Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 12 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262112512 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 166 έως 180 από 9687
  1. 06-01-12 13:32 #166

    Εγγραφή
    30-12-2009
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    61
    Post
    Κορίτσια καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά σε όλες.

    Ελένη καλή αρχή εύχομαι...πραγματικά τη χρειαζόμασταν αυτή την ενότητα Πολλές φορές προσπαθούσα να βρώ απαντήσεις σε απορίες μου μέσα από τις συζητήσεις των αντρών...αλλά όπως και να το κάνεις το γυναικείο σώμα και οι ανάγκες μιας γυναίκας είναι πολύ διαφορετικά από το αντρικά...και εδώ μπαίνω στο ψητό...

    Κατ’αρχάς γυμνάζομαι συστηματικά τα τελευταία 5 χρόνια. Απο διατροφή έκανα ότι καταλάβαινα απο τις πληροφορίες που προσπαθούσα να μαζεψω δεξια και αριστερα..χωρίς όμως να έχω το αποτέλεσμα που θα με ικανοποιούσε ακριβώς γιατί μου λείπανε...οι λεπτομέριες που κάνουν τη διαφορά...με αποτέλεσμα ( επειδή προσπαθώ να κάνω δυνατές προπονήσεις – ελεύθερα βάρη, αρκετά κιλά για το βάρος μου,5 προπονήσεις βάρη την εβδομάδα, Pilates, Yoga και 4 φορές την εβδομάδα 45’ αερόβιο-στατικό ποδήλατο- το πρωί) να έχω ένα πολύ αδύνατο και αρκετά γυμνασμένο κορμό....αλλά δυστυχώς χαλαρά πόδια με κυταρίτιδα-κλασσικα- και πολύ χαλαρούς και αρκετά λυπομένους γλουτούς. Τα φώτα σας και τη βοήθειά σας ρε κορίτσια για να βρώ τα λάθη μου.....

    Ελένη μου ..παραθέτω τη διατροφή και το πρόγραμμά μου..και κάνε όοοοοοτι αλλαγές πιστεύεις πως θα βοηθήσουν...
    Είμαι 1,59 ύψος και είμαι 50 κιλά.

    Διατροφή που έχω ξεκινήσει

    1. 4 αυγά + 50 γρ κουάκερ+1κγ μέλι ( κάποιες φορές και 1κγ ταχίνι)
    2. Γιαούρτι 2%+ φρούτο ή τόνο με 4 ρυζογκοφρέτες ή τοστ ολικής με γαλοπούλα και ντομάτα
    3. 6 σούπας Ρύζι ή 1 πατάτα ή 100 γρ μακαρόνια ολικής με 150-200 γρ στήθος γαλοπούλα /κότα ή ψάρι ή μοσχάρι
    4. Γιαούρτι με 6 αμύγδαλα ή ξινόμηλο και μία ώρα μετά προπόνηση
    5. Μετά την προπόνηση πρωτείνη
    6. Τελευταίο γέυμα πράσινη σαλάτα + 150-200γρ στήθος γαλοπ/κότα/μοσχάρι/ ψάρι + 1κς λάδι

    Προπόνηση
    Δευτέρα και Παρασκευή παίζω πόδια ( παίζω στα 10 με 15 κιλά . Εχω προσπαθίσει να τα ανεβάσω και ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ...ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...????)
    Leg curle ένα-ένα πόδι 3χ 12
    Squat στο smith 4χ12 ή ελεύθερο squat με μπάρα ( κάποιες φορές το αλλάζω με sumo squat ή squat μηριαίων)
    Άρσεις θανάτου 4χ12
    Leg extension 4x10-12
    Γλουτιαίοι στο μηχάνημα ένα-ένα πόδι 3χ12
    Προσαγωγοί / απαγωγοί 3χ30
    Το leg press δεν μπορώ να το βάλω ακόμη γιατί αναρρώνω από διαστρεμμα.

    Τρίτη ώμους +2κέφαλα
    Τετάρτη στήθος +3 κεφαλα
    Πέμπτη πλάτη+ κοιλιακοί

    Αερόβιο Δευτέρα -Τετάρτη-Παρασκευή-Κυριακή 45΄στατικό ποδήλατο μόλις ξυπνάω το πρωί

    Ελένη μου...και βρε κορίτσια....

    1.Κάνω κάτι λάθος στη διατροφή μου?
    2. πολλές φορές μετά τα βάρη κάνω pilates ή yoga. Την πρωτείνη να την παίρνω αμέσως μετά τα βάρη και μετά να συνεχίζω ή να την παίρνω αφού έχω τελειώσει και με τις pilates/yoga? Τι είναι ποιο σωστό?
    3. το πρόγραμμα προπόνησης πως το βλέπετε....τι λάθη έχει?
    4. πως μπορώ να ανεβάσω κιλά στα πόδια? Γιατι δεν τα καταφέρνω όσες φορές έχω προσπαθήσει?
    5. και τέλος...πως θα γίνει να μην πρίζονται τα πόδια μου αλλά να φαίνονται απλώς γυμνασμένα και γραμμωμένα όπως και ο κορμός μου? Πως θα φύγει η χαλάρωση και η κυταρίτιδα...?
    Gym αν χρειάζεσαι φωτό μπορώ να σου στείλω.
    Συγνώμη για το τεράστιο post και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας...
     

  2. 06-01-12 16:07 #167
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marilu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορίτσια καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά σε όλες.

    Ελένη καλή αρχή εύχομαι...πραγματικά τη χρειαζόμασταν αυτή την ενότητα Πολλές φορές προσπαθούσα να βρώ απαντήσεις σε απορίες μου μέσα από τις συζητήσεις των αντρών...αλλά όπως και να το κάνεις το γυναικείο σώμα και οι ανάγκες μιας γυναίκας είναι πολύ διαφορετικά από το αντρικά...και εδώ μπαίνω στο ψητό...

    Κατ’αρχάς γυμνάζομαι συστηματικά τα τελευταία 5 χρόνια. Απο διατροφή έκανα ότι καταλάβαινα απο τις πληροφορίες που προσπαθούσα να μαζεψω δεξια και αριστερα..χωρίς όμως να έχω το αποτέλεσμα που θα με ικανοποιούσε ακριβώς γιατί μου λείπανε...οι λεπτομέριες που κάνουν τη διαφορά...με αποτέλεσμα ( επειδή προσπαθώ να κάνω δυνατές προπονήσεις – ελεύθερα βάρη, αρκετά κιλά για το βάρος μου,5 προπονήσεις βάρη την εβδομάδα, Pilates, Yoga και 4 φορές την εβδομάδα 45’ αερόβιο-στατικό ποδήλατο- το πρωί) να έχω ένα πολύ αδύνατο και αρκετά γυμνασμένο κορμό....αλλά δυστυχώς χαλαρά πόδια με κυταρίτιδα-κλασσικα- και πολύ χαλαρούς και αρκετά λυπομένους γλουτούς. Τα φώτα σας και τη βοήθειά σας ρε κορίτσια για να βρώ τα λάθη μου.....

    Ελένη μου ..παραθέτω τη διατροφή και το πρόγραμμά μου..και κάνε όοοοοοτι αλλαγές πιστεύεις πως θα βοηθήσουν...
    Είμαι 1,59 ύψος και είμαι 50 κιλά.

    Διατροφή που έχω ξεκινήσει

    1. 4 αυγά + 50 γρ κουάκερ+1κγ μέλι ( κάποιες φορές και 1κγ ταχίνι) τα αυγα σου ειναι ολοκληρα ολα?
    2. Γιαούρτι 2%+ φρούτο ή τόνο με 4 ρυζογκοφρέτες ή τοστ ολικής με γαλοπούλα και ντομάτα ποση γαλοπουλα?κ εννοεις φανταζομαι αλλαντικο ε?κ βαζεις τιποτα μεσα για αλοιφη?
    3. 6 σούπας Ρύζι ή 1 πατάτα ή 100 γρ μακαρόνια ολικής με 150-200 γρ στήθος γαλοπούλα /κότα ή ψάρι ή μοσχάρι
    4. Γιαούρτι με 6 αμύγδαλα ή ξινόμηλο και μία ώρα μετά προπόνηση
    5. Μετά την προπόνηση πρωτείνη
    6. Τελευταίο γέυμα πράσινη σαλάτα + 150-200γρ στήθος γαλοπ/κότα/μοσχάρι/ ψάρι + 1κς λάδι

    Προπόνηση οταν λες παιζεις στα 10 με 15 κιλα εννοεις σε ολες?δεν σε καταλαβα εδω...
    Δευτέρα και Παρασκευή παίζω πόδια ( παίζω στα 10 με 15 κιλά . Εχω προσπαθίσει να τα ανεβάσω και ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ...ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...????)
    Leg curle ένα-ένα πόδι 3χ 12
    Squat στο smith 4χ12 ή ελεύθερο squat με μπάρα ( κάποιες φορές το αλλάζω με sumo squat ή squat μηριαίων)
    Άρσεις θανάτου 4χ12
    Leg extension 4x10-12
    Γλουτιαίοι στο μηχάνημα ένα-ένα πόδι 3χ12
    Προσαγωγοί / απαγωγοί 3χ30
    Το leg press δεν μπορώ να το βάλω ακόμη γιατί αναρρώνω από διαστρεμμα.

    Τρίτη ώμους +2κέφαλα
    Τετάρτη στήθος +3 κεφαλα
    Πέμπτη πλάτη+ κοιλιακοί

    Αερόβιο Δευτέρα -Τετάρτη-Παρασκευή-Κυριακή 45΄στατικό ποδήλατο μόλις ξυπνάω το πρωί
    το προγραμμα των αλλων ημερων ποιο ειναι?ποσο καιρο κανεις αυτο το προγραμμα?>
    Ελένη μου...και βρε κορίτσια....

    1.Κάνω κάτι λάθος στη διατροφή μου?
    οχι καλε...καλα ειναι απλα θα ψαξουμε τι γινεται με τα αλλα κ θα δουμε!εισαι κ καλα-λιγα κιλα για το υψος σου αρα η μυικοτητα φανταζομαι φταιει!θα το δουμε ομως μαζι ναι?ναι!


    2. πολλές φορές μετά τα βάρη κάνω pilates ή yoga. Την πρωτείνη να την παίρνω αμέσως μετά τα βάρη και μετά να συνεχίζω ή να την παίρνω αφού έχω τελειώσει και με τις pilates/yoga? Τι είναι ποιο σωστό?

    μην τρελαινεσαι με τετοιες λεπτομερειες...παρτην οταν τελειωσεις...εγω ομως αλλου θα εστιασω...στο θεμα της εντασης της προπονησης σου...εαν μετα τα βαρη εχεις αντοχη να κανεις πιλατες κ γιογκα,τοτε κατι δεν καναμε καλα κ εχεις ακομα δυναμεις εσυ...εεεε?????μηπως να ζοριστουμε πιο πολυ να νιωθουμε οτι δουλευουμε αυτους τους μυς?εεεεεεε?????

    η γιογκα κ το πιλατες(εαν εχεις καλο δασκαλο εκπαιδευμενο)ειναι πολυ καλο να ταεχεις στο προγραμμα σου αλλα οχι ετσι κολλητα με τα βαρη...δεν υπαρχει λογος να χανεις απο το ενα κ να κανεις κατι αλλο...θα σου τα εξηγησω στην πορεια αν δεν καταλαβες τι εννοω


    3. το πρόγραμμα προπόνησης πως το βλέπετε....τι λάθη έχει? γραψε το ολο κ το κοιταμε...

    4. πως μπορώ να ανεβάσω κιλά στα πόδια? Γιατι δεν τα καταφέρνω όσες φορές έχω προσπαθήσει?

    γιατι δεν ζοριζεσαι αρκετα αλλα θελω να μου απαντησεις στο θεμα της διατροφης σου οπως και να μ ου γραψεις το τι ωρες τα τρως...θελω να δω τη συχνοτητα των γευματων σου

    5. και τέλος...πως θα γίνει να μην πρίζονται τα πόδια μου αλλά να φαίνονται απλώς γυμνασμένα και γραμμωμένα όπως και ο κορμός μου? Πως θα φύγει η χαλάρωση και η κυταρίτιδα...?

    κοιτα...γενικα σε μας τις γυναικες ειναι θεμα τα ποδια...για να γραμμωσουν ,πρεπει να εχουμε μυς να γραμμωσουμε...για να εχουμε μυς πρεπει να τα χτυπαμε δυνατα τα ατιμα στην προπονηση κ αυτο δεν θα γινει ποτε εαν δεν ζοριστεις κ δεν κανεις πιο βαρβατη προπονηση...στα λεω λιγο ωμα αλλα δεν πειραζει...

    η χαλαρωση θα φυγει οταν βγαλουμε μυς κ σφιξουν τα πα'ι'δια κ η κυταρριτιδα αν σταματησουμε τα γλυκα κ τη σαβουρα.. κ αλλα πολλα αλλα σου δινω ετσι βρε τα πρωτα λιγο...



    Gym αν χρειάζεσαι φωτό μπορώ να σου στείλω.

    φωτο αν θες,ανεβασε εδω στο φορουμ...οτι καλυτερο για σενα για να μενεις πιστη σε αυτο που κανεις γιατι ολες καποια στιγμη μπορει να τα βαζουμε κατω,ειναι να ανοιξεις ενα λογκ...εκει θα εχεις κ φωτο σου αν θες κ θα βλεπω την προοοδο σου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...

    οχι μια στο τοσο γιατι θυμωνω οταν βλεπω απουσιες μετα...

    εκει που λες θα καταγραφεις το προγραμμα διατροφης σου κ προπονησης να ειναι ολα καθααρα οργανωμενα κ εδω θα λυνουμε ΟΛΕς τις αποριες σου...

    κ αν δεν δω αποτελεσμα ,θα γινει χαμος λεμε...


    Συγνώμη για το τεράστιο post και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας...
    αρχικα να σε καλωσορισω κ εγω στο τοπικ μας το γυναικειο !χαιρομαι που σου αρεσει κ γενικα που βοηθαει τις κοπελες να παραμενουν στο στοχο τους~!

    σου εχω κανει καποια σχολια με μωβουλια γραμματα μεσα στο ποστ σου..τσεκαρε τα λιγο να τα δουμε κ μαζι...

    αυτο που θες ειναι ενα γυμνασμενο ποδι κιολας ετσι?οχι ξερακιανο....αλλα με ολα τα σχετικα,πωπους ολα ψηλα στον Θεο?ετσι?
    welcome to our world dear!

    μια χαρα η διατροφη σου...ισορροπημενη ολα οκ...χωρις υπερβολες κ ακροοτητες...νιωθεις οτι σου λειπει κατι γενικα?μηπως κατι γλυκο?μηπως κατι αλμυρο?μηπως μηπως μηπως?
    πως νιωθεις με τη διατροφη αυτη?
    την σπας καθολου?


    απαντησε μου γενικα σε οτι σου ρωτησα κ μετα θα τα δουμε ολα μαζι αναλυτικα...και το προγραμμα σου κ ολα..
    δεν θελω να ανησυχεις η να απελπιζεσαι...μαζι θα τα ακνουμε ολα κ θα δεις,αν μεινεις στρατιωτης,δεν θα πιστευεις τι καταφερες με το σωμα σου!
     

  3. 06-01-12 16:24 #168
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Kαλωσήρθες Μαριλού!
    Θα σου πω γι΄αυτά που πιστευω ότι ξέρω...

    1)Η διατροφή σου ποιοτικά μια χαρά φαινεται.Για τις ποσότητες εσύ ξέρεις πόσο φαγητό χρειάζεσαι για να διατηρείσαι στα κιλά σου.

    2)Κάνεις 5/βδομάδα βάρη, κάνεις πιλάτες και γιόγκα, κάνεις και 4x45'/βδομάδα αερόβιο...προσωπικά τα βρίσκω πολλά. Αυτό με την πρωτείνη δεν το έχω και γω ξεκαθαρισμένο,αλλά θεωρώ ότι μια χαρά είναι στο τέλος. Εγώ έτσι κάνω...

    3)αυτό είναι ειδικότης της gym!

    4)Tι εννοεις δεν μπορείς να ανεβάσεις κιλά...δηλ αντι για 15κ βάζεις 18 και δε βγαίνει ούτε μια επανάληψη; Δε νομίζω...Μην περιμένεις εκεί που κάνεις 12 επαναλήψεις με 15 κιλά, αμέσως να κάνεις 12 με 18κ (παραδειγμα). Την πρώτη φορά που θα κάνεις με 18 μπορεί να βγάλεις 10 ή λιγότερες επαναλήψεις. Σιγά σιγά όμως θα δυναμώνεις και θα ανεβαίνουν και οι επαναλήψεις στα 18κ μέχρει που θα κάνεις ευκολα 12 με 18κ. Μετα ανεβάζεις λίγο ακόμα, οπότε πεφτουν πάλι οι επαναλήψεις μεχρι να συνηθίσεις και αυτά τα κιλά και πάει λέγοντας. Υπάρχουν διαφοροι τρόποι να εκτελεις τα σετ σου και να ανεβάζεις σιγα σιγά κιλα. Εγώ σου είπα τον πιο απλό.

    5)Αααααα, εδώ είμαστε ομοιοπαθεις. Ναι πρηζονται τα ποδια από τα βάρη αλλά εχε υπόψην σου ότι πρίζονται και απο το καθημερινο και πολύ αερόβιο γιατί κρατάνε νερα. Σε μενα παρατηρώ ότι όταν χάνω λίπος μικραίνουν κάπως και τα πόδια μου. Είναι όμως και θεμα κατασκευής και σωματότυπου να έχουμε καπως πιο "μεγάλα" ποδια σε σχέση με τον κορμο. Σε μενα το έχω αποδεχτει και με τα βάρη και τη διατροφή προσπαθώ να βελτιώσω την είκονα τους...αλλά οκ, δεν τρελαινομαι κιόλας!Πάντως για να γραμώσουν καλάααα τα πόδια μας εμάς που δεν "το΄χουμε" από τη φυση μας, θελει πολυυυυ μεγάλη προσπάθεια στα βάρη και πολύυυυυυυυυυυ συνεπεια στη διατροφή!

    Για την κυταρίτιδα δώσε βάση στη διατροφή. Μια "καθαρη" σε βάθος χρόνου διατροφή κανει θαυματα!!!
    Αν το ρίξουμε στα γλυκάκια όμως ξαναεμφανίζεται η ατιμη......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stella : 06-01-12 στις 16:33
     

  4. 06-01-12 16:31 #169
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Mε προλαβες ατιμούτσικο...(gym)!
    ...αλλά τα γράφεις τόσο ωραια!

    Οχι, όχι δεν τη γλυφω...η Ελένη δε μου βγάζει ούτε πρόγραμμα, ούτε διατροφή....(ακόμα)!
     

  5. 06-01-12 16:33 #170
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    γιατι καλε μεεεεε ηζτησες κ ειπα οχι?
    αλλαααααα εγω αν βγαλω προγραμμα εχω απαιτησεις ΠΟΛΛΕς...το βγαζω για εσας αλλααααααα μεταααααααα....


    τωρα χωρις πλακα,να βγαλεις λιγο ακρη με το θεμα σου κ θα τα δουμε ρε...
     

  6. 06-01-12 16:36 #171
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι καλε μεεεεε ηζτησες κ ειπα οχι?
    αλλαααααα εγω αν βγαλω προγραμμα εχω απαιτησεις ΠΟΛΛΕς...το βγαζω για εσας αλλααααααα μεταααααααα....


    τωρα χωρις πλακα,να βγαλεις λιγο ακρη με το θεμα σου κ θα τα δουμε ρε...
    Ναι βρε δεν παραπονιέμαι...πλάκα κάνω!
    Δεν είμαι ακόμα ετοιμη για κανονικο πρόγραμμα...τι να το αρχίσω και σε μια βδομάδα να κλατάρωωωω....
     

  7. 06-01-12 16:37 #172
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    γι αυτο κατσε στα οβα σου!υπομονη τεκνον μου!
     

  8. 06-01-12 16:45 #173
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Βρε Ελένη όντως πως γίνεται να συνδιάσουμε και να χωρέσουμε μέσα σε μια βδομάδα και βάρη και πιλάτες και αερόβιο;
    Εσύ δηλαδη πώς θα προτεινες να μοιραστουν οι μέρες με μια φορά τη μέρα όμως προπόνηση και όχι διπλες;
    Γινεται;
    Και γενικά το πιλάτες πόσες φορές τη βδομάδα είναι καλό να το κάνουμε; (συμπληρωματικά με τα βάρη)
     

  9. 06-01-12 16:54 #174
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε Ελένη όντως πως γίνεται να συνδιάσουμε και να χωρέσουμε μέσα σε μια βδομάδα και βάρη και πιλάτες και αερόβιο;
    Εσύ δηλαδη πώς θα προτεινες να μοιραστουν οι μέρες με μια φορά τη μέρα όμως προπόνηση και όχι διπλες;
    Γινεται;
    Και γενικά το πιλάτες πόσες φορές τη βδομάδα είναι καλό να το κάνουμε; (συμπληρωματικά με τα βάρη)
    το πιλατες (η καλυτερα ,το σωστο πιλατες) ειδικα για σενα,μπορεις να το κανεις καθε μερα.ειναι αλλο ειδος εκγυμνασης.δεν εχει να κανει με πρηξιμο κ ογκους κ τετοια.εχει αλλο στοχο.

    συμπληρωματικα με τα βαρη...ειναι σχετικο αυτο στελλα μου...ποσες φορες την εβδομαδα κανεις βαρη?κ τι προγραμμα κανεις>?αυτες ειναι οι βασικες ερωτησεις κ μετα παμε στα αλλα...για να χωρεσουμε το πιλατες...

    γενικα ειναι καλο να κανεις δυο φορες την εβδομαδα αν δεν θες να κοψεις απο αλλου πολλα...
    για σενα,καθε μερα...ειναι οτι καλυτερο για τραυματσιμοςυ στελλα μου κ ειναι λαθος αυτο που πιστευουν οτι δουλευεις μονο κοιλια...λαθος...αυτο το λενε οσι δεν ξερουν απο σωστο πιλατες,...

    επισης...οταν κανει καποιος πραγματικο πιλατες,θα αλλαξει την γνωμη που εχει για την εκγυμναση τη σωστη των κοιλιακων του...καμια σχεση...εχω βαλει ατομο στη γερμανια ββερ τεραστιο να κανει το πιο απλο κ ετρεμε σαν το ψαρι κ αυτο γιατι συνηθως οι περισοοτεροι δεν ξερουν να δουλευουν τον εγκαρσιο τους...

    αχ παλι παρασυρθηκα με το πιλατες κ λεω πολλα...χιχιχ


    ενα πχ λοιπον προπονησης βαρη-πιλατες-αεροβια(σχετικο ομως ετσι?κ ποσα αεροβια θες την εβδομαδα...κτλ κτλ)
    1η μερα ΒΑΡΗ
    2η μερα ΠΙΛΑΤΕΣ -ΑΕΡΟΒΙΟ
    3η μερα κενο
    4η μερα ΒΑΡΗ
    5η μερα ΠΙΛΑΤΕς-ΑΕΡΟΒΙΟ
    6η μερα ΒΑΡΗ
    7η μερα κενο

    ενα απλο παραδειγμα πολυ γενικο ετσι....χωρις λεπτομερειες...
     

  10. 06-01-12 17:06 #175
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Δε ρώτησα προσωπικά για μένα γενική ήταν η ερώτηση γιατί μπορει να ενδιαφέρονται και άλλες να το εντάξουν στην προπόνηση τους!

    Ωραια είναι αυτά που γράφεις, και σιγουρα έχει πλεονεκτήματα και θα ήθελα να κάνω και κάθε μέρα αν πρέπει αλλά όπως λες που να βρεις σωστό πιλάτες;;;
    Και πόσο μάλλον εμείς που δεν ξέρουμε απ΄αυτά πώς να ξεχωρίσουμε αν αυτό που μας πλασάρουν είναι το σωστό ή όχι;
    Αχχχ τρέχα γύρευε!
     

  11. 06-01-12 17:33 #176
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ρώτησα προσωπικά για μένα γενική ήταν η ερώτηση γιατί μπορει να ενδιαφέρονται και άλλες να το εντάξουν στην προπόνηση τους!

    Ωραια είναι αυτά που γράφεις, και σιγουρα έχει πλεονεκτήματα και θα ήθελα να κάνω και κάθε μέρα αν πρέπει αλλά όπως λες που να βρεις σωστό πιλάτες;;;
    Και πόσο μάλλον εμείς που δεν ξέρουμε απ΄αυτά πώς να ξεχωρίσουμε αν αυτό που μας πλασάρουν είναι το σωστό ή όχι;
    Αχχχ τρέχα γύρευε!
    δυστυχως στελλα μου ειναι λιγοι οι σωστοι εκπαιδευτες και ετσι,λιγοι οι σωστοι δασκαλοι!
    θελει προσοχη γιατι οσο καλο ειναι το πιλατες,,αν δεν ξερει ο δασκαλος,μπορει να σου κανει κακο ,,ειδικα σε μεση!
     

  12. 06-01-12 17:41 #177
    Προεπιλογή
    γεια σας ηρθα και εγω!!!κοριτσια θα μου πειτε πως να αρνηθω να φαω σμερα σε μια γιορτη ...την σαβουρα που θα μου προσφερουν???
     

  13. 06-01-12 17:42 #178
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    θα το παρεις οτι κ αν σου δωσουν λογω ευγενειας...
    τσιμπα λιγο σαλατα κ ολα οκ!σιγααα...τι θα πουν...λες κ θα σε κοιτανε στο στομα...
    κ ΑΝ σπουν...πες...
    ''πωπωπωπω εχω ενα ανακατεμα απο το πρωι,δεν μπορω να φαω τιποτα...μονο λιγη σαλατα...''
     

  14. 06-01-12 17:47 #179

    Εγγραφή
    30-12-2009
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    61
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχικα να σε καλωσορισω κ εγω στο τοπικ μας το γυναικειο !χαιρομαι που σου αρεσει κ γενικα που βοηθαει τις κοπελες να παραμενουν στο στοχο τους~!
    σου εχω κανει καποια σχολια με μαυρα γραμματα μεσα στο ποστ σου..τσεκαρε τα λιγο να τα δουμε κ μαζι...

    αυτο που θες ειναι ενα γυμνασμενο ποδι κιολας ετσι?οχι ξερακιανο....αλλα με ολα τα σχετικα,πωπους ολα ψηλα στον Θεο?ετσι?
    welcome to our world dear!
    μια χαρα η διατροφη σου...ισορροπημενη ολα οκ...χωρις υπερβολες κ ακροοτητες...νιωθεις οτι σου λειπει κατι γενικα?μηπως κατι γλυκο?μηπως κατι αλμυρο?μηπως μηπως μηπως?
    πως νιωθεις με τη διατροφη αυτη?
    την σπας καθολου?

    απαντησε μου γενικα σε οτι σου ρωτησα κ μετα θα τα δουμε ολα μαζι αναλυτικα...και το προγραμμα σου κ ολα..
    δεν θελω να ανησυχεις η να απελπιζεσαι...μαζι θα τα ακνουμε ολα κ θα δεις,αν μεινεις στρατιωτης,δεν θα πιστευεις τι καταφερες με το σωμα σου!
    νομίζω πως κατάλαβες ακριβώς τι θέλω.. ...τώρα ξεκινάμε καλά λοιπόν..

    λοιπόν..απαντώ στις ερωτήσεις σου..

    γλυκό μου λείπει κάποιες φορές όταν είμαι στις δύσκολες ημέρες...την παλεύω όμως. αν ζοριστώ πολύ κανα κουταλάκι μέλι ή αποξηραμένα φρούτα και είμαι οκ μετά από λίγο. Αλάτι δεν τρώω καθόλου αλλά με πολύ κόπο γιατι στα αλμυρά έχω θέμα και ίσως γιατί έχω χαμηλή πίεση. πάντα έχω μαζί μου αλατισμένους ξηρούς καρπούς αλλά τους καταναλώνω μόνο όταν τους χρειαστώ. Δεν ζορίζομαι ιδιαίτερα με την διατροφή γιατί φροντίζω να την εμπλουτίζω με λαχανικά (πιπεριες, μελιτζάνες ψητές κλπ) . όταν με κουράσει πολύ χαλαρώνω 1-2 μέρες αλλά όχι με σαβούρα και ξανα πάλι.

    από τα αυγά τρώω τα ασπράδια μόνο και 2-3 φορά στις 15 μέρες θα φάω και κανενα ολόκληρο.

    η γαλοπούλα στο τοστ είναι βραστή στήθος. αν βρεθώ σε αναγκη απο θέμα χρόνου πάντα, θα πάρω το αλλαντικό με 30% λιγότερο αλάτι. Αν τύχει να βάλω κάτι για να γλιστράει θα είναι ή cottage ή τυρί κρέμα με 2% λιπαρά ή μουστάρδα χωρίς ζάχαρη.

    όταν λέω πως παίζω 10-15 κιλά εννοώ ως επί το πλείστον σε όλα...και δεν μπορώ να ξεκολλήσω από αυτά. στον κορμό σε κάποιες ασκήσεις παίζω πολύ περισσότερα πχ πλάτη, εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία κάνω 30-35, στήθος στο smith κάνω 30 και pull over 25..αλλα ώμους πιέσεις arnold 8 και δεν μπορώ για παραπάνω. στα πόδια όπως σου είπα το μέγιστο 15 κιλά ( με μοναδική εξαίρεση την πρέσα που κάνω 45). με ενοχλεί που δεν μπορώ να αποκτήσω μια ισορροπία και να έχω πάνω -κάτω σε όλα τα ίδια κιλά.

    αυτο το πρόγραμμα το έκανα Αύγουστο-Σεπτέμβρη-Οκτώμβρη και τα αποτελέσματα ήταν λίγο περισσότερο "φουσκωμα" επάνω..που δεν με χάλασε...αλλά έντονο πρήξιμο στα πόδια-γλουτούς ,χωρίς να σφίξουν και χωρίς μείωση λίπους. Νοέμβρη έμεινα εκτός γυμν γιατι έπαθα διάστρεμμα 3ο βαθμού και δεν περπατούσα. Δεκέμβρη πήγαινα κάποιες φορές κούτσα-κούτσα με πατερίτσες ( και φυσικά χωρίς να κάνω αεροβιο) και έπαιζα μόνο κορμό. από Δευτέρα ξεκίνησα σιγά-σιγά και πόδια. Πρίν το Αύγουστο πολύ λίγες αλλαγές είχε το πρόγραμμά μου αλλά στα κιλά πάντα ήμουν έως 15 το πολύ.

    τα γεύματα μου είναι ανα 3ωρο...παραθέτω το πρόγραμμά μου πολύ συνοπτικά.

    5:30 πμ 45-60' αερόβιο
    6:30 καφέ+ βιταμίνη
    7:00 ασπράδια+κουάκερ
    10:00 γιαούρτι + φρούτο κλπ
    13:00 ρύζι+κρέας
    16:00 γιαούρτι με αμύγδαλα ή ξινόμηλο
    17:30 προπόνηση
    19:00 πρωτεΐνη
    20:00 σαλάτα+κρέας+λάδι κλπ

    αυτό για τις pilates έχεις δίκιο. αλλά δεν έχω άλλο χρόνο να τις κάνω και μου κάνουν καλό..με κάνουν πιο ευλήγιστη. ίσως αν κανόνιζα το πρόγραμμα να τις κάνω πριν τα βάρη...??? θα το δούμε στην πορεία όπως είπες και εσύ

    [QUOTE=gym;490844]κοιτα...γενικα σε μας τις γυναικες ειναι θεμα τα ποδια...για να γραμμωσουν ,πρεπει να εχουμε μυς να γραμμωσουμε...για να εχουμε μυς πρεπει να τα χτυπαμε δυνατα τα ατιμα στην προπονηση κ αυτο δεν θα γινει ποτε εαν δεν ζοριστεις κ δεν κανεις πιο βαρβατη προπονηση...στα λεω λιγο ωμα αλλα δεν πειραζει...
    η χαλαρωση θα φυγει οταν βγαλουμε μυς κ σφιξουν τα πα'ι'δια κ η κυταρριτιδα αν σταματησουμε τα γλυκα κ τη σαβουρα.. κ αλλα πολλα αλλα σου δινω ετσι βρε τα πρωτα λιγο.
    .[QUOTE=gym;490844]

    δεν με πειράζει το τι πρέπει να κάνω...αρκεί να μου μάθει κάποιος τον σωστό τρόπο να το κάνω..γιατί όσο και να χτυπιόμαστε..αν δεν τα κάνουμε σωστά ..!!

    [QUOTE=gym;490844]φωτο αν θες,ανεβασε εδω στο φορουμ...οτι καλυτερο για σενα για να μενεις πιστη σε αυτο που κανεις γιατι ολες καποια στιγμη μπορει να τα βαζουμε κατω,ειναι να ανοιξεις ενα λογκ...εκει θα εχεις κ φωτο σου αν θες κ θα βλεπω την προοοδο σου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...οχι μια στο τοσο γιατι θυμωνω οταν βλεπω απουσιες μετα...[QUOTE=gym;490844]

    ένα λογκ...ναι...χμ...καιιιι...πως είπαμε πως το κάνουμε αυτό..??? ρώτησε η άσχετη... ( όπου άσχετη=marilu για όσους δεν κατάλαβαν..)

    [QUOTE=gym;490844]εκει που λες θα καταγραφεις το προγραμμα διατροφης σου κ προπονησης να ειναι ολα καθααρα οργανωμενα κ εδω θα λυνουμε ΟΛΕς τις αποριες σου...
    κ αν δεν δω αποτελεσμα ,θα γινει χαμος λεμε.
    .[QUOTE=gym;490844] βρε ας δω τι κάνω λάθος και σου λέω εγώ μετα..

    και πέρα από την πλάκα...είναι κρίμα ρε γμτ να βλέπεις παιδια που τους αρέσει, που τους ενδιαφέρει, που τα δίνουν όλα και θέλουν να προχωρήσουν σε αυτούς τους χώρους και να δουν αποτελέσματα στο σώμα τους , στην ψυχολογία τους ...σε όλα τελος πάντων..και να μένουν πίσω γιατί τους λείπει η σωστή συμβουλή, η σωστή πληροφόρηση για τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά...

    φιλιά προς το παρών.
     

  15. 06-01-12 17:51 #180
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το παρεις οτι κ αν σου δωσουν λογω ευγενειας...
    τσιμπα λιγο σαλατα κ ολα οκ!σιγααα...τι θα πουν...λες κ θα σε κοιτανε στο στομα...
    κ ΑΝ σπουν...πες...
    ''πωπωπωπω εχω ενα ανακατεμα απο το πρωι,δεν μπορω να φαω τιποτα...μονο λιγη σαλατα...''
    ολο αυτο λεω ΑΡΧΗΓΕ θα ,ε περασουν για αρρωστη !!!!ασε που ολεσ οι υπολοιέσ μαμαδεσ ειναι απο 80 κιλα και πανω και με κοιταζουν με μισο ματι...δεν με νοιαζει ομωσ θα το παιξω αρρωστη κουρασμενη...

    αστες να τα σαβουριασουν ολα και μετα να αναρωτιουνται γιατι δεν χανουν βαρος ΕΛΕΟς,,,,

    την πεταξα την κακια μου!!!!
     

Σελίδα 12 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262112512 ... ΤελευταίαΤελευταία