Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 632 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 132532582622630631632633634642 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 9.466 έως 9.480 από 9687
  1. 13-09-12 11:53 #9466
    Προεπιλογή
    Jelena καλημέρα
    Πέρυσι ήμουν στο γυμναστήριο της Ελένης πετρουλακη κι εκανα γιογκα και πιλατες για αρκετους μηνες απο τρεις φορές τη βδομάδα ,διαφορα ειδη, αλλα μετα τα βαρέθηκα. έχω και πολλα DVD της.
    Απλα το ρώτησα γιατι δεν έχω ευτυχώς δυσκαμψια κ τέτοια, έχω αλλα θέματα που με ταλαιπωρούν, ψιλό γράφω στο λόγκ μ
    Θα ξανά δοκιμάσω λοιπον....
     

  2. 13-09-12 12:26 #9467
    Το avatar του χρήστη jelena

    Εγγραφή
    04-09-2010
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    200
    Προεπιλογή
    [QUOTE=koukoutsaki;629188]Jelena καλημέρα
    Πέρυσι ήμουν στο γυμναστήριο της Ελένης πετρουλακη κι εκανα γιογκα και πιλατες για αρκετους μηνες απο τρεις φορές τη βδομάδα ,διαφορα ειδη, αλλα μετα τα βαρέθηκα. έχω και πολλα DVD της.
    Απλα το ρώτησα γιατι δεν έχω ευτυχώς δυσκαμψια κ τέτοια, έχω αλλα θέματα που με ταλαιπωρούν, ψιλό γράφω στο λόγκ μ
    Θα ξανά δοκιμάσω λοιπον....[/QUOT

    Κατάλαβα και πριν θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κι άλλα είδη γιατί οι περισσότεροι κάνουν power ή χάθα yoga και βαριούνται αν και διαφέρει πως το γίνεται το μάθημα απο εκπαιδευτή σ'εκπαιδευτή.
     

  3. 13-09-12 12:54 #9468
    Προεπιλογή
    Εκτός απο αυτα τα δυο που αναφέρεις , εκανα και vinyasa και flow και αλλα που δε τα θυμάμαι
    Όπως και πιλατες, και ματ και αλλα
     

  4. 13-09-12 16:33 #9469
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Γεια σας, γεια σας!!!

    Θέλω να ζητήσω συμβουλές βρε κορίτισια για το τί να κάνω από προπόνηση... Κάτι, ότι μπορείτε να προτείνετε, αφού σας πω τί με ταλαιπωρεί...
    Έχω εδώ και ένα μήνα τενοντίτιδα στο χέρι που είχε ψιλοπεράσει αφού έβαζα πάγο κ χθες πάλι με έπιασε, μουδιάζει όλο το χέρι όταν σηκώνω κάτι ή το χρησιμοποιώ για κάποια δουλειά. Θα ξαναβάλω πάγο όπως είχε πει ο γιατρός κ θα προσέχω στη δουλειά τις κινήσεις (όοοοσο μπορώ). Οπότε θέλω κάτι που δε θα επιβαρύνει το χέρι, αλλά και κάτι που δε θα επιβαρύνει πολύ τα πόδια (δηλ να πάθω κ υπερκόπωση ποδιών, 8ωρο όρθια στη δουλειά είμαι...). Εδώ να πω ΕΠΙΣΗΣ ότι έχω κ στην επιγονατίδα πόνο κ βάζω πάγο, όταν λυγίζω τα πόδια σε σκάλα πχ ή όταν το πατάω με το χέρι.... Έχω απογοητευτεί, μήπως να πάω για απόσυρση τελικά????

    Πείτε αν έχετε καμιά ιδέα για το τί να κάνω....
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
     

  5. 13-09-12 19:14 #9470
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eli_din3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α απλα θεωρουσα πως ο δικεφαλος γενικα ειναι πιο δυνατος σαν μυς απο τον τρικεφαλο...

    δεν εχει σχεση...

    ναι την μικρουλα την ισια..
    4 σετ να κανω στο πιο αδυναμο?? και 3 στο δυνατο ε?κιλα ιδια παντα ε?
    κανω αλλα πιο πολυ μετα τα σετ και αναμεσα στην προπονηση οχι στο τελος
    κιλα οσα μπορεις δεν αλλαζεις κατι εδω...κανε ενα σετ παραπανω στον αδυναμο...
    διατασεις και στην αρχη στο ζεσταμα σου και μεσα στην προπονηση και στο τελος ΠΑΝΤΑ
     

  6. 13-09-12 19:20 #9471
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jelena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Koρίτσια καλησπέρα..σήμερα είχα προπόνηση lower body και στα deadlifts μου πόνεσε πολύ η μέση,πρώτη φορά το παθαίνω με αυτήν την άσκηση,προσέχω γενικά να μην χαλάει η τεχνική μου,λέτε να την χάλασα και να με πόνεσε η μέση;;αν και είμαι πολύ προσεκτική νομίζω μ'αυτό το θέμα..να κατεβάσω κιλά;;στα πόσα να πάω,δεν είμαι ήδη πολλα...

    μπορει να εκανες κατι την προηγουμενη μερα και να ειχες καποια επιπλεον καταπονηση χωρις να το καταλαβεις
    μπορει να μην ειχες κανει καλο ζεσταμα
    μπορει οντως να μην ειχες καλη τεχνικη και να μην ηταν πετρα ολο το σωμα σου στην κινηση
    μπορει μπορει μπορει...

    σου ποναει στην εκταση η μεση η στην καμψη?σε ποιια σταση ανακουφιζεσαι?

    διατασεις συνεχεια με λιγο ζεσταμα πριν και τραβηγμα σε μονοζυγο,τεντωμα καλα προς τα κατω...

    προσεχε προσεχε προσεχε
     

  7. 13-09-12 19:23 #9472
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jelena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Marvin Καλημέρα έκανα ένα 4λεπτο διατάσεις πριν την προπόνηση γιατί δεν με έπαιρνε λόγω χρόνου,μπορεί να φταίει αυτο..
    εγω να του ζητήσω βρε παιδί μου,αλλά την προηγούμενη φορά που περνούσε κ με είδε να κάνω squats, ενώ δεν ξεπερνούσα τις μύτες των ποδιών μου,τις έκανα σιγα σιγα να προσέχω την τεχνική κτλ,απλα έκανα βαθιά καθίσματα για να πιάσει καλύτερα,μου είπε να μην κατεβαίνω τοσο κάτω δεν πρέπει,και του λέω μα όταν γίνονται βαθιά καθίσματα με σωστη τεχνική κι αφου δν ειχα θέμα στα γόνατα και δεν πονούσα, δεν υπάρχει πρόβλημα,μου το απαγόρεψε,τλπ δεν ξέρω κι'άυτο με τους γυμναστες πια είναι μπέρδεμα

    εγώ την συνεχίζω βέβαια κανονικά
    τραγικοι καποιοι ''γυμναστες ''πραγματικα...αν σου πουν ξανα για τα σκουωτ να του πεις εγω ετσι φτιαχνω κωλο κ αμα δεν σου αρεσει μην κοιτας

    4 λεπτα διατασεις ΜΟΝΟ πριν απο ποδια?να εκοβες ασκηση απο την προπονηση σου και να εκανες παραπανω διατασεις
     

  8. 13-09-12 19:31 #9473
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορίτσια καλημέρα, γνωρίζετε αν η γιόγκα βοηθάει σε πόνους ,κόκαλα και χόνδρους, ή αφορά μόνο σε μύες και ευλυγισία?
    Μη σακατευτούμε και χειρότερα....


    Κουκουτσακι μου η yoga σε ολα της τα ειδη στοχευει πολυ περιληπτικα στα εξης

    μειωση του στρες και γενικοτερα ενα ομαλοτερο πνευματικο επιπεδο γιατι ειναι ακριβως αυτο το ειδος της γυμναστικης που σε φερνει πολυ κοντα με το σωμα σου και δεν αποσπασαι απο το οτιδηποτε αλλο...

    εξαφανιση η εστω μειωση ασθενειων οπως ειναι πεπτικα προβληματα,υψηλη πιεση,αναπνευστικα προβληματα,ημικρανιες,πονοι σε αρθρωσεις και οστα και ειδικα πονοι μεσης και γονατων οπου ειναι και τα συνηθεστερα προβληματα του κοσμου πλεον...

    στα γραφω πολυ περιπλητικα καθοτι ετοιμαζεται κατι εξειδικευμενο για την γιγκα οποτε εκι θα τα δουμε πιο αναλυτικα....

    για να απαντησω στο ερωτημα σου και παλι,ΝΑΙ η γιογκα θα σε βοηθησει στο θεμα σου αρκει να εχεις καλο δασκαλο/δασκαλα...πολυ σημαντικο κοριτσια αυτο γιατι αλλιως μπορει και να σακατευτειτε γι αυτο ειμαι κατα του να παιρνετε dvd και να κανετε μονες σας....δεν υπαρχει καποιος να σας ελεγχει επι τοπου και να γλιτωσει καποιιες επικινδυνες αθελα σας κινησεις...
     

  9. 13-09-12 19:41 #9474
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, γεια σας!!!

    Θέλω να ζητήσω συμβουλές βρε κορίτισια για το τί να κάνω από προπόνηση... Κάτι, ότι μπορείτε να προτείνετε, αφού σας πω τί με ταλαιπωρεί...
    Έχω εδώ και ένα μήνα τενοντίτιδα στο χέρι που είχε ψιλοπεράσει αφού έβαζα πάγο κ χθες πάλι με έπιασε, μουδιάζει όλο το χέρι όταν σηκώνω κάτι ή το χρησιμοποιώ για κάποια δουλειά. Θα ξαναβάλω πάγο όπως είχε πει ο γιατρός κ θα προσέχω στη δουλειά τις κινήσεις (όοοοσο μπορώ). Οπότε θέλω κάτι που δε θα επιβαρύνει το χέρι, αλλά και κάτι που δε θα επιβαρύνει πολύ τα πόδια (δηλ να πάθω κ υπερκόπωση ποδιών, 8ωρο όρθια στη δουλειά είμαι...). Εδώ να πω ΕΠΙΣΗΣ ότι έχω κ στην επιγονατίδα πόνο κ βάζω πάγο, όταν λυγίζω τα πόδια σε σκάλα πχ ή όταν το πατάω με το χέρι.... Έχω απογοητευτεί, μήπως να πάω για απόσυρση τελικά????

    Πείτε αν έχετε καμιά ιδέα για το τί να κάνω....
    Ερη μου απο οσα διαβαζω,καταλαβαινω οτι το σωμα σου σου δινει σημαδια καταπονησης και μαλιστα εντονης.

    Το βασικο ειναι να περασουν αυτα που εχεις και ας δουμε πρωτα το χερι ,το οποιο εφοσον ειναι τενοντιτιδα θα σε ταλαιπωρει αν δεν το ξεκουρασεις(και πως να γινει αυτο θα μου πεις αφου δουλευεις?).Εκτος απο το να προσεχεις,θα ηταν καλο να το δεσεις ειτε με γαζα καλα ειτε με καλο περικαρπιο.Εστω να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι σταθερο.

    Μετα για το ποδι εφοσον εχεις το ρποβλημα στην καμψη,ξεκινα να κανεις ισομετρικες ασκησεις και εμ λαστχια.Το προγραμμα που ειχα δωσει στην κατερινα αν το βρεις ηταν πολυ καλο γι αυτην την περιπτωση.Βρες το και θα το δουμε μαζι να το διαμορφωσουμε στα μετρα σου.Με αλλα λογια θελεις ασκησεις αποκαταστασης.

    Για τον καρπο εχεις κοιταξει αν εχεις ασταθεια?Αν ισχυει αυτο τοτε θα ξεκινησεις και ασκησουλες-πιεσουλες με ενα μπαλακι στα χερια να σφιγγεις την γροθια σου και αφηνεις και σιγα σιγα θα δυναμωσεις.

    Τωρα οσον αφορα το συνολικο προγραμμα γυμναστικης σου σε αυτην την φαση περα απο ασκησεις αποκαταστασης για ποδια ,θα σου ελεγα να ξεκινησεις yoga.Χωρις πλακα αν κρατησεις ενα καλο μετρο στη διατροφη σου και κανεις κ αεροβιο περπατημα οχι κατι φοβερο και μαζι με γιογκα 3 φορες την εβδομαδα σου λεω,θα αλλαξει το σωμα σου προς το καλυτερο και εσωτερικα και εξωτερικα.

    Τα βαρη απο οπου και να τα πιασεις τωρα εφοσον εισαι σπιτι και δουλευεις με αλτηρες ειναι επιπλεον καταπονηση.Καταλαβαινεις οτι πρεπει να δουλεψεις διαφορετικα και πιο εξυπνα.Μην ξεχνας οτι σημασια εχει το πως κανεις κατι και να τα δινεις ολα και οχι απλα να κανεις κατι.

    Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου και αυτα τα εχω πει και τα εχει κανει δικος μου κοσμος με μυοσκελετικα προβληματα .Ειναι αυτη η οδος που θα ηταν καλο να ακολουθησεις τωρα και μετα αν εχεις επιβλεψη στα βαρη σιγα σιγα οταν δυναμωσεις βαζουμε και αλλες ασκησεις αλλα προτεραιοτητα τωρα εχει να εισαι καλα και να βγαινει το ωραριο στη δουλεια σου ομαλα.
     

  10. 13-09-12 19:43 #9475
    Προεπιλογή
    ελενη μου εγω εκανα και με την ελενη κ με τη νικη ...και με μια αλλη πολυ καλη που ειχε εκει ...γιατι τους ειχα δοκιμασει ολους και ολες για να κρινω πριν κατασταλαξω σε ποιων τα μαθηματα θα πηγαινω ...οσους μηνες πηγαινα
    τωρα μονη μου δεν εχω ξανασχοληθει, μονο δυο τρεις φορες εκανα power yoga μια ωρα απο dvd της κι ολα καλα ...
    πιστευεις οτι θα πρεπει να απευθυνθω ξανα σε αιθουσα η να το επιχειρησω δειλα δειλα σπιτι

    με βαση ολα αυτα που εγραψες....καλο θα μου κανει
     

  11. 13-09-12 19:48 #9476
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελενη μου εγω εκανα και με την ελενη κ με τη νικη ...και με μια αλλη πολυ καλη που ειχε εκει ...γιατι τους ειχα δοκιμασει ολους και ολες για να κρινω πριν κατασταλαξω σε ποιων τα μαθηματα θα πηγαινω ...οσους μηνες πηγαινα
    τωρα μονη μου δεν εχω ξανασχοληθει, μονο δυο τρεις φορες εκανα power yoga μια ωρα απο dvd της κι ολα καλα ...
    πιστευεις οτι θα πρεπει να απευθυνθω ξανα σε αιθουσα η να το επιχειρησω δειλα δειλα σπιτι

    με βαση ολα αυτα που εγραψες....καλο θα μου κανει
    εαν μπορεσεις να πας σε καποιο στουντιο με αιθουσα γιογκα η γενικα σε ειδικο χωρο που ξερεις οτι ειναι επαγγελματιες,πηγαινε....μονο κερδισμενη θα βγεις...

    η δικη μου η δασκαλα ειναι η Αννα Ζωρζου...αν μπορεσεις να την βρεις,πιστεψε με...παρατας τα παντα ολα...
     

  12. 13-09-12 21:03 #9477
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Ας τα πάρω ένα ένα..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερη μου απο οσα διαβαζω,καταλαβαινω οτι το σωμα σου σου δινει σημαδια καταπονησης και μαλιστα εντονης.

    Το βασικο ειναι να περασουν αυτα που εχεις και ας δουμε πρωτα το χερι ,το οποιο εφοσον ειναι τενοντιτιδα θα σε ταλαιπωρει αν δεν το ξεκουρασεις(και πως να γινει αυτο θα μου πεις αφου δουλευεις?).Εκτος απο το να προσεχεις,θα ηταν καλο να το δεσεις ειτε με γαζα καλα ειτε με καλο περικαρπιο.Εστω να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι σταθερο.
    Έτσι είναι, σημάδια καταπόνησης και μάλιστα δεν ανέφερα μέση και ενοχλήσεις στα πόδια (αχίλλειους τένοντες) παρόλο που φοράω αναπαυτικά παπούτσια.
    Όσον αφορά στη τενοντίτιδα, όλως περιέργως ο γιατρός μου χε πει όταν ρώτησα, να μη βάλω επίδεσμο γιατί θα πρηστούν τα δάχτυλα. Βέβαια αναρωτιέμαι αν έχει δίκιο, αφού ΟΛΟΙ μου λένε να βάλω, όπως σκεφτόμουν κι όλας εξ αρχής. Μήπως τελικά να πάρω? Ποιό εννοείς εσύ, μόνο στον καρπό ή και παλάμη? Βάλε καμια φωτο αν δε βαριέσαι..

    Μετα για το ποδι εφοσον εχεις το ρποβλημα στην καμψη,ξεκινα να κανεις ισομετρικες ασκησεις και εμ λαστχια.Το προγραμμα που ειχα δωσει στην κατερινα αν το βρεις ηταν πολυ καλο γι αυτην την περιπτωση.Βρες το και θα το δουμε μαζι να το διαμορφωσουμε στα μετρα σου.Με αλλα λογια θελεις ασκησεις αποκαταστασης.
    Πού το είχες βάλει, εδώ ή στο λογκ της?
    Για τον καρπο εχεις κοιταξει αν εχεις ασταθεια?Αν ισχυει αυτο τοτε θα ξεκινησεις και ασκησουλες-πιεσουλες με ενα μπαλακι στα χερια να σφιγγεις την γροθια σου και αφηνεις και σιγα σιγα θα δυναμωσεις.

    Ο ορθοπεδικός που πήγα τώρα στην τενοντίτιδα μου είπε ότι έχω ασταθή καρπό (έπιασε με τα δυο χερια τον καρπο κ τον κούνησε πάνω-κάτω)...Οπότε +ασκήσεις ενδυνάμωσης καρπού...

    Τωρα οσον αφορα το συνολικο προγραμμα γυμναστικης σου σε αυτην την φαση περα απο ασκησεις αποκαταστασης για ποδια ,θα σου ελεγα να ξεκινησεις yoga.Χωρις πλακα αν κρατησεις ενα καλο μετρο στη διατροφη σου και κανεις κ αεροβιο περπατημα οχι κατι φοβερο και μαζι με γιογκα 3 φορες την εβδομαδα σου λεω,θα αλλαξει το σωμα σου προς το καλυτερο και εσωτερικα και εξωτερικα.
    Φαντάζομαι δεν εννοείς βίντεο με γιογκα σπίτι... Δεν έχω τη δυνατότητα για να πάω αλλού, αν μπορώ σπίτι καλά θα ήταν.

    Τα βαρη απο οπου και να τα πιασεις τωρα εφοσον εισαι σπιτι και δουλευεις με αλτηρες ειναι επιπλεον καταπονηση.Καταλαβαινεις οτι πρεπει να δουλεψεις διαφορετικα και πιο εξυπνα.Μην ξεχνας οτι σημασια εχει το πως κανεις κατι και να τα δινεις ολα και οχι απλα να κανεις κατι.
    Για την ώρα ξεχνάω τα βάρη, δε μαρέσει ούτε μένα να κάνω στο χαλαρό.

    Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου και αυτα τα εχω πει και τα εχει κανει δικος μου κοσμος με μυοσκελετικα προβληματα .Ειναι αυτη η οδος που θα ηταν καλο να ακολουθησεις τωρα και μετα αν εχεις επιβλεψη στα βαρη σιγα σιγα οταν δυναμωσεις βαζουμε και αλλες ασκησεις αλλα προτεραιοτητα τωρα εχει να εισαι καλα και να βγαινει το ωραριο στη δουλεια σου ομαλα.
    Οπότε μετά από τις απαντήσεις μου κάνε μια σούμα, τί να κάνω ακριβώς ώστε να κάνω μετά προγραμματισμό...
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
     

  13. 13-09-12 21:43 #9478
    Το avatar του χρήστη jelena

    Εγγραφή
    04-09-2010
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    200
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει να εκανες κατι την προηγουμενη μερα και να ειχες καποια επιπλεον καταπονηση χωρις να το καταλαβεις
    μπορει να μην ειχες κανει καλο ζεσταμα
    μπορει οντως να μην ειχες καλη τεχνικη και να μην ηταν πετρα ολο το σωμα σου στην κινηση
    μπορει μπορει μπορει...

    σου ποναει στην εκταση η μεση η στην καμψη?σε ποιια σταση ανακουφιζεσαι?

    διατασεις συνεχεια με λιγο ζεσταμα πριν και τραβηγμα σε μονοζυγο,τεντωμα καλα προς τα κατω...

    προσεχε προσεχε προσεχε

    Gym με πόνεσε έντονα κατα την κάμψη και στην έκταση χαλάρωνε κάπως...
    Θα το αποδώσω μάλλον στις διατάσεις,αν και χθες είχα το πρωι pole και έκανα διατάσεις και πριν και μετα το μάθημα με διάρκεια,οπότε θεώρησα οτι ήμουνα σχετικά ζεστή,επιπλέον Coach μου είχα ακριβώς 45 λεπτα στην διάθεση μου, 50'( με 5 λεπτα προθέρμανση) για προπόνηση ποδιών, γι'αυτό έκανα 5λεπτο διατάσεις κι ελάχιστα μετά την προπονηση,οτι προλαβα
     

  14. 14-09-12 13:16 #9479
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jelena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gym με πόνεσε έντονα κατα την κάμψη και στην έκταση χαλάρωνε κάπως...
    Θα το αποδώσω μάλλον στις διατάσεις,αν και χθες είχα το πρωι pole και έκανα διατάσεις και πριν και μετα το μάθημα με διάρκεια,οπότε θεώρησα οτι ήμουνα σχετικά ζεστή,επιπλέον Coach μου είχα ακριβώς 45 λεπτα στην διάθεση μου, 50'( με 5 λεπτα προθέρμανση) για προπόνηση ποδιών, γι'αυτό έκανα 5λεπτο διατάσεις κι ελάχιστα μετά την προπονηση,οτι προλαβα
    Εαν σου πονεσε εντονα κατα την καμψη τοτε το πιο πιθανο ειναι να αφεθηκες χαλαρησε εκεινην την θεση με οχι και τοσο σφιχτο κορμο(κοιλια-ραχη-πισω ωμοι) και εκει σε τσιμπησε.Anyway προσεχε την επομενη φορα οπως ειπαμε.


    Αυτο σου εξηγησα παραπανω οτι ειναι προτιμοτερο να αφησεις μια ασκηση παρα να κοψεις το ζεσταμα σου και την αποθεραπεια σου ειδικα σε προπονηση ποδιων.
     

  15. 14-09-12 13:48 #9480
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας τα πάρω ένα ένα..


    Οπότε μετά από τις απαντήσεις μου κάνε μια σούμα, τί να κάνω ακριβώς ώστε να κάνω μετά προγραμματισμό...
    Αυτη η προστακτικη με σκοτωνει.

    Λοιπον,

    Έτσι είναι, σημάδια καταπόνησης και μάλιστα δεν ανέφερα μέση και ενοχλήσεις στα πόδια (αχίλλειους τένοντες) παρόλο που φοράω αναπαυτικά παπούτσια.
    Όσον αφορά στη τενοντίτιδα, όλως περιέργως ο γιατρός μου χε πει όταν ρώτησα, να μη βάλω επίδεσμο γιατί θα πρηστούν τα δάχτυλα. Βέβαια αναρωτιέμαι αν έχει δίκιο, αφού ΟΛΟΙ μου λένε να βάλω, όπως σκεφτόμουν κι όλας εξ αρχής. Μήπως τελικά να πάρω? Ποιό εννοείς εσύ, μόνο στον καρπό ή και παλάμη? Βάλε καμια φωτο αν δε βαριέσαι


    Τα παππουτσια τα αναπαυτικα δεν θα βοηθησουν και πολυ στο θεμα σου γιατι οπως και να το κανουμε την καταπονηση την τρως ουτως η αλλως.Θα μπορουσες να κανεις ενα πελματογραφημα για να δεις ακριβως το πατημα σου και πολυ πιθανο μπορει να χρειαστεις ειδικους πατους.Αυτο θα σε βοηθησει και πολυ μαλιστα γιατι θα δεις πως πρεπει να ειναι το σωστο πατημα του πελματος και αυτο μην ξεχνας οτι συνδεεται με την μεση.Απο εκει δηλαδη ξεκινανε ολα.


    Μα γιατι να πρηστουν τα δαχτυλα?Εγω εννοουσα κατι τετοιο περα απο το απλο δεσιμο με γαζα αν δεν αγορασεις εναν καλο περικαρπιο.Όνομα: PERIKARPIO-ME-ANTIXEIRA-POWER-FORCE-NEOP-550-0614573.jpg Εμφανίσεις: 947 Μέγεθος: 17,7 KBΓνωμη μου ειναι να πας και σε αλλον γιατρο.

    Θα μου πεις ρε ελενη εγω ολα μου τα λεφτα σε γιατρους θα τα δωσω?Απλα οταν εχει να κανει με την υγεια ας,τα δινουμε...και πελματογραφημα θα κανουμε και σε πολλους γιατρους θα παμε και ολα τα κανουμε ωστε να γινουμε καλα.




    Το προγραμμα της κατερινας και εδω υπαρχει και στο λογκ της.Εαν το εχει αποθηκευσει η κατερινα καπου,θα μπορουσε να στο στειλει και να το ξαναποσταρεις εδω ωστε να το δουμε.Τα εχω και εγω αποθηκευμενα ολα απλα επειδη με την μετακομιση εχασα τον σκληρο μου δισκο,δεν ξερω που βρισκεται ακομα.Εαν κανεις υπομονη μεχρι να το βρω ,καλως.



    Για την ασταθεια καρπου,κανε αυτο που σου ειπα. Η ασταθεια προκαλειται ΚΑΙ λογω αδυναμιας των συνδεσμων και μυων γυρω απο τα κοκκαλα οποτε μπορεις καπως να το βοηθησεις με απλες ακσησεις.

    Για την γιογκα ναι εννοω να πας σε καποιον χωρο η ακομη και αν μπορεις να κανεις καποια μαθηματα με καποια δασκαλα πριβε.Μιλησε της για την περιπτωση σου και μπορει να τα βρειτε.Μονη σου σπιτι εφοσον δεν εχεις γνωσεις γιογκα ειναι δυσκολο οπως προανεφερα.
     

Σελίδα 632 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 132532582622630631632633634642 ... ΤελευταίαΤελευταία