Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 123
  1. 21-07-12 16:44 #76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ilias19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ τι λες?
    Ότι κάνεις λάθος...
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-07-12 16:59 #77
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-07-12 20:19 #78
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ilias19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ?
    Είσαι σίγουρος ότι διάβασες καλά το link που σου έδειξα;

    Αν ναι, τότε αναφέρω ρητά ότι:

    Ένα συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί όταν αποφασίζουν να ασχοληθούν με μια ΠΤ, είναι ότι επιλέγουν σύστημα και όχι Σχολή. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι βασικός σκοπός των παραδοσιακών ΠΤ είναι να φέρουν τον μαθητή σε μια ισορροπία σώματος - πνεύματος και ψυχής. Για να γίνει αυτό πραγματικότητα όμως, το παν είναι ο Δάσκαλος να μπορεί να σε καθοδηγήσει και να ξέρει πως να εφαρμόσει και να μεταδόσει το σύστημα που κατέχει.

    Με άλλα λόγια, το πιο πλούσιο σε κινήσεις σύστημα μπορεί να είναι σκάρτο αν ο Δάσκαλος κάνει λάθος μάθημα και το πιο φτωχό να είναι αληθινός θησαυρός, να ο Δάσκαλος ξέρει πως να κάνει το μάθημα.

    Σε μια Σχολή παραδοσιακών ΠΤ, όλα αρχίζουν και ξεκινάνε από τον Δάσκαλο, λοιπόν. Αν είναι αληθινός, έχει περάσει πολλά χρόνια μελετώντας και έχει ασχοληθεί με προπονητική, διατροφή, υγιεινή κτλ, οι πιθανότητες να γίνεται ολοκληρωμένο μάθημα είναι αρκετές.

    Αν πάλι είναι Δάσκαλος μόνο κατά τίτλο, τα παραπάνω απλά δεν θα ισχύουν.
    Τα ίδια ισχύουν και αν πας σε ένα προπονητήριο/gym ΜΑ.

    Από κει και πέρα, πρέπει να κατανοήσεις ότι άλλο τα Μαχητικά Αθλήματα, άλλο οι Πολεμικές Τέχνες και... ακόμα πιο άλλο τα ΜΜΑ τα οποία είναι απλά ένα show.

    Αν θεωρείς ότι τα ΜΑ είναι ό,τι αποτελεσματικότερο για ένα συμβάν στον δρόμο, θα σου πρότεινα να βάλεις το μυαλό σου να σκεφτεί πως είναι δυνατόν ένα άθλημα να είναι πιο αποτελεσματικό από μια ΠΤ.

    Anyway, για να μην μακρυγορώ και επαναλαμβάνω πράγματα που έχω ξαναγράψει Ν φορές εδώ μέσα, αυτή την στιγμή λόγω του ότι δεν έχεις καμία πρακτική εμπειρία, δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι ισχύει και τι όχι.

    Προσωπικά δεν θα σου πω τι να επιλέξεις και με τι να ασχοληθείς, γιατί καλά-καλά και εσύ μάλλον δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις. Σκέψου το, γράψε λίγο πιο αναλυτικά τι επιθυμείς και αν έχω να σου πω κάτι, θα στο πω.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-09-12 10:03 #79
    Προεπιλογή
    σιγουρα ο δασκαλος ειναι το Α-Ω αλα αν δεν σε εκφραζει η πολεμικη τεχνη που κανεις δεν γινετε δουλια ετσι .
    το να ξερει ενας αρχαριος αν ειναι καλος δασκαλος ο αλος η οχι το αποκλειω μονο αν παθει θα μαθει γιαυτο ασχοληθειτε με οτι θελετε κ μην το ψαχνετε τοσο πολυ,για να πεσετε σε καλο δασκαλο (πραμα απιθανο) θα πρεπει να εχετε καποιον φιλο η γνωστο με πολυ μεγαλη εμπιρια κ αντιληψη γυρω απο τις πολεμικες τεχνες ωστε να κρινει σωστα.συστηχως ολοι ειναι στο εμενα ο δασκαλος μου,ασε εμενα να δεις λες κ κανουνε διαγωνησμο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-09-12 17:36 #80
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγουρα ο δασκαλος ειναι το Α-Ω αλα αν δεν σε εκφραζει η πολεμικη τεχνη που κανεις δεν γινετε δουλια ετσι .
    θα συμφωνισω απολητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    εχω πολλα χρονια που ασχολουμε με πτ και μα σε διαφορα στυλ και με διαφορους δασκαλους....
    ο δασκαλος ειναι το α-ω!!!! σε σημειο που εχω αρχισει να πιστευω πως σημασια δεν εχει τοσο
    τι τεχνη εχεις αποφασισει να κανεις αλλα ποσο μπορει να σε <προχωρισει> και να σε <βελτιωσει>
    ο ανθρωπος που σε διδασκει......


    υγ lao, jojosmj με τι στυλ ασχολιστε???
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-09-12 21:34 #81
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο knife Εμφάνιση μηνυμάτων
    υγ lao, jojosmj με τι στυλ ασχολιστε???
    Ένα σύστημα Kung Fu.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-09-12 00:28 #82
    Προεπιλογή
    wing chun kung fu(3) (me ekfrazei apoluta, ) + crump kali (sxedon 1)
    sevomai ta pada eixa xekhnhsei me box(2xronia) ,kick box(1) taek won do(1_) ,brazilian jiu jitsu(3) k wu shu(1) (ala kati mou eleipe )
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-09-12 18:23 #83
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    wing chun kung fu(3) (me ekfrazei apoluta, ) + crump kali (sxedon 1)
    sevomai ta pada eixa xekhnhsei me box(2xronia) ,kick box(1) taek won do(1_) ,brazilian jiu jitsu(3) k wu shu(1) (ala kati mou eleipe )


    παλιοτερα ειχα κανει 4 χρονια wing tsun και τα τελευταια χρονια κανω kali!!!
    σεβομαι ολα τα στυλ....προσοπικα εκτος απο τα παραπανω εχω δοκιμασει
    tae kwon do-kickbox-grappling-mma και krav maga
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-09-12 23:08 #84
    Προεπιλογή
    tuxaio pou meta to wing chun kanoume kali k oi 2 (egw ta kanw parallhla nomhzw to ena sublhrwni to alo ) ase pou mou fenete polu efkolo logo oti moiazoun polu oi texnikes
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-09-12 23:19 #85
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    τι ειναι το "καλι"?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-09-12 23:36 #86
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    wing chun kung fu(3) (me ekfrazei apoluta, ) + crump kali (sxedon 1)
    sevomai ta pada eixa xekhnhsei me box(2xronia) ,kick box(1) taek won do(1_) ,brazilian jiu jitsu(3) k wu shu(1) (ala kati mou eleipe )
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    tuxaio pou meta to wing chun kanoume kali k oi 2 (egw ta kanw parallhla nomhzw to ena sublhrwni to alo ) ase pou mou fenete polu efkolo logo oti moiazoun polu oi texnikes
    Γράφουμε με ελληνικους χαρακτηρες...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-09-12 11:02 #87
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anasm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά!

    θα 'θελα παρα πολύ, τη γνώμη σας για κάτι.

    Είμαι 35άρης, με σχετικά καλή φυσική κατάσταση.
    Δεν είναι τα κάποια κιλάκια που έχω πάρει,
    όσο η ανάγκη για άθληση και γυμναστική, σαν ενέργεια και αναζωογόνηση σώματος και ψυχής.

    Ξέρω ότι αν γραφτώ σε Γυμναστήριο,
    ύστερα από λίγο καιρό, πιθανά θα το αφήσω,
    γιατί νιώθω ότι θέλω να κάνω κάτι αφενός πιο ομαδικό,
    και αφετέρου κάτι που να το βιώνω σαν μια διαδοχική εξέλιξη...

    Η "εξέλιξη" του κλασσικού Γυμναστηρίου,
    με τη σταδιακή αύξηση της μυϊκής μάζας και την αντίστοιχη σταδιακά μειούμενη ευλυγισία -αλτικότητα,
    το νιώθω ότι δεν με γεμίζει πια...

    Σκεφτόμουνα για κάποια Πολεμική Τέχνη,
    αν και κάπως
    καθυστερημένα, το καταλαβαίνω...

    Τι θα μου προτείνατε?
    Κάθε σκέψη σας, σεβαστή και ευπρόσδεκτη.


    Ξέρω έναν κύριο που ήταν καπετάνιος-τώρα είναι μεσίτης σε αγοροπωλησίες πλοίων-που στα 40 χρόνια του βρέθηκε σε μια χώρα της ανατολής και ξεκίνησε τις πολεμικές τέχνες.Κατάφερε να φτάσει στο υψηλότερο νταν του συστήματος που ακολούθησε
    Το τάι τσι τσουάν το δημιούργησε ένας δάσκαλος πολεμικών τεχνών,ο οποίος βλέποντας να περνάνε τα χρόνια και θέλοντας να αντιμετωπίζει νεότερους απ αυτόν μαχητές κάθησε και ψάχτηκε πάνω σε αυτό
    Πήγαινε και παρακολούθησε κάποια προπόνηση μήπως και σε εμπνεύσει
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-09-12 17:01 #88
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    tuxaio pou meta to wing chun kanoume kali k oi 2 (egw ta kanw parallhla nomhzw to ena sublhrwni to alo ) ase pou mou fenete polu efkolo logo oti moiazoun polu oi texnikes

    τιποτα δεν ειναι τυχαιο

    τι ειναι το "καλι"?
    μια γευση απο kali...

    http://www.youtube.com/watch?v=jwAOmLsRf5Q
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-09-12 20:10 #89
    Προεπιλογή
    καταρχην συγνωμη που δεν εγραφα με ελληνικους χαρακτηρες(μπερδευτηκα γτ ειχα να μπω καιρο στο site ) κ σε αλα που ειμαι επιτρεποντε.
    http://www.youtube.com/watch?v=YWrWHaWkQcY να τι ειναι το Kali
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-09-12 20:49 #90
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    αν σκεφτεσαι να μαχαιρωσεις κανενα καλο ειναι κατα τα αλλα πρακτικα ανεφαρμοστο...εντωμεταξυ μου αρεσει κομπρα που ρωτησες για ενα σωρο συστηματα και για το wing tsun που εκδηλωσες κυριως ενδιαφερον δεν ρωτησεςειδες τιποτα ταινιες με τον yip man τωρα τελευταια?γιατι απο τοτε που βγηκαν αυτες οι ταινιες και η κουτση μαρια θελει να μαθει αυτη τη τεχνη
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία