Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 79
  1. 04-11-12 15:45 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το δικο μου λες;
    Εγω εχω βαλει ξεχωριστα μερα για ποδια
    Οχι, για αυτο που εβαλε η λιλα, σαν το δικο σου εχω κανει και γω, μια χαρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-11-12 16:15 #32
    Το avatar του χρήστη spartan77

    Εγγραφή
    24-07-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.066
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχισα ενα Push/Pull/Legs

    Push
    Πιεσεις ισιο 3χ8-12
    Πιεσεις επικλινη 3χ8-12
    Βυθισεις 3χ8-12
    Πιεσεις ωμων με μπαρα 3χ8-12
    Γαλλικες πιεσεις 3χ12-15

    Pull
    Ελξεις ανοιχτη λαβη 3χ8-12
    Ελξεις κλειστη λαβη 3χ8-12
    Τ-Bar 3χ10-15
    Αυτοσυγκεντρωσης arnold 3χ12-15

    Legs
    Squat 3x8-12
    Front squat 3x8-12
    Αρσεις με τεντωμενα ποδια 3χ8-12
    Γαμπες

    Κοιλιακους ραχιαιους 2-3 φορες την εβδομαδα και εκανα χθες Pull εμεινα πολυ ικανοποιημενος
    Θα το κρατησω για αρκετο καιρο να δω πως θα παει

    γιατι το παιζεις 8-12επαναληψεις? ειναι δικια σου παραλλαγη?

    σε ρωταω γιατι εγω αυτο παιζω εδω και 7βδομαδες αλλα κραταω την σειρα που δειχνει στο αρχικο ποστ ,ειμαι στο ευρος δηλαδη απο 5-8επ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-11-12 01:27 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spartan77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι το παιζεις 8-12επαναληψεις? ειναι δικια σου παραλλαγη?

    σε ρωταω γιατι εγω αυτο παιζω εδω και 7βδομαδες αλλα κραταω την σειρα που δειχνει στο αρχικο ποστ ,ειμαι στο ευρος δηλαδη απο 5-8επ
    Δικιά του είναι ναι.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-01-13 01:02 #34
    Προεπιλογή PUSH-PULL-LEGS
    Γεια σας παιδια.ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω τις γνωμες σας.Την περασμενη εβδομαδα ξεκινησα προπονηση σε ιδιωτικο γυμναστηριο και καποια πραγματα μ προξενησαν εντυπωση.οταν μ ειπε ο ιδιοκτητης-γυμναστης αν θελω να μου βγαλει προγραμμα του ειπα οτι ακολουθω δικο μου.και αφου του εξηγησα πως ακριβως ειναι(push-pull-legs) τον ειδα καπως περιεργο.δλδ σαν να μν εχει ξανακουσει κατι για το συγκεκριμενο προγραμμα και πως δεν δουλευει(η κατι τετοιο τεσπα).το προγραμα λοιπον ειναι ως εξης:

    1η μερα->πιεση:2 σετ πιεσεις ισιου παγκου|2 σετ πιεσεις επικλινη παγκου
    2 σετ ανοιγματα ισιου παγκου|2 σετ ανοιγματα επικλινη
    2 σετ πιεσεις αλτηρων καθιστος|2 σετ πλαγιες εκτασεις αλτηρων ορθιος
    2 σετ γαλλικες πιεσεις|2 σετ πιεσεις τροχαλιας με τριγωνικη λαβη

    2η μερα->ελξη:2 σετ ελξεις τροχαλιας κλειστη λαβη|2 σετ εμπροσθολαιμιες μονοζυγο
    2 σετ ορθια κωπηλατικη|2 σετ αρσεις θανατου
    2 σετ πλαγιες εκτασεις αλτηρων σκυφτος|2 σετ αρσεις τραπεζοειδων
    2 σετ καμψεις μπαρας ορθιος|2 σετ καμψεις αλτηρων επικλινη
    2 σετ υπερεκτασεις


    3η μερα->ποδια:2 σετ squat|2 σετ ακαμπτες αρσεις θανατου
    2 σετ πρεσσα|2 σετ εκτασεις τετρακεφαλων
    2 σετ ορθιες αρσεις γαμπων|2 σετ shitups(κοιλιακοι)

    Αυτο ειναι το προγραμμα παιδια.θελω να μου πειτε αν ειναι σωστο γιατι μου φανηκε περιεργη η σταση τ γυμναστη
    να πω οτι το συνδυαζω με διατροφη για ογκο...τωρα δικα μου στοιχεια ειναι-->1.89 υψος 75 κιλα βαρος 9% λιπος.επισης γυμναζομαι με βαρη απο το δεκεμβριο του '11 δλδ 1 χρονο και κατι..ξεκινησα απο 60 κιλα και εχω παει στα 75 οπως ειπα(μπορει ν ακουγονται λιγα για τ υψος μ αλλα ειναι μια προοδος)..αν μπορεσω θα βαλω και φωτο για αξιολογηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-01-13 01:09 #35
    Το avatar του χρήστη nitri796

    Εγγραφή
    21-10-2012
    Περ.
    αθηνα
    Μηνύματα
    420
    Προεπιλογή
    θα σου προτεινα να ακολουθησεις ενα προγραμμα ετοιμο για καποιο χρονικο διαστημα για να δεις αποτελεσματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-01-13 01:13 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nitri796 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σου προτεινα να ακολουθησεις ενα προγραμμα ετοιμο για καποιο χρονικο διαστημα για να δεις αποτελεσματα.
    παρεξηγηση..το προγραμμα το ακολουθω εδω και 2 εβδομαδες και βλεπω οτι το σωμα μου ανταποκρινεται.απλα με προβληματισε η σταση ενος ''εμπειρου'' δλδ τ γυμναστη..γι αυτο λεω αν το προγραμμα ειναι σωστο απο προπονητικης αποψεως παντα...γιατι τ αποτελεσμα(ογκος-γραμμωση) απο τι διατροφη θα προκυψει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-01-13 01:31 #37
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Το πρόγραμμα είναι μια χαρά συνέχισέ το, μη σε παραξενεύουν οι γυμναστές είναι συνηθισμένες αντιδράσεις αυτές.
    Οι πιο "ψαγμένοι" ξέρουν μέχρι το σπλιτ μπιλντέρικο πρόγραμμα, οπότε κουλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-01-13 10:31 #38
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    το πρόγραμμα είναι μια χαρά.και το "push-leg-pull" είναι καλό και γενικά άμα το πρόγραμμα σε βοελεύει και βλέπεις αποτελέσματα να το συνεχίζεις
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-01-13 10:45 #39
    Το avatar του χρήστη spartan77

    Εγγραφή
    24-07-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.066
    Προεπιλογή
    φιλε μου μια χαρα ειναι το προγραμμα
    δες κ εδω για να εχεις μια καλυτερη εικονα
    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...ight=push+pull
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-01-13 13:56 #40
    Προεπιλογή
    αυτα του ειδους τα προγραμματα ειναι παρα πολυ καλα οσο για αρχαριους που ερχονται για πρωτη φορα σε επαφη με την γυμναστικη αλλα και για προχωρημενους με χρονια προπονησης στην πλατη για να ξεκολησουν επειδη εχουν μεινει στασιμοι!!!!!!!το προηγουμενο μου προγραμμα ηταν push pull legs με την διαφορα οτι εκανα και 4η μερα και επαναλαμβανα την 1η μερα!!!!!!!!!συνεχησε δυνατα!!!!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-01-13 13:58 #41
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Για να αφήσω και ένα feedback...
    Μία βδομάδα το δοκίμασα και δε μου άρεσε καθόλου (push-pull-legs 3ων ημερών)

    Στο push δεν ζμπρώχνανε ούτε ώμοι ούτε 3κέφαλα στις ασκήσεις τους, στο πουλ δεν τραβάγανε καθόλου τα 2κέφαλα όταν ήρ8ε η σειρά τους και στα πόδια έτρεχα να τα προλάβω όλα

    Το κλασικό μπιλντέρικο σπλιτ μου φάνηκε καλύτερο απο αυτό (που δεν το έχω έτσι κ αλλιώς σε εκτίμηση το σπλιτ)
    Τουλάχιστον εκεί δεν συνδιάζεις συμπληρωματικές ομάδες
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-01-13 14:10 #42
    Προεπιλογή
    να πω τη γνωμη μου για τ παραπανω γτ το εχω δει σε αρκετες περιπτωσεις να τ αναφερουν και συνηθως το θεμα ειναι το εξης : δν δουλευεις σωστα στις compound ασκησεις.. ισως κακο muscle mind connection.. πχ σε πιεσεις σπρωχνεις περισσοτερο με τα χερια παρα με στηθος γι αυτο τα τρικεφαλα σου γ@@@νται.. το ιδιο και σε πλατη τραβας με δικεφαλα περισσοτερο απ ο,τι πρεπει.. legs εγω δουλευω τα ιδια που εκανα και στο split.. καμια διαφορα..

    πτωση σε δυναμη δν εχω δει καθολου σε τρικεφαλα ή ωμους (μετα απο πιεσεις) ή δικεφαλα (μετα απο πλατη).. αντιθετως οταν εφτανα σ αυτες τις ομαδες ηταν πιο φρεσκιες και μπορω να πω οτι βαζω περισσοτερα κιλα απ οτι αν τις εκανα μονες τους (CNS λογοι περισσοτερο )... και σκεψου οτι εγω εχω μεγαλα χερια σε μηκος και μου ειναι αρκετα δυσκολο να κανω full rom σε ολες αυτες τις ασκησεις (bench press, pull ups etc..) παρολα αυτα μια χαρα τ κανω..

    EDIT: Geodask μ αρεσει πολυ η επιλογη των ασκησεων στο προγραμμα.. ακολουθω παρομοιο με αυξημενη συχνοτητα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-01-13 14:53 #43
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    δεν ξέρω αν φταίει το κακό muscle mind connection, παντως να το πετύχεις απόλυτα είναι ουτοπικό και μάλλον κάνεις καθαρά μπιλντέρικης (απομονωτικής) φιλοσοφίας προπόνηση
    Δηλαδή δε γίνεται να παίζεις στήθος και να μην κουραστούν οι ώμοι.. εκτός αν παίζεις με τα κιλά της μπάρμπι για να μπορέσεις να απομονώσεις το στήθος.
    αλλά η λογική της compount άσκησης δεν είναι η απομόνωση

    Επίσης είναι ανέφικτο να παίξεις βαριά στη πλάτη και να μην δουλέψουν και τα 2κέφαλά σου, πόσο μάλλον αν κάνεις 8 και 10 σετ πλάτης
    Οκ έχεις πρήξιμο αλλά πέφτεις σε δύναμη
    Άσε που είμαι έτσι κ αλλιώς αρνητική στο 1 φορά την εβδομάδα, ιδίως για τα πόδια

    Δηλαδή αφού παίζεις που παίζεις σπλιτ 1 φοράς τη κάθε μυική, παίξε κάτι του στυλ πλάτη/ώμο/3κεφ, στήθος/2κεφ, πόδια (ή κάτι τέτοιο)
    Εκτός αν κάνεις τη παραλλαγή του full body που έγραψα πιο πίσω που είναι άλλης φιλοσοφίας
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-01-13 15:19 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω αν φταίει το κακό muscle mind connection, παντως να το πετύχεις απόλυτα είναι ουτοπικό και μάλλον κάνεις καθαρά μπιλντέρικης (απομονωτικής) φιλοσοφίας προπόνηση
    Δηλαδή δε γίνεται να παίζεις στήθος και να μην κουραστούν οι ώμοι.. εκτός αν παίζεις με τα κιλά της μπάρμπι για να μπορέσεις να απομονώσεις το στήθος.
    αλλά η λογική της compount άσκησης δεν είναι η απομόνωση

    Επίσης είναι ανέφικτο να παίξεις βαριά στη πλάτη και να μην δουλέψουν και τα 2κέφαλά σου, πόσο μάλλον αν κάνεις 8 και 10 σετ πλάτης
    Οκ έχεις πρήξιμο αλλά πέφτεις σε δύναμη
    Άσε που είμαι έτσι κ αλλιώς αρνητική στο 1 φορά την εβδομάδα, ιδίως για τα πόδια

    Δηλαδή αφού παίζεις που παίζεις σπλιτ 1 φοράς τη κάθε μυική, παίξε κάτι του στυλ πλάτη/ώμο/3κεφ, στήθος/2κεφ, πόδια (ή κάτι τέτοιο)
    Εκτός αν κάνεις τη παραλλαγή του full body που έγραψα πιο πίσω που είναι άλλης φιλοσοφίας
    Το έχω ξεκινήσει το συγκεκριμένο 5 φορές την εβδομάδα, push-legs-pull-off-push-legs-off κ.ο.κ κυκλικά.

    Θέλει καλή επιλογή ασκήσεων όσον αφορά τις compound.

    Στα 95kg σταυρό δεν νιώθω να δουλεύουν τόσο πολύ τα δικέφαλα μου πάντως γιατί προσπαθώ πάντα να τραβάω με αγκώνες και χρησιμοποιώ straps.

    Αν κουράζονται οι ώμοι σου σε bench press ή σε incline press τότε κάποιο λάθος έχει η τεχνική σου lila.

    Δεν ξέρω ακόμα αν είναι καλύτερο απο το 4Χupper/lower που έκανα μέχρι τώρα, το δοκιμάζω μέχρι το καλοκαίρι και βλέπουμε.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-01-13 15:21 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ σε πιεσεις σπρωχνεις περισσοτερο με τα χερια παρα με στηθος γι αυτο τα τρικεφαλα σου γ@@@νται.. το ιδιο και σε πλατη τραβας με δικεφαλα περισσοτερο απ ο,τι πρεπει..
    αυτο πιστευω να το παρατηρησες.. δν ειπα πουθενα για απομονωση στηθους.. εχει μεγαλη διαφορα αυτο που λες με αυτο που γραφω.. να το απομονωσεις ΕΝΤΕΛΩΣ με πιεσεις εννοειται οτι ΔΕΝ γινεται καθως συμμετεχουν 2 εξτρα αρθρωσεις σε ολη την κινηση.....ακομα κι αυτοι που κανουν partials δν το απομονωνουν απλα μειωνουν κατα πολυ τη συμμετοχη των 3κεφ και λιγο των ωμων...

    για το 2ο που λες για την πλατη.. ναι ειναι ανεφικτο ειδικα οταν πηγαινεις ΠΟΛΥ βαρια και δεν μπορεις να κουνησεις το βαρος με τις ωμοπλατες στο πρωτο σκελος της κινησης του pull.... η συμμετοχη των δικεφαλων ερχεται πιο μετα ομως + με τη βοηθεια του momentum που εχει η μπαρα (λογω της πλατης) δν ειναι τοσο μεγαλο το ζορι των δικεφαλων...

    γενικα στο ποστ μου για καποιο λογο εχεις μεταφρασει "δουλευεις περισσοτερο με τρικεφαλα/δικεφαλα απ ο,τι πρεπει" σε "απομονωση πλατης , στηθους"... δν μιλησα πουθενα για κατι τετοιο ... οπως ειπες ειναι ουτοπικο σε full rom coumpound ασκησεις...

    ΓΕΝΙΚΑ: Σε ολες τις compound συμμετεχουν παραπανω απο 1 αρθρωση , το θεμα ειναι με ποια τραβας περισσοτερο εσυ.. εκει εγκειται το καλο muscle mind connection.. σε μενα που ο κορμος μου ειναι πολυ δυνατος σε σχεση με τα χερια μου , τα κιλα ειναι πολυ περισσοτερα οταν συγκεντρωνομαι σε στηθος , πλατη παρα οταν δν το κανω.... just saying...

    προσωπικα κανω 5-6 φορες τη βδομαδα push pull ...δν κανω 1x..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία