ΗΙΙΤ έχει ίδιο αποτέλεσμα με 50-60 λεπτά αερόβιας (κάτι τέτοιο τέλος πάντων).

    Εάν ισχύει ίσως το δοκιμάσω και μικρύνω το χρόνο μου μετά τα βάρη σε αερόβια αρκεί να έχει ίδιο αποτέλευσμα που θέλω κυριώς καύση λίπους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-04-14 14:51 #416
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο djroof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το ΗΙΙΤ μπορεί κάποιος να μου το αναλύσει όσο γίνεται. Λένε οτι 20-25 λεπτά ΗΙΙΤ έχει ίδιο αποτέλεσμα με 50-60 λεπτά αερόβιας (κάτι τέτοιο τέλος πάντων).

    Εάν ισχύει ίσως το δοκιμάσω και μικρύνω το χρόνο μου μετά τα βάρη σε αερόβια αρκεί να έχει ίδιο αποτέλευσμα που θέλω κυριώς καύση λίπους.
    Για να κανεις διαλλειματικη πρεπει να εχεις φτασει σε ενα καλο επιπεδο το καρδιοαναπνευστικο σου συστημα.Η διαλλειματικη εκτελειτε σε 10-20 λεπτα πανω κατω αναλογα με το επιπεδο και την ενταση.Ξεκινα με 10λεπτα οπου θα κανεις 1μιση λεπτο χαλαρο τρεξιμο και 30'' εντονο(σπριντ).Τονιζω οτι ενας αρχαριος δεν μπορει να ακολουθησει τετοιου ειδους προπονηση και καλο ειναι να ξεκινα με την κανονικη καρδιοαναπνευστικη ασκηση για 30-45 λεπτα και μετα αμα φτασει σε ενα αλφα επιπεδο να μπει σε προγραμμα διαλειμματικης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-04-14 23:35 #417
    Προεπιλογή
    πιστεύω μετά τους 4 μήνες που έκανα 5 μέρες την εβδομάδα απο 1 ώρα αερόβια είμαι σε ένα επίπεδο που θα το βγάλω... θα δοκιμάσω και θα δώ

    Sent from my V972 Core4 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-04-14 23:46 #418
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Γενικές Ερωτησεις Αεροβιας & Γράμμωσης
    Για να κανεις σωστά HIIT πρεπει να κινείσαι σε συγκεκριμένου παλμούς. 30 δευτερόλεπτα ας πούμε πάνω απο 80-85% MHR και μετα 1.5 λεπτο κατω απο το 60%. Δεν τρέχεις οπως ναναι, υπαρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-04-14 03:41 #419
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κανεις σωστά HIIT πρεπει να κινείσαι σε συγκεκριμένου παλμούς. 30 δευτερόλεπτα ας πούμε πάνω απο 80-85% MHR και μετα 1.5 λεπτο κατω απο το 60%. Δεν τρέχεις οπως ναναι, υπαρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο.
    Συμφωνω κανονικα πρεπει να μετρας παλμους για να κανεις σωστη δουλεια(χρειαζεται καρδιοσυχνομετρο).djroof αμα θες να βρεις παλμους αφαιρεις απο το 220 την ηλικια σου(για να βρεις τους μεγιστους παλμους το 100%δλδ) και υπολογιζεις τα επι τις % που σου πε ο Μιχαλης.Αμα βρεις οικονομικο καρδιοσυχνομετρο τσιμπα το αλλιως κανε χωρις αυτο δεν νομιζω οτι χαθηκε και ο κοσμος,(τουλαχιστον εγω που εκανα σε διαδρομο χωρις καρδιοσυχνομετρο δν ειχα προβλημα).Απλα με το καρδιοσυχνομετρο θα κανεις σιγουρα ποιο αποτελεσματικη προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-04-14 11:42 #420
    Προεπιλογή
    ναι το έχω διαβάσει για τους παλμούς...θα ψαχτώ και θα δοκιμάσω, thanx guys

    Στάλθηκε από το V972 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 28 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 182627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία