Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 15-04-12 17:42 #1
    Προεπιλογή άρχισα γυμναστική και πιάστηκα :P
    Γεια σας παιδιά, είχα ποστάρει πριν αρκετό καιρό με κάτι ερωτήσεις.. αλλα τα πράγματα τα έφεραν έτσι και δεν πολυασχοληθηκα με την γυμναστική.. τουλάχιστον όχι όσο ήθελα..

    Τώρα όμως το πήρα σφιχτά αγόρασα και κάτι αξεσουάρ (σχοινάκι,λάστιχα,μονόζυγο και διαφορα αλλα)

    επειδή δεν θα θυμάται κανένας φυσικά.. είμαι 23 χρονών και αν και είχα μια normal βάση πριν 4 χρονια τώρα μετά από αυτά τα χρονια καθιστικής ζωής έγινα εντελώς αγύμναστος με κοιλιτσα ευτυχως οχι στηθος..

    άρχισα όμως να γυμνάζομαι (επειδή ακόμη δεν παρέλαβα ολόκληρη την παραγγελια ουσιαστικά κάνω ασκήσεις που νομίζω θεωρούνται αεροβικες..)

    δηλαδή κοιλιακούς, κάμψεις (καλά σχεδόν κάμψεις ) στήνω την πλάτη μου στο μπράτσο της πόρτας και λυγίζοντας τα γόνατα χαμηλώνω όσο κάτω πάει μετά προσπαθώ να σηκωθώ μονο βαζοντας δυναμη στα ποδια (καλά είναι πολύ πιο δύσκολο αποσο ακούγεται τουλάχιστον αν είσαι κανονικός... ) και διαφορα τέτοια...

    τώρα όμως μετά από μια βδομάδα έχω πιαστεί σε ΟΛΟ μου το σώμα... δηλαδή και που περπατάω ενόχληση είναι...

    τι λέτε να κάνω? να ξεκούραστο μέχρι να φύγει το πιάσιμο? να συνεχίσω κανονικά ότι έκανα? να χαμηλώσω λίγο τους τόνους αλλα πάλι να γυμνάζομαι?

    μήπως είναι καλο όταν είσαι πιασμένος δηλαδή αναπτύσσονται οι μύες και πρέπει να κάνω πιο εντατικά τώρα?

    ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-04-12 18:01 #2
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Το οτι εχεις πιαστει σημαινει οτι ξεβολευεις τους μυες...Δλδ οι μυες ειχαν συνηθισει στην καθιστηκη ζωη και τρ που αλλαζεις προσπαθουν να προσαρμοστουν δεν ειναι κατι....Πριν την γυμναστικη κανε ζεσταμα και στο τελος διαστασεις...Αμα σε ενοχλει παρα πολυ βαζε στο σημειο που νιωθεις πιασημο παγο(5 λεπτα πανω 5 οχι)....Αυτα επισης καπου ειχα ακουσει οτι η ασπιρινη βοηθαει αλλα καλο ειναι να αποφευγουμε τα φαρμακα(ναι και την ασπιρινη και το ντεπον και ολα αυτα) ειδικα αμα δεν υπαρχει μεγαλη αναγκη!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-04-12 18:11 #3
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    ετσι ειναι
    στην αρχη πιανεσαι
    δεν ειναι τπτ,κανε διατασεις και ντουζ με ζεστο -κρυο νερο ενναλαξ μετα το γυμν

    σε λιγες μερες θα σαι οκ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-04-12 18:13 #4
    Προεπιλογή
    Το κακό είναι ότι πιάστηκα σε όλο το σώμα και αυτό με δυσκολεύει να συνεχίσω.. (μέχρι και στο απλό περπάτημα με δυσκολεύει ) η αλήθεια είναι ότι απο 0 γυμναστική άρχισα τώρα να κάνω λίγες ώρες....

    αλλα εφόσον όπως λετε δεν πρόκειται να πάθω τίποτα πχ θλάσεις η κανένα άλλο τέτοιο πρόβλημα θα προσπαθήσω να σφίξω τα δόντια και να συνεχίσω κανονικά... θα κάνω και τις ανατάσεις που είπες και για να δούμε τι θα δούμε

    ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papajo : 15-04-12 στις 18:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-04-12 19:08 #5
    Προεπιλογή
    Κάτι άλλο... μήπως (για να πέσει πιο γρήγορα το λίπος στην κοιλιά) θα ήταν καλο να έπερνα κάποιο λιποδιαλυτή από το e-shop της σελίδας? η είναι extreme προϊόν αυτό για έναν που βρίσκεται στην φάση την δικη μου?

    τέλος αν θα μου συνιστούσατε να πάρω τότε ποιο θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου? (Δεν καίγομαι τόσο να αυξήσω τις ώρες προπόνησης μου γιατί ήδη για το στάδιο μου νομίζω κάνω πολλές ούτε υπάρχει πρόβλημα πεινας.. βασικά πίνω και μονο νερό αν χρειαστεί)

    το λέω αυτό γιατί θα με ενδιέφερε να προλάβω το καλοκαίρι όντας με κανονικό έως ελάχιστο λίπος (είμαι 1.78 και κάπου στα 95 κιλά ... ακούγονται πολλά ξέρω αλλα η αλήθεια είναι ότι στα 85 είμαι αρκετά λεπτός τα medium ας πουμε μου κολυμπάνε άνετα σε εκεινο το βαρος )
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-04-12 22:51 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    το να εισαι πιασμενος ειναι λογικο. ισως μπηκες αποτομα σε προπονησεις. θα περασει. απλα μπες λιγο πιο χαλαρα.

    οσο για καποιο συμπληρωμα? αστο για αργοτερα αφου εχεις ηδη πει πως τωρα αρχησες προπονησεις. το να αρχησεις εναν αγωνα να προλαβεις το καλοκαιρι δεν ειναι και οτι καλητερο. βαλε λιγο πιο μακρινους στοχους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-04-12 23:49 #7
    Προεπιλογή
    όχι συμπλήρωμα... λιποδιαλυτικό.. αν δεν το κατάλαβα καλά επειδή είμαι άσχετος τότε συγγνώμη πάντως (από το όνομα) είχα την εντύπωση ότι βοηθάει στην καύση του λίπους η εμποδίζει την πρόσληψη του...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-04-12 23:55 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    κοιτα. δικη μου συμβουλη ειναι να μην παρεις τιποτα ακομα. μαθε για αρχη να τρως, να γυμναζεσαι, και να κανεις σωστη αεροβια. τα αποτελεσματα θα ερθουν. για να παρεις καποιον λιποδιαλυτη, θα ελεγα να το κανεις οταν φτασεις να κανεις σωστα ολα τα παραπανω.<br><br>τωρα αν εσυ επιμενεις να παρεις κατι, παρε. θα ειναι μονο κατι που ισως σε ανεβασει ψυχολογικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-04-12 23:57 #9
    Το avatar του χρήστη lonsdale

    Εγγραφή
    14-12-2011
    Περ.
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    319
    Προεπιλογή
    Μεσα σε 2 μηνες που ειναι το καλοκαιρι μην περιμενεις παντως πολλες αλλαγες
    ΟΙ ΜΠΥΡΕΣ ΜΕ ΕΣΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-04-12 02:16 #10
    Προεπιλογή
    Καλά να μάθω σωστά δεν τίθεται θέμα θα γίνει γρήγορα καταρχήν είμαι τόσο καιρό αγύμναστος μεν αλλα δεν σημαίνει ότι δεν θυμάμαι πράματα από πχ τις προπονήσεις μπάλας και μπάσκετ που πήγαινα μέχρι τέλος λυκείου.. και γενικά συμβουλές που άκουγα από γνωστούς μου η πράματα που διάβαζα..

    έπειτα διαβάζω και εδώ τι γράφετε εσείς (αν και η αλήθεια είναι πως καμια φορα αλλα λέει ο ένας και αλλα λέει ο άλλος και μπερδεύομαι αλλα ok που θα πάει θα την βρω την άκρη )

    καλά όχι 2 μήνες αλλα σε 3-4 δεν παίζει με τίποτα να χάσω 7-10 κιλά? τι διάλο νέος είμαι

    δηλαδή όλοι αυτοί οι λιποδιαλύτες είναι placebo? δεν υπάρχει κάτι που να σου καίει το λίπος η που να μειώνει την πρόσληψη λίπους ? ήδη εδώ και μια βδομάδα σταμάτησα να τρώω... 7 μέρες τώρα κάθε μέρα πινω ~3+ λίτρα μεταλλικό εμφιαλωμένο νερό (αυτό όχι ακριβώς για να αδυνατίσω απλά έτσι μου ήρθε δεν ξέρω δεν έχω όρεξη για φαΐ.. ) 4 αχλάδια 2 κίουι 10 μικρές βραστές πατάτες με την φλούδα χωρίς αλάτι με λίγο ελαιόλαδο και 3 πακετάκια noodles (κινεζικα μακαρόνια σαν φιδές) σκέτα χωρίς τις σκόνες που έχουν μαζί κτλ με λίγο ελαιόλαδο..

    αυτά όχι κάθε μέρα αλλα ΣΥΝΟΛΟ για αυτή την εβδομάδα

    το ξέρω ότι δεν είναι καλή διατροφή αλλα δεν το κάνω για αδυνάτισμα όπως είπα δεν ξέρω τι έπαθα ξαφνικά μου κόπηκε η όρεξη... δεν λιμπίζομαι τίποτα.. ούτε σκέφτομαι το φαΐ.. ούτε νιώθω πεινασμένος.. και αυτά που έφαγα τα έφαγα χωρίς να τα θέλω απλά για να μην είμαι όλη την ώρα με άδειο στομάχι..

    να αρχίσω να τρώω με το ζόρι? η δεν πειράζει που δεν τρώω τίποτα? πχ παιζει γιαυτο να χασω μυϊκή μάζα αντι για λιπος κτλ.. ??
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-04-12 02:33 #11
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Σε δυο μηνες αμα εισαι προσεχτηκος μπορεις να χασεις και 8 κιλα(1 κιλο περιπου την εβδοαμδα) χωρις αυτο να ειναι μυες.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-04-12 02:46 #12
    Προεπιλογή
    ωραία τα λες αλλα για γράψε και πως.. η δώσε κανένα link... έτσι στο φλου πως να χρησιμοποιήσω αυτό που λες? ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-04-12 03:06 #13
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Λοιπον αυτο που εκανα εγω σωστο λαθος δεν ξερω αλλα για εμενα δουλεψε(ενταξει εγω ημουν και 16 χρονων βεβαια).... Λοιπον απο γυμναστικη βαριμουν τον διαδρομο γι αυτο πηγαινα σε κατι ομαδικα που ειχε το γυμν και μετα εκανα βαρη....Αμα δεν ειχε εκανα οσο πιο πολυ διαδρομο αντεχα απο θεμα βαρεμαρας συνηθως 15 αρχη 15 τελος(η διαδρομο η ποδηλατο) Για εμενα το καλυτερο ηταν προγραμμα ογκου(γτ εχει πιο λιγες επαν και τελιωνω πιο γρηγορα) αλλα σε μορφη σουπερ σετ (η καπως ετσι) (εγω αυτο που εκανα ηταν ειχα πχ μια μερα στηθος τρικεφαλα εκανα την ακσηση για το στηθος και κατευθιαν περναγα στα τρικεφαλα αυτο το εκανα για οσα σετ επρεπε γυρω στα 4 διπλα ενα για στηθος δλδ ενα για τρικεφαλα).... Συνηθως πηγαινα για προπο 3ις μερες και οταν δεν ειχα σχολ 5-6....
    Τρ απο διατροφη δεν ειχα κοψει τπτ εκτος απο γλυκα πατατακια και τετιες βλακειες οπως πχ κανονικη κοκα κολα...Αν και γλυκο ετρωγα μια δυο φορες την εβδομαδ αοταν ενιωθα την αναγκη.....Τρ καθε μερα το συνηθες προγραμμα διατροφης ηταν δημητριακα με γαλα το πρωι μικρο πιατο φαγητο το μεσημερι οτι ειχε σπιτι το ιδο και το βραδυ και μεσα στην ημερα οσα φρουτα ηθελα και καμια φορα αμα πειναγα πλ ετρωγα και κανα κριτσινι οχι πολλα ομως γτ και αυτα παχαινουν...Γενικα δεν στερηθηκα και κατι αν εξερεσεις καποια κολπακαι του στυλ οχι ψωμι μαζι με τις πατατες ή οχι πατατες τηχανητες μαζι με το σουβλακι μ......

    Με αυτον τον τροπο εχασα εγω περιπου 1 κιλο την εβδομαδα,οταν δεν το ακολουθουσα η δεν επερνα κιλα ή αναλογα με το ποσο εφαγα επερνα και κατι....Σωστο ή λαθος δεν ξερω σε εμενα ομως δουλεψε....

    Εντιτ: Οταν λεω μικρο πιατο δεν ξερω τι σου ερχεται στο μυαλο αλλα εγω ενω μικρο πιατο ξεχυλισμενο με φαγητο!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλαπ : 16-04-12 στις 03:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-04-12 05:44 #14
    Προεπιλογή
    ωραίος, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

    Από ότι κατάλαβα από αυτά που είπες (και αν κατάλαβα καλά τα όσα διάβασα στο forum) ουσιαστικά το 1 κιλό την εβδομάδα εσύ το έχασες όχι από την διατροφή σου (το λέω επειδή είχε πολλά καλούδια μέσα άρα δεν στερούσουν θερμίδες) αλλα από τον αυξανόμενο όγκο των μυών δηλαδή όσο πιο πολυ μυϊκή μάζα αποκτόσες τόσο περισσότερες καύσεις χρειαζόσουν αλλα εσύ είχες σταθερό περίπου διαιτολόγιο..

    οποτε καταλήγω (στο απλοϊκό και χωρίς γνώσεις) συμπέρασμα ότι μάλλον έχω παραπάνω ελπίδες εννοώ δηλαδή ότι ίσως καταφέρω το ίδιο με εσένα η ίσως και λίγο παραπάνω γιατί εγώ αυτή την στιγμή δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω δίαιτα "σκληρή" και ok σίγουρα δεν θα κάνω γραμμώσεις.. αλλα κάνοντας έλξεις ανοίγοντας ελατήρια και λάστιχα κτλ κάνοντας καμψεις κτλ εε που θα πάει δεν θα μεγαλώσουν ελάχιστα η μύες μου? οποτε θα έχω και από εκεί κέρδος...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papajo : 16-04-12 στις 05:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-04-12 14:04 #15
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Καλα αυτο το δεν στερουμουν θερμιδες μη το λες.....Γιατι εγω ειμαι γυρω στο 183 και οταν ξεκινησα ημουν και 100 κιλα....Επισης σημαντικο ρολο επαιξε και αυτο πουσ ου ειπα οτι εκανα που δεν εβαζα στο σουβλακι πχ πατατες ή το αλλο που αμα πηγαινα εξω με φιλους εγω επερνα σαλατα.....Το μονοζυγο και τα που απσ ειναι πλ καλη ακσηση...Εγω θα σου προτηνα να βρεις και ενα προγραμματακι με ασκησεις που χρησιμοποιεις το βαρος του σωματος και να εχεις μεσα και διαλλειματικη γυμναστικη!!!Με αυτο τον τροπο θα φτιαξεις λιγο τον μεταβολισμο σου και θα σου ειναι πιο ευκολο να χασεις τα κιλα....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία