Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 19-10-14 07:37 #1
    Προεπιλογή Ελλειψη κινητρου
    Γεια σαςς!!Ποιο ειναι το δικο σας κινητρο- motivation καθημερινα να βαλετεε τα αθλητικα σας και να γυμναστητε?
    Αντε κ να αρχισω μετα απο 1-2 βδομαδες τ παραταω ολα!
    Τι κανω λαθος?σας ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-11-14 05:10 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    τα κίνητρα μπορει να είναι διαφορετικά για τον καθένα , συνήθως όταν κάποια άτομα δεν είναι πορωμένα με την γυμναστική , πράγμα πολυ φυσιολογικο και ανθρώπινο καλό είναι η παρέα , δηλαδη να ξεκινήσεις έστω μόνο στην αρχή με κάποιο άτομο που να έχει περισσότερη όρεξη απο σένα και όχι λιγότερη και να πηγαίνετε μαζί
    απο κεί και πέρα μετα απο κάποιο διάστημα βλέποντας αποτελέσματα το κίνητρο θα είναι να μην χάσεις τα όσα πέτυχες και να έχεις ακόμη περισσότερα οφέλη
    επίσης αν σ αρεσει και έχεις στοχο την σωματική διάπλαση και τα εμφανη αποτελέσματα να κάνεις προπόνηση σωματοδόμησης ,βαρη δηλαδη σε συνδιασμό πάντα με αερόβιο όπως πχ προγράμματα αίθουσας η ποδήλατο διάδρομο αν σ αρέσουν ώστε η προπόνηση να είναι σαν χαρα και διασκέδαση και να θες να πάς με όρεξη και όχι καταναγκαστικά μόνο και μόνο επειδη θες να φτιάξεις ωραίο σώμα , που εδω που τα λέμε και αυτο μπορεί να αποτελέσει κίνητρο
    επίσης η διατροφη , αν κάνεις διατροφη θα έχεις πιο γρήγορα αποτελέσματα στο μάτι άρα και έξτρα κίνητρο γιατι θα απολαμβάνεις τα οφέλη της γυμναστικής και δεν θα το βλέπεις σαν αγκαρία
    γι αυτο πολλες γυναίκες προτιμούν τα προγραμματα αιθουσών επειδη εκεί μπαίνουν όλες μαζί παρέα και υπάρχει διάθεση και λόγω της μουσικής και του ρυθμού, αλλα κατι παρόμοιο είναι και στα βάρη σ αυτες που τις αρέσουν , αλλα άλλες τις αρέσουν στην πορεία όταν δούν αποτελέσματα
    με απλα λόγια το αγωι ξυπνάει τον αγωγιάτη , γι αυτο και η καλή παρέα και παρτενερ πολλες φορες παίζει καθοριστικό ρόλο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-11-14 17:13 #3
    Προεπιλογή
    Ενδιαφέρον και μεγάλο θέμα άνοιξες.

    Θα μιλήσω προσωπικά. Σχεδόν το ίδιο έκανα πολύ παλιά. Τώρα ξύπνησα ένα πρωί και είπα ΣΤΟΠ, στις βλακείες που τρώω και ξεκινάω γυμναστική. Ξεκίνησα χαλαρά ακριβώς ένα χρόνο και ένα μήνα πρίν και συνεχίζω μέχρι τώρα που γράφω, γυμναστήριο αλλά και διατροφή. Αποτέλεσμα σχεδόν 20 κιλά κάτω, εύκολη συντήρηση (και ας κάνω μερικά cheats) και συνεχίζω τη ρουτίνα.

    Οπότε πρώτα πιστεύω για εμένα είναι θέμα μυαλού. Να βάλεις στο μυαλό σου κάτι. Όπως να φορέσεις ένα ρούχο που φορούσες παλιά και σήμερα σου είναι στενό, να αποκτήσεις καλύτερη υγεία, μπορείς επίσης να το δείς και σαν "μόδα" που σιγά σιγά βλέπω οτι γίνεται το fitness και είναι καλό, κάτι δηλαδή που να "ξεγελάσεις" το μυαλό. Εάν φτιάξεις και τη διατροφή σου (που θα βρείς πολλά εδώ στο forum) θα δείς οτι μετά απο 1-2 εβδομάδες που θα δείς ΣΙΓΟΥΡΑ μια διαφορά απο μόνη σου θα θες να γίνεσαι καλύτερη και να προσπαθείς. Αυτά οσο έχει να κάνει με το μυαλό και τη διάθεση.

    Επειδή είσαι γυναίκα σίγουρα αυτό θα σου αρέσει ίσως να ψωνίσεις ρουχισμό για το γυμναστήριο και μόνο. Δηλαδή ένα νέο ζευγάρι παπούτσια, κάποια φόρμα, κολάν, t-shirt κτλ σίγουρα θα σου δώσει κίνητρο. Μια τέτοια ανανέωση έκανα προς Φεβρουάριο και δούλεψε. Τώρα υποχρεωτικά θέλω ψώνια γιατί μου είναι μεγάλα

    Προσωπικά δεν είμαι και τόσο της παρέας στο γυμναστήριο γιατί αρκετά συχνά καταλήγει σε μεγάααααααλααααα διαλλείματα και συζητήσεις. Οπότε ΕΝΝΟΕΙΤΕ αφήνεις ΚΙΝΗΤΟ ΣΠΙΤΙ (ποτέ δεν το έχω στο gym) και έχεις για παρέα ένα mp3 player με τη μουσική που σου αρέσει στα ακουστικά σου (προσωπικά έχω καμιά 10αρια playlists με melody trance) και κάνω τις ασκήσεις για πάρτη μου.

    Ίσως το να πάρεις και ένα συμπλήρωμα (πολυβιταμίνη, fish oil κτλ) να σε κάνει να θέλεις να κάνεις την προσπάθεια όλο και πιο πολύ, αυτό είναι θέμα πως το βλέπει ο καθένας και τι στόχους έχει.

    Αυτά τα λίγα απο εμένα.

    Τώρα αυτο τον καιρό είμαι σε φάση που πραγματικά ΒΑΡΙΕΜΑΙ να πάω... κι όμως αντί για τις 5-6 φορές την εβδομάδα τις έκανα 3-4 και κάνω τις βασικές ομάδες στα βάρη και μετά πιο πολύ αερόβιο. Έτσι νιώθω οτι είμαι σε κάποια φόρμα και δεν θα χάσω οτι έχω φτιάξει μέχρι σήμερα. Στη διατροφή έγινα πιο ελάστικός αλλά δεν ξεφεύγω και παραμένω στα κιλά που έφτασα και παίζω +/- 1 κιλό. Απο Φεβρουάριο Μάρτιο θα πάω για άλλα -5 κιλά και θα είμαι ΟΚ!

    Ελπίζω να help!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-11-14 22:34 #4
    Προεπιλογή
    κατά την ταπεινή μου άποψη ξεκινάς λιγάκι λάθος αναζητώντας κίνητρο. Για μένα προσωπικά τα κίνητρα τα έχω συνδέσει με οτιδήποτε αρνητικό. Για παράδειγμα κίτρο να μην κανεις τίποτα, να κάτσεις σπίτι να αράξεις, κίνητρο να φας ότι νάνε του σκασμού, κίνητρο να ξενυχτίσεις και να ποιείς το πάτο σου κτλ.. Γενικά για οτιδήποτε αρνητικό πάντα να ξέρεις θα υπάρχουν κίνητρα - κακές παρέες - και πάντα να ξέρεις θα υπερισχύουν των θετικών κινήτρων ακόμα και αν βρείς κάποιο.

    Αυτό που σου συνιστώ και είναι υπεράνω όλων των κινήτρων (θετικών και αρνητικών) είναι Ο ΣΤΟΧΟΣ!

    Ξεκινα καλύτερα από το να βάλεις ένα στόχο και να αρχίσεις να το πιστεύεις. Το να ψάχνεις κίνητρο υποδηλώνει αδυναμία χαρακτήρα. Χωρίς πείσμα και αυτοπεποίθηση να ξέρεις εύκολα θα παρεκκλίνεις από τον στόχο Οποτε ξεκινα από κει.. Άρχισε να αγαπάς αυτό που είσαι και αυτό που προσπαθείς να πετύχεις και το παιχνίδι είναι ήδη κερδισμενο. Επίσης λίγος εγωισμός σε ορισμένες περίπτωσης δε βλάπτει

    Όλα αυτά φιλικά πάντα στα λέω γιατί τα έχω βιώσει και κορόιδευα τον ίδιο μου τον εαυτό για χρονια.. Ο στόχος ήταν για μένα ότι πιο ισχυρό και δούλεψε μια χαρά
    _
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-11-14 23:28 #5
    Προεπιλογή
    Το κίνητρο είναι απαραίτητο για να ξεκινήσεις την ενασχόληση. Αν θες να την συνεχίσεις πρέπει να σου γίνει συνήθεια η γυμναστική να τη ζητάει το σώμα σου χωρίς να το σκέφτεσαι (να το αιτιολογείς με τη λογική σου). Για να συμβεί αυτό απαιτείται ένα διάστημα 2-3 μηνών που θα έχεις ένα πρόγραμμα και θα το τηρείς απαρέγκλιτα ακόμα και αν βαριέσαι ή είσαι άρρωστη ή οτιδήποτε, ακόμα και αν δεν κάνεις μια καλή προπόνηση να κάνεις μια προπόνηση. Μετά από αυτό το διάστημα όταν έρχεται η ώρα για τη γυμναστική θα υποφέρεις αν δεν γυμναστείς .
    mens sana in corpore sano LIKE STEPHEN HAWKING
    https://www.goodreads.com/user/show/35486941-giannis (audiobooks)
    first master the rules then bend the rules
    know what you support but also know what you reject
    challenge conventional wisdom
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-11-14 00:48 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Εγω στα 30 χρόνια ξέρετε πόσους έχω δεί να έχουν στόχο να αδυνατίσουν και να φτιάξουν ένα αξιοπρεπές σώμα ? πάρα πολλοι , αλλα ενω το θέλουν ένα μεγάλο ποσοστο δεν αποφασίζει κάν να ξεκινήσει και ένα άλλο αποφάσισε αλλα πάει με το ζόρι διαλλειματικά με κενα μεγάλα μεταξυ των προπονήσεων

    τα κίνητρα πρέπει να είναι εγκεφαλικά γιατι όλοι έχουν πόδια και μπορούν να περπατήσουν μέχρι το γυμναστηριο , ο εγκέφαλος δεν δίνει εντολή στα πόδια να πάνε η τουλάχιστον να πάνε με ένα αξιοπρεπή ρυθμό τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα
    βλέπετε εμένα δεν μ αρέσει να κρίνω εξ ιδίων τα αλλώτρια , επειδη εγω πχ είμαι πορωμένος με την γυμναστική δεν σημαίνει όλοι είναι έτσι
    απλα η παρέα για αρχή είναι ένα καλό κίνητρο , εκτός τον στόχο που αυτο είναι δεδομένο ότι το θέλουμε να πετύχουμε ένα καλό σώμα
    οπότε βάζουμε αρχικά μικρότερους στόχους για να τούς πετυχαίνουμε εύκολα και να νιώθουμε ικανοποίηση προχωρώντας στον μεγαλύτερο στόχο

    επίσης αρχίζουμε να προσέχουμε την διατροφή μας σε λογικά όμως πλαίσια ουτως ώστε να ενισχύσουμε την προσπάθεια πηγαίνοντας στο γυμναστηριο ώστε να μην πάει χαμένη η προσπάθεια και αν έχουμε άτομο πιο προχωρημένο απο μας στην αρχή τουλάχιστον μας δίνει έξτρα κίνητρο , πχ να μας πάρει τηλέφωνο μισή ώρα πρίν και να πεί ετοιμάσου έρχομαι να σε πάρω να πάμε γυμναστηρίο
    και γενικά όποιος θέλει βρίσκει κίνητρα ανάλογα με τα δικά του δεδομένα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-11-14 02:23 #7
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Μοναδικο μου κινητρο το να βλεπω τη μυικοτητα μου να αυξανεται συνεχως, να εχω περισσοτερη δυναμη και γενικα να εχω οσο πιο δυνατο και γεροδεμενο σωμα μπορω με φυσικο εντελως τροπο (χωρις αασ δηλαδη αν και ουτε συμπληρωματα παιρνω χωρις να τα θεωρω κατι αφυσικο).

    Σε αντιθεση με τις γυναικες που θελουν να μπαινουν σε μικροτερα ρουχα, προσωπικα χαιρομαι οταν δεν μου χωρανε τα παλια ρουχα λογω αυξησης της μυικης μαζας.
    Δυναμη και ογκος λοιπον τα δικα μου κινητρα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-11-14 03:56 #8
    Προεπιλογή
    https://www.youtube.com/watch?v=WTFnmsCnr6g


    Συνοψιζει πολυ ωραια και λιτα, ολα οσα θα ελεγα εγω. Η επιθυμια σου για επιτυχια πρεπει να ειναι τοσο μεγαλη, οσο η αναγκη σου για οξυγονο οταν εισαι μεσα στο νερο. Οποτε, να το κινητρο σου: η ΑΝΑΓΚΗ για επιτυχια, η ΑΝΑΓΚΗ να ξεχωρισεις απο το πληθος, η ΑΝΑΓΚΗ να εισαι καλυτερη απο οτι ησουν εχθες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-11-14 10:33 #9
    Προεπιλογή
    youtube.com/watch?v=VtFQ3CBCEK0
    Πολύ απλά ότι λέει το βίντεο ! Ότι κάνεις το κάνεις επίδει το γουστάρεις και το αγαπάς .
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-11-14 12:11 #10

    Εγγραφή
    20-03-2014
    Περ.
    Χαϊδάρι - ΑΘ
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή
    Όταν πριν 10 μήνες ξεκινησα το γυμναστηριο και τη διατροφη μετά από 30 χρόνια που γύμναζα μόνο τα σαγόνια μου, ο στοχος μου ηταν να χασω 5-6 κιλα απο τα 90 που ήμουν.

    Οταν αυτος ο στοχος πιαστηκε μετα απο 2 μηνες, καταλαβα οτι μπορω και περισσοτερα.

    Τωρα είμαι 67,5 κιλα (1,72 υψος) και από XL που φοραγα, τωρα ειμαι στα όρια S-M.

    Ο στόχος φυσικά έχει αλλάξει και πλέον είναι σε 1-2 χρόνια να ξαναφορέσω XL αλλά χωρίς λίπος επάνω μου...
    ___________
    Γιώργος Μ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-11-14 13:18 #11
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Οι γυναίκες στο γυμ είναι δύσκολο να βρούν κίνητρο γιατί δεν πιέζουν τον εαυτό τους και δεν νιώθουν πρόκληση, απλά περιφέρονται και κάνουν επαναλήψεις στο πουθενά.
    Αθλητισμός χωρίς πρόκληση = booooring.
    Αν δεν έχει μικρομάθει κάποιος στον αθλητισμό/γυμναστική δύσκολα βρίσκει τη πειθαρχία μετά.

    Πρέπει να είναι κάποιος συστηματικός για μεγάλο διάστημα μέχρι να του γίνει συνήθεια. Αλλά και πάλι, αν δεν υπάρχει το μικρόβιο, πιστεύω ολοι τα παρατάνε κάποια στιγμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-11-14 13:48 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο christina st Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σαςς!!Ποιο ειναι το δικο σας κινητρο- motivation καθημερινα να βαλετεε τα αθλητικα σας και να γυμναστητε?
    Αντε κ να αρχισω μετα απο 1-2 βδομαδες τ παραταω ολα!
    Τι κανω λαθος?σας ευχαριστω!

    Κατα καποιο τροπο πρεπει να εφευρισκεις συνεχως κινητρα
    Αυτο δεν σημαινει οτι τα κινητρα ειναι πλαστα,αλλα οτι πρεπει να θελεις να διατηρεις την φλογα ζωντανη
    Αυτο το μηνα ειχα κινητρο να κανω την Χ ασκηση στα Χ κιλα
    Τον προηγουμενο ειχα κινητρο να φτιαξω γαμπες
    Παραπροχθες κατι αλλο,και παει λεγοντας

    Τα δικα σου κινητρα ποια μπορει να ειναι;
    Να χασεις Χ κιλα
    Να αποκτησεις γραμμωμενους κοιλιακους
    Να τρεξεις μια ωρα στον διαδρομο με Χ ταχυτητα κ.ο.κ.

    Πρεπει να υπαρχει...το πρεπει.
    Δηλαδη μεσα στην ημερα πρεπει να κυνηγησεις τον οποιο στοχο,ειτε στις 7 το πρωι,ειτε στις 11 το βραδυ
    Οπως λες πρεπει να παω στην δουλεια και δεν πας μονο αν εχεις ενεργεια και διαθεση,ετσι και στην γυμναστικη.

    Σημειωτέων οτι ολοι λιγο-πολυ περναμε φασεις που βαριομαστε,δεν αποδιδουμε,δεν γυμναζοματε καθολου,αλλα τελικα βρισκουμε παλι το ενδιαφερον μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-11-14 15:04 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοναδικο μου κινητρο το να βλεπω τη μυικοτητα μου να αυξανεται συνεχως, να εχω περισσοτερη δυναμη και γενικα να εχω οσο πιο δυνατο και γεροδεμενο σωμα μπορω με φυσικο εντελως τροπο (χωρις αασ δηλαδη αν και ουτε συμπληρωματα παιρνω χωρις να τα θεωρω κατι αφυσικο).

    Σε αντιθεση με τις γυναικες που θελουν να μπαινουν σε μικροτερα ρουχα, προσωπικα χαιρομαι οταν δεν μου χωρανε τα παλια ρουχα λογω αυξησης της μυικης μαζας.
    Δυναμη και ογκος λοιπον τα δικα μου κινητρα.
    Θες να κάνουμε ανταλλαγή? Γιατί εγώ θέλω τώρα μικρότερα νούμερα απο τα XL που φορούσα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-11-14 17:14 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    επίσης θέλει προσοχή γιατι δεν σημαίνει ότι για να πάει κάποιος να κάνει μια αξιοπρεπή προπόνηση θα πρέπει να είναι πορωμένος και τρελαμένος με την γυμναστική , γιατι τα κολλήματα καθε μορφής ακόμα και με την γυμναστική είναι αρώστια , όπως λέμε τα παιδια που διαβάζουν πολυ φυτα , όπως κάποιος καίει εγκέφαλο όταν κάθετε με τις ώρες στο κομπιούτερ κτλ

    και αν κάποιος η κάποια με τρελό κόλλημα με το σώμα πάει γυμναστήριο τότε γίνετε έρμαιο η ψυχολογία του απο την σωματική του κατάσταση , αν δηλαδη χαλάσει επειδη κάποιο διάστημα δεν μπόρεσε να γυμναστει σωστα πέφτει κατακόρυφα η ψυχολογία του η της

    όποιος θέλει να γυμναστει κατ αρχήν θα πρέπει να κάνει στην αρχη μια μορφη άσκησης που να του αρέσει όποια και αν είναι αυτη , αν είναι γυναίκα ας ξεκινήσει αν βέβαια την αρέσει με κάποια προγράμματα αίθουσας και σιγα σιγα θα μπεί και στα βάρη και απο κεί και πέρα το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη αν δεί αποτελέσματα στο σώμα της δεν είναι χαζη να σταματήσει και αποτελέσματα δεν ενοούμε μόνο τα εμφανησιακά αλλα ευεξία και φυσική κατάσταση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-11-14 17:35 #15
    Προεπιλογή
    Σωστά παν μέτρον άριστον.
    _
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία