Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 29-05-12 23:31 #1
    Προεπιλογή Βοηθεια για πλατη-ωμους
    Καλησπερα παιδες ,θα ηθελα βοηθεια γτ αρχισα προσφατως προπονησεις κ εχω ψιλομπερδευτει..

    Ειμαι 26 χρονων 1.86 85 κιλα ,σχετικα αρχαριος και κυριο μελημα μου για αρχη ειναι το ανοιγμα μηκους της πλατης και το #@$@!%^ το σωσιβιο

    Θα θελα να ρωτησω ποιες ειναι οι καταλληλες ασκησεις για ανοιγμα πλατης. Εκανα παλια τροχαλιες ,κωπηλατικη και διαφορες αλλες ασκησεις που δε ξερω πως ακριβως λεγονται .Προσφατα μου ειπαν να επικεντρωθω στους ωμους ετσι ωστε να δωσω ογκο στον δελτοειδη για να φαινεται μεγαλυτερη η πλατη.
    Ξερω οτι οταν 'τραβας' γυμναζεις πλατη και οταν 'σπρωχνεις' γυμναζεις ωμους. Τι ειναι καταλληλοτερο τελικα για αυτο που θελω???

    Εχω ενα αρχικο πλανο 4 φορες/εβδομαδα.
    Πιστευετε ειναι too much να κανω 2 φορες πλατη-ωμους και αναλογα κοιλιακους ή πρεπει να ανεβασω στις 5 φορες/εβδομαδα?

    θα εκτιμουσα οποιος εχει ορεξη να μου προτεινει ενα προχειρο εβδομαδιαιο πλανο γτ εχω ακουσει 3000 διαφορετικες αποψεις απο γυμναστες.
    διαβασα αρκετα πραγματα εδω πριν γραφτω και πραγματικα οτι βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.
    thanks guys
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-05-12 23:38 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδες ,θα ηθελα βοηθεια γτ αρχισα προσφατως προπονησεις κ εχω ψιλομπερδευτει..

    Ειμαι 26 χρονων 1.86 85 κιλα ,σχετικα αρχαριος και κυριο μελημα μου για αρχη ειναι το ανοιγμα μηκους της πλατης και το #@$@!%^ το σωσιβιο

    Θα θελα να ρωτησω ποιες ειναι οι καταλληλες ασκησεις για ανοιγμα πλατης. Εκανα παλια τροχαλιες ,κωπηλατικη και διαφορες αλλες ασκησεις που δε ξερω πως ακριβως λεγονται .Προσφατα μου ειπαν να επικεντρωθω στους ωμους ετσι ωστε να δωσω ογκο στον δελτοειδη για να φαινεται μεγαλυτερη η πλατη.
    Ξερω οτι οταν 'τραβας' γυμναζεις πλατη και οταν 'σπρωχνεις' γυμναζεις ωμους. Τι ειναι καταλληλοτερο τελικα για αυτο που θελω???

    Εχω ενα αρχικο πλανο 4 φορες/εβδομαδα.
    Πιστευετε ειναι too much να κανω 2 φορες πλατη-ωμους και αναλογα κοιλιακους ή πρεπει να ανεβασω στις 5 φορες/εβδομαδα?

    θα εκτιμουσα οποιος εχει ορεξη να μου προτεινει ενα προχειρο εβδομαδιαιο πλανο γτ εχω ακουσει 3000 διαφορετικες αποψεις απο γυμναστες.
    διαβασα αρκετα πραγματα εδω πριν γραφτω και πραγματικα οτι βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.
    thanks guys
    Για ανοιγμα πλατης ειναι το μονοζυγο και οι τροχαλιες...πλατη θελει 1 φορα την εβδομαδα αμα κανεις κλασικα σπλιτ απο 4-5 ασκησεις 3 σετ καθε ασκηση.Οι κωπηλατικες ειναι για γεμισμα πλατης και οχι για ανοιγμα και για τριγωνισμα
    Υπαρχουνε πολλων ειδων προγραμματα ..
    Upper/lower
    Push/pull/legs
    BB split (δηλαδη μια μερα την ταδε μυικη ομαδα κτλ.)

    Μιας και εισαι αρχαριος προτεινω full body η push/pull/legs προγραμματα.
    Τα bb split ειναι κυριως για πιο προχωρημενους αθλητες
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-05-12 23:55 #3
    Προεπιλογή
    Upper/lower εννοεις πανω-κατω σωμα ετσι?
    Push/pull/legs δε το κατεχω καθολου τι ειναι (αρχαριος)

    επειδη εχω αμεσο σκοπο ανοιγμα πλατης νομιζεις οτι ειναι υπερβολικο για 2 φορες τη βδομαδα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-05-12 23:57 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Upper/lower εννοεις πανω-κατω σωμα ετσι?
    Push/pull/legs δε το κατεχω καθολου τι ειναι (αρχαριος)

    επειδη εχω αμεσο σκοπο ανοιγμα πλατης νομιζεις οτι ειναι υπερβολικο για 2 φορες τη βδομαδα?
    Ειναι απλα χασιμο χρονου το να γυμναζεις πλατη 2 φορες την εβδομαδα..1 αρκει .. απλα να τη δουλευεις σωστα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-05-12 00:01 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι απλα χασιμο χρονου το να γυμναζεις πλατη 2 φορες την εβδομαδα..1 αρκει .. απλα να τη δουλευεις σωστα
    νομιζω 8α συμφωνισω με το παλικαρι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-05-12 00:04 #6
    Το avatar του χρήστη Apollonas

    Εγγραφή
    11-04-2012
    Περ.
    Mostar, Hercegovina
    Μηνύματα
    255
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι απλα χασιμο χρονου το να γυμναζεις πλατη 2 φορες την εβδομαδα..1 αρκει .. απλα να τη δουλευεις σωστα
    Μονόζυγο θα σε βοηθήσει πολύ. Τροχαλίες βάλε σίγουρα, με 5 ασκήσεις πλάτη από 3 με 4 σέτ νομίζω κάλυψες την βδομάδα σου. Μη ξεχνάς ότι το σώμα δουλεύει και όταν κάνουμε άλλες ασκήσεις. Για παράδειγμα άρσεις θανάτου, δουλεύεις πολλά σημεία, πόδια, κοιλιακούς, πλάτη...
    YOU FEELIN' LUCKY PUNK...???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-05-12 00:08 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι απλα χασιμο χρονου το να γυμναζεις πλατη 2 φορες την εβδομαδα..1 αρκει .. απλα να τη δουλευεις σωστα
    οκ..τι λες για το εξης

    ωμοι
    πλατη-δικεφαλα
    στηθος-τρικεφαλα
    ξεκουραση
    ποδια-κοιλιακοι
    ξεκουραση

    θενκς για τις απαντησεις btw
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-05-12 00:09 #8
    Προεπιλογή
    Kατα την γωμη μου αγορασε κανα βιβλιο ασκησεων για να μαθεις καποια βασικα πραγματακια. Θα σε βοηθησει πολυ, θα τα βρεις παντου τετοια βιβλια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-05-12 00:13 #9
    Προεπιλογή
    να στε καλα για τις απαντησεις.
    κατι αλλο. οταν λεμε τροχαλιες να βαλω ολες τις ασκησεις στο προγραμμα?
    δλδ εμπροσθολαιμιες-οπισθολαιμιες ανοικτη-κλειστη λαβη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-05-12 00:15 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ..τι λες για το εξης

    ωμοι
    πλατη-δικεφαλα
    στηθος-τρικεφαλα
    ξεκουραση
    ποδια-κοιλιακοι
    ξεκουραση

    θενκς για τις απαντησεις btw
    εγω παντος εκανα
    στι8ος δικεφαλο δευτερα
    ποδια τριτη
    ξεκουραση τεταρτη
    ομους τρικεφαλα πεμπτη
    παρασκευη πλατη
    και αμα βαριομουν να κανω τα ποδια ολα μαζι τα εσπαγα σε τριτη τετρακεφαλους/γαμπες και την πεμπτη εκανα τον δικεφαλο του ποδιου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-05-12 00:16 #11
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Ενά κλασσικό πρόγραμμα πλάτης κάνε. Ολα τα άλλα θα έρθουν. 1 μονόζυγο κλειστή λαβή αφού ξεηινας τώρα, μια ανοιχτή τροχαλία , και δυο κωπηλατικές+ ραχιαίους και είσαι σουπερ. Μια συμβουλή μόνο μάθε να τραβάς με την πλάτη και να μην κάνουν όλη τ δουλεία ττα χέρια
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-05-12 00:29 #12
    Προεπιλογή
    ναι αυτο το χω υποψιν να επικεντρωνω στον μυ που πρεπει

    ευχαριστω πολυ μαγκες για οτι αλλο θα ξαναποσταρω

    edit κατι τελευταιο. ο ιδανικος χρονος διαλειμματων ποιος ειναι?
    μισο λεπτο αναμεσα στα σετ και κανα 5λεπτο αναμεσα σε καθε ασκηση ειναι καλα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teos13 : 30-05-12 στις 00:35
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-05-12 09:40 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αυτο το χω υποψιν να επικεντρωνω στον μυ που πρεπει

    ευχαριστω πολυ μαγκες για οτι αλλο θα ξαναποσταρω

    edit κατι τελευταιο. ο ιδανικος χρονος διαλειμματων ποιος ειναι?
    μισο λεπτο αναμεσα στα σετ και κανα 5λεπτο αναμεσα σε καθε ασκηση ειναι καλα?
    Το προγραμμα θα ελεγα να το κανεις..
    Στηθος
    Πλατη ωμους
    Ποδια
    Χερια

    Οσο για το διαλειμμα κανε στα σετ 60-90 δευτερολεπτα στα βαρια σετ αμα θες και 2 λεπτα και στις ασκησεις 5 ειναι παρα πολλα..κανε 2-2μισι λεπτα
    Απάντηση με παράθεση