Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 23
  1. 22-10-11 22:17 #1
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή MCT Oil (Now Foods)
    Όνομα: κατάλογος.jpg Εμφανίσεις: 1178 Μέγεθος: 3,3 KB

    Description

    100 % Pure
    Weight Management
    Thermogenic
    Spares Lean Body Tissue*
    A Dietary Supplement
    Vegetarian Product

    Medium Chain Triglycerides (MCT's) are fats that are naturally found in coconut and palm kernel oil. MCT's are more easily and rapidly digested than other types of fats, as they require lower amounts of enzymes and bile acids for intestinal absorption. MCT's are metabolized very quickly in the liver and are reported to encourage an increase in energy expenditure, while decreasing fat storage. Numerous studies suggest that substituting MCT Oil for other fats in a healthy diet may therefore help to support healthy weight and body composition.*

    Suggested Use

    As a dietary supplement, take 1 tablespoon (15 ml) 1 to 3 times daily. MCT Oil can also be used as a substitute for conventional oils in salad dressings, sauces or cooking as a source of beneficial fatty acids. Not recommended for use in frying due to low boiling point. Consider taking this product in combination with NOW CLA and Whey Protein Isolate.
    Όνομα: 2199_facts.jpg Εμφανίσεις: 1270 Μέγεθος: 50,6 KB

    Other Ingredients

    100 % MCT Oil.

    Contains no sugar, salt, starch, yeast, wheat, gluten, corn, soy, milk, egg, shellfish or preservatives.
    Warnings

    Storage Guidance: Store in a cool, dry and dark environment in a tightly sealed original container: After Opening, product can be refrigerated or store at cool room temperature.
    αποψεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-10-11 02:32 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    περιμενε την γνωμη του beef...

    εγω τα θεωρω πολυ καλη πηγη λιπαρων, αλλα mct δεν εχω χρησιμοποιησει καθαρα... λογο κοστους...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-10-11 10:21 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    χμμ,εγω αυτη την περιοδο περνω απο αυτη την εταιρια λαδι καρυδας..
    που ουσιαστικα ειναι mct..αυτο το βαζω παντου οταν θελω λιπαρα,χωρις να σημαινει οτι κοβω απο αλλες πηγες..
    ακομα κ σε σεηκ πρωτεινης με βρωμη,τα κανει πολυ γαματα mrp..κ ουσιαστικα ειναι ουσιες που περιεχουν μεσα οι περισοτερες πρωτεινες πολλων πηγων/mrp.
    αυτα τα λιπαρα,αντιμετωπιζονται περισοτερα σαν υ/ες απο το σωμα στην πεψη..
    καπου ειχα διαβασει που πρωτεινε ο aepiskeptis λαδι καρυδας με σοκολατα υγειας σαν prewo..
    κ αν κρινω απο το συνδιασμο πρεπει να σου δινει σταθερη ενεργεια στην προπονα,χωρις κρασαρισματα κλπ..
    το κοστος τωρα ειναι θεμα που γραφει κ ο μητσος,αλλα αν τα παρεις απο αμερικη ειναι καπως καλυτερα..ετσι κ αλλιως δεν θες μεγαλες ποσοτητες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-10-11 12:04 #4
    Προεπιλογή
    Σε περίπτωση που δεν έχουμε πολλών πηγών για το shake πριν τον ύπνο, αυτό το λαδάκι θα κάνει την δουλειά μαζί με whey για αργή απορρόφηση;
    Εdit: της καρύδας εννοώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Georges : 24-10-11 στις 12:07
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-10-11 12:49 #5
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    @georges δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο .Συμφωνα παντως με το πρωτο post στα quotes δεν νομιζω πως μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε τετοιου ειδους γευμα καθως μεταβολιζονται αρκετα γρηγορα στο συκωτι και δεν απαιτουν τη δραση πολλων ενζυμων για να χωνευθουν.
    ο αντικειμενικος σκοπος υπαρξης τους σε μια διατροφη τουλαχιστον οπως τα βλεπω εγω ειναι αυτο που γραφει ο@beef, σαν mrp δηλαδη εντος της ημερας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα κ σε σεηκ πρωτεινης με βρωμη,τα κανει πολυ γαματα mrp..κ ουσιαστικα ειναι ουσιες που περιεχουν μεσα οι περισοτερες πρωτεινες πολλων πηγων/mrp.
    αυτα τα λιπαρα,αντιμετωπιζονται περισοτερα σαν υ/ες απο το σωμα στην πεψη..
    καπου ειχα διαβασει που πρωτεινε ο aepiskeptis λαδι καρυδας με σοκολατα υγειας σαν prewo..
    συγκεκριμενα @beef αν το χρησιμοποιησω σε αυτο το πλανο ακριβως θελω να την βαλω καθως το δευτερο γευμα μου ειναι πρωτεινη με υδατανθρακα και μελι που παραλληλα τυχαινει να ειναι και το preworkout meal. βεβαια η προπονηση ειναι μετα απο 3-4 ωρες.
    για το κακαο (που χρησιμοποιω ετσι κι αλλιως στη διατροφη μου) και την αυξηση Ν.Ο. τα χω δει και τωρα που μου λες οτι τα MCT εχουν και αυτο το οφελος με ψηνει αρκετα ο συνδυασμος τους.

    το θεμα ειναι οτι γενικα δεν ειμαι φιλος των νιτρικων, οποτε η ερωτηση ειναι: αν κανω pre: whey iso/ βρωμη/ κακαο (αντι σοκολατας υγειας)/ mct θα δω οφελη σε μια προπονηση που θα γινει 3-4 ωρες μετα?

    γιατι κατι τετοιο δεν το βλεπω ζωηρο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-10-11 13:50 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για το κακαο με το λαδακι,το παμε.λογικα ειναι καλος συνδιασμος.
    τωρα εγω απο προσωπικη εμπηρια κ χωρις "νιτρικα" αν φαω ενα γευμα με βρωμη(συν whey) πριν την προπονα(κανα 2ωρω ας πουμε-οχι περισοτερο),εχω απιστευτα πριξηματα...ουτε νιτρικα,ουτε μαλακιες..
    βεβαια,δεν ξερω αν το γεματο στομαχι που θεωρειται η βρωμη με την πρωτεινη,καθυστερισει/ακυρωσει το αποτελεσμα που θα μπορουσαν να εχουν το κακαο/λαδι..
    αλλα εγω εχω λαδι καρυδας,οποτε καποια στιγμη θα το δοκιμασω,απλα δεν εχω βρει καταληλες συνθηκες ακομα..δλδ κ σκετο λαδι με κακαο πριν την προπονα,αλλα κ με γευμα βρωμης κανα 2ωρο πριν.
    αν παρεις λαδι καρυδας παντως να ξες οτι σε θερμοκρασια δωματιου,αυτη την εποχη γινεται τσιμεντο..οποτε θελει ζεσταμα σε μικροκυματων,η το κλασσικο μπρικι

    @georges κ γω δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο που ρωτας..ο ντεβιλ λογικα θα εχει καλυτερη αποψη περι τουτου..μια υποθεση που μπορω να κανω ειναι οτι καθυστερουν,αλλα οχι τοσο οσο αλλα λιπαρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-10-11 14:58 #7
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν παρεις λαδι καρυδας παντως να ξες οτι σε θερμοκρασια δωματιου,αυτη την εποχη γινεται τσιμεντο..οποτε θελει ζεσταμα σε μικροκυματων,η το κλασσικο μπρικι
    ταλαιπωρια!

    αν θυμασαι που τα ελεγε ο @aepiskeptis δωσε κανα info στα off ή και εδω γιατι καλα ειναι αυτα για συμπερασματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-10-11 16:08 #8
    Προεπιλογή
    Το καλο ειναι οτι δε χυνεται στη μεταφορα, γιατι ειναι στερεο. Απο αυτα που ειχα παρει το καλοκαιρι ενα ειχε τρεξει λιγο, οχι οτι ανοιξε, απλα επειδη ειναι λαδι και διαχεεται πιο ευκολα.
    Τον τελευταιο μηνα, κανω για pre σε ενα μπολακι, coconut oil, κακαο, γλυκαντικο, λιγο γαλα για να δεσει και ελαχιστη κρεμα Γιωτης. Σκετη απολαυση.. Για πρηξιματα δεν ξερω, παντως δε με απογοητευσε στην προπο
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-10-11 16:37 #9
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    υποτιθεται οτι αυτα τα βαζεις πριν την προπονηση με πρωτεινη αντι να χεις carbs κ επειδη εχουν αρκετες θερμιδες εισαι ''καλυμμενος'' και δε χανεις τοση μαζα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-10-11 16:42 #10
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    δλδ χωρις αυτα καποιος χανει μαζα κατα την προπονηση?ή επισης αμα δεν βαλει υ/ες?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-10-11 16:44 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποτιθεται οτι αυτα τα βαζεις πριν την προπονηση με πρωτεινη αντι να χεις carbs κ επειδη εχουν αρκετες θερμιδες εισαι ''καλυμμενος'' και δε χανεις τοση μαζα...
    μπα δε νομιζω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-10-11 16:52 #12
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    ετσι εχω δει να τα χρησιμοποιουν παιδια σε φαση γραμμωσης..πχ βγαζουν πριν την προπονηση 200θερμιδες απο υδατ. και βαζουν 200 απο mct...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-10-11 17:53 #13
    Προεπιλογή
    Εδώ τα έχει πιο αναλυτικά :

    CHO: Υδατάνθρακας.




    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-10-11 18:10 #14
    Προεπιλογή
    Μικρή συνέχεια :



    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-10-11 21:17 #15
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    thanks @isis για το κειμενο.

    οποτε...
    αντικρουομενα αποτελεσματα (science sucks).
    τουλαχιστον απο αποψη well being εχουμε κατι πιο χειροπιαστο?

    @Roid και @beef, ποιος ο λογος που χρησιμοποιειτε coconut oil αντι για MCT?
    το coconut της ιδιας εταιριας εχει: Lauric Acid 6.5 g, Myristic Acid 2.4 g, Caprylic Acid 1.0 g, Capric Acid 800 mg, Oleic Acid 800 mg, and Linoleic Acid 200 mg στα 15ml.
    αυτο: Caprylic Acid (CB:0) 7.8 g, Capric Acid (C10:0) 6.2γρ στα 15ml.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία