Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 28
  1. 11-07-12 20:29 #1
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή Kre-Alkalyn (KA) Vs Creatine Monohydrate (CM)
    Kre-Alkalyn (KA) Vs Creatine Monohydrate (CM)

    Η έρευνα αυτή είναι πολύ φρέσκια (23 Ιουνίου 2012)

    Όπως η έρευνα που είχα ανεβάσει για την σύγκριση και απόδοση των διαφόρων μορφών κρεατινής έναντι της μονουδρικής έτσι και αυτή αναφέρεται στην σύγκριση της μονουδρικής με την πατέντα πάνω στην μονουδρική που είναι σε όλους γνωστή ως Kre-Alkalyn.

    Πλέον αρχίζουν και καταρρίπτονται οι διάφοροι μύθοι με στόχο το κέρδος.

    Εισαγωγικά

    Όπως έχουμε ξαναπεί η μονουδρική κρεατίνη (CM) έχει επανειλημμένα αποδειχθεί ότι είναι μια ασφαλής και αποτελεσματική μορφή κρεατίνης για χρήση σε συμπληρώματα διατροφής. Ωστόσο, ένας αριθμός νέων σκευασμάτων κρεατίνης συνεχίζουν να αυτοαποκαλούνται πιο αποτελεσματικές /ασφαλέστερες μορφές.

    Μια τέτοια μορφή κρεατινής είναι και η Kre-Alkayn (KA, All American Pharmaceutical, Billings, MT, ΗΠΑ) η οποία έχει ισορροπημένο pH που υπόσχεται να προωθήσει μεγαλύτερη απορρόφηση κρεατίνης, επειδή θεωρητικά θα μειώσει την μετατροπή σε κρεατινίνη κατά τη διάρκεια της διαδικασίας της πέψης..

    Με αυτόν τον τρόπο μειώνει την ανάγκη να λαμβάνουμε υψηλές δόσεις κρεατίνης για να απορροφηθούν από τους μυς και ως εκ τούτου, έχει λιγότερες “παρενέργειες”. Και όλα αυτά παρά το γεγονός ότι έχουν αποδειχθεί από διάφορες έρευνες ότι οι βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες χρήσης της CM δεν αυξάνει την κρεατινίνη στους στους αθλουμενους και έχει ελάχιστες έως καθόλου παρενέργειες (σε υγιή άτομα). Επιπλέον η CM προάγει την μεγαλύτερη συγκέντρωση κρεατίνης στους μυς από οποιαδήποτε άλλη μορφή.

    Μέθοδος

    Σε μία διπλή-τυφλή έρευνα, 36 συμμετέχοντες που προπονούνταν με αντιστάσεις (με χαρακτηριστικά 20,2 ± 2 ετών, 181 ± 7 cm ύψος, 82 ± 12 kg βάρος, 14,7 ± 5% σωματικό λίπος) είχαν επιλεγεί τυχαία να συμπληρώσουν τη διατροφή τους με CM (Creapure) για 28 μέρες με δοσολογία 20 g / ημέρα για 7 μέρες (φόρτωμα) και στην συνέχεια 5 g / ημέρα για 21μερες. Σε ένα ισοδύναμο ποσοστό των συμμετεχόντων δόθηκε αντίστοιχα Kre-Alkalyn (KA) σε υψηλή δόση (KA-H/ποσότητα που αναλογεί σε 20γρ CM) και σε δόση που προτείνει ο κατασκευαστής της Kre-Alkalyn δηλαδή 1,5 g / μέρα για 28μερες (KA-L).
    Οι συμμετέχοντες κλήθηκαν να διατηρήσουν τα τρέχοντα προγράμματα προπονήσεων και να καταγράφουν όλες τις προπονήσεις. Στην συνέχεια αξιολόγησαν τις αποδόσεις του κάθε συμμετέχοντα σε διάφορες προκαθορισμένες ασκήσεις στις 0, 7, και 28-ημερες . Τα στοιχεία αναλύθηκαν από την MANOVA με επαναλαμβανόμενες μετρήσεις και παρουσιάζονται ως μέση τιμή ± SD οι μεταβολές από την έναρξη μετά από 7 και 28-μερες αντίστοιχα.

    Όνομα: cream.png Εμφανίσεις: 2567 Μέγεθος: 72,9 KB

    Συμπέρασμα

    Οι δόσεις που προτείνει ο κατασκευαστής για την ΚΑ, και οι υψηλότερες δόσεις που δόθηκαν μας υποδεικνύουν πως δεν υπάρχουν ενδείξεις που υποστηρίζουν ότι σε σχέση με την CM έχει λιγότερες παρενέργειες, αλλά ούτε πως η CM είχε μεγαλύτερη μετατροπή σε κρεατινίνη.

    Creatine Monohydrate wins again!

    Link: http://exerciseandsportnutritionlab.com/krealkalynvscreatinemonohydrate


    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-07-12 20:43 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τασο φχαριστουμε για την μελετη..

    αρχικα να τονισω πως την ερευνα την χρηματοσδοτησε η εταιρια που παρασκευαζει την creapure.
    κ μετα,για οσουν μπουν στην διαδικασια να δουν τις τεχνικες λεπτομεριες στο λινκ της μελετης οι απλη μονουδρικη στις μετρησεις που εγιναν την 7η κ την τελευταια μερα εδωσαν πολυ καλυτερα αποτελεσματα στους αθλουμενους αποτι οι αλκαλικη κρεατινη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-07-12 21:41 #3
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    μπραβο τασο και απορουσα τελευταια και το ψαχνα αρκετα αυτο το θεμα δηλαδη monohydrate vs kre alkalyn....απλα βλεπω καποιες εταιριες σα τη ΝΟW λενε να παιρνεις 3 γρ κρε αλκαλικης...anyway,ωραιος

    ps:εχω βρει και γω κατι σχετικα με την νιτρικη κρεατινη vs monohydrate,αλλα θελει μεταφραση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-07-12 22:06 #4
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς διαβάζονται οι μετρήσεις? Γιατί κοιτάω τα νούμερα με τα + - και δεν καταλαβαίνω πώς το μετράει. Επίσης στα results βλέπω παντού να γράφει "with no differences among groups", "with no significant differences observed among groups". Άρα ουσιαστικά η έρευνα αποδεικνύει ότι είναι το ίδιο αποτελεσματικές και το ίδιο ασφαλείς?

    Το ότι την χρηματοδοτεί η AlzChem λέει πολλά...
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-07-12 22:48 #5
    Προεπιλογή
    Ωραιος Τασο!

    Ενα πραμα μονο δεν μου καθεται καλα εμενα. Η KΑ ουσιαστικα ειναι cm και buffer (ή μπορεις να φτιαξεις και ετσι), ενω η CM ειναι καθαρη κρεατινη. Δεν θα επρεπε για να εχουμε μια καλυτερη συγκριση να εχουμε εστω 3γρ απο την ΚΑ?

    Γιατι αμα βγαλουμε και το buffer απο την ΚΑ η περιεκτικοτητα της σε κρεατινη ειναι σημαντικα μικρη πιστευω. Συν του οτι (νομιζω) οι περισσοτερες εταιριες προτεινουν περισσοτερο απο 1,5γρ ΚΑ (το αναφερω γιατι εαν διαβασα σωστα το λεει στο αρθρο σαν "μεγιστη δοσολογια")
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-07-12 23:09 #6
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    Tασο αξιος φιλε!.
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-07-12 23:12 #7
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιος Τασο!

    Ενα πραμα μονο δεν μου καθεται καλα εμενα. Η KΑ ουσιαστικα ειναι cm και buffer (ή μπορεις να φτιαξεις και ετσι), ενω η CM ειναι καθαρη κρεατινη. Δεν θα επρεπε για να εχουμε μια καλυτερη συγκριση να εχουμε εστω 3γρ απο την ΚΑ?

    Γιατι αμα βγαλουμε και το buffer απο την ΚΑ η περιεκτικοτητα της σε κρεατινη ειναι σημαντικα μικρη πιστευω. Συν του οτι (νομιζω) οι περισσοτερες εταιριες προτεινουν περισσοτερο απο 1,5γρ ΚΑ (το αναφερω γιατι εαν διαβασα σωστα το λεει στο αρθρο σαν "μεγιστη δοσολογια")
    Η έρευνα δείχνει δυο περιπτώσεις δοσολογιών της ΚΑ... μια οσο λεει ο κατασκευαστής 1,5 γρ δηλαδη και μια μέγιστη που αντιστοιχεί στην ποσότητα των 20 γρ της CM κατα το φόρτωμα(δηλαδή ας πούμε οτι το 1,5 γρ της ΚΑ αντιστοιχεί σε 5γρ CM, τοτε η μεγίστη δοση KA ηταν 6 γρ) αλλα απο τα αποτελέσματα φαίνεται οτι ουτε και τα 6 γρ ΚΑ υπερτερούσαν της CM (με φόρτωμα).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos Green : 11-07-12 στις 23:15
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-07-12 23:16 #8
    Προεπιλογή
    ^ Ευχαριστω τασο, οταν το διαβασα νομιζα οτι αναφεροταν σε μια περιπτωση.

    Με μια καλυτερη ματια το αναφερει ξεκαθαρα εχει δικιο.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-07-12 23:38 #9
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο τασο και απορουσα τελευταια και το ψαχνα αρκετα αυτο το θεμα δηλαδη monohydrate vs kre alkalyn....απλα βλεπω καποιες εταιριες σα τη ΝΟW λενε να παιρνεις 3 γρ κρε αλκαλικης...anyway,ωραιος

    ps:εχω βρει και γω κατι σχετικα με την νιτρικη κρεατινη vs monohydrate,αλλα θελει μεταφραση...
    για να πω την αλήθεια και γω 3 γρ έβλεπα συνιστώμενη δόση αλλα και παλι δεν θα άλλαζε το τελικο αποτέλεσμα πιστεύω αφου και με την μέγιστη δόση παλι δεν εχουμε προβάδισμα της ΚΑ... το ολο θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει αυτη η μεγαλη μετατροπη σε κρεατινινη στο στομαχι που μας λενε τοσο καιρο για την CM.. αυτο πρεπει να κρατησουμε πιστευω. ποιος ο λογος να παρει κανεις αλκαλικη απο την στηγμη που δεν τίθεται θεμα με απορροφυση της καθαυτου CM και οχι του αποβλητου της? + οτι υστερεί και σε επίδοσης η ΚΑ λογο της μικρης δοσολογίας που προτείνουν για να στηρίξουν την διαφοροποίηση της απο την CM.

    Για την νιτρικη νομιζω και για ολες τις υπολοιπες μορφες λεει η προηγουμενη ερευνα που ειχα ανεβασει αν δεν απατομαι... τις εχω ξεπροστιασει ολες τις κρεατινες! χαχαχα
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-07-12 23:44 #10
    Προεπιλογή
    Αν βαλεις και το value for money μεσα στην ερευνα, τελικα η CM ειναι υπερανω ολων πιστευω

    Γιατι και στα 8γρ π.χ. κρεαλκαλικης να εχεις καλυτερα αποτελεσματα, ε αν θελω 3-4πλασια χρηματα χεσε με..
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-07-12 12:55 #11
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα. Ωραία,ας πούμε οτι η kre-alkalyn δεν ειναι καλυτερη (έστω και χειρότερη).
    Εγώ τώρα ξεκινάω πρώτη φορά χρήση κρεατίνης,μετα απο 3 μήνες γυμναστήριο μετά απο μεγάλο διάλλειμα -δεν ήθελά να τα φορτώσω όλα απο την αρχη-.
    Ο λογος που πήρα την kre-alkalyn της efx είναι οτι μου είπαν οτι αν τουλάχιστον δεν έχει καλύτερα αποτελέσματα,έχει σχεδόν σίγουρα λιγότερες παρενέργειες.
    Δεν έχω κάποιο θέμα υγείας,ειμαι 24 και προσφατα εκανα μια γερή εξέταση αίματος + ούρων πριν αρχίσω την κρεατίνη(super τα αποτελέσματα).
    Βγαίνουν πολλές ερευνες καθε τρεις και λιγο για το ποια ειναι καλυτερη,ποια απορροφάται καλύτερα...αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ το yahoo answers και τον κάθενα που λέει "Α εμενα η μονουδρικη με εκανε ενα πράσινο τέρας απο δύναμη , -α εμένα με εστειλε σε μαραθώνιο τουαλέτας".
    Δεν έχω θέμα να το πάω σε μονουδρική μολις τελέιωσω αυτη την συσκευασια,αλλά μπορεί κανείς να μου πει κάτι έγκυρο σχετικα με το θέμα: παρενέργειες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-07-12 20:40 #12
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Merc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Ωραία,ας πούμε οτι η kre-alkalyn δεν ειναι καλυτερη (έστω και χειρότερη).
    Εγώ τώρα ξεκινάω πρώτη φορά χρήση κρεατίνης,μετα απο 3 μήνες γυμναστήριο μετά απο μεγάλο διάλλειμα -δεν ήθελά να τα φορτώσω όλα απο την αρχη-.
    Ο λογος που πήρα την kre-alkalyn της efx είναι οτι μου είπαν οτι αν τουλάχιστον δεν έχει καλύτερα αποτελέσματα,έχει σχεδόν σίγουρα λιγότερες παρενέργειες.
    Δεν έχω κάποιο θέμα υγείας,ειμαι 24 και προσφατα εκανα μια γερή εξέταση αίματος + ούρων πριν αρχίσω την κρεατίνη(super τα αποτελέσματα).
    Βγαίνουν πολλές ερευνες καθε τρεις και λιγο για το ποια ειναι καλυτερη,ποια απορροφάται καλύτερα...αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ το yahoo answers και τον κάθενα που λέει "Α εμενα η μονουδρικη με εκανε ενα πράσινο τέρας απο δύναμη , -α εμένα με εστειλε σε μαραθώνιο τουαλέτας".
    Δεν έχω θέμα να το πάω σε μονουδρική μολις τελέιωσω αυτη την συσκευασια,αλλά μπορεί κανείς να μου πει κάτι έγκυρο σχετικα με το θέμα: παρενέργειες?
    την ερευνα την διαβασες η διάβασες μονο το αποτέλεσμα?

    Η ερευνα σου λεει οτι αυτο με τις "λιγοτερες παρενέργειες" δεν στεκει. ο λογος που επικαλούνται λιγοτερες παρενέργειες ειναι οτι η δοση της ΚΑ ειναι πολυ μικρη.
    Το ιδιο πραγμα ειναι με το να παρεις 1,5γρ CM.

    δεν ξερω τι λεει το yahoo answers και ο κάθενας. αυτη ειναι μια ερευνα. οπως και αρκετες αλλες που εχουν αποδείξει επανειλημμένα οτι η CM ειναι καλύτερη.

    τωρα αν εσυ πιστεύεις οτι λενε μ@@κιες οι ερευνες τοτε πιστεψε αυτο που σου λενε οι εταιριες.

    Τ
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-07-12 14:25 #13
    Προεπιλογή
    αυτα που εγραψα δεν τα διάβασες η δεν τα κατάλαβες?
    ειπα πως επειδη ΔΕΝ ξερω και δεν θέλω να εμπιστευτω άσχετους η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχουν παρενέργειες ( η απλα οπως απάντησες οτι λόγω μικρότερης δοσολογίας υπάρχουν μικρότερα συμπτώματα). Ηθελα μια έρευνα πάνω στο θέμα αυτό,καθώς δεν είδα οτι το αναφέρει μέσα η συγκεκριμένη.

    Υ.Γ.: Η πρώτη σειρά είναι για να δεις ποσο άσχημα είναι αν μιλάμε ο ένας στον άλλον με αυτό τον τόνο.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-07-12 14:46 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Merc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Ωραία,ας πούμε οτι η kre-alkalyn δεν ειναι καλυτερη (έστω και χειρότερη).
    Εγώ τώρα ξεκινάω πρώτη φορά χρήση κρεατίνης,μετα απο 3 μήνες γυμναστήριο μετά απο μεγάλο διάλλειμα -δεν ήθελά να τα φορτώσω όλα απο την αρχη-.
    Ο λογος που πήρα την kre-alkalyn της efx είναι οτι μου είπαν οτι αν τουλάχιστον δεν έχει καλύτερα αποτελέσματα,έχει σχεδόν σίγουρα λιγότερες παρενέργειες.
    Δεν έχω κάποιο θέμα υγείας,ειμαι 24 και προσφατα εκανα μια γερή εξέταση αίματος + ούρων πριν αρχίσω την κρεατίνη(super τα αποτελέσματα).
    Βγαίνουν πολλές ερευνες καθε τρεις και λιγο για το ποια ειναι καλυτερη,ποια απορροφάται καλύτερα...αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ το yahoo answers και τον κάθενα που λέει "Α εμενα η μονουδρικη με εκανε ενα πράσινο τέρας απο δύναμη , -α εμένα με εστειλε σε μαραθώνιο τουαλέτας".
    Δεν έχω θέμα να το πάω σε μονουδρική μολις τελέιωσω αυτη την συσκευασια,αλλά μπορεί κανείς να μου πει κάτι έγκυρο σχετικα με το θέμα: παρενέργειες?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Merc Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα που εγραψα δεν τα διάβασες η δεν τα κατάλαβες?
    ειπα πως επειδη ΔΕΝ ξερω και δεν θέλω να εμπιστευτω άσχετους η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχουν παρενέργειες ( η απλα οπως απάντησες οτι λόγω μικρότερης δοσολογίας υπάρχουν μικρότερα συμπτώματα). Ηθελα μια έρευνα πάνω στο θέμα αυτό,καθώς δεν είδα οτι το αναφέρει μέσα η συγκεκριμένη.

    Υ.Γ.: Η πρώτη σειρά είναι για να δεις ποσο άσχημα είναι αν μιλάμε ο ένας στον άλλον με αυτό τον τόνο.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    περαν του οτι ειμαστε σε λαθος θεμα για την ερωτηση σου..... και οτι δεν μπηκες στον κοπο να κοιταξεις τις μελετες που εχουν αναρτηθει στο θεμα τη κρεατινης...

    οταν στο ειπαν εκει τους ζητησες ερευνες? σου τις εδωσαν? η' απλα εκει ειναι σχετικοι και εμεις εδω ασχετοι?

    στο θεμα σου τωρα.... krealk ειναι απλα μονουδρικη κρεατινη μαζι με buffer agent.... οποτε αυτο που σε ενδιαφερει ειναι αν εχει sides η μονουδρικη....

    απο τις παρακατω ερευνες φαινετε να μην υπαρχει θεμα με sides....

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12500988

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12701816
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-07-12 14:48 #15
    Το avatar του χρήστη Xxlakis

    Εγγραφή
    14-05-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    254
    Προεπιλογή
    Παρενεργειες μπορει να σου παρουσιαστουν με οποιοδηποτε συμπληρωμα και αν παρεις (ακομα και πρωτεινη).Αν δεν δοκιμασει δεν μπορει να ξερει κανενας οποτε το πας εμπειρικα.Εγω προσωπικα εχω δει διαφορες σε μονουδρικη ακομα και απο εταιρεια σε εταιρεια αλλα αυτο μαλλον οφειλεται στο παραγοντα ποιοτητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία