Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 34
  1. 23-01-12 18:04 #1
    Προεπιλογή Αϋπνία που σπάει νεύρα!
    Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο αντιμετωπίζω τρομερό πρόβλημα αϋπνίας και αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας μπας και βρεθεί μια λύση. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πολύ συγκεκριμένο! Δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ το βράδυ .
    Τι θέλω να πω? Μια καθημερινή μου μέρα έχει το ακόλουθο ωράριο:

    Ξυπνάω το πρωί 7:30 τρώω το πρωινό μου και πίνω το καφεδάκι μου(ο καφές δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν με πιάνει απλά μου έχει γίνει συνήθεια..)

    Τώρα ανάλογα με το πρόγραμμα που έχω στην σχολή μου, πάω γυμναστήριο αντίστοιχα.

    Πηγαίνω γυμναστήριο ή 9 το πρωί ή 4 το απόγευμα..(για 1 ώρα)

    Οι ώρες μαθημάτων που έχω στην σχολή είναι 3 φορές την εβδομάδα από 4 ώρες, και 2 φορές την εβδομάδα από 6. + μια ώρα διάβασμα κάθε μέρα οπότε πέρα από το γυμναστήριο οι ώρες που κουράζομαι είναι η 5 η 7.

    Τα γεύματα μου (που είναι 6) τα τρώω στην ώρα τους . (πιστεύω δεν είναι ούτε από φαγητό το πρόβλημα).

    Μέσα στην μέρα ανά διαστήματα πιάνω τον εαυτό μου να νυστάζει, και δεν βλέπω την ώρα να πάω για ύπνο. Το πρόγραμμα μου όμως δεν το επιτρέπει. Όμως όταν γυρίζω σπίτι για παράδειγμα 6 το απόγευμα μου έχει φύγει η νύστα φτάνει βράδυ και δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα!! Πρέπει να πάει κάθε μέρα 1 ή και 2 το βράδυ για να κοιμηθώ ενώ πρέπει να σηκωθώ 7:30 το πρωί! Με 6 ώρες ύπνο δεν μπορώ βλέπεται και εσείς ότι δεν βγαίνει.

    Συγγνώμη αν σας κούρασα περιμένω την συμβουλή σας για το πρόβλημα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-01-12 18:16 #2
    Προεπιλογή
    Υπαρχουν ανθρωποι που κοιμουνται 3 ωρες τι μερα .
    Δε νομιζω οτι εχεις προβλημα .
    Κοιμασαι 6 ωρες τη μερα ενω θα επρεπε 8 . Δεν εγινε και τιποτα.
    Αν και δε λες ηλικια λογικα θα εισαι γυρω στα 20 κατι . οποτε ολα καλα .
    Τωρα αν θες τοσο πολυ να κοιμιθεις 8ωρο δοκιμασε καποια χαλαρωτικα βοτανα που υπαρχουν και κοψε και τον καφε .
    αυτα τα δε με πιανουν δεν υσχιουν . η καφεινη ειναι καφεινη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-01-12 19:09 #3
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Δεν είναι αφύσικο να κοιμάσαι 6 ώρες την μέρα. Λίγη νύστα μέσα στην μέρα δεν λέει κάτι και είναι επόμενο αφού τρως συχνά να δίνεις στο παρασυμπαθητικό νευρικό σύστημα (a.k.a rest digest) σου σύστημα εντολή να δουλέψει και το συμπαθητικό σου (αυτό που λέμε fight or flight) "κλείνει'". Enjoy your life και μην σκας για τέτοια πράγματα. Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι όποιος δεν κοιμάται 8 ώρες κάθε βράδυ δεν είναι υγιής. Εγώ πολλές φορές με 6 ώρες νιώθω μια χαρά . Κοίτα να μην αυθυποβάλλεσαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-01-12 19:15 #4
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Αν παρ' όλα αυτά θες να κοιμάσαι νωρίτερα δοκίμασε να τρως πιο βαριά το βράδυ, και να τρως και υδατάνθρακες. Κάτι σε διαλειμματική νηστεία ίσως σε βοηθήσει να πας πιο γρήγορα για ύπνο. Ειδικά αν τρως λίγο το βράδυ δεν βοηθάς τον εαυτό σου να πάει για ύπνο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-01-12 19:49 #5
    Προεπιλογή
    toroloi soυ μπορει να το χαλας και το σαββατοκυριακο ,αν δλδ παρασκευη και σαββατο που δεν εχεις υποχτεωσεις την επομενη βγαινεις μεχρι τις 6 το πρωι αυτομπορει να επιρρεαζει τον υπνο σου ολη την υπολοιπη εβδομαδα...επισης τα γευματα αν ειναι μεγαλα μεσα στη μερα και το βραδυ πολυ ελαφρια αυτο μπορει να φερει νυστα μεσα στη μερα και αυπνια το βραδυ,εμενα γενικα με βοηθαν τα γαλακτοκομικα να κοιμηθω γαλα γιαουρτι μου φερνουν νυστα...
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-01-12 13:38 #6
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1233 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο αντιμετωπίζω τρομερό πρόβλημα αϋπνίας και αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας μπας και βρεθεί μια λύση. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πολύ συγκεκριμένο! Δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ το βράδυ .
    Τι θέλω να πω? Μια καθημερινή μου μέρα έχει το ακόλουθο ωράριο:

    Ξυπνάω το πρωί 7:30 τρώω το πρωινό μου και πίνω το καφεδάκι μου(ο καφές δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν με πιάνει απλά μου έχει γίνει συνήθεια..)

    Τώρα ανάλογα με το πρόγραμμα που έχω στην σχολή μου, πάω γυμναστήριο αντίστοιχα.

    Πηγαίνω γυμναστήριο ή 9 το πρωί ή 4 το απόγευμα..(για 1 ώρα)

    Οι ώρες μαθημάτων που έχω στην σχολή είναι 3 φορές την εβδομάδα από 4 ώρες, και 2 φορές την εβδομάδα από 6. + μια ώρα διάβασμα κάθε μέρα οπότε πέρα από το γυμναστήριο οι ώρες που κουράζομαι είναι η 5 η 7.

    Τα γεύματα μου (που είναι 6) τα τρώω στην ώρα τους . (πιστεύω δεν είναι ούτε από φαγητό το πρόβλημα).

    Μέσα στην μέρα ανά διαστήματα πιάνω τον εαυτό μου να νυστάζει, και δεν βλέπω την ώρα να πάω για ύπνο. Το πρόγραμμα μου όμως δεν το επιτρέπει. Όμως όταν γυρίζω σπίτι για παράδειγμα 6 το απόγευμα μου έχει φύγει η νύστα φτάνει βράδυ και δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα!! Πρέπει να πάει κάθε μέρα 1 ή και 2 το βράδυ για να κοιμηθώ ενώ πρέπει να σηκωθώ 7:30 το πρωί! Με 6 ώρες ύπνο δεν μπορώ βλέπεται και εσείς ότι δεν βγαίνει.

    Συγγνώμη αν σας κούρασα περιμένω την συμβουλή σας για το πρόβλημα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Καλημέρα θα σε βοηθήσει πολύ η λήψη l-glutamine (γλουταμίνη ) 5 γραμμάρια το βράδυ η μετά από κάθε προπόνηση βοηθάει το νευρικό σύστημα να χαλαρώσει πάρε και ZMA zinc magnesium ΨΕΥΔΆΡΓΥΡΟς ΜΑΓΝΉΣΙΟ ΚΑΙ ΒΙΤΑΜΊΝΗ B6
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-01-12 14:31 #7
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    ^^λιγα πραγματα εως τπτ...δοκιμασε Phenibut!!!
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-01-12 20:40 #8
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθήσω να μην το σκέπτομαι γιατί και με 6 ώρες που κοιμάμαι δεν έχω θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι γράφουν πως για την μυϊκή ανάπτυξη χρειάζεσαι ύπνο ύπνο ύπνο!

    Υγ: 19 χρονών είμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-01-12 22:27 #9
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    ^^^ Το πόσο θα κοιμηθεί ο καθένας σχετικό είναι... Εξάλλου δε κουράζεσαι ιδιαιτερα μέσα στη μέρα οπότε λογικό να μη νυστάζεις νωρίς. Έχε υπόψην ότι παίζει ρόλο κ το κλίμα της περιοχής που μένεις, πολύ ρόλο... Αφου πάντα κοιμάσαι 6ωρο, τόσο θέλει ο οργανισμός σου, πώς θα γίνει δηλαδή; Κι εμένα θέλει 8-10 ώρες... Δες το κι αλλιώς... Έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-01-12 15:14 #10
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Αν ομως τον πιανει νυστα μεσα στη μερα σημαινει οτι δε του φτανει. Τη νυχτα απλα τον πιανει υπερενταση και δε νυσταζει

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-01-12 20:22 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ομως τον πιανει νυστα μεσα στη μερα σημαινει οτι δε του φτανει. Τη νυχτα απλα τον πιανει υπερενταση και δε νυσταζει
    αυτο ισχύει... το βραδυ με πιανει υπερενταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-02-12 22:32 #12
    Προεπιλογή
    Βαλεριάνες;; Εμένα με βοηθάνε πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-02-12 18:19 #13
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    μηπως παιρνεις λιποδιαλυτες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-02-12 23:30 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως παιρνεις λιποδιαλυτες?
    Όχι ….
    . Σταμάτησα να το σκέπτομαι. Πιστεύω ότι το μυαλό είναι το καλύτερο φάρμακο για την αϋπνία στην περίπτωση μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-02-12 00:13 #15
    Προεπιλογή
    ενα απο τα συμαντικα οπλα για το σπορ που κανεις ειναι ο καλος υπνος και η ξεκουραση.μην το αφησεις ετσι το προβλημα στην τυχη του.νομιζω πως το προβλημα ειναι απο στρες για να προλαβεις ολα και η υπερενταση δεν σε αφηνει να κοιμηθεις.καποιο συμπληρωμα με συμβουλη γιατρου παντα εντελως ακινδυνο θα σε βοηθουσε να ρυθμισεις τις ωρες του υπνου σου.μην το αφησεις ετσι, ο υπνος ειναι τοσο συμαντικος οσο και η διατροφη στο αθλημα του ββ.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία