Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 69
  1. 15-03-08 14:32 #1
    Προεπιλογή Πιέσεις πάγκου vs πιέσεις αλτήρων
    εκφραζοντας προσωπικη αποψη και μιλωντας για μενα μου ταιριαζουν καλυτερα οι πιεσεις αλτηρων.νιωθω τη μεγαλυτερη πιεση να ασκειται στο στηθος χωρις να επιβαρυνονται αλλες μυικες ομαδες οπως οι ωμοι που νιωθω οτι εμπλεκονται περισσοτερο με πιεσεις παγκου....περιμενω τις αποψεις και τα σχολια σας.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-03-08 15:18 #2
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παγκος και παλι παγκος και ειναι καλυτερο να εμπλεκοντε και αλλες μυικες ομαδες δεν μηλαω σε βαθμο να σου πιανωντε οι ομοι την επομενη μερα και οχι το στηθος ολα κανονικα δλδ για αυτο και ο παγκος ειναι βασικη ασκηση

    ασε που με τους αλτηρες δεν βαζεις τοσα κιλα οσα στον παγκο +εγω πια δεν βρηκω αλτηρες

    εγω ειμαι υπερ τον παγκων ισιο επικλινη κατακλινη με αλτηρες δεν γινεται ιδια δουλεια και τους χρησημοποιο πιο πολυ για απομονωτικες ασκησεις δλδ εκτασεις



    και μια γνωμη σχετικα με τους τραυματισμους προσωπικη ειχα παθει μια μικροζημια στον ομο οταν εκανα πιεσεις παγκου με αλτηρες μερικα χρονια πριν οχι πως δεν εχω παθει ζημια στην μπαρα απλως με τους αλτηρες η ζημια μου κρατησε πιο πολυ και ηταν μεγαλυτερη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-03-08 16:18 #3
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Tις πιέσεις με μπάρα στον επικλινή δεν τις αλλάζω. Αλλά από τότε που άλλαξα στον ίσιο την μπάρα με αλτήρες είδα αλλαγές. Αυτή η κίνηση με τους αλτήρες να κλεινουν προς τα μέσα στο πάνω σημείο είναι η διαφορα. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Το μειονέκτημά μου είναι ότι ακόμα δεν μπορώ να πάρω μεγάλους αλτήρες γιατί δεν μπορώ να τους φέρω σε θέση.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-03-08 16:48 #4
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.918
    Προεπιλογή
    όπως έχω ξαναγράψει στο φόρουμ:

    Shawn Ray: "Οι πιέσεις πάγκου με μπάρα είναι η πιο υπερκτιμιμένη άσκηση στο bodybuilding"

    Τη θεωρώ βασική άσκηση για αρχάριους, αλλά στο μοντέρνο bodybuilding η κινησιολογία των ασκήσεων αρχίζει να απομακρύνεται σιγά σιγά από τις ελεύθερες πιέσεις μπάρας σε πάγκο και να κινέιται προς τους αλτήρες.

    προσωπικά όταν εκανα προπόνηση σε γυμναστήρια με πολύ σύγχρονα όργανα, δεν ακουμπούσα τους πάγκους. αυτή τη στιγμή κάνω μόνο επικληνή καθώς δεν έχω άλλη επιλογή.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-03-08 21:11 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    νο1 μπάρα
    νο2 αλτήρες

    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-03-08 22:15 #6
    Προεπιλογή πιεσεις παγκου vs πιεσεις αλτηρων
    καταρχην να κανω μια διευκρινηση που επρεπε να ειχα κανει απ την αρχη..μιλουσα για ευθυ παγκο μονο...αλλα μιας και το φερε η κουβεντα θα συμφωνησω απολυτα με το φιλο το Νικο αν δεν κανω λαθος,που λεει οτι η μπαρα δουλευει πιο καλα απ τους αλτηρες στον επικλινη παγκο ενω στο κατω στηθος ειναι καλυτεροι οι αλτηρες καθως επιτυγχανεται καλυτερη συσπαση...και θα συμφωνησω και με την την αλλη αποψη του muscleboss για την υπερεκτιμηση που τυγχανει η μπαρα....
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-03-08 16:00 #7
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον muscleboss!!!!!!Πολυ καλη και βασικη ασκηση για την αρχη οι πιεσης παγκου αλλα ειναι λιγο υπερεκτιμημενη κατα τη γνωμη μου!!!!
    Η απομονωση που σου προσφερουν οι αλτηρες ειναι αξεπεραστημιλαμε τωρα για ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΤΑΣΗ στο κατωτερο σημειο και πληρη συσπαση στο ανωτερο σημειο της ασκησης.Δεν αντιλεγω δεν μπορεις να χρησημοποιησεις τα ιδια κιλα αλλα απο προσωπικη εμπειρια περιοδο που πιεζα 100 κιλα στον παγκο και περιοδο που πιεζα 25 και 30 κιλα με αλτηρες και βοηθεια σε τελευταιες επαναληψεις η αναπτηξη που ειχα και το πριξημο απο τους αλτηρες ηταν πολυ καλυτερο σε συνδυασμο με την υπολοιπη προπονηση για στηθος που εκανα.
    Κινησιολογικα οι αλτηρες σου επιτρεπουν καλυτερο και μεγαλυτερο ευρος κινησης σε διαταση και συσπαση!!!!!!!!Λογω του οτι δεν υπαρχει μια μπαρα να σε εμποδιζει!!!!
    Πλεον δεν χρησιμοποιω καθολου παγκο παρα μονο στις επικληνεις πιεσεις που και εκει χρησιμοποιω αλτηρες αρκετες φορες ισιο παντα με αλτηρες!!!!Οταν εχω χρημα αν και εχω καιρο να το κανω και πρεπει πιστευω πηγαινω για λιγο καιρο σε ενα αλλο γυμναστηριο στην περιοχη μου που εχει Hammer Strength muscleboss υποθετω πως τα εχεις δοκιμασει.Δεν χρειαζεται να αναφερω για την κινηση την εργονομια και την απομονωση που σου προσφερουν ειναι περα απο τα ορια!!!!Πλεον αφου γυμναζομαι σε μεγαλο βαθμο σπιτι εχοντας ξοδεψει πολλα λεφτα σε μπαρες παγκους αλτηρες κιλα μηχανηματα λαβες κτλ θα ηθελα να εχω ενα hammer αλλα η τιμη ειναι σχεδον απαγορευτικη
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-03-08 00:15 #8
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID
    Οταν εχω χρημα αν και εχω καιρο να το κανω και πρεπει πιστευω πηγαινω για λιγο καιρο σε ενα αλλο γυμναστηριο στην περιοχη μου που εχει Hammer Strength muscleboss υποθετω πως τα εχεις δοκιμασει.Δεν χρειαζεται να αναφερω για την κινηση την εργονομια και την απομονωση που σου προσφερουν ειναι περα απο τα ορια
    SOLID τα είπες όλα... πρέπει να δοκιμάσεις κάποια πράγματα για να καταλάβεις τη διαφορά...

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-03-08 13:46 #9
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Ημουν σιγουρος πως εχεις προπονηθει σε τετοια μηχανηματα!!!
    Αμα δωθει η ευκαιρια ποτε σε οποιονδποτε να μην την αφησει ανεκμεταλευτη!!!!!
    Απλα ειναι απιστευτα!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-03-08 14:00 #10
    Προεπιλογή hammer
    φιλε solid που εχει τετοια γυμναστηρια?υπαρχει τιποτα κοντα στο παγκρατι?μηπως ξερεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-03-08 14:15 #11
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Στης κατερινας μεγαλου το γυμναστηριο ειχε hamer strenth μηχανιματα αμα θυμαμε καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-03-08 19:54 #12
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Εκει που λεει ο Ρουλ εχει επησης εχει στην παλαιστρα(PALAISTRA)η(PALESTRA)στο τερμα των αμπελοκηπων διπλα στον πυργο αθηνων κοντα στον κινηματογραφο γαλαξια η οδος ειναι μεσογειων και βασιλλισης σοφιας!!!Το γυμναστηριο ειναι μεσα σε μια σαν στοα και ειναι τεραστιο!!!!!Κανει μπαμ θα το δεις.Λογικα αν δεν εισαι πολυ μακρια εννοω πολυ μεσα στο παγκρατι η εχεις καποιο οχημα ΑΞΙΖΕΙ πιστεψε με!!!!Μετα υπαρχουν και καποια αλλα γυμναστηρια με cybex επησης πολυ καλα αλλα με hammer strength δεν ξερω δυστυχως!!!!!Παντως αν την παλευεις με την αποσταση δοκιμασε το!!!!!Αξιζει!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-04-08 18:09 #13
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-07-11 21:19 #14
    Προεπιλογή Πιεσεις: Μπαρα vs Αλτηρες (Oσο για την προπονηση δυναμης???)
    ΔΕΔΟΜΕΝΟ: εχουμε οσα κιλα θελουμε και για μπαρα αλλα και για αλτηρεσ

    Παιδια για οσους θελουν να ασχοληθουν με την δυναμη, δηλαδη σκοπος τους ειναι να αυξησουν τα κιλα που θελουν να πιεσουν, προτεινετε μπαρα ή πιεσεις με αλτηρα? γιατι οι πιεσεις παγκου για πολλους ειναι θρησκεια!

    Επισης, αν δυναμωσω στις πιεσεις με αλτηρες, δυναμωνω και στις πιεσεις με μπαρα??



    Ελπιζω να μου απαντησετε γιατι χρειαζομαι αφανταστα την απαντηση σας!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-07-11 21:52 #15
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία