Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 16-05-12 22:43 #1
    Προεπιλογή Μπάρα πρωτεϊνης extra low carb
    Τί θα χρειαστείτε:

    1 σκουπ πρωτεϊνη σκόνη
    1 φακελάκι ζελατίνη σε σκόνη
    1 κουτάκι ζελέ γιώτης χωρίς ζάχαρη

    προεραιτικά: βανιλλίνη, κακάο, κανέλα, ξύσμα από πορτοκάλι, εξτρα γλυκαντικό.

    Διαδικασία:

    Σε ένα ατομικό μπολάκι ρίχνουμε την πρωτεϊνη και τη ζελατίνη σε σκόνη.Στη δική μου έριξα και βανιλλίνη, κανέλα και μισό κουταλάκι ημιαποβουτυρωμένο κακάο για πιο bitter chocolate γεύση.

    Διαλύουμε το κουτάκι με το ζελέ γιώτης (προσοχή), σε ένα ποτήρι ζεστό νερό και όχι όπως λέει στη συσκευασία, και ανακατεύουμε πολύ καλά μέχρι να διαλυθεί τελείως.Ρίχνουμε καταλιά κουταλιά το ζεστό ζελέ στο μπολάκι με τα υπόλοιπα υλικά και συγχρόνως ανακατεύουμε μέχρι να γίνει λίγο πιο αραιό από ζυμάρι. Δε χρειάζεται να ρίξουμε όλο το ζελέ αλλά όσο χρειαστεί ώστε το μείγμα μας να είναι ρευστό, όχι όμως πάρα πολύ νερουλό. Μερικές κουταλιές είναι αρκετές.

    Φτιάχνουμε μία φόρμα με αλουμινόχαρτο στο σχήμα μιας μπάρας και ρίχνουμε το μείγμα μας μέσα. Τοποθετούμε τη μπάρα στο ψυγείο. Το αφήνουμε να πήξει και έτοιμη. Σκοπός είναι να παραμείνει στερεή και εκτός ψυγείου γι αυτό και διαλύουμε το ζελέ σε λιγότερο από το απαιτούμενο νερό. Στο ζελέ που μας περίσεψε ρίχνουμε λίγο νερό ακόμα και το τοποθετούμε σε φορμάκια στο ψυγείο.

    Η ζελατίνη σε σκόνη ενδεχομένως να μην είναι απαραίτητη. Την έβαλα για να της δώσω περισσότερο όγκο. Εάν κιόλας διαλύσετε τη ζελατίνη σε 4 κουταλιές της σούπας κρύο νερό και την αφήσετε να φουσκώσει, όπως λέει απ΄έξω η συσκευασία, ίσως παίρνει περισσότερο όγκο και η μπάρα να βγαίνει μεγαλύτερη. Εγώ δεν το έκανα γιατί δεν το πρόσεξα. Θα το κάνω όμως την επόμενη φορά και θα σας πω τί γίνεται. Προς το παρόν η δική μου είναι στο ψυγείο και παγώνει. Αύριο θα ξέρω αποτελέσματα και για πόσο μπορεί να σταθεί εκτός ψυγείου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-12 22:45 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ωραιο για επιδορπιο γραμμωσης!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-05-12 23:08 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο για επιδορπιο γραμμωσης!
    Eάν είσαι όντως σε γράμμωση, τότε μάλλον δεν κάνει για επιδόρπιο αλλά μάλλον ως αντικατάσταη κάπιου γεύματος, καθώς κάποιες θερμίδες τις έχει. Απλά πρόσεξε εάν το φτιάξεις, η πρωτεϊνη που θα βάλεις, εάν είναι όλη γρήγορης απορρόφησης να μην είναι παρά πάνω από όσο παίρνεις συνήθως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-05-12 23:52 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί θα χρειαστείτε:

    1 σκουπ πρωτεϊνη σκόνη
    1 φακελάκι ζελατίνη σε σκόνη
    1 κουτάκι ζελέ γιώτης χωρίς ζάχαρη

    προεραιτικά: βανιλλίνη, κακάο, κανέλα, ξύσμα από πορτοκάλι, εξτρα γλυκαντικό.

    Διαδικασία:

    Σε ένα ατομικό μπολάκι ρίχνουμε την πρωτεϊνη και τη ζελατίνη σε σκόνη.Στη δική μου έριξα και βανιλλίνη, κανέλα και μισό κουταλάκι ημιαποβουτυρωμένο κακάο για πιο bitter chocolate γεύση.

    Διαλύουμε το κουτάκι με το ζελέ γιώτης (προσοχή), σε ένα ποτήρι ζεστό νερό και όχι όπως λέει στη συσκευασία, και ανακατεύουμε πολύ καλά μέχρι να διαλυθεί τελείως.Ρίχνουμε καταλιά κουταλιά το ζεστό ζελέ στο μπολάκι με τα υπόλοιπα υλικά και συγχρόνως ανακατεύουμε μέχρι να γίνει λίγο πιο αραιό από ζυμάρι. Δε χρειάζεται να ρίξουμε όλο το ζελέ αλλά όσο χρειαστεί ώστε το μείγμα μας να είναι ρευστό, όχι όμως πάρα πολύ νερουλό. Μερικές κουταλιές είναι αρκετές.

    Φτιάχνουμε μία φόρμα με αλουμινόχαρτο στο σχήμα μιας μπάρας και ρίχνουμε το μείγμα μας μέσα. Τοποθετούμε τη μπάρα στο ψυγείο. Το αφήνουμε να πήξει και έτοιμη. Σκοπός είναι να παραμείνει στερεή και εκτός ψυγείου γι αυτό και διαλύουμε το ζελέ σε λιγότερο από το απαιτούμενο νερό. Στο ζελέ που μας περίσεψε ρίχνουμε λίγο νερό ακόμα και το τοποθετούμε σε φορμάκια στο ψυγείο.

    Η ζελατίνη σε σκόνη ενδεχομένως να μην είναι απαραίτητη. Την έβαλα για να της δώσω περισσότερο όγκο. Εάν κιόλας διαλύσετε τη ζελατίνη σε 4 κουταλιές της σούπας κρύο νερό και την αφήσετε να φουσκώσει, όπως λέει απ΄έξω η συσκευασία, ίσως παίρνει περισσότερο όγκο και η μπάρα να βγαίνει μεγαλύτερη. Εγώ δεν το έκανα γιατί δεν το πρόσεξα. Θα το κάνω όμως την επόμενη φορά και θα σας πω τί γίνεται. Προς το παρόν η δική μου είναι στο ψυγείο και παγώνει. Αύριο θα ξέρω αποτελέσματα και για πόσο μπορεί να σταθεί εκτός ψυγείου.


    Η μπάρα μου βγήκε πολύ καλή. Βγήκε πολύ μεγαλύτερη από ό,τι υπολόγιζα και πολύ συμπαγής. Δοκίμασα ένα μικρό κομματάκι και από γεύση είναι απλά τέλεια, θα την φυλάξω όμως για το Σαββατοκύριακο. Το μόνο μείων της είναι πως λόγω του ζελέ και της ζελατίνης που χρησιμοποίησα, βγαίνει λίγο περισσότερο ελαστική (να το πω κομψά) από αυτές του εμπορίου. Από γεύση όμως είναι εντάξει και με λίγο κακάο ακόμα και ίσως λίγο ξύσμα πορτοκαλιού να ήταν και ακόμα καλύτερη. Στέκεται άνετα εκτός ψυγείου και μεταφέρεται χωρίς να διαλύεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-08-12 16:46 #5
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα

    Την έχεις ξανακάνει τη συνταγή, αν ναι πως σου βγήκε τις επόμενες φορές;

    Βγαίνει αρκετά "στέρεη" για να την παίρνουμε μαζί σε προπονήσεις ή όταν πάμε κάπου αλλού;

    Υπάρχει πρόβλημα "στερεοποίησης" αν προσθέσουμε και δικά μας υλικά, ή το φρουΐ ζελέ κάνει τη δουλειά του;

    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-08-12 16:55 #6
    Προεπιλογή
    έχεις βγάλει διατροφική αξια?
    medical 'science' is one of the few areas of study where speculation gets published as fact. Anything that is not a pharmaceutical will kill you!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-08-12 21:35 #7
    Προεπιλογή
    Παιδιά μία φορά την έκανα. Σαν υφή είχε βγει πολύ καλή και δεν διαλυόταν έξω από το ψυγείο. Ήταν βέβαια και χειμώνας. Εάν την ξαναέκανα κάποια στιγμή δεν θα έριχνα όλο το φακελάκι με τη ζελατίνη. Θα έβαζα το μισό. Αυτά. Προσθέσθε ότι υλικό θέλετε. Βγαίνει σαν ζελεδάκι σκληρό και πυκνό. Μπορείτε να τη μεταφέρετε. Στο ψυγείο είχα αφήσει τη μισή για να δω πόσο θα αντέξει. Δεν αντέχει πολύ. Στη μία εβδομάδα που ξανακοίταξα είχε απλά ξεραθεί στις άκρες. Διατροφική αξία δεν είχα βγάλει. Βασικά υπολογίζεις τα υλικά που βάζεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-08-12 21:42 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Την έχεις ξανακάνει τη συνταγή, αν ναι πως σου βγήκε τις επόμενες φορές;

    Βγαίνει αρκετά "στέρεη" για να την παίρνουμε μαζί σε προπονήσεις ή όταν πάμε κάπου αλλού;

    Υπάρχει πρόβλημα "στερεοποίησης" αν προσθέσουμε και δικά μας υλικά, ή το φρουΐ ζελέ κάνει τη δουλειά του;

    Ευχαριστώ.
    Με το ζελέ στερεοποιήτε άνετα. Απλά το διαλύεις σε λίγο νερό και ίσως και λιγότερο από ποτήρι και βάζεις όσο χρειάζετε. Δε λιώνει μετά. Τουλάχιστον το χειμώνα εμένα μία ολόκληρη νύχτα έξω από το ψυγείο δεν μου διαλύθηκε. Τί υλικά σκοπεύεις να βάλεις; Εάν προσθέσεις π.χ. ολόκληρα αμύγδαλα εκεί μπορεί να έχεις θέμα. Βασικά εάν είναι κάτι σε σκόνη δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-12-12 23:29 #9
    Προεπιλογή
    να πω κι εγω την γνωμη μου
    την εφτιαξα με πρωτεινη 90+ Nutrisport.
    Με την ζελατινη βγηκε πολυ "μαστιχωτη" πολυ γλυκια και με αλλαξε τα φωτα στο στομαχι που δεν έχω ποτε πρόβλημα.
    Τώρα τρώω μια χωρίς ζελατίνη ειναι πολύ καλύτερη.
    Αν βρώ κάτι και το κάνει λίγο ποιο αραιό τότε θα είναι καλύτερη.
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρολο παίζει η μάρκα της πρωτεινης.
    χωρις ζελατινη στερεοποιητε παρα πολυ καλά για χειμώνα κατα την γνώμη μου ουτε καν χρειάζεται.
    Αν έχει κάποιος κάποιο συνταγή να προσθέσουμε κάτι μέσα να αραιώσει ας την πει. κάπου διάβασα για μήλο....
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-12-12 01:04 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο phpscript Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω κι εγω την γνωμη μου
    την εφτιαξα με πρωτεινη 90+ Nutrisport.
    Με την ζελατινη βγηκε πολυ "μαστιχωτη" πολυ γλυκια και με αλλαξε τα φωτα στο στομαχι που δεν έχω ποτε πρόβλημα.
    Τώρα τρώω μια χωρίς ζελατίνη ειναι πολύ καλύτερη.
    Αν βρώ κάτι και το κάνει λίγο ποιο αραιό τότε θα είναι καλύτερη.
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρολο παίζει η μάρκα της πρωτεινης.
    χωρις ζελατινη στερεοποιητε παρα πολυ καλά για χειμώνα κατα την γνώμη μου ουτε καν χρειάζεται.
    Αν έχει κάποιος κάποιο συνταγή να προσθέσουμε κάτι μέσα να αραιώσει ας την πει. κάπου διάβασα για μήλο....
    Το μήλο δεν νομίζω να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στη συγκεκριμένη συνταγή γιατί δεν θα ψηθεί και θα μαυρίσει. Εκτός όμως αν αγοράσεις αποξηραμένο το οποίο βρίσκεις σε μπαχαράδικα ή βιολογικά καταστήματα. Δοκίμασε όμως γιατί μπορεί να στερεοποιήται μαζί με τη σκόνη και να μην έχει πρόβλημα. Ρίξε και μια κουταλιά κεφίρ που έχει μαγιά μέσα μήπως και γλυτώσεις το μαύρισμα. Διατήρησέ τη στο ψυγείο και κατανάλωσέ την άμεσα. Άλλη λύση είναι να βράσεις λίγο τον πουρέ μήλου χωρίς να καεί, τον ανακατεύεις μέχρι να πάρει την υφή μαρμελάδας και αφού κρυώσει τον ρίχνεις και την σκόνη. Δεν ξέρω όμως τί θα βγει, εάν θα στερεοποιηθεί, εάν θα τρώγεται κτλ., δεν το έχω δοκιμάσει.

    Μπορείς να προσθέσεις σκόνη αμυγδάλου ή από άλλο ξηρό καρπό ή τριμένη ρυζογκοφρέτα. Άλλες ιδέες είναι μισό κουταλάκι τριμένη καρύδα, αποξηραμένα φρούτα, π.χ. μικρές σταφίδες κτλ. ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να σκεφτείς απλά να θυμάσαι πως τότε ξεφεύγει λίγο και δεν είναι τόσο Low carb ή low fat. Νομίζω με τριμένη ρυζογκοφρέτα θα πάρει αρκετό όγκο. Εάν δεν σε πειράζει να την ψήσεις ελαφρά μπορείς να χτυπήσεις και ένα ασπράδι σφυχτή μαρέγκα και να αραιώσεις τη σκόνη με αυτόν τον τρόπο. Μπορείς να πάρεις διάφορες ιδέες από τις μπάρες που κυκλοφορούν στο εμπόριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 14-12-12 στις 01:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-12-12 10:44 #11
    Προεπιλογή
    ευχαριστώ πολυ μαργαριτα.
    Θα δοκιμάσω διαφορα και θα πω το αποτελεσμα.
    Ισως την γλυτωσουμε με λιγη βρώμη μόνο.
    Αλλιως θελει να την δοκιμασω με αλλα προσθετα και με αλλη πρωτεινη.
    Απάντηση με παράθεση