Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 10-09-09 15:22 #1
    Το avatar του χρήστη djastral232

    Εγγραφή
    03-07-2009
    Περ.
    Βόλος
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή Τραυματισμός στην πλάτη
    Καλησπέρα σε όλους.

    Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία εντάσεται το πρόβλημα που έχω, γι' αυτό θα σας πω τι έγινε και θα ήθελα να ακούσω τη συμβουλή σας.

    Χθες καθώς έκανα το 3ο σετ squat στο smith (και όλα πήγαιναν μια χαρά) με βλέπει η γυμνάστρια και μου λέει ότι την κάνω λάθος. (Όταν κατεβαίνω δεν πρέπει τα γόνατα να έρχονται πιο μπροστά απ'τις μύτες τιων ποδιών). Εγώ είπα ότι την κάνω χρόνια την άσκηση και την ξέρω στο σώμα μου και ότι με έπιανε σωστά, αλλά αυτή προσπάθησε μετά να μου πάει πιο μπροστά τα πόδια με αποτέλεσμα να αισθάνομαι την πίεση στη ράχη και όχι στα πόδια. Αμέσως πήγα να αφήσω τη μπάρα και να την κλειδώσω στο μηχάνημα και τότε ένιωσα ένα οξύ πόνο σε όλη τη δεξιά έκταση της πλάτης μου. Για μισή ώρα ήμουν ξαπλωμένος στον πάγκο για να μπορώ να αναπνέω.

    Τώρα (μετά από μια μέρα) ο πόνος δεν έχει υποχωρήσει καθόλου και σε οτιδήποτε κάνω με πονάει αρκετά.Δοκίμασα να βάλω έμπλαστρο, αλλά το έβγαλα γιατί άρχισε να με καίει υπερβολικά.Βάζω συνέχεια counterpain και παίρνω ανά 8ωρο χαπάκι voltaren 50mg, αλλά δεν έχω δει διαφορά.

    Να σημειώσω ότι παλαιότερα πριν κανά 1.5 μήνα σε αυτό το σημείο είχα πάθει ψύξη.

    Τι πιστεύετε ότι είναι και τι μου προτείνετε;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη για το εκτενές post.
    Άτιμο λιπάκι που θα μου πας; Θα σε κάψω..!

    Today's dreams...Tomorrow's reality...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-09-09 19:11 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Να πας να πεις την γυμνάστρια ότι είναι ΜΟΧΛΙΣΜΌΣ του σώματος σου (όπως και των περισσοτερων)να πηγαίνουν τα γόνατα πιο έξω από τις μύτες των άκρων.Κρίμα ρε συ,γιατί την άκουσες??

    Και πέρα από αυτό,είναι μια αφορμή για να αφήσεις το smith.Δοκίμασε τα squat στο rack και θα δεις ότι είναι καλύτερα έτσι.Ίσως σου πάρει λίγες μέρες να μάθεις πως πάει το σώμα σου,αλλα όταν βρείς την σωστή τοποθέτηση του,θα ανεβείς γρηγορότερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-09-09 21:28 #3
    Το avatar του χρήστη djastral232

    Εγγραφή
    03-07-2009
    Περ.
    Βόλος
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Φίλε μου κάνω προς το παρόν όλες τις βαριές και επικίνδυνες ασκήσεις στο smith, επειδή μόλις που ξεκίνησα τα βάρη μετά από 1.5 χρόνο διακοπή λόγω στρατού, πτυχίου και επειδή ακόμη φοβάμαι και δεν αισθάνομαι έτοιμος να παίξω στα ελεύθερα λόγω του σοβαρού προβληματος με τη μέση μου που έχω αναφέρει http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5000.

    Στο smith νιώθω πιο ασφαλής. Πχ αν κολήσω σε μια επανάληψη στο squat ή στις πιέσεις στήθους αμέσως κλειδώνω την μπάρα. Αν είμαι όμως στα free την έκατσα...και στο γυμναστήριο που πάω δεν υπάρχει κάποιος έμπειρος που μπορεί να βοηθήσει. Αν κάνει μ@@@α ο βοηθός τότε άντε γεια...

    Ο πόνος καλά κρατεί...Χάνονται άδικα και οι προπονήσεις....

    Υ.Γ.: ΜΟΧΛΙΣΜΌΣ τι ακριβώς είναι;
    Άτιμο λιπάκι που θα μου πας; Θα σε κάψω..!

    Today's dreams...Tomorrow's reality...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-09-09 14:46 #4
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Είναι η φυσική κίνηση του κάθε σώματος,που διαφέρει από άτομο σε άτομο.Όσο για τα squat,αν έχετε rack τότε δεν χρειάζεται να φοβάσαι,ανεβάζεις τις ασφάλειες και είσαι OK.Αλλα και να μην έχετε,κανεις με κιλά που δεν πηγαίνεις μέχρι κόπωση και είσαι OK.Aσε που η κόπωση,και ειδικά στις βασικές,δεν βοηθάει και πολύ απ'oτι κατάλαβα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-09-09 19:38 #5
    Προεπιλογή
    Το Knee-over-toe ειναι φυσιολογικο να γινεται στα ελευθερα squats και ναι δεν ειναι οτι καλυτερο για τα γονατα..τωρα αν θες να το αποφυγεις αυτο και να εχεις την πλατη σου σιγουρη υπαρχουν 2 επιλογες: μηχανημα hack squat(γνωμη μου χτυπαει καλυτερα τους τετρακεφαλους) η squat στο Smith,οι περισσοτεροι γυμναστες στα γυμναστηρια δεν ξερουν πολλα πραγματα,αν θες να διορθωσεις τη σταση σε ασκησεις το καλυτερο ειναι να σε μαγνητοσκοπησεις.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση