Πέρυσι τον Ιανουάριο του 2011 αποφάσισα να μπω σε πρόγραμμα διατροφής και γυμναστηρίου. Η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο και δεν άντεχα τον ίδιο μου τον εαυτό.



Στην πρώτη φωτογραφία (4/1/2011) ζυγίζω 100+ κιλά. Προοδευτικά μπορείτε να δείτε την "μεταμόρφωση" μου. Και στην τελευταία φωτογραφία (13/6/2011) έχω πέσει στα 82,3 κιλά.

Αν πω ότι δε δυσκολεύτηκα για να το επιτύχω αυτό, θα πω ψέματα. Η φράση "μου βγήκε η πίστη ανάποδα" αντιπροσωπεύει πλήρως την προσπάθειά μου.

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν είναι η εικόνα μου σήμερα, η οποία μερα με τη μέρα βελτιώνεται όλο και περισσότερο:









Όταν ξεκίνησα ακολούθησα το εξής πρόγραμμα για περίπου 2 μήνες.


Πρωινό: γάλα με δημητριακά ολ μπραν.

Δεκατιανό: Τοστ μαύρο ψωμί τυρί-γαλοπούλα

Πρόγευμα: μπάρα δημητριακών

Γεύμα: Κοτόπουλο ψητό, ή λαδερό με λίγο τυράκι. Μεγειρεμένα με μια κουταλιά λάδι και δίχως αλατι.

Ύστερα γυμναστήριο, δίνοντας προτεραιότητα στην αερόβια προτιμώντας το ελλειπτικό και μεταπροπονητικό γευμα 1 γιαούρτι και μερικες φορες ακομα και τίποτα, μιας και από την κόπωση της προπόνησης δεν είχα όρεξη για να φάω κατι (ξέρω μεγα σφάλμα).

Α κατ αρχάς ξέχασα να πω ότι ΕΚΟΨΑ την καταραμένη την κοκα κολα και δε θελω να την ξαναβάλω στο στόμα μου. Είχα κοψει τελείως τη ζάχαρη, βαζοντας ζαχαρίνη γιατι ο σκέτος καφές δεν παλευεται. Είχα κόψει μπύρες τελειως και το ποτό μου όποτε έβγαινα έξω, αντί για ουισκακι έπινα λευκο κρασι.

Μετά το δίμηνο με συμβούλεψε ένα γυμναστής όσο αφορά την διατροφή παροτρύνοντας με να ξεκινήσω και συμπλήρωμα πρωτείνης, οπότε το διατροφολόγιο μου έγινε το εξής:

Πρωινό: 1 σκουπ πρωτεΐνη myofuson διαλυμένη σε νερό, με κουάκερ κι ένα ξυνόμηλο.

Δεκατιανό: 6 ασπράδια με πατάτα

Πρόγευμα: κοτόπουλο ή γαλόπουλο ή ψάρι με πατάτα ή μακαρόνια ή ρύζι

Γεύμα: κοτόπουλο ή γαλόπουλο ή ψάρι με πατάτα ή μακαρόνια ή ρύζι

Αμέσως μετά την προπόνηση ενα σκουπ πρωτεΐνη σε νερό κι ένα ξηνόμηλο.

Μεταπροπονητικό γεύμα: κοτόπουλο ή γαλόπουλο ή ψάρι με πατάτα ή μακαρόνια ή ρύζι

Και πριν πέσω για ύπνο 1 σκουπ πρωτεΐνη σε νερό.

Το πρόγραμμα αυτό το ακολούθησα ευλαβικά μέχρι τον Ιούνιο όπου και τελείωσε η συνδρομή μου στο γυμναστηριο. Μετά λόγο καλοκαιριού χαλάρωσα λίγο σε ότι αφορούσε ζάχαρη και ποτό και παρέλειψα το δεκατιανό γιατι απλά βαριόμουν να φτιχνω ασπράδια καθε μερα.

Στις 20/8/2011 ξεκίνησα ξανά γυμναστήριο.

Τηρώ το πρόγραμμα διατροφής που μου χε δώσει ο γυμναστής, έχω αντικαταστησει (για τεχνικους καθαρά λόγους) τα ασπράδια με 1 τοστ τυρί γαλοπούλα, καθώς και στα γεύματα μου ώς εναλλακτική επιλογή έχω προσθέσει (από μόνος μου) μπιφτέκια από άπαχο μοσχαρίσιο κιμά.

Επίσης ξέχασα να πω ότι κατα το αρχικό διάστημα για να χάσω τα πρώτα κιλά πήρα για κάποιο καιρό και λιποδιαλύτη ECA.

Τώρα παίρνω Xenadrine RZR-X, 1 το πρωί, ένα πριν το πρόγευμα και έναν πριν την πρωπόνηση. Και μετά από κάθε γευμα παίρνω και CLA.

Το πρόγραμμα προπόνησης που έχω αυτη τη στιγμη είναι:

ΠΑΝΤΑ ζέσταμα με 10 λεπτά διάδρομο γρήγορο περπατημα.

Δευτέρα: Δικέφαλοι-τρικέφαλοι, κοιλιακοί (άνω, κάτω, πλάγιοι 20/σετ) Ραχιαίοι και 30 λετά γρήγορο περπάτημα.

Τρίτη: Πλάτη- Ώμοι κοιλιακοί (άνω, κάτω, πλάγιοι 20/σετ) Ραχιαίοι και 30 λετά γρήγορο περπάτημα.

Πέμπτη: Στήθος-Πόδια και 20 λετά γρήγορο περπάτημα.

Σαββάτο: Πόδια κοιλιακοί (άνω, κάτω, πλάγιοι 20/σετ) Ραχιαίοι και 20 λετά γρήγορο περπάτημα

Το σύνολο των ασκήσεων δε θυμάμαι να σας το πω.

Αυτή τη στιγμή, όπως μάλλον μπορειτε να δείτε στις φώτο, βάζω κρεατάκι σιγα σιγά, και είμαι στα 84 κιλά.

Έχω στόχο να χάσω το λιπος που έχει επομείνει πάνω μου και είναι αυτό στην περιοχή της κοιλιάς (το σωσήβιο που λεμε). Διαπιστώνω όμως ότι σιγά σιγά φεύγει, ΑΛΛΆ ΜΙΛΆΜΕ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΙΓΑ...

Πρέπει να προσθέσω, ότι τα Σαββατοκύριακα καμιά φορά ξεφεύγω από το πρόγραμμα, τη μια θες το ουισκακι που τραβιεται το βράδυ, την άλλη θες καμιά πιτσα ή κανα σουβλάκι...Αλλά που θα μου πάει, θα το χαλιναγωγήσω.

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστηκος, και όχι κουραστικός. Αν έχεται καμιά συμβουλη θα ήθελα να την ακούσω. Στόχος μου ειναι να κατακτήσω το καλύτερο επίπεδο που μπορώ να φτάσω το σώμα μου.