Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 45
  1. 25-06-12 15:45 #16
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ συνονόματε, θα το δοκιμάσω!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-06-12 15:47 #17
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Για ποιον ακριβως λογο θες να εχεις ντομς???
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-06-12 15:51 #18
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Όπως είπε και ο eddie από πάνω για μένα ψυχολογικά είναι μια αίσθηση ικανοποίησης. Από κει και πέρα δεν είναι τα ντομς αυτοσκοπός, απλά θέλω να ξέρω αν δουλεύω σωστά τον δικέφαλο στη συγκεκριμένη περίπτωση ή πρέπει να αλλάξω κάτι!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-06-12 15:57 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Δε θα διαβασω τα προηγουμενα ποστς αλλα απο αυτο που λες καταλαβαινω οτι θες φαγητο , πιο πολυ πρωτεινη (απο φαγητο) αν γινεται κανα συμπληρωμα και αυτα.Ετσι τελειωσε το πραμα .. Αλλα νταξει ειναι φυσιολογικo μετα απο αποχη ιδιως
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-06-12 16:11 #20
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Χαχα όχι δεν είναι δικό μου το αρχικό θέμα, εγώ ούτε από αποχή προέρχομαι και από πρωτείνη παιρνω 200 γρ την ημέρα και συμπληρώματα διάφορα!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-06-12 16:32 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί αναφέρεται στα doms...

    Λοιπόν αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: ενώ μετά από κάθε προπόνησή μου έχω doms σε όλες τις μυικές ομάδες, και μάλιστα το θεωρώ δείγμα ότι κάνω δουλειά, δεν έχω ποτέ doms στο δικέφαλο. Να πω ότι τις προπονήσεις τις πάω όλες μέχρι fail.

    Ξέρει κανείς τι παίζει? Είναι δυνατόν να ξεκουράζεται τόσο γρήγορα σε σχέση με τους άλλους ώστε την επόμενη μέρα να μην καταλαβαίνω ότι έκανα?

    Δεν είναι κανένα φοβερό θέμα, απλά ρωτάω γιατί όπως προανέφερα θεωρώ τα doms δείγμα ότι έκανα καλή προπόνηση. Όποιος ξέρει ας πει μια γνώμη!
    Ακου και τη δικη μου γνωμη και ΑΝ θες την κρατας...λοιπον...θεωρω οτι για να χτυσεις μυς οι πολυαρθρικες ασκησεις ειναι ο δρομος...οι συγκεντρωτικες δεν χρειαζονται καν στην πραγματικοτητα...για να κανεις το δικεφαλο σου να μεγαλωσει κανε μονοζυγο 2η η ουδετερη λαβη (κλειστη καλυτερα) μεχρι αποτυχια,κανε κωπηλατικη 2η η ουδετερη λαβη και θα καταλαβεις αμεσως τι εννοω...και την αλλη μερα θα εισαι πιασμενος...τωρα ισως σκεφτηκες οτι αυτες ειναι ασκησεις πλατης...ομως ποιος ειναι ο λογος που υπαρχει ο δικεφαλος στο χερι σου?!να βοηθαει την πλατη σου φυσικα...αρα μεσα απο ασκησεις πλατης θα τον μεγαλωσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-06-12 16:38 #22
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Αυτα στην κολυμβηση σας τα μαθαινουν??

    Σαφως και με τις πολυαρθρικες γυμναζεται και δυναμωνει και ο δικεφαλος εν μερη..αλλα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.Σκληραδα σχημα και κορυφωση χωρις ασκησεις δικεφαλων δε προκειται να δεις με καμια πολυαρθρικη που να χτυπιεσαι..Μηπως να μη κανουμε και τρικεφαλο αλλα να κανουμε στηθος με λιγο πιο κλειστη λαβη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-06-12 10:20 #23
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα στην κολυμβηση σας τα μαθαινουν??

    Σαφως και με τις πολυαρθρικες γυμναζεται και δυναμωνει και ο δικεφαλος εν μερη..αλλα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.Σκληραδα σχημα και κορυφωση χωρις ασκησεις δικεφαλων δε προκειται να δεις με καμια πολυαρθρικη που να χτυπιεσαι..Μηπως να μη κανουμε και τρικεφαλο αλλα να κανουμε στηθος με λιγο πιο κλειστη λαβη?
    Eγω συμφωνω παντως με τον swimmer. Αν ειναι να κανεις μια και μονο ασκηση, το μονοζυγο ή κωπηλατικη θα σου δωσουν πιο μεγαλα δικεφαλα απο οτι οι ελξεις δικεφαλων. Φυσικα αν κανεις και τα 2 ακομα καλυτερα

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-06-12 13:55 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο swimmer_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακου και τη δικη μου γνωμη και ΑΝ θες την κρατας...λοιπον...θεωρω οτι για να χτυσεις μυς οι πολυαρθρικες ασκησεις ειναι ο δρομος...οι συγκεντρωτικες δεν χρειαζονται καν στην πραγματικοτητα...για να κανεις το δικεφαλο σου να μεγαλωσει κανε μονοζυγο 2η η ουδετερη λαβη (κλειστη καλυτερα) μεχρι αποτυχια,κανε κωπηλατικη 2η η ουδετερη λαβη και θα καταλαβεις αμεσως τι εννοω...και την αλλη μερα θα εισαι πιασμενος...τωρα ισως σκεφτηκες οτι αυτες ειναι ασκησεις πλατης...ομως ποιος ειναι ο λογος που υπαρχει ο δικεφαλος στο χερι σου?!να βοηθαει την πλατη σου φυσικα...αρα μεσα απο ασκησεις πλατης θα τον μεγαλωσεις...
    Ή μπορείς να κάνεις και isolation μαζί αλλά πολύ λίγα σετ. Ωραίος ο κολυμβητής
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-06-12 14:00 #25
    Προεπιλογή
    Doms εχεις συνηθως μετα απο αποψη, ακομα και εαν αυτη ειναι μολις μια εβδομαδα. Εαν πηγαινεις 4-6 φορες γυμναστηριο και γυμναζεσαι εντονα, δε εχεις απο ελαχιστα εως καθολου DOMS, και αυτο ειναι ενδειξη οτι οι μυες ειναι αρκετα γυμνασμενοι. Βεβαια βοηθανε και ορισμενα συμπληρωματα για αναρρωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-06-12 14:17 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα στην κολυμβηση σας τα μαθαινουν??

    Σαφως και με τις πολυαρθρικες γυμναζεται και δυναμωνει και ο δικεφαλος εν μερη..αλλα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.Σκληραδα σχημα και κορυφωση χωρις ασκησεις δικεφαλων δε προκειται να δεις με καμια πολυαρθρικη που να χτυπιεσαι..Μηπως να μη κανουμε και τρικεφαλο αλλα να κανουμε στηθος με λιγο πιο κλειστη λαβη?
    *Κανω πως δε διαβασα το πρωτο...*αν ψαχτεις λιγο θα δεις οτι εχω δικιο...αμα θες να μεγαλωσει ο τρικεφαλος σου,1000 φορες να κανεις μπαρα κλειστη λαβη παρα τροχαλια κτλ...ειναι σα να μου λες οτι αμα θες μεγαλο τετρακεφαλο κανε extension...οσα extension και να κανεις,φορτωσε και superset η dropset αμα θες δεν θα μεγαλωσει ο μυς,ακομα να παιδευεσαι 3-4 μηνες...η αν μεγαλωσει ελαχιστα!αμα κανεις σκουωτ σε 1 μηνα εχεις δει μεγαλη διαφορα...αυτο τι σου λεει?!αν θες σχημα και λεπτομερεια μαζι σου,συγκεντρωτικες all the way...αν θες μεγεθος και δυναμη πολυαρθρικες ειναι ο βασιλιας...θες κι αλλο παραδειγμα?τσεκαρε τους αρσηβαριστες...4 ασκησεις κανουν (αρση θανατου-->power clean-->σκουωτ-->πιεση ωμων=clean and jerk) πιστεψε με δικεφαλο και τρικεφαλο συγκεντρωτικη δεν κανουν ποτε των ποτων!!εχεις δει τα χερια τους?!αρα μηπως η αρση θανατου φτανει να σου κανει δικεφαλο,και οι πιεσεις ωμων να σου κανουν τρικεφαλο?!?!?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-06-12 14:31 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή μπορείς να κάνεις και isolation μαζί αλλά πολύ λίγα σετ. Ωραίος ο κολυμβητής
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-06-12 14:31 #28
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω συμφωνω παντως με τον swimmer. Αν ειναι να κανεις μια και μονο ασκηση, το μονοζυγο ή κωπηλατικη θα σου δωσουν πιο μεγαλα δικεφαλα απο οτι οι ελξεις δικεφαλων. Φυσικα αν κανεις και τα 2 ακομα καλυτερα
    Για κατσε ρε γιατι θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε..Συμφωνω οτι εαν καποιος κανει ΜΟΝΟ μια ασκηση γενικως και ειδικως σε ολο το προγραμμα του,δηλαδη αν εχει να επιλεξει σε μια ασκηση απο 3 φορες τη βδομαδα πχ και ΜΟΝΟ αυτην,σιγουρα το μονοζυγο θα κανει καλυτερη δουλεια γιατι σαν πολυαρθρικη θα προκαλεσει μεγαλυτερη overall μυικη αναπτυξη συμπεριλαμβανομενου και των δικεφαλων.Ποιος το κανει ομως αυτο..?Κανεις.Αρα σε ενα προγραμμα με σπλιτ ββ η strength,full body,upper lower,push pull legs κλπ κλπ που εχεις πολλες ασκησεις,δε νομιζω οτι αν αντικαταστησεις τις καμψεις δικεφαλων με μονοζυγο θα δεις μεγαλυτερη αναπτυξη στα δικεφαλα καθεαυτα.

    Σωστα?Η οχι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-06-12 14:39 #29
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο swimmer_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    *Κανω πως δε διαβασα το πρωτο...*αν ψαχτεις λιγο θα δεις οτι εχω δικιο...αμα θες να μεγαλωσει ο τρικεφαλος σου,1000 φορες να κανεις μπαρα κλειστη λαβη παρα τροχαλια κτλ...ειναι σα να μου λες οτι αμα θες μεγαλο τετρακεφαλο κανε extension...οσα extension και να κανεις,φορτωσε και superset η dropset αμα θες δεν θα μεγαλωσει ο μυς,ακομα να παιδευεσαι 3-4 μηνες...η αν μεγαλωσει ελαχιστα!αμα κανεις σκουωτ σε 1 μηνα εχεις δει μεγαλη διαφορα...αυτο τι σου λεει?!αν θες σχημα και λεπτομερεια μαζι σου,συγκεντρωτικες all the way...αν θες μεγεθος και δυναμη πολυαρθρικες ειναι ο βασιλιας...θες κι αλλο παραδειγμα?τσεκαρε τους αρσηβαριστες...4 ασκησεις κανουν (αρση θανατου-->power clean-->σκουωτ-->πιεση ωμων=clean and jerk) πιστεψε με δικεφαλο και τρικεφαλο συγκεντρωτικη δεν κανουν ποτε των ποτων!!εχεις δει τα χερια τους?!αρα μηπως η αρση θανατου φτανει να σου κανει δικεφαλο,και οι πιεσεις ωμων να σου κανουν τρικεφαλο?!?!?
    Παλικαρι εχω δει πως ειναι και οι αρσιβαρηστες αλλα και οι powerlifter που κανουν μονο heavy compound ασκησεις οι οποιοι εχουν μεγαλη μυικοτητα (οι δευτεροι) αλλα χαλια σχηματα και λεπτομεριες..αν καποιον τον ενδιαφερει μονο η μυικοτητα χωρις λεπτομεριες κορυφωσεις βαθιες γραμμες και λοιπα,τοτε καλως θα κανει να ακολουθησει αυτο το μοτιβο..φτασαμε να αναλυουμε τα πραγματα λες και ειμαστε 5 χρονων παιδακια και δε καταλαβαινουμε..

    Anyway,ας τη ληξουμε γιατι ειμαστε οφ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-06-12 14:40 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο swimmer_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    *Κανω πως δε διαβασα το πρωτο...*αν ψαχτεις λιγο θα δεις οτι εχω δικιο...αμα θες να μεγαλωσει ο τρικεφαλος σου,1000 φορες να κανεις μπαρα κλειστη λαβη παρα τροχαλια κτλ...ειναι σα να μου λες οτι αμα θες μεγαλο τετρακεφαλο κανε extension...οσα extension και να κανεις,φορτωσε και superset η dropset αμα θες δεν θα μεγαλωσει ο μυς,ακομα να παιδευεσαι 3-4 μηνες...η αν μεγαλωσει ελαχιστα!αμα κανεις σκουωτ σε 1 μηνα εχεις δει μεγαλη διαφορα...αυτο τι σου λεει?!αν θες σχημα και λεπτομερεια μαζι σου,συγκεντρωτικες all the way...αν θες μεγεθος και δυναμη πολυαρθρικες ειναι ο βασιλιας...θες κι αλλο παραδειγμα?τσεκαρε τους αρσηβαριστες...4 ασκησεις κανουν (αρση θανατου-->power clean-->σκουωτ-->πιεση ωμων=clean and jerk) πιστεψε με δικεφαλο και τρικεφαλο συγκεντρωτικη δεν κανουν ποτε των ποτων!!εχεις δει τα χερια τους?!αρα μηπως η αρση θανατου φτανει να σου κανει δικεφαλο,και οι πιεσεις ωμων να σου κανουν τρικεφαλο?!?!?
    Λαθος διατυπωση φιλε κολυμβητη... Θα επρεπε να πεις "για καποιους ,λειτουργει αυτο μπλα μπλα μπλα".
    Ειναι αδυνατον να μας βαζεις ολους σε ενα τσουβαλι και οτι αμα κανεις deadlift θα εχεις big τρικεφαλο. Εγω που εχω προβλημα στη μεση τοτε να παω να πεσω στο ποταμι γιατι δεν θα δω ποτε μου μεγαλο τρικεφαλο. Μπορεις να το διατυπωσεις καλυτερα και απο αυτο χανεις το οποιο δικιο μπορει να εχεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία