Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 27 από 27
  1. 07-11-11 17:02 #16
    Προεπιλογή
    Ετσι οπως το βλεπω ολο αυτο τον καιρο παιρνω πανω απο 200 γραμ πρωτεινης ευκολα καθημερινα.

    Σημερα καθησα να προσπαθησω να βγαλω με αριθμους το πλανο που εχω πιο πανω στο ποστ.

    Πηγα να υπολογισω BMR και θερμιδες ανα μερα και ποσοστα πρωτ/υδατ/λιπ κλπ. Κατι εβγαλα αλλα χαθηκα αρκετα και δεν νομιζω οτι ειναι και ΤΟΣΟ σωστο.

    Με εναν τυπο που βρηκα εδω μεσα εβγαλα καπου 2840 BMR.
    Με ελαφρια ασκηση (3-5 φορες) το εκανα 4400. Για απωλεια 3κιλα/μηνα οπως ελεγε το ποστ, το εκανα -750. Δηλαδη 3650. Αυτο βεβαια μου ακουγονται ισως ψιλοπολλες θερμιδες.

    Τεσπα συνεχισα με αλλο ποστ νομιζω. Εκει ελεγε για κατι 50%/30%/20% με γραμμαρια λιπαρων στο νουμερο των κιλων και πρωτεινη *2,5 τα κιλα και κατι τετοια.
    Οποτε εβγαλα 300γρ/180γρ/120γρ ... το οποιο μεταφραζεται λεει σε συνολο 3000 θερμιδες. Ποιο λογικο νουμερο μου ακουστηκε.
    Και πηγα να δω τελικα τι γραμμαρια και θερμιδες θα βγαζει το πλανο απο τα προηγουμενα ποστ. Βεβαια εκει το πηγα αρκετα προσεγγιστικα νομιζω, ισως να το εχασα κιολλας. Δεν ειμαι σιγουρος γαμοτι :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-11-11 20:56 #17
    Προεπιλογή
    Δε χρειάζεται να είναι περίπλοκα τα πράγματα....
    Για μένα, ξεκίνα με 3000 θερμίδες όσο πιο καθαρά γίνεται, 2χ βάρος=πρωτείνη, υδ/κα γύρω από την προπόνηση και καλά λιπαρά.
    Κόβε 200 θερμίδες κάθε φορά που κολλάς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-11-11 00:15 #18
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    περι θερμιδων και τετοιων θεματων εχει ο savage ενα τρομερο θεματακι αν το ψαξεις λιγο θα το βρεις(πιγαινε στο προφιλ του).το θεμα ειναι να δεις ποσες καταναλωνεις τωρα.εκει π διατηρεισαι στα ιδια κιλα δλδ.μετα κατεβαζεις απο αυτες.αυτο ειναι ολο...
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-11-11 03:55 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nuxtobatns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι οπως το βλεπω ολο αυτο τον καιρο παιρνω πανω απο 200 γραμ πρωτεινης ευκολα καθημερινα.

    Σημερα καθησα να προσπαθησω να βγαλω με αριθμους το πλανο που εχω πιο πανω στο ποστ.

    Πηγα να υπολογισω BMR και θερμιδες ανα μερα και ποσοστα πρωτ/υδατ/λιπ κλπ. Κατι εβγαλα αλλα χαθηκα αρκετα και δεν νομιζω οτι ειναι και ΤΟΣΟ σωστο.

    Με εναν τυπο που βρηκα εδω μεσα εβγαλα καπου 2840 BMR.
    Με ελαφρια ασκηση (3-5 φορες) το εκανα 4400. Για απωλεια 3κιλα/μηνα οπως ελεγε το ποστ, το εκανα -750. Δηλαδη 3650. Αυτο βεβαια μου ακουγονται ισως ψιλοπολλες θερμιδες.

    Τεσπα συνεχισα με αλλο ποστ νομιζω. Εκει ελεγε για κατι 50%/30%/20% με γραμμαρια λιπαρων στο νουμερο των κιλων και πρωτεινη *2,5 τα κιλα και κατι τετοια.
    Οποτε εβγαλα 300γρ/180γρ/120γρ ... το οποιο μεταφραζεται λεει σε συνολο 3000 θερμιδες. Ποιο λογικο νουμερο μου ακουστηκε.
    Και πηγα να δω τελικα τι γραμμαρια και θερμιδες θα βγαζει το πλανο απο τα προηγουμενα ποστ. Βεβαια εκει το πηγα αρκετα προσεγγιστικα νομιζω, ισως να το εχασα κιολλας. Δεν ειμαι σιγουρος γαμοτι :/
    Τα 200 γραμμάρια πρωτεϊνης πως τα έβγαλες τόσα;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-11-11 11:06 #20
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nuxtobatns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το προβλημα μου ειναι οτι η διαιτολογος που με παρακολουθουσε ειχε γινει πολυ προβλεψιμη παρα τις εκκλησεις μου για να λιγο πιο γρηγορους ρυθμους απο πιο αποδοτικη διατροφη/ασκηση, παντα μεσα στα ορια του υγιους και χωρις συμπληρωματα αν γινεται. Ετσι προς το παρον δεν εχω ξαναπαει σε ειδικο και ξεκινησα να ψαχνω στο νετ για ιδεες η γνωστες/ειδικους και γιατρους.
    Η στασιμότητα σου μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, το ότι μετράς μόνο τα κιλά σου και όχι την μέση σου είναι κάπως προβληματικό αλλά θα πάρω ως δεδομένο ότι η δίαιτα που κάνεις θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη, όπως και οι γνώσεις σου , κάτι που είναι το κύριο πρόβλημα και η αποτυχία της διαιτολόγου σου.

    Κάποια πολύ βασικά για την συνέχεια που πρέπει να κατανοήσεις. Αν δεν εμπιστευτείς απόλυτα κάποιον δεν θα κάνεις δουλειά . Κι εγώ διαιτολόγος είμαι , όταν ακούω αυτές τις ημιμαθείς προκαταλήψεις περί συμπληρωμάτων, δεν σου κρύβω ότι δεν μου κάνει την καλύτερη εντύπωση γιατί μου βγάζει έπαρση. Στην ουσία έχω κάποιον που δεν έχει σπουδάσει τίποτα σχετικό να μου λέει πλαγίως πως δεν με εμπιστεύεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρεπει να τιγκαριστείς στα χάπια αλλά ένα πολυβιταμινούχο δεν θα σε βλάψει.

    Δεν μπορείς να χειραγωγείς τον ειδικό όταν του ζητάς βοήθεια. Δεν το καταλαβαίνω το "χωρίς συμπληρώματα αν γίνεται". Πώς θα καλύψεις τις ανάγκες σου σε βιταμίνες αν θες να κάνεις υποθερμιδική διατροφή αν δεν παίρνεις μία πολυβιταμίνη;;

    Η' εμπιστεύεσαι τον ειδικό που πας ή όχι.Στα 125 κιλά σε έφεραν τα συμπληρώματα; Ξέρεις τι ειναι τα συμπληρώματα;Για να αλλάξεις αποτέλεσμα πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης , να ξεχάσεις αυτά που ήξερες και να μορφωθείς. Από έγκυρη πηγή , όχι από ότι άκουσες από τον κολλητό σου "που ξέρει" ή κάποιον γιατρό που δεν θέλει να έχει επιπλέον σκοτούρες στο κεφάλι του.

    Ανέφερες το γυμναστήριο. Πλήττεις.Τι περίμενες;Δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό να περιμένεις να κάνεις αλλαγές στο σώμα σου χωρίς λίγες θυσίες.
    Ανέφερες τους γιατρούς.Αν ο γιατρός σου , σου δώσει ένα φάρμακο του λες όχι δεν το παίρνω βρες άλλη μέθοδο θεραπείας;
    Κάτι άλλο με τους γιατρούς. Ξέρεις πόσα μαθήματα κάνουν οι γιατροί περί διατροφής; 1. Και αυτό προαιρετικό. Οπότε αν θες πήγαινε σε γιατρό.

    Τα περί 3000 θερμίδων που σου έγραψαν αντιλαμβάνεσαι πόσο τελείως λάθος είναι για την περίπτωσή σου; Αν ναι , τότε είσαι σε καλό στάδιο. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις ,πιστεύω πως δεν φταις εσύ για τα περισσότερα για τα οποία διατυπώνεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-11-11 12:03 #21
    Προεπιλογή
    Τα περνω απο την αρχη.

    Γινοταν μετρηση για τη μεση μου, και τα λιπος και τη μυικη μου μαζα και πολλες αλλες παραμετροι. Βεβαια απο οτι ακουω αξιζει να τονιστει οτι γινονταν απο μηχανημα (InBody 720).
    Και τα αποτελεσματα ηταν φυσικα πασιφανη και στα ρουχα, στο σωμα μου και το κυριοτερο στις επιδοσεις μου.

    Οταν λεω προβλεψιμη, εννοουσα οτι στο τελος ειχαμε φτασει να προλαβαινω να της λεω εγω καθως εγραφε το προγραμμα της επομενης εβδομαδας και με ρωτουσε καμμια φορα και 1-2 πραγματα. Οποτε και πολλες φορες δεν εφτιαχνε καν χαρτι για να παρω με το προγραμμα. Αν θες κιολλας μπορω να σου περιγραψω πιο εκτενως το προγραμμα που μου ειχε βαλει.

    Αλλα ηταν στην ουσια ενα πολυ απλο προγραμμα που δεν με πιεζε καθολου... και αυτο ηταν το προβλημα μου εν τελη. Γιατι με ΤΟΣΗ χαλαροτητα τα αποτελεσματα τραβανε μηνες η και χρονια, και τελικα ειναι αυτο που θα ειναι το δυσκολο. Ηδη εχω ασχοληθει 2 χρονια γεματα και δεν μπορω να πω οτι ουσιαστικα πιεστικα παρα μονο στο ελαχιστο. Και για αυτο τα αποτελεσματα ερχονταν με μετριο και σταθερο ρυθμο το οποιο ηταν φυσικα υγιεινο και χαριτομενο. Ειδικα αφου δεν ασκουμουν παρα ελαχιστα και χαριτομενα.

    Αλλα πλεον και μετα απο ενα πολυ καλο διαστημα σταθεροποιησης εχουν αλλαξει οι απαιτησεις μου. Πρεπει να χασω 10 κιλα λιπος οσο πιο σωστα και δυναμικα γινεται. Να πιεστω και λιγο βρε αδερφε και να παρω το αποτελεσμα που θελω μεσα σε ενα τριμηνο και εγω.
    Και το λεω ετσι για να δειξω οτι δεν θελω να παρω απλα ενα αναβολικο η λιποδιαλυτη η δεν ξερω και εγω τι και να συνεχισω να τρωω οπως τρωω τωρα. Αλλα να ανεβω ενα επιπεδο γνωσης και εφαρμογης. Ειδικα αφου μετα θα ξεκινησει ενα λιγο πιο αργο αλλα συντονισμενο βημα για επιπλεον 10 κιλα λιπος.

    Το αν θα χρειαστω πολυβιταμινη η καποιο αλλο συμπληρωμα το οποιο εφαρμοσμενο σωστα δεν θα μου χαλασει την υγεια μου, θα το αφησω σε αυτον που τελικα θα σχεδιασει τη διατροφη, οποτε και θα γνωριζει αν παιρνω ολα τα απαραιτητα θρεπτικα στοιχεια που χρειαζομαι η αν χωραει ενα βοηθημα για πιο σιγουρα και γρηγορα αποτελεσματα ... οντας μεγαλοσωμος ανθρωπος...ενεργος αθλητικα με μετρια ως σκληρη ασκηση...και εχοντας φυσικα μια υποθερμιδικη διατροφη.
    Επιστημονας ειμαι και πιστευω στην τεχνολογια των φαρμακων...και για αυτο σκεφτομουν οτι αν μπορεσω να βρω ενα γιατρο που να ειναι καταρτισμενος και να παρακολουθει αθλητες με της διατροφες τους...τοτε θα ειχα βρει υποτιθεται καποιον που μαλλον πιο σιγουρα θα μπορουσε να χρησιμοποιησει τη φαρμακευτικη τεχνολογια που υπαρχει χωρις να με βλαπτει. Γιατι πιστευω οτι ξερεις και εσυ οτι κυκλοφορουν και πολλοι "ειδικοι" και αρκετα σκευασματα που σε καταστρεφουν εμω υποσχονται παπαδες. Δεν θελω θαυματα, ετσι το εννοω

    Και ναι. Οποτε πηγα να ξεκινησω απλα γυμναστηριο δεν θυμαμαι να κρατησα παραπανω απο 3 μηνες, ειδικα οταν εκανα 4-6 προπονησεις. Και για αυτο εχω διαλεξει πολεμικες τεχνες, μπασκετ και ποδοσφαιρο ως κυρια γυμναστικη (ελπιζω φετος να ξεκινησω ξανα και κολυμβηση) και το γυμναστηριο/βαρη μονο ως το ατυχες αλλα δυστυχως απαραιτητο συμπληρωμα ασκησης.

    Οσο για τις 3000 θερμιδες. Δεν ξερω. Μου φαινονται πολλες καταρχας. Και ανεφερα το πως εκανα καποια μαθηματικα ακολουθωντας ποστ που βρηκα εδω μεσα. Το αν τα εκανα σωστα σε σχεση με αυτο που διαβαζα ; Το αν κατι ηταν σωστο το ποστ ; Το αν .. το αν ... το αν ; Δεν ξερω...που να ξερω. Δεν εχω ασχοληθει με τη διατροφη γενικως παρα ελαχιστα και γνωριζω τα πολυ βασικα. Και για αυτο αλλωστε ρωταω... η ψαχνω καποιον να με παρει απο το χερακι να μου δειξει την αρχη, να μαθω κιολλας σιγα σιγα και να συνεχισουμε.

    Νομιζω τα καλυψα ολα. Αλλα επειδη το εγραψα γρηγορα ισως ξεφυγε κατι, αλλα νταξει...εδω ειμαστε για τα περαιτερω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nuxtobatns : 08-11-11 στις 12:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-11-11 13:32 #22
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Καταλαβαίνω πως θες να δεις αποτελέσματα και για τον καιρό που έχεις αφιερώσει θα πρεπε να είσαι σε καλύτερο επίπεδο. Δεκτό. Αλλά το να ψάχνεις για γιατρό , είναι σαν να ζητάς σε διαιτολόγο να σου ξεγεννήσει την γυναίκα ή να σου κάνει γενική νάρκωση.Απλά θα τα σκατώσει γιατί δεν έχει ιδέα. Αυτό που σκέφτεσαι δεν είναι καν λάθος. Οι γιατροί δεν είναι φωτεινοί παντογνώστες - στο λέω ως παιδί 2 γιατρών - εξαιρετικοί στο αντικείμενό τους , άσχετοι (και το παραδέχονται) σε οτιδήποτε άλλο. Οι αθλίατροι ασχολούνται με αθλητικές κακώσεις κυρίως, όχι με διατροφές, έτη φωτός μακριά σαν γνωστικό αντικείμενο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-11-11 13:42 #23
    Προεπιλογή
    νομιζα οτι υπαρχουν κλινικοι διαιτολογοι η κατι τετοιο,οποτε ισως υπηρχαν και καποιοι που εκτος απο κλινικα παχυσαρκους και ατομα που θελουν εγχειρησεις κλπ ... θα ασχολουνταν με αθλητες.

    τελος παντων. οπως ειπα.. αυτο ειναι το λιγοτερο.
    το θεμα ειναι να κατι να γινει τωρα για να παρω μπρος για το επομενο βημα. καποιον να βρω να με βοηθησει αρκετα στην αρχη για κατι δυναμικο και να μου δωσει γνωσεις.Γιατι προς το παρον...ειναι θολα τα πραγματα για το σωστο μονοπατι που θα ικανοποιησει πληρως τις αναγκες μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-11-11 14:34 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nuxtobatns Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζα οτι υπαρχουν κλινικοι διαιτολογοι η κατι τετοιο,οποτε ισως υπηρχαν και καποιοι που εκτος απο κλινικα παχυσαρκους και ατομα που θελουν εγχειρησεις κλπ ... θα ασχολουνταν με αθλητες.

    τελος παντων. οπως ειπα.. αυτο ειναι το λιγοτερο.
    το θεμα ειναι να κατι να γινει τωρα για να παρω μπρος για το επομενο βημα. καποιον να βρω να με βοηθησει αρκετα στην αρχη για κατι δυναμικο και να μου δωσει γνωσεις.Γιατι προς το παρον...ειναι θολα τα πραγματα για το σωστο μονοπατι που θα ικανοποιησει πληρως τις αναγκες μου.
    Φίλε Νυχτοβάτη (ωραίο nick παρεπιπτόντως ), επειδή είμαι και εγώ του ίδιου χώρου με εσένα, γνωρίζω καλά ότι στα πλαίσια της «παράδοσης» και του «υγιεινού τρόπου ζωής»,, πολλά άτομα που ασχολούνται με τις ΠΤ, τα ΜΑ,, τα ΜΜΑ και ό,τι άλλο θες, προσπαθούν να έχουν καλά αποτελέσματα «χωρίς συμπληρώματα», απλά με «υγιεινή διατροφή».

    Τελικά, το 99% το μόνο που καταφέρνει είναι να έχει μονόπλευρη διατροφή, με ανεπάρκεια σε διάφορα στοιχεία, το οποίο με τα χρόνια οδηγεί σε τραυματισμούς, όχι καλές επιδόσεις και, γενικά, σωματική ανισορροπία.

    Για να μην σε ζαλίζω λοιπόν, δεν ξέρω τι πρόγραμμα θα σου βγάλει ο Χ διατροφολόγος, πάντως εγώ, εμπειρικά, σου προτείνω τα εξής:

    1. Προσπάθησε κάθε μέρα να παίρνεις περίπου 120 γραμμάρια πρωτεϊνης. Τα 200 που ανέφερες πριν, δεν ξέρω πως τα υπολόγισες (πιστεύω ότι παίρνεις τα μισά και αν), πάντως δεν χρειάζεσαι τόσα. Remember, εμείς οι πολεμικοτεχνίτες δεν ενδιαφερόμαστε να αποκτήσουμε όγκο για τον όγκο, αλλά να έχουμε όσο όγκο χρειαζόμαστε, όπου τον χρειαζόμαστε.

    2. Βάλε καλά λίπη στην διατροφή σου. Πάρε κάποιο συμπλήρωμα Ω3, καθαρίζει το αίμα, λαδώνει τις αρθρώσεις, βοηθάει την λειτουργία του εγκεφάλου και βοηθάει στο κάψιμο του λίπους.

    3. Βάλε ποικιλία στην διατροφή σου.

    4. Δεν ξέρω γιατί τρως τόσα γιαούρτια την μέρα. Έχεις κάτσει ποτέ να υπολογίσεις πόσο ασβέστιο παίρνεις την μέρα;

    5. Βάλε καλούς υδατάνθρακες στην διατροφή σου. Θες υ/α που να «καίγονται» εύκολα ώστε και να μην μετατρέπονται σε λίπος αλλά και να έχεις άπλετη ενέργεια όταν την χρειάζεσαι.

    Τέλος, για μένα πρέπει να κοιτάξεις λίγο το θέμα της προπόνησης που κάνεις. Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι δεν γυμνάζεσαι σωστά, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-11-11 14:49 #25
    Προεπιλογή
    γιαουρτι ελεγε η διαιτολογος να τρωω 1-2 τη μερα.
    αλλα εχω μηνες να κανω διαιτα.
    τωρα θελω επιτελους να ξαναρχισω.

    Οσο για τις προπονησεις. Μια χαρα κανω τις προπονησεις και με κορυφαιο αθλητη, αν και πολλες φορες δεν ζοριζω και τοσο. Αλλα το γιατι δεν εχω χασει στη ζυγαρια (αν και εχω δυναμωσει αρκετα, χωρις βεβαια να εχω πιασει τα παλια μου επιπεδα ακομα) οφειλεται στο οτι δεν τρεφομαι ουσιαστικα σωστα αυτους τους τελευταιους μηνες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-11-11 14:53 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nuxtobatns Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαουρτι ελεγε η διαιτολογος να τρωω 1-2 τη μερα.
    αλλα εχω μηνες να κανω διαιτα.
    τωρα θελω επιτελους να ξαναρχισω.

    Οσο για τις προπονησεις. Μια χαρα κανω τις προπονησεις και με κορυφαιο αθλητη, αν και πολλες φορες δεν ζοριζω και τοσο. Αλλα το γιατι δεν εχω χασει στη ζυγαρια (αν και εχω δυναμωσει αρκετα, χωρις βεβαια να εχω πιασει τα παλια μου επιπεδα ακομα) οφειλεται στο οτι δεν τρεφομαι ουσιαστικα σωστα αυτους τους τελευταιους μηνες.
    Το αν οι προπονήσεις που κάνεις είναι σωστές για σένα, θα φανεί στην πορεία.

    Πάντως, συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω, καλό είναι να πάρεις μια πολυβιταμίνη και κάποια συμπληρώματα ώστε να καλύψεις ανεπάρκειες που σίγουρα έχεις.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-11-11 19:09 #27
    Προεπιλογή
    Πιθανοτατα θα παω να κοιταξω για καμμια πολυβιταμινη η κατι αλλο,αλλα δυστυχως δεν βλεπω να καταφερνω να φτιαξω καμμια διατροφη μονος. Τεσπα. Ευχαριστω για τα ποστ σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12