Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 22-02-12 17:34 #1
    Προεπιλογή πως τρωμε ασπραδα μεταπροπονητικα?
    γεια σας! εδω και ενα χρονο ακολουθω τη διατροφη ογκου του φορουμ που εχει για μεταπροπονιτικη πρωτεινη ασπραδια και 2 μπανανες μιας και δεν παιρνω συμπληρωματα πρωτεινης.το θεμα ειναι οτι τα αυγα τα τρωω βραστά μιας και δεν γινεται να τα πιω ωμα λογο σαλμονελας οποτε σκεφτομαι τελευταια οτι βραστα δεν θα αποροφουνται και τοσο γρηγορα μετα την προπονηση.μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος να τα φταχνω ωστε να αποροφουνται πιο γρηγορα ?παραδειγματος χαρη να ειναι υγρα ?αλλα να μην εχω και το προβλημα της σαλμονελας. ακολουθει κανεις αλλος τετοια διατροφη χωρις ροφημα πρωτεινης?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-02-12 17:36 #2
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antreaslo Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας! εδω και ενα χρονο ακολουθω τη διατροφη ογκου του φορουμ που εχει για μεταπροπονιτικη πρωτεινη ασπραδια και 2 μπανανες μιας και δεν παιρνω συμπληρωματα πρωτεινης.το θεμα ειναι οτι τα αυγα τα τρωω βραστά μιας και δεν γινεται να τα πιω ωμα λογο σαλμονελας οποτε σκεφτομαι τελευταια οτι βραστα δεν θα αποροφουνται και τοσο γρηγορα μετα την προπονηση.μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος να τα φταχνω ωστε να αποροφουνται πιο γρηγορα ?παραδειγματος χαρη να ειναι υγρα ?αλλα να μην εχω και το προβλημα της σαλμονελας. ακολουθει κανεις αλλος τετοια διατροφη χωρις ροφημα πρωτεινης?
    αυτο το μπαρμπουτσαλο π το ακουσες?μια χαρα αποροφονται.καντα σε αντικολλητικο τηγανι σαν ομελετα αν θες κατι πιο "γρηγορο" αλλα αν τα βραζεις πιο πριν μια χαρα γινονται.εννοω να μη περιμενεις να βρασουν.στο μεταξυ εχουμε ηδη θεμα για τα αυγα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-02-12 17:48 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το μπαρμπουτσαλο π το ακουσες?μια χαρα αποροφονται.καντα σε αντικολλητικο τηγανι σαν ομελετα αν θες κατι πιο "γρηγορο" αλλα αν τα βραζεις πιο πριν μια χαρα γινονται.εννοω να μη περιμενεις να βρασουν.στο μεταξυ εχουμε ηδη θεμα για τα αυγα
    απλα ακουσα πως αμα ηταν σε πιο υγρη μορφη οπως τα ροφηματα ,θα ηταν πιο κοντα στο ροφημα πρωτεινης.δοκιμασα να τα κανω στο αντικολιτικο αλλα κολανε πολυ ευκολα χωρις λαδι .και εκτος αυτου ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ 8 ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΕΝΑ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ !!!!
    θελω να κανω ενα σταυρο και να τα πινω για 30 δευτερα να ξεμπερδεβω! αμα βρασω γαλα ή νερό ,τα ριξω μεσα και τα ανακατευσω θα ειναι οκ?η θα χασουν την πρωτεινη τους οταν πεσουν στο βραστο νερο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-02-12 20:09 #4
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antreaslo Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα ακουσα πως αμα ηταν σε πιο υγρη μορφη οπως τα ροφηματα ,θα ηταν πιο κοντα στο ροφημα πρωτεινης.δοκιμασα να τα κανω στο αντικολιτικο αλλα κολανε πολυ ευκολα χωρις λαδι .και εκτος αυτου ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ 8 ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΕΝΑ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ !!!!
    θελω να κανω ενα σταυρο και να τα πινω για 30 δευτερα να ξεμπερδεβω! αμα βρασω γαλα ή νερό ,τα ριξω μεσα και τα ανακατευσω θα ειναι οκ?η θα χασουν την πρωτεινη τους οταν πεσουν στο βραστο νερο?
    καλά σε υγρή μορφή σαλομονελα is coming.άμα τα βράσεις σωστά σε μισό λεπτό καθαρίζει το καθένα.Αν τα κάνεις λαθος είναι μαρτύριο.σε αντικολητικό βάλε λίγο λάδι κ με ένα χαρτί σκορπισε το στο τηγάνι.ενάλλασε τα για να μην βαριέσαι να τρως τα ίδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-02-12 20:13 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Αστο.Το αντιθετο εχουμε πει εδω μεσα.Οταν ειναι βρασμενα απορροφουνται πιο γρηγορα.Εχω δει δεκαδες φορες το ιδιο και το ιδιο θεμα με τα ασπραδια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-02-12 20:23 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστο.Το αντιθετο εχουμε πει εδω μεσα.Οταν ειναι βρασμενα απορροφουνται πιο γρηγορα.Εχω δει δεκαδες φορες το ιδιο και το ιδιο θεμα με τα ασπραδια.
    εψαξα θεματα για το πως να τα φτιαχνω μεταπροπονητικα και στο ξενο φορουμ αλλα το μονο που εβρισκα ειναι να ρωτουνε αν ειναι καλα τα ασπραδια μεταπροπονιτικα και ποσα να τρωνε και οτι δεν κανει να τα τρωνε ωμα και τετοια.αλλα δεν βρικα καποιο που να λεει σε τι μορφη.εμενα αυτη ηταν η απορια μου.δηλαδη ενα μισοβρασμενο ή τα scrambeld που ειναι πιο υγρα δεν ειναι πιο γρηγορα αποροφισημα απο ενα βρασμενο ασπραδι hard boiled που ειναι τοσο σκληρο που θελει μασιμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-02-12 00:03 #7
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antreaslo Εμφάνιση μηνυμάτων
    εψαξα θεματα για το πως να τα φτιαχνω μεταπροπονητικα και στο ξενο φορουμ αλλα το μονο που εβρισκα ειναι να ρωτουνε αν ειναι καλα τα ασπραδια μεταπροπονιτικα και ποσα να τρωνε και οτι δεν κανει να τα τρωνε ωμα και τετοια.αλλα δεν βρικα καποιο που να λεει σε τι μορφη.εμενα αυτη ηταν η απορια μου.δηλαδη ενα μισοβρασμενο ή τα scrambeld που ειναι πιο υγρα δεν ειναι πιο γρηγορα αποροφισημα απο ενα βρασμενο ασπραδι hard boiled που ειναι τοσο σκληρο που θελει μασιμα?
    ε παιζει να ναι κατα 5-10 λεπτα το μαξ.ε και?κοπανα κ μπανανα η δεξτροζη μαζι αν θες αμεση απορροφηση.κολλας σε λεπτομεριες που μονο αγωνηστικους ανχωνουν. και ουτε με λαδι ουτε με νερο χανονται οι πρωτεινες τ αυγου.να πανε που εξαλου?
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-02-12 11:38 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antreaslo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκιμασα να τα κανω στο αντικολιτικο αλλα κολανε πολυ ευκολα χωρις λαδι .και εκτος αυτου ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ 8 ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΕΝΑ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ !!!!
    Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Εκτός του ότι βαρέθηκα να τα καθαρίζω βρωμάνε κι όλας... Έχω πάρει μια κρεπομηχανή TEFAL αντικολλητική και έχω βρει την υγειά μου. Τα ρίχνω πάνω ομελέττα χωρίς σταγόνα λάδι και δεν κολλάνε ΚΑΘΟΛΟΥ. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

    Αυτή εδώ είναι: http://www.youtube.com/watch?v=77yJDpR0YeQ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη robgr77 : 23-02-12 στις 11:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-02-12 16:28 #9
    Προεπιλογή
    Εγω τα κανω στο τηγανι -χωρις λαδι ενοειται- και τα προτιμω ετσι γιατι ουτε μυριζουν οταν τα ανοιγω και κατεβαινουν και πιο ευκολα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-02-12 16:54 #10
    Το avatar του χρήστη mitsoulas

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Hλιουπολη - Α
    Μηνύματα
    170
    Προεπιλογή
    Tι καθεστε και κουραζεστε βρε παιδια με τα αυγα να τα καθαρισεις , να πεταξεις τον κροκο , να τα βρασεις , να τα τηγανισεις , να τα πιεις ομα , ανοιγετε ιστοριες δεν μπορω να σας καταλαβω ειλικρινα παρτε μια πρωτεινη χωρις ιχνος υδατανθρακα και λιπος και στο αψε σβησε η πρωτεινη εχει κιολας μετα την προπονηση αφομιωθει. Και το βρισκω και πιο οικονομικο δηλαδη , καθε μερα τωρα να εχεις το προβλημα με τα αυγα ποποπο κουραζομαι μονο που το σκεφτομαι συγγνωμη αλλα τωρα γιατι να μην παρεις την πρωτεινουλα σου και καθαρισες ομορφα και ωραια. Τελοσπαντον δικο σας προβλημα αυτο και συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα δεν αντεξα ο ανθρωπος , συνεχιστε.
    Αντε Γεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-02-12 00:27 #11
    Προεπιλογή
    παιδια συμφωνώ σε ολα οσα λετε με τη σειρα ο καθενας..
    και γω τα χω φαει καποιες φορες ομα.Δε το χω ξανακανει γιατι φοβαμαι και γω...
    και γω βαριέμαι τη διαδικασία να καθαριζω καθε φορα 8 αυγα for christ sake δηλαδη,,, παει πολυ
    πολυ καλη και γρηγορη ιδεα κατι που ειπε ενας φιλος πιο πανω για ομελετοειδη ασπραδια σε κρεπιερα κτλπ..
    εν τελη και γω αργα η γρηγορα με κοβω σε συμπλήρωμα πρωτεινης γάλακτος να ηρεμισω..
    +λιγοτερα εξοδα..
    'I may be drunk,Miss, but in the morning
    i will be sober and you will still be ugly'
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-02-12 00:45 #12
    Προεπιλογή
    Συνημμένο Αρχείο 40913

    "Χτύπα" μια τέτοια συσκευασία και τελείωσε. Ούτε να ξεχωρίζεις ασπράδια από κρόκους, ούτε να καθαρίζεις τσόφλια κ.τ.λ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-02-12 00:51 #13
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Ti ειναι το παραπανω και που το βρισκουμε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-02-12 16:52 #14
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ti ειναι το παραπανω και που το βρισκουμε;
    αυγα παστεριωμενα και μονο ασπραδια αν κοβω καλα.που τα βρισκουμε τα συγκεκριμενα ειναι το θεμα....δε τα χω δει πουθενα ουτε καν στο μακρο.στο μακρο κιφισου εχει παντως ασπραδια σε μπουκαλακι.κ παστεριωμενα.πινεται κιολας βασικα...
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-02-12 00:05 #15
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Οκ ευχαριστώ.Ελα μωρέ και τα ασπράδια καλά είναι...απλώς μου τη σπάει όταν ανοίγει ο κρόκος και πρέπει με το κουτάλι να βγάζω τα κιτρινάκι απου χύθηκαν
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία