Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 38
  1. 22-04-12 13:13 #16
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Για μενα το καλυτερο ειναι πολλα κιλα και οταν κουραστεις να παιξεις ρεστ παουζ 1-2 δευτερολεπτα ξεκουραση και συνεχιζεις και παει λεγοντας μεχρι να μη μπορεις καθολου. Ετσι συνδιαζεις και πολλα κιλα και πολλες επαναληψεις. Εγω με αυτο τον τροπο κανω 8-10 επαναληψεις στο 90% της μεγιστης

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-04-12 13:57 #17
    Προεπιλογή
    Παιδια απ'οσα ειπατε και κανοντας και μια μικρη ερευνα σε ξενα site συμπερανα το εξης...οτι γενικα πρεπει να μαθεις πως δουλευει το σωμα σου (κοινως τον τυπο των μυικων σου ινων) και αναλογος να προπονησαι...παρ'ολα αυτα ειναι καλο να αλλαζεις που και που,δηλ αν προπονησαι με πολλα κιλα-λιγες επαν. να αλλαξεις για μερικες προπονησεις σε λιγα κιλα-πολλες επαν...ετσι το σωμα θα οφεληθει τα μεγιστα...γιατι δεν το αφηνεις να συνηθισει συν οτι γυμναζεις και τα αδυναμα σημεια του...ευχαριστω για τις απαντησεις,αυριο με το που θα παω gym θα παιζω 20αρια σκουωτ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-04-12 16:49 #18
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    τα βασικα αγγλικα αν γνωριζετε και εχετε 5 λεπτακια διαβαστε το
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-04-12 17:26 #19
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τι εγινε ρε παιδια?
    τοσο πολυ φορεθηκε αυτη η μελετη??
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-04-12 15:09 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θες να τα "σοκαρεις", οπως λεμε να "μπερδεψουμε" το μυ?

    πως μπορεις να "σοκαρεις" ενα μυ? τον τρομαζεις ενω ειναι αφηρημενος ή του ψιθυριζεις προστυχιες στο αυτι να κοκκινησει? Δλδ αν εισαι προστυχαντρας ο μυς "σοκαρετε"?

    Τωρα....

    οπως λεει ο Νασσερ απο πανω "κάθε σωμα λειτουργεί διαφορετικα ή ας πούμε καλύτερα πως κάθε σώμα έχει διαφορετικη αναλογία βραδύας και ταχείας συστολης μυικες ίνες και διαφορετικό ποσόστό σε κάθε μυικη ομάδα."

    κι αυτο ειναι σωστο, για παραδειγμα οι εγχρωμοι γεννιουνται με μεγαλυτερο ποσοστο ινες ταχειας συσπασης κ γι αυτο αποκτουν πιο ευκολα μυικη μαζα και δε βαζουν λιπος.

    Ωστοσο... Οι Βουλγαροι προπονητες αρσης βαρων λεει ο μυθος ανεπτυξαν μια θεωρια "form follows function" οι μυικες ινες προσαρμοζονται στο ειδος της προπονησης που κανεις, με αποτελεσμα ο Κενυατης που τρεχει 10μιλια καθε μερα να αποκτα βραδειας και ο Ρωσσακλας ξυλοκοπος ταχειας, ενω γεννηθηκαν με το αντιστροφα μεγαλυτερα ποσοστα.

    Τωρα γενναται η ερωτηση

    Βρισκω ποιο ειδος κατεχει μεγαλυτερο ποσοστο στο καθε μυ μου και τον γυμναζω αντιστοιχα ή κανω προπονηση οπως θελω να γινει ο μυς και μετα απο καποιο διαστημα αυτος αναγκαζεται να προσαρμοστει?

    Προσωπικα ακολουθω το δευτερο. οποιος θελει να ακολουθησει το πρωτο αυτο ειναι ενα αρθρο που σου λεει πως βρισκεις τι εχεις περισσοτερο, τωρα ειναι σωστο? ειναι χοκους ποκους, δεν εχω ιδεα.
    http://www.bodybuilding.com/fun/betteru25.htm
    καλο το λινκ,το προβλημα ειναι οτι σε καποιες ομαδες π.χ πλατη πως θα δεις σε σχέση με το 1ρμ αν εισαι στις γρηγορες ή αργες,δηλαδη θα κανεις κωπηλατική,μονοζυγο?σε μια ασκηση το δοκιμάζεις η σε πολλές?
    σορρυ για το οφ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-04-12 15:44 #21
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο procop Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο το λινκ,το προβλημα ειναι οτι σε καποιες ομαδες π.χ πλατη πως θα δεις σε σχέση με το 1ρμ αν εισαι στις γρηγορες ή αργες,δηλαδη θα κανεις κωπηλατική,μονοζυγο?σε μια ασκηση το δοκιμάζεις η σε πολλές?
    σορρυ για το οφ!
    Mια ασκηση νομιζω φτανει. Εφοσον μιλαμε για την ιδια μυικη ομαδα. Αν η πλατη σου εχει ταχειας περισσοτερες θα τις εχει και για κωπηλατικη και για ελξεις

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-04-12 15:49 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια ασκηση νομιζω φτανει. Εφοσον μιλαμε για την ιδια μυικη ομαδα. Αν η πλατη σου εχει ταχειας περισσοτερες θα τις εχει και για κωπηλατικη και για ελξεις
    οκ,αν και νομιζω ειμαι στο ενδιαμεσο,σηλαδη κανω στο 80% 8-9 επαναλ,και στις δυο ομαδες στηθος και πλατη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-04-12 16:56 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    την απο πανω μελετη πρεπει να την περασουμε στην ενοτητα με τις μελετες..

    να δουμε τι λεει σε 2 γραμμες(ενα μερος δλδ,γιατι λεει πολλα αν διαβασεις την αναλυση) ετσι γιατι πολλοι την περασαν στο ντουκου?
    a lower load lifted to failure resulted in similar hypertrophy as a heavy load lifted to failure.
    που σημαινει οτι ενα χαμηλοτερο φορτιο δουλεμενο μεχρι failure,ειχει ακριβως ιδιες μετρησεις οσον αφορα την μυικη υπερτοφια σε σχεση με ενα αλλο φορτιο βαρυτερο..
    τα ποσοστα που χρησιμοποιηθηκαν ηταν 30%rm-3 sets,80%-1 set,80%-3 sets,με rep range 10-13 σε ολα τα γκρουπ..
    οποτε μαλλον ισχυει το "ρητο" που παντα υποστηριζα..maximum volume,yields maximum results..

    do i even lift?



    υ.γ..
    μητσο εχω κ αλλη μια με 90%rm..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-04-12 15:31 #24
    Προεπιλογή
    σου αρεσε ε βεεφουλη?

    δες κ μια αναλυση της http://www.myosynthesis.com/intensit...re-muscle-gain

    επιπλεον πιστευω οτι δεν χρειαζεται καν να πηγαινεις σε αποτυχια ή να κουραζεσαι υπερβολικα, αρκει να υπαρχει ο απαιτουμενος ογκος επαναληψεων συναρτησει της εντασης. Παντα αναρωτιωμουν πως "δουλευουν" οι καλισθενικες ή πως γινεται οι ενοργανιστες να ειναι τοσο αναπτυγμενοι, οριστε.

    Πολλοι δρομοι οδηγουν στη Ρωμη. Μονο που η ρωμη ειναι ειναι η υπερτροφια.

    Και οσοι εχετε παει στρατο νομιζω καταλαβατε ποσο γρηγορα μπορει να καταστραφει κι ολας, οι σθνοικιες της Ρωμης που χτυστηκαν πανω σε θεμελια της με 30% ή 70% ή ελαφρυα βαρη και τεχνικες πρηξιματος σε αντιθεση με τις συνοικιες που χτιστηκαν με 85-95%.

    Ωστοσο, αντιλαμβανομαι επισης οτι το να δουλευεις καποιος με φορτια 85-95 ειναι βαρια δουλεια.

    Anybody wanna be a "bodybuilder", but nobody wanna lift heavy ass weight, baby........
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-04-12 15:39 #25
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    την απο πανω μελετη πρεπει να την περασουμε στην ενοτητα με τις μελετες..


    do i even lift?



    υ.γ..
    μητσο εχω κ αλλη μια με 90%rm..
    να την ποσταρεις.....εγω θα περιμενω να βγει ολο το paper....

    μαζι με την αλλη.... ξερεις εσυ... την καλη...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-04-12 16:40 #26
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    για μένα το θέμα για του μυες ειναι το muscle trauma
    Άλλοι κάνουν λίγες επαναλήψεις και έχουν όγκο στα πόδια(βλέπε powerlifters) αλλοι κάνουν ένα εύρος 6-12(bodybuilders). Μιλώντας για όγκο πάντα.Το καλύτερο πιστέύω είναι ένα συνδυασμός και των δυο, όχι μόνο απο προπόνηση σε προπόνηση αλλά και στη ίδια την προπόνηση.π.χ βαριά σκουωτ 4-8 και πρέσσα 12αρες.
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-04-12 00:51 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θες να τα "σοκαρεις", οπως λεμε να "μπερδεψουμε" το μυ?

    πως μπορεις να "σοκαρεις" ενα μυ? τον τρομαζεις ενω ειναι αφηρημενος ή του ψιθυριζεις προστυχιες στο αυτι να κοκκινησει? Δλδ αν εισαι προστυχαντρας ο μυς "σοκαρετε"?

    Τωρα....

    οπως λεει ο Νασσερ απο πανω "κάθε σωμα λειτουργεί διαφορετικα ή ας πούμε καλύτερα πως κάθε σώμα έχει διαφορετικη αναλογία βραδύας και ταχείας συστολης μυικες ίνες και διαφορετικό ποσόστό σε κάθε μυικη ομάδα."

    κι αυτο ειναι σωστο, για παραδειγμα οι εγχρωμοι γεννιουνται με μεγαλυτερο ποσοστο ινες ταχειας συσπασης κ γι αυτο αποκτουν πιο ευκολα μυικη μαζα και δε βαζουν λιπος.

    Ωστοσο... Οι Βουλγαροι προπονητες αρσης βαρων λεει ο μυθος ανεπτυξαν μια θεωρια "form follows function" οι μυικες ινες προσαρμοζονται στο ειδος της προπονησης που κανεις, με αποτελεσμα ο Κενυατης που τρεχει 10μιλια καθε μερα να αποκτα βραδειας και ο Ρωσσακλας ξυλοκοπος ταχειας, ενω γεννηθηκαν με το αντιστροφα μεγαλυτερα ποσοστα.

    Τωρα γενναται η ερωτηση

    Βρισκω ποιο ειδος κατεχει μεγαλυτερο ποσοστο στο καθε μυ μου και τον γυμναζω αντιστοιχα ή κανω προπονηση οπως θελω να γινει ο μυς και μετα απο καποιο διαστημα αυτος αναγκαζεται να προσαρμοστει?

    Προσωπικα ακολουθω το δευτερο. οποιος θελει να ακολουθησει το πρωτο αυτο ειναι ενα αρθρο που σου λεει πως βρισκεις τι εχεις περισσοτερο, τωρα ειναι σωστο? ειναι χοκους ποκους, δεν εχω ιδεα.
    http://www.bodybuilding.com/fun/betteru25.htm
    Μπορείς να του "πεις" προστυχές...ανάλογα για ποιόν μύωνα μιλάς. Τη "χρυσή" εποχή του bodybuilding συνήθιζαν τα μεγάλα ονόματα του αθλήματος,ιδιαίτερα τα καλοκαίρια,να πηγαίνουν σε μια παραλία της Σάντα Μόνικα.Εκεί,εκτός της παρέας και του πικ-νικ,έκαναν τη μια μέρα μόνο σκουώτ,κάποια άλλη μόνο έλξεις ή πιέσεις κ.τ.λ..Με αυτό το τρόπο ανάγκασαν τον επί μέρους μυ να ενεργήσει ώστε να αντεπεξέλθει στο "σοκ", κάτι σαν το είδος που παραπάνω αναφέρεις ότι ακολουθείς ...... Πολλοί γυμνάζονται,λίγοι κάνουν BodyBuilding _
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-07-12 01:46 #28
    Προεπιλογή
    Αποψη μου ειναι οτι δε βλεπετε αναπτυξη στα ποδια γιατι το πανω σωμα το γυμναζετε 3-4 φορες την εβδομαδα ενω το κατω μολις 1 αντε ελαχιστοι 2....
    Δηλαδη με ποια λογικη γυμναζεις ξεχωριστα ωμους-πλατη-χερια-στηθος και τετρακεφαλο-οπισθιους μηριαιους-γαμπες-γλουτοι ολα μαζι σε μια μερα..
    Ξερω πολυ ανατρεπτικη αποψη αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα κατα τη γνωμη μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-07-12 03:31 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    εγω μιας και έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν υπήρχε βιβλιογραφία παλια να μάθουμε έγκαιρα και εμπεριστατωμένα πράγματα , πειραματιζόμασταν και δοκιμάζαμε διάφορες μεθόδους

    έχω κάνει πρόγραμμα μια εβδομάδα βαρια προπόνηση στα πόδια , μια ελαφρυα .

    στην βαρυα μόνο ζέσταμα καλο και διατάσεις και πρέσα σκουώτ και άρση θανάτου ,η μόνο σκουωτ και άρση θανάτου , μόνο καλό ζέσταμα και λίγο εξτέισον μηριαίο για ζέσταμα

    στην ελαφρυα εξτεισον , μηριαίους , μετα πρέσα αλλα περισσότερες επαναλήψεις και μπροστινα σκουωτ μερικα σετ.

    έχω κάνει συνδιασμό πρέσσα με σκουωτ , η εξτέισον με πρέσσα , όλα αυτα με έπιαναν πολυ καλά , απλα θέλει φυσική κατάσταση μουλαριού γιατι έχει τρομερή ένταση και ανέβασμα σφυγμών , μιάς και αυτα εναλάσονταν χωρίς ξεκούραση και διάλειμα μόνο μετα την ολοκλήρωση ενός ζευγαριού σετ 2 ασκήσεων

    αργότερα όταν τα έχτισα μπορούσα με απλα πράγματα και ότι και να έκανα να τα διατηρώ σε μάζα και ποιότητα , γιατι ένιωθα ότι την δουλεια που ήθελα την έκανα .

    κατ αρχήν δεν κάνουμε παουερ λίφτινκ ούτε αντοχή , αλλα ββ , οπότε αν δουλεύουμε βαρια κιλα και στοχεύουμε μόνο στην δύναμη , μπορεί αν τόχουμε να πάρουμε και μάζα , αν όμως δεν μας ευνοεί θα έχουμε δύναμη αλλα όχι μάζα, γι αυτο λέμε τι ταιριάζει στον καθένα

    και εξηγω και θα δείτε πόσο απλό και κατανοητό είναι αυτο χωρίς επιστημονικές ορολογίες και να λέω παπαρολογίες .

    πάρτε παράδειγμα αρσιβαρίστες που στοχεύουν στην δύναμη ειδικα στην δύναμη των ποδιών και το πρόγραμμά τους είναι καθαρα δυναμικό .
    βλέπουμε λοιπόν μερικούς με τεράστιες ποδάρες και άλλους με όχι μεγάλα πόδια που να υποστηρίζουν τα κιλα που σηκώνουν και όμως αυτοί με τα μικρότερα πόδια μπορεί να είναι πιο δυνατοί

    και ενα παράδειγμα είναι ο βαλέριος λεωνίδης που ενω ήταν παγκόσμιος και ολυμπιονίκης δεν είχε τις ποδάρες που έχουν μερικοί που λες και θα σκάσουν , αλλα τα κιλα τα σήκωνε και κέρδιζε ποδαράδες χαλαρά , ακόμα και ο πύρος δήμας και έχει ββερ με μεγαλύτερα πόδια αλλα τα κιλά του δεν τα χουν και δεν μιλάμε βέβαια για ανθρώπους που τα πόδια ήταν το σημείο τους όπως ο τομ πλάτς

    οπότε καταλήγουμε ότι τα πόδια θέλουν εύρος επαναλήψεων και συνδιασμό βαριας και ελαφριας προπόνησης , εκεί που πρέπει όμως , το χακ σκουώτ πχ δεν θέλει βαρια κιλα αλλα μέτριο βάρος σωστη εκτέλεση και επαναλήψεις και πάμπινκ .

    μην πέρνουμε παράδειγμα ανθρώπων που έχουν απο την φύση τους πόδια , αυτοι μόνο εξτεισον να κάνουν θα είναι πιο μεγάλα απο αυτούς που έχουν πολλα κιλα σκουώτ .

    ενα άλλο παράδειγμα οι ποδοσφαιριστες , ενω κάνουν την ίδια προπόνηση άλλοι έχουν ποδάρες όπως ο σαλπιγκίδης και άλλοι μικρα πόδια και αδύνατα , είναι θεμα σωματότυπου

    επίσης εγω αν έκανα μόνο κάμψεις για στήθος θα ήταν πιο μεγάλο απο κάποιον που εκανε 140 κιλα πάγκο απλα γιατι ήταν το σημείο μου , ένα άλλο παράδειγμα συναθλητή μου που έκανε μόνο μια άσκηση 4 σετ λειτουργικα τρικέφαλο και είχε τον μεγαλυτερο τρικέφαλο που έχω δεί και ας μην είχε τίποτε άλλο και μείς κάναμε ενα σωρό ασκήσεις και δεν τον φτάναμε με τίποτε


    στο θέμα τωρα να κάνουμε ξεχωριστα τις μυικές ομάδες των ποδιών είναι τελείως άκυρο και δεν μπορούμε να έχουμε μέγιστη δύναμη , γιατι δημιουργούνται άνισες δυνάμεις στην κλείδωση των γονάτων και δεν έχει καμία σχέση εργονομικά η πλάτη πχ οι ώμοι , το στήθος με τα πόδια

    δηλαδή δεν είναι δυνατόν να γυμνάζουμε έξω πλατή , έσω πλατύ ξεχωριστα , μηριαίο ξεχωριστα , προσαγωγούς ξεχωριστα , όπως και δεν κάνουμε άνω πλάτη ξεχωριστα κάτω πλάτη , ξεχωριστα , ρομβοειδής ξεχωριστα , άνευ ουσίας και αποτελεσματικότητας


    εδω έκανα πχ πρώτα τετρακέφαλο μετα πρέσα και μετα σκουώτ και τέλος μηριαίο , καλό φαινόταν
    όταν έκανα όπως έχω και στο πρόγραμμα που έβαλα πρώτα μηριαίο , μετα τετρακέφαλο και όλες οι υπόλοιπες περισσότερο αφορούν τετρακέφαλο ένιωθα καλύτερα πιο ισοροπημένα τα πόδια γιατι υπήρχε ισοροπία μεταξυ μηριαίου και τετρακεφάλου και καλύτερα για το γόνατο (μιλάω για μενα που είχα θεμα στα γόνατα λόγω ατυχήματος)

    αν τα πόδια τα γυμνάζουμε χωριστα χάνουμε την νευρομυική συναρμογή και γινόμαστε μετα σαν κούτσουρα , εδω γινόμαστε ούτως η άλλως σε σχέση με αθλήματα και προπονητικές με πολυαρθρικές ασκήσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-07-12 13:26 #30
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρισκω ποιο ειδος κατεχει μεγαλυτερο ποσοστο στο καθε μυ μου και τον γυμναζω αντιστοιχα ή κανω προπονηση οπως θελω να γινει ο μυς και μετα απο καποιο διαστημα αυτος αναγκαζεται να προσαρμοστει?
    νομιζω οτι κατι τετοιο μελεταται εδω αλλα το abstract δεν ειναι ιδιαιτερα διαφωτιστικο οσον αφορα τον τροπο, παντως φαινεται να γινεται (δεν βρηκα pdf)

    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία