Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 4 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104504 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 9687
  1. 02-01-12 23:03 #46
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    ΕΑΝ ΔΕΝ εχεις προλαβει το προγραμμα μεχρι να πας..

    κανε 45 λεπτα αεροβιο...σπαστα αν δεν μπορεις σε ενα μοτιβο...15 διαδρομο+15 ποδηλατο+15 ελλειπτικο...
    μετα διατασεις καλες...γυρω στο 20λεπτο ολο σου το σωμα...τραβα καλαααα να πονας ε...οχι λιγο κ παω στο αλλο ποδι...
    και μετα πηγαινε για κοιλιακους...κανε οτι θες...οσα στυλ θες...οσα σετ αντεχεις...δεν με νοιαζει...θελω να κανεις ενα 20λεπτο μονο κοιλιακους...
    το διαλειμμα σου θα ειναι ελαχιστο..ισα ισα να παρεις ανασα για το επομενο...μην μετρας επαναληψεις κ σετ...απλα κανε...
    το ιδιο κ ραχιαιους...ενα 10λεπτο κ εισαι οκ...

    μετα απο αυτα κανε μια αποθεραπεια με διατασεις σε κοιλια και ραχη...πιο πολυ τραβηγματα...κ κρεμασου στο μονοζυγο με κινησεις δεξια αριστερα ...να τεντωσεις...

    κ εισαι ετοιμη...


    απλα αυριο...παιξε...δες το ετσι...!
     

  2. 02-01-12 23:04 #47
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katerina. Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορω να κανω γυρω στις δυο ωρες γυμναστικη...
    Δεν έχει νόημα...εκτός αν κάνεις αερόβια (που και πάλι δεν έχει νόημα)
     

  3. 02-01-12 23:07 #48
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει νόημα...εκτός αν κάνεις αερόβια (που και πάλι δεν έχει νόημα)
    εαν κανει αεροβιο(αναλογα και ποση ωρα κανει)μαζι με διατασεις,προγραμμα πχ για κορμο και μια καλη αποθεραπεια μαζευεται το διωρο...

    η απλα μπορει μεσα στο διωρο να βαζει κ την ωρα που χρειαεται για να ντυθει κ να φυγει..

    παντως γενικος κανονας για να μην ξεφευγουμε ειναι η ποιοτητα της προπονησης...
     

  4. 02-01-12 23:09 #49
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^^^Πάνω στο θέμα της λιγούρας που λέτε, πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό. Έχουμε το άλλοθι των ημερών για να φάμε καμιά λιχουδιά.. Έχει τύχει να θέλω να συγκρατηθώ κ το κάνω εύκολα ή να θελω να παρασυρθώ κ το κάνω πιο εύκολα... Αλλά νομίζω ότι αν συγκρατηθούμε για λίγα λεπτά κ ασχοληθούμε με κάτι άλλο ώστε να ξεφύγει το μυαλό, θα τα καταφέρουμε!
    Κακά τα ψέμματα... αμα θέλουμε να φάμε κάτι, τί τσάι, τί δαμάσκηνα κ υγιεινές επιλογές, στο τέλος θα γίνει η γουρουνιά... Όλα στο μυαλό είναι!
    Όχι βρε κορίτσια δεν είναι ψυχολογικό! Έχει να κάνει με τις διακυμάνσεις στα επίπεδα των οιστρογόνων και με τις διακυμάνσεις τις κορτιζόνης...
    Δεν είναι τυχαίο πως μόλις αδιαθετούμε η εντονη επιθυμία για απλούς υδατάνθρακες κόβεται μαχαίρι.
    Δε λέω ότι δεν μπορούμε να το παλέψουμε και να μην φάμε τελικά, αλλά δεν είναι το θέμα μόνο ψυχολογικό...ούτε "δικαιολογία" για να φάμε.
    Κάντε ένα googlαρισμα για περισσότερες λεπτομέρειες....
     

  5. 02-01-12 23:10 #50
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    stella το εχω ψαξει κ σε μενα τουλαχιστον λειτουργουσε ως δικαιολογια παλαιοτερα...

    εχω καταληξει οτι ειναι στο μυαλο μας πιο πολυ...
     

  6. 02-01-12 23:12 #51
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν κανει αεροβιο(αναλογα και ποση ωρα κανει)μαζι με διατασεις,προγραμμα πχ για κορμο και μια καλη αποθεραπεια μαζευεται το διωρο...

    η απλα μπορει μεσα στο διωρο να βαζει κ την ωρα που χρειαεται για να ντυθει κ να φυγει..

    παντως γενικος κανονας για να μην ξεφευγουμε ειναι η ποιοτητα της προπονησης...
    ΚΑΙ πρόγραμμα ΚΑΙ αερόβια?
    ΠΡαγματικά είναι χάσιμο χρόνου νομίζω...Εάν κάνει βάρη, μία ώρα με ζεστάματα-κοιλιακους- δοατάσεις φτάνει και περισσεύει...εάν θέλει και αερόβια ας βάλει και μισή ώρα επιπλέον...δεν βλέπω τον λόγο να κάνει παραπάνω.
    Αν θέλει να αλλάξει το σώμα της έντονη προπόνηση χρειάζεται όχι χρονοβόρα.
     

  7. 02-01-12 23:14 #52
    Προεπιλογή
    οπως λεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι...σκεφτειτε τισ καταστηματικες ηδονες και οχι τις κατα κινησιν...δηλαδη...σκεφτειτε οτι μετα απο 8327872 κομματια βασιλοπιτα και 7324647 μελομακαρονα και αλλους τοσους κουραμπιδες θα κλαιμε με το σωματακι μας...ενω αν πειθαρχησουμε.....και απο κορμι...κορμαρα!
    Αν οι πράξεις γίνονται αντικείμενο κριτικής, τότε πρέπει να έχεις κάνει κάτι αξιόλογο...
     

  8. 02-01-12 23:14 #53
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    λιλα το εχω κανει λογω χρονου για μια περιοδο...πολυ αποτελεσματικο σε μενα αλλα ειχα και σωστη διατροφη που με στηριζε...

    πολυ κουραστικο δεν λεω αλλα ετσι επρεπε...πολλες φορες η καθημερινοτητα μας το επιβαλλει εαν θελουμε να συνεχισουμε το προπονητικο μας προγραμμα..και να μην κοψουμε αυτα που καναμε!απλα προσαρμοζεται λιγο!
     

  9. 02-01-12 23:16 #54
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Μα τί έκανες 2 ώρες??
     

  10. 02-01-12 23:18 #55
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    βαρη 1 ωρα συνολο και στα ποδια ξεφευγα λιγο παραπανω λογω ειδικου προγραμματος και μετα 1 ωρα τρεξιμο στο βουνο....ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατι ετσι επρεπε...

    ημουν σε αγωνιστικη φαση γι αυτον το λογο ηταν πιο εξειδικευμενο το προγραμμα μου...

    ηταν πολυ κουραστικο,πολυ αποτελεσματικο(οπως και το ιδιο θα ηταν αν το χωριζα βεβαια αλλα απλα σου λεω οτι κ αυτο εξισου δουλεψε) αλλα διαμορφωθηκε ετσι λογω χρονου..

    αν ειχα χρονο,θα το χωριζα πρωι απογευμα...δεν γινοταν ομως...
     

  11. 02-01-12 23:26 #56
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 ωρα τρεξιμο στο βουνο....ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατι ετσι επρεπε...

    ημουν σε αγωνιστικη φαση γι αυτον το λογο ηταν πιο εξειδικευμενο το προγραμμα μου...

    αν ειχα χρονο,θα το χωριζα πρωι απογευμα...δεν γινοταν ομως...
    Τι αγωνιστική φάση με 1 ώρα τρέξιμο??

    Και πάλι ότι και να απαιτεί το αγώνισμα, η προαγωνιστική φάση είναι κάτι εξειδικευμένο και προσωρινό, δε νομίζω ότι κάνουμε λόγο για κάτι τέτοιο.
    Οι κοπέλες εδώ ούτε το χρειάζονται, ούτε και πρέπει οπωσήδποτε να το κάνουν.
    Τα ίδια αποτελέσματα μπορούν να επιτευχθούν στο μισό χρόνο.
    Εκτός αν η άλλη ΚΑΙ γουστάρει να κοπανιέται 2ωρο ΚΑΙ έχει το χρόνο να το κάνει..πάσο
     

  12. 02-01-12 23:32 #57
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι αγωνιστική φάση με 1 ώρα τρέξιμο??

    Και πάλι ότι και να απαιτεί το αγώνισμα, η προαγωνιστική φάση είναι κάτι εξειδικευμένο και προσωρινό, δε νομίζω ότι κάνουμε λόγο για κάτι τέτοιο.
    Οι κοπέλες εδώ ούτε το χρειάζονται, ούτε και πρέπει οπωσήδποτε να το κάνουν.
    Τα ίδια αποτελέσματα μπορούν να επιτευχθούν στο μισό χρόνο.
    Εκτός αν η άλλη ΚΑΙ γουστάρει να κοπανιέται 2ωρο ΚΑΙ έχει το χρόνο να το κάνει..πάσο
    συμφωνω...το ενα δεν αναιρει το αλλο...

    ισχυει ομως και το δευτερο...αν το γουσταρει η αλλη,ας το κανει..αν γινει οργανωμενα κ ειναι στο σωστο επιπεδο,ολα καλα...
    το θεμα ειναι αν ΔΕΝ ειναι εμπειρη και παει να χτυπιεται...

    και παλι το χτυπιεται ειναι σχετικο....ξερεις κ εσυ οτι το 90% (να πω παραπανω?) των γυμναστηριων ειναι με γυναικες που απλα χανουν τοπν χρονο τους στο μηχανημα των προσαγωγων...(πηγαινε-ελα περα δωθε..)
     

  13. 02-01-12 23:39 #58
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Ναι Ελένη (gym)...έτσι όπως το θέτεις σίγουρα θα δουλεψε γιατί έκανες κάτι πολύ συγκεκριμένο και βρισκοσουνα σε αγωνιστική φάση!

    Όταν μιλάμε όμως για μια μέση αθλούμενη, τουτέστιν για μια γυναίκα που δουλευει καθημερινά 8-10 ωρες, έχει να φροντίσει για την καθαριότητα του σπιτιού, τα μαγειρέματα, ψωνια και κάποιες και παιδιά...τοτε σίγουρα η προπονησεις που "τραβάνε" πολύ χρονικά κρινονται αναποτελεσματικές και οδηγούν πολύ μα πολύ συντομα σε υπερκόπωση!
    Και σκοπός εδώ είναι για να έχουμε και τα επιθυμητά αποτελέσματα, η προπόνηση σε βάθος χρόνου (και η διατροφη).
    Οπότε προπόνηση με βάρη 30 (άντε 40) λεπτά και κάποια αερόβια (αναλογα με τους στοχους) νομίζω ότι είναι μια χαρά. Δηλαδή περίπου μια ώρα και 15 λεπτά.
    Τουλάχιστον έγω σε μεγαλύτερης διαρκειας προγράμματα δεν έχω καταφέρει να ανταπεξέλθω και λόγω συσσωρευμένης κούρασης και λόγω χρόνου!

    Ελενίτσα μου το ξέρω ότι συμφωνεις...δεν τα γράφω για σένα...διαπιστώσεις κάνω...(λέω τον πόνο μουυυυ!!!)
    Μ΄αρέσει αυτό το τοπικ!!!
     

  14. 02-01-12 23:41 #59
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Λιλα ταυτόχρονα ποστάραμε!
    Τα ίδια λέμε!
     

  15. 02-01-12 23:44 #60
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    ειναι σιγουρα πολυ κουραστικο στελλα μου...το ειπα και πιο πανω!

    αναλογα με το προγραμμα μας διαμορφωνουμε και τις προπονησεις μας...

    πχ .για εμενα δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να κανω τα βαρη μου και να βγαινω εξω για αεροβιο...(οχι δεν θα καταβολιστω μυικα ) ισα ισα θα το ευχαριστηθω τοσο πολυ που θα ξανανιωσω βρε παιδι μου...


    τωρα ομως ψαχνω χρονο για τα βασικα...εχω διαμορφωσει λοιπον το προγραμμα μου με την καθημερινοτητα μου...πως να γινει...

    υ.γ. και οταν βγαινεις εξω για αεροβιο...απλα κανεις...δεν μετρας χρονους κτλ...κανεις κ ξεχνιεσαι στην φυση μεχρι να πεις ...οκ ψοφησα τωρα ας γυρισω πισω.,..

    και το ξαναλεω για να μην μπερδεψουμε τα κοριτσια...το οτι μια προπονηση μεγαλη ειναι αποτελεσματικη για καποιον δεν παει να πει οτι δεν ειναι για καποιον αλλον...το ιδιο ισχυει κ για την μικρης διαρκειας...παντα βεβαια εννοειται η ενταση...
     

Σελίδα 4 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104504 ... ΤελευταίαΤελευταία