Σελίδα 108 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 85898106107108109110118 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.606 έως 1.620 από 2174
  1. 21-06-12 05:20 #1606
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Leo Escobar Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν ακολουθείς ένα πρόγραμμα διατροφής και κάθε 2,5 ώρες trws δε μπορείς να λαμβάνεις κάθε φορα 40-50gr πρωτεΐνης,στο πρωινό μεσημεριανό και βραδινό που είναι τα 3 βασικά ok αλλα από κει και πέρα τα ροφήματα και τα υπόλοιπα γεύματα δε μπορούν να ακολουθούν αυτές τις ποσότητες,τι σου φάνηκε αστείο για να κάνω πλακα? ο υδατάνθρακας χρησιμοποιείτε σαν ενέργεια και αποβάλεις και στη τουαλέτα αλλα η πρωτεΐνη που δεν χρειάζεσαι "σισορεβετα" σαν λίπος,οποτε όταν trws 7-8 γεύματα(και τα ροφήματα μέσα) την ημερα είναι αδιανόητο να χρησιμοποίησης σε όλα 40-50gr πρωτεΐνης αν και εφόσον δεν έχεις φαρμακευτική υποστήριξη,εκεί αλλάζει..Αυτά είναι κατά τα λεγόμενα αθλητιάτρων και διατροφολόγων που ασχολούνται με τον αθλητισμό και όχι από musclemag και τα λοιπά "περιoδικα".Και στη τελική σαν προσωπική εμπειρία έχω κρατήσει τα κιλά μου γύρω στα 6 χρονια με αυτές τις ποσότητες
    οκ τοτε πες τους να σκησουν πτυχεια στεγνα..... και να αρχησουν να διαβαζουν απο εδω....



    μετα οτι απορειες εχουν μπορουν να περασουν απο το φορουμ να τις λυσουμε.... δωρεαν το κανουμε... δεν θα τους κοστισει τιποτα....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-06-12 13:32 #1607
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια σκεφτειτε λιγο τι γραφετε..
    μιλαμε για 350γρ πρωτεινη την μερα..
    που τα εχετε δει αυτα να γινονται σε μη αγωνιστικους,κ τα εχετε σαν μετρο συγκρισης?
    δλδ κανετε μια κουβεντα που βαση δεν εχει..ποιος απο μας περνει τοση πρωτεινη ανα μερα?
    Ωχχ μωρε beef , πηρες και συ τα ποστ που ειναι η υπερβολη. Αν καποιος τα εκανε αυτα δεν θα ηταν στο φορουμ να συζηταει για το ενα και για το αλλο ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-06-12 17:12 #1608
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CapoFighter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχχ μωρε beef , πηρες και συ τα ποστ που ειναι η υπερβολη. Αν καποιος τα εκανε αυτα δεν θα ηταν στο φορουμ να συζηταει για το ενα και για το αλλο ...
    μα σε αυτα τα ποστ κανατατε αναφορα στις ποσοτητες της πρωτεινης,που σημαινει πως καναντε κουβεντα πανω σε αυτα τα δεδομενα..
    δεν ειδα να γραφει κανεις σας κατι διαφορετικο,οποτε πανω σε αυτο που γραφατε απαντησα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-06-12 00:15 #1609
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Μέρος μιας εν εξελίξει μελέτης για τον αντίκτυπο του γάλακτος για κατανάλωση μετά από βαρύ, άρση βαρών, έχει διαπιστώσει ότι το γάλα βοηθά οι αθλούμενοι να κάψουν περισσότερο λίπος.

    Η μελέτη από ερευνητές στο Πανεπιστήμιο McMaster και δημοσιεύεται σήμερα στο περιοδικό American Journal of Clinical Nutrition, διεξήχθη από το Τμήμα της ομάδας του μεταβολισμού Άσκηση Έρευνας Κινησιολογία, να οδηγήσει από Stuart Phillips.
    Οι ερευνητές πήραν τρεις ομάδες των νεαρών ανδρών 18 έως 30 ετών - 56 συνολικά - και να τους φέρει μέσα από μια αυστηρή, πέντε ημερών ανά εβδομάδα πρόγραμμα άρσης βαρών σε μια περίοδο 12 εβδομάδων. Μετά την προπόνηση τους, οι συμμετέχοντες στη μελέτη είτε έπιναν δύο φλιτζάνια άπαχο γάλα, ένα ρόφημα σόγιας με ισοδύναμες ποσότητες πρωτεΐνης και ενέργειας, ή ένα ποτό υδατανθράκων με ένα ισοδύναμο ποσό ενέργειας, η οποία ήταν περίπου το ίδιο με το πόσιμο 600 έως 700 ml από ένα τυπικό αθλητικό ποτό.
    Μετά την ολοκλήρωση της μελέτης, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι η ομάδα πόσιμο γάλα είχε χάσει σχεδόν το διπλάσιο λίπος - £ 2 - ενώ η ομάδα των υδατανθράκων ποτό χάσει μια λίβρα του λίπους. Οι σόγιας πόσιμο χάσει καθόλου λίπος. Την ίδια στιγμή, το κέρδος σε μυς ήταν πολύ μεγαλύτερη ανάμεσα στους πότες γάλα από ό, τι είτε η σόγια ή συμμετέχοντες στη μελέτη υδατανθράκων ποτό.
    "Η απώλεια του λιπώδους μάζας, ενώ το αναμενόμενο, ήταν πολύ μεγαλύτερη από ό, τι νομίζαμε ότι θα ήταν», λέει ο Phillips, αναπληρωτής καθηγητής της κινησιολογίας στο McMaster. "Νομίζω ότι οι πρακτικές συνέπειες αυτών των αποτελεσμάτων είναι προφανή: αν θέλετε να κερδίσετε το μυ και να χάσετε λίπος, ως αποτέλεσμα της εργασίας έξω, πίνουν γάλα."

    Αν και παλιό άρθρο, αξίζει να συζητηθεί. Επίσης κάπου είχα διαβάσει πως το γάλα παρόλο ότι έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, έχει υψηλό ινσουλινικό δείκτη.. Ίσως είναι η κύρια αιτία της καλής κατανάλωσης του μετά την προπόνηση σε περίοδο γράμμωσης.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-06-12 10:18 #1610
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και παλιό άρθρο, αξίζει να συζητηθεί. Επίσης κάπου είχα διαβάσει πως το γάλα παρόλο ότι έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, έχει υψηλό ινσουλινικό δείκτη.. Ίσως είναι η κύρια αιτία της καλής κατανάλωσης του μετά την προπόνηση σε περίοδο γράμμωσης.
    Η μονη παρατηρηση για να το προσεξουν καποιοι αν δεν το εχουν δει ειναι το γαλα πρεπει να ειναι απαχο ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-06-12 10:24 #1611
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Γάλα για μεταπροπονητικό ρόφημα

    Σ'αυτό το τόπικ έχουν γίνει εκτεταμένες συζητήσεις περί άπαχου γάλατος μετά τη προπόνηση αλλά και σοκολατούχου. Αξίζει να ξαναρίξουμε μια ματιά
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-06-12 00:01 #1612
    Προεπιλογή
    Καλησπερα,

    Η προπονηση μου μεχρι τωρα ειναι 7 με 8 30 το απογευμα αλλα τωρα λογο υποχρεωσεων θα το παω πιο αργα 8 με 9 30!
    Το πριβλημα μου ειναι οτι η διατροφη μου ειναι ισοθερμιδικη και υδατανθρα τρωω τελευταιο γευμα πριν την προπονηση και μετα την προπονηση μου δηλαδη κατα τις 9 30 μπανανουλα και whey και μετα απο μια ωρα γευμα με πρωτεινη σαλατουλα!τωρα που θα παω πιο αργα την προπονηση μου τι να κανω με τη μπανανα??Να την αντικαταστησω με μια κουταλιτσα μελι καλητερα???Γιατι εχει αρκετα σακχαρα και υδατανθρακα τοσο αργα η να πινω μονο τη whey???Επισης μεχρι τωρα τελειωνα ετρωγα μπανα επινα πρωτεινη μετα εκανα στερεο και πριν κοιμηθω γιαουρτακι με καρυδακια,τωρα που θα τα βαλλω ολα αυτα???
    The squat is the perfect analogy for life.It's about standing back up after something heavy takes you down!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-06-12 08:38 #1613
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BaamBam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Η προπονηση μου μεχρι τωρα ειναι 7 με 8 30 το απογευμα αλλα τωρα λογο υποχρεωσεων θα το παω πιο αργα 8 με 9 30!
    Το πριβλημα μου ειναι οτι η διατροφη μου ειναι ισοθερμιδικη και υδατανθρα τρωω τελευταιο γευμα πριν την προπονηση και μετα την προπονηση μου δηλαδη κατα τις 9 30 μπανανουλα και whey και μετα απο μια ωρα γευμα με πρωτεινη σαλατουλα!τωρα που θα παω πιο αργα την προπονηση μου τι να κανω με τη μπανανα??Να την αντικαταστησω με μια κουταλιτσα μελι καλητερα???Γιατι εχει αρκετα σακχαρα και υδατανθρακα τοσο αργα η να πινω μονο τη whey???Επισης μεχρι τωρα τελειωνα ετρωγα μπανα επινα πρωτεινη μετα εκανα στερεο και πριν κοιμηθω γιαουρτακι με καρυδακια,τωρα που θα τα βαλλω ολα αυτα???
    βασικα τι βαλεις υδατανθρακα τι οχι το ιδιο ειναι..... αν ο συνολικος υδατανθρακας μου παιρνεις μεσα στη μερα ειναι ο ιδιος τοτε δεν θα εχεις προβλημα....

    οποτε καντο οπως σε βολευει φτανει τα μακροσυστατικα μεσα στη μερα να ειναι τα ιδια...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-06-12 10:03 #1614
    Προεπιλογή Αξιολόγηση μεταπροπονητικού γεύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στην παρέα και αυτό είναι το πρώτο μου post.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μεταπροπονητικό μου γεύμα, το οποίο αποτελείται από 2 μπανάνες με το τέλος της άσκησης και μισό grapefruit στημένο και 6 βραστά ασπράδια αυγού 20 λεπτά μετά το τέλος της προπόνησης.

    2 μπανάνες είναι καλά ή και με 1 μπανάνα γίνεται δουλειά? 6 ασπράδια είναι αρκετή δόση πρωτείνης ή θέλει περισσότερα? Το μεταπροπονητικο μου γεύμα είναι το προτελευταίο γευμα της ημέρας μου. Το τελευταίο γεύμα (βραδινό) το κάνω 2μιση με 3 ώρες μετά. Μήπως πρέπει να γίνεται νωρίτερα?

    Είμαι 24 ετών, 1.80 ύψος, 70 κιλά, γυμνάζομαι για φυσική κατάσταση, ευεξία με έμφαση στο χαμηλό ποσοστό σωματικού λίπους-γράμμωση.

    Ακολουθώ αυτό το γεύμα μεταπροπονητικά πιστεύοντας πως τα ασπράδια έχουν υψήλης βιολογικής αξίας πρωτείνη που απορροφάται άμεσα, τις μπανάνες γιατί επαναφέρουν τα επίπεδα γλυκογόνου και βοηθάνε στην καλύτερη αφομίωση της πρωτείνης και ο χυμός γκρέιπφρουτ έχει την βιταμίνη C που θα τονώσει τον οργανισμό μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-06-12 10:45 #1615
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bellerophont Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στην παρέα και αυτό είναι το πρώτο μου post.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μεταπροπονητικό μου γεύμα, το οποίο αποτελείται από 2 μπανάνες με το τέλος της άσκησης και μισό grapefruit στημένο και 6 βραστά ασπράδια αυγού 20 λεπτά μετά το τέλος της προπόνησης.

    2 μπανάνες είναι καλά ή και με 1 μπανάνα γίνεται δουλειά? 6 ασπράδια είναι αρκετή δόση πρωτείνης ή θέλει περισσότερα? Το μεταπροπονητικο μου γεύμα είναι το προτελευταίο γευμα της ημέρας μου. Το τελευταίο γεύμα (βραδινό) το κάνω 2μιση με 3 ώρες μετά. Μήπως πρέπει να γίνεται νωρίτερα?

    Είμαι 24 ετών, 1.80 ύψος, 70 κιλά, γυμνάζομαι για φυσική κατάσταση, ευεξία με έμφαση στο χαμηλό ποσοστό σωματικού λίπους-γράμμωση.

    Ακολουθώ αυτό το γεύμα μεταπροπονητικά πιστεύοντας πως τα ασπράδια έχουν υψήλης βιολογικής αξίας πρωτείνη που απορροφάται άμεσα, τις μπανάνες γιατί επαναφέρουν τα επίπεδα γλυκογόνου και βοηθάνε στην καλύτερη αφομίωση της πρωτείνης και ο χυμός γκρέιπφρουτ έχει την βιταμίνη C που θα τονώσει τον οργανισμό μου.
    τα επιπεδα γλυκογονου θα επανελθουν ετσι κι αλλιως.... και οι πηγες με φρουκτοζη δεν ειναι οι καταληλες για αυτο λογο του οτι αναπληρωνουν το υπατικο γλυκογονο.... απο εκει και περα δεν βοηθανε στην καλητερη αφομιωση της πρωτεινης.... καλα για την C μην τρελενεσαι....

    απο εκει και περα αν σου αρεσει το κρατας ετσι.... εφοσον δεν χρησιμοποιεις σκονες κτλ κτλ για να εχεις μια πιο γρηγορη αποροφηση.... θα ελεγα πως θα ηταν καλητερο να φας ενα κομματι κρεας μαζι με ρυζι,μακαρονια κτλ κτλ....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-06-12 11:47 #1616
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα επιπεδα γλυκογονου θα επανελθουν ετσι κι αλλιως.... και οι πηγες με φρουκτοζη δεν ειναι οι καταληλες για αυτο λογο του οτι αναπληρωνουν το υπατικο γλυκογονο.... απο εκει και περα δεν βοηθανε στην καλητερη αφομιωση της πρωτεινης.... καλα για την C μην τρελενεσαι....

    απο εκει και περα αν σου αρεσει το κρατας ετσι.... εφοσον δεν χρησιμοποιεις σκονες κτλ κτλ για να εχεις μια πιο γρηγορη αποροφηση.... θα ελεγα πως θα ηταν καλητερο να φας ενα κομματι κρεας μαζι με ρυζι,μακαρονια κτλ κτλ....
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αν και απογοητέυτηκα λίγο με την μπανάνα.. Την θεωρούσα must για μετά από προπόνηση. Είναι σοφό να τις αντικαταστήσω με βραστή πατάτα? (1 ή 2?) Και θεωρείς καλύτερο 100γ κρέας, κοτόπουλο ή τόνο από 6 βραστά ασπράδια αυγού?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-06-12 11:51 #1617
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bellerophont Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αν και απογοητέυτηκα λίγο με την μπανάνα.. Την θεωρούσα must για μετά από προπόνηση. Είναι σοφό να τις αντικαταστήσω με βραστή πατάτα? (1 ή 2?) Και θεωρείς καλύτερο 100γ κρέας, κοτόπουλο ή τόνο από 6 βραστά ασπράδια αυγού?
    ναι εφοσον εισαι με στερεο γευμα... τοτε καλητερα να πας σε κρεας και πατατες πχ....

    ουσιαστικα το μεταπροπονητικο με σκονες.... πχ... μαλτο + whey... το κανεις για να φας πιο γρηγορα το επομενο γευμα.... ουσιαστικα για να μαζεψεις οσο περισσοτερα μακροσυστατικα μπορεις μετα την προπο.....

    εφοσον δεν εχεις στη διαθεση σου σκονες..... τοτε απλα βαλε ενα μεγαλο στερεο γευμα με υδατανθρακες και πρωτεινες...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-06-12 21:06 #1618
    Προεπιλογή
    Παιδια,θελω να ρωτησω κατι.. ειμαι 1.93 100 κιλα περιπου,αλιπη μαζα δε ξερω,ειμαι στη γραμμωση για μεταπροπονητικο κατ ευθειαν απ τα βαρη μαζι με τη πρωτεινη να παρω δεξτροζη?Κατι ειχα διαβασει για φρουτα αλλα αναιρεθηκε λογω φρουκτοζης.. Να παρω λοιπον δεξτροζη,χρειαζεται τιποτα αλλο? Σορρυ αλλα δεν εχω ιδεα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-06-12 22:26 #1619
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια,θελω να ρωτησω κατι.. ειμαι 1.93 100 κιλα περιπου,αλιπη μαζα δε ξερω,ειμαι στη γραμμωση για μεταπροπονητικο κατ ευθειαν απ τα βαρη μαζι με τη πρωτεινη να παρω δεξτροζη?Κατι ειχα διαβασει για φρουτα αλλα αναιρεθηκε λογω φρουκτοζης.. Να παρω λοιπον δεξτροζη,χρειαζεται τιποτα αλλο? Σορρυ αλλα δεν εχω ιδεα
    όχι όχι όχι μη πάρεις τίποτα άλλο εκτός πρωτείνης (κ κρεατίνης αν παίρνεις)
    ΟΧΙ υ/κα μετά από προπόνηση αν είσαι στη γράμμωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-06-12 23:31 #1620
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι όχι όχι μη πάρεις τίποτα άλλο εκτός πρωτείνης (κ κρεατίνης αν παίρνεις)
    ΟΧΙ υ/κα μετά από προπόνηση αν είσαι στη γράμμωση
    οποτε να φαω κανονικα ρυζι η πατατα κτλπ 1-2 ωρες μετα τη προπ ε? Δε θα γινε τιποτα με τους μυς,εννοω να οξυδωθουν η τιποτα τετοιο που χω διαβασει για την ελλειψη υδατ/κα..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 108 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 85898106107108109110118 ... ΤελευταίαΤελευταία