Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 54 από 54
  1. 22-06-14 18:57 #46
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το συκωτι κανει πολυ ''βρωμικη'' δουλεια πιστευω κακο δεν θα εκανε αν το ξεκουραζε-βοηθουσε λιγο ,συμφωνα με τις ιδιοτητες του γαιδουραγκαθου.
    Τωρα σε ποιο βαθμο χρειαζεται κανενας την βοηθεια αυτη κ αν την χρειαζεται ,ειναι αναλογο.
    Μπορει καποιου η διατροφη που ειναι υπερφορτωμενη με επιβαρυμενη διατροφη να του κανει καλο . Εαν ο αλλος τρωει την Μεσογειακη διατροφη να πω ετσι για να το γενικευσω κ οι τρανσαμινασες του ειναι στον πατο ,οχι δεν χρειαζεται.

    Να πω κ μια προσωπικη μου εμπειρια ,δεν ξερω εαν ειναι ασχετο με το θεμα,αλλα οταν μια φορα εκανα ενα τσεκ εξετασεων οι τρανσαμινασες μου ηταν ελαφρως ''τσιμπημενες'' κ το μονο συμπληρωμα που επερνα ηταν μια συγκεκριμενη πρωτεινη.
    Επειδη ξερω οτι θα πειτε οτι οι πρωτεινες δεν επιβαρυνουν το συκωτι κ επειδη εχω παρει τονους πρωτεινων κ ποτε δεν ειχα προβλημα στους συγκεκριμενους δεικτες , οταν εκανα μετα απο 1-2 μηνες δεν θυμαμαι ακριβως παλι εξετασεις κ παλι με ληψη συμπληρωματος πρωτεινης αλλα ΑΛΛΗΣ μαρκας ,κ χωρις αλλης αξιοσημειωτης αλλαγης (1-2 ποτηρακια κρασι το μεσημερι παντα πινω) ,οι τιμες αυτη την φορα ηταν οκ.
    Συμπτωση; Ισως, δεν ξερω!
    Παντως για να το συνδεσω κ με το παρον θεμα ,στην συγκεκριμενη περιπτωση ισως το milk thistle εαν το επαιρνα (που δεν πηρα) στο διαστημα αναμεσα των 2 εξετασεων ισως να βοηθουσε .
    Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Απο περιεργεια, αν θελεις στειλε μου για ποια πρωτεινη μιλας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-06-14 19:20 #47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kotsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Απο περιεργεια, αν θελεις στειλε μου για ποια πρωτεινη μιλας.
    Και φυσικα ΔΕΝ θα πω ποια πρωτεινη ηταν ,με ενδειξεις μονο δεν μπορουμε να κατηγορησουμε κανεναν ,μονο με αποξειξεις.
    Και αυτο το ανεφερα απλως γιατι μου εκανε εντυπωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-06-14 21:03 #48
    Προεπιλογή
    τι εχετε να πειτε για το ESSENTIALE FORTE N?μου το εδωσαν προσφατα και θελω την γνωμη σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-06-14 23:57 #49
    Προεπιλογή
    Θα ηθελα κ εγω να ακουσω γνωμες για το απο τους πιο ειδικους η απο αυτους που το εχουν χρησιμοποιησει.
    Το μονο που ξερω ειναι κατι σαν λιπιδια που ενισχυουν την μεβρανη του συκωτιου ,δεν ξερω εαν λειτουργει με τον ιδιο τροπο σαν το silimarin κ αν πραγματι βοηθαει εστω κ σε μια απλη αποτοξινωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-07-16 18:58 #50
    Προεπιλογή ΓΑΙΔΟΥΡΑΓΚΑΘΟ
    το γαιδουραγκαθο το μαζευουμε περιπου τελος μαιου κανουμε ελεγχο τακτικα γιατι δεν ειναι ακριβης η ημερομηνια συλλογης, διαφερει απο τοπο σε τοπο, δηλ λιγο πριν ανοιξει το ανθος του κεφαλιου και να βγουν με αλεξιπτωτο οι σποροι..(σε καθε σπορακι εχει ενα μινι αλεξιπτωτο ανοιγει σιγα σιγα το λουλουδι και με το φυσημα του αερα φευγουν μακρυα τα σπορια)
    Ειχα σοβαρο προβλημα με το συκωτι απο φαρμακα, το ειχα παραμελησει και ειχα φτασει σε κρισιμο σταδιο.
    αρχισα θεραπειες με γαιδουραγκαθο ειχα παρει πολλες μαρκες απο το φαρμακειο οτι κυκλοφορουσε,
    κανενα δεν ηταν σωστο ενα μονο δουλευε ελαχιστα, απο τα αγοραστα.πολυ καιρο, ειχα πληρωσει πολλα λεφτα στις αηδιες τους.
    Τελικα μαζεψα και μαζευω τωρα καθε χρονο μονη μου καθαρο αγριο απο τα χωραφια που δεν ψεκαζονται αγρια μερη που δεν καλλιεργει ανθρωπος την γη.εκει ειδα τεραστια διαφορα εγινα πληρως καλα και τωρα το μαζευω για λογους
    ασφαλειας μηπως ξαναπαθω κατι δηλ και πινω προληπτικα 3 4 την εβδομαδα (σποροι τσαι γαιδουραγκαθο).
    απο αρχες μαιου βρισκουμε το γαιδουραγκαθο και ελεγχουμε ανα πχ 3 4 μερες τι γινεται. πριν ανοιξει λοιπον και ενω εχει μαραθει το μωβ μουστακι του το συλλεγουμε.. ελπιζω να βοηθησα.για να αφαιρεσουμε τα σπορια οσο και να προσεχουμε θα μας κανει τα χερια κοσκινο απο τα αγκαθια ομως δεν πειραζει καμμιαβδομαδα αναρωτικη να φτιαξουνε τα χερια μας.και ολο το ετος συκωτι νεανικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marry : 21-07-16 στις 19:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-07-16 22:09 #51
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος προσφατα ειδα μια ερευνα πανεπιστημιου που το εβγαζε αχρηστο
    σωστα τα λες. Και οπως ειπε και ο ενδοκρινολογος μου προσφατα, ΟΛΑ φτα τα συμπληρωματα ειναι φυτικα τα οποια δεν εχουν ΚΑΜΙΑ απολυτος ιατρικη ερευνα η βαση για να στηριξουν οτι οντος βοηθανε, και προβληματα στο συκωτη απο αας δημιουργουνται λογο μεγαλης δοσολογιας η μεγαλης χρονικης χρησης, + συνδιαστικοι παραγοντες πχ καποιος να περνει χαπια και να μπεκροπινει και να χει σκατα διατροφη
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-07-16 22:11 #52
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marry Εμφάνιση μηνυμάτων
    το γαιδουραγκαθο το μαζευουμε περιπου τελος μαιου κανουμε ελεγχο τακτικα γιατι δεν ειναι ακριβης η ημερομηνια συλλογης, διαφερει απο τοπο σε τοπο, δηλ λιγο πριν ανοιξει το ανθος του κεφαλιου και να βγουν με αλεξιπτωτο οι σποροι..(σε καθε σπορακι εχει ενα μινι αλεξιπτωτο ανοιγει σιγα σιγα το λουλουδι και με το φυσημα του αερα φευγουν μακρυα τα σπορια)
    Ειχα σοβαρο προβλημα με το συκωτι απο φαρμακα, το ειχα παραμελησει και ειχα φτασει σε κρισιμο σταδιο.
    αρχισα θεραπειες με γαιδουραγκαθο ειχα παρει πολλες μαρκες απο το φαρμακειο οτι κυκλοφορουσε,
    κανενα δεν ηταν σωστο ενα μονο δουλευε ελαχιστα, απο τα αγοραστα.πολυ καιρο, ειχα πληρωσει πολλα λεφτα στις αηδιες τους.
    Τελικα μαζεψα και μαζευω τωρα καθε χρονο μονη μου καθαρο αγριο απο τα χωραφια που δεν ψεκαζονται αγρια μερη που δεν καλλιεργει ανθρωπος την γη.εκει ειδα τεραστια διαφορα εγινα πληρως καλα και τωρα το μαζευω για λογους
    ασφαλειας μηπως ξαναπαθω κατι δηλ και πινω προληπτικα 3 4 την εβδομαδα (σποροι τσαι γαιδουραγκαθο).
    απο αρχες μαιου βρισκουμε το γαιδουραγκαθο και ελεγχουμε ανα πχ 3 4 μερες τι γινεται. πριν ανοιξει λοιπον και ενω εχει μαραθει το μωβ μουστακι του το συλλεγουμε.. ελπιζω να βοηθησα.για να αφαιρεσουμε τα σπορια οσο και να προσεχουμε θα μας κανει τα χερια κοσκινο απο τα αγκαθια ομως δεν πειραζει καμμιαβδομαδα αναρωτικη να φτιαξουνε τα χερια μας.και ολο το ετος συκωτι νεανικο.
    Το προβλημα με αυτο που κανεις ειναι οτι εαν καποιος θελει συγκεκριμενη περιεκτικοτητα ουσιας, τα φιλα ποτε δεν προκητε να σου την δωσουν! αλλες φορες θα περνεις παραπανο απ οσο θελεις,αλλες λιγοτερο. Σε ολες της περιπτωσεις θα εισαι στην τυχη παντος, και αν καποιος θελει να κανει χρηση για συγκεκριμενο σκοπο, το λιγοτερο που θελει ειναι να παιζουν οι περιεκτικοτητες πανο κατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-07-16 00:59 #53
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα σοβαρο προβλημα με το συκωτι απο φαρμακα, το ειχα παραμελησει και ειχα φτασει σε κρισιμο σταδιο.
    αρχισα θεραπειες με γαιδουραγκαθο ειχα παρει πολλες μαρκες απο το φαρμακειο οτι κυκλοφορουσε,
    κανενα δεν ηταν σωστο ενα μονο δουλευε ελαχιστα, απο τα αγοραστα.πολυ καιρο, ειχα πληρωσει πολλα λεφτα στις αηδιες τους.
    Κακως βασιστηκες σε αυτο,το γαιδουραγκαθο δεν εχει φαρμακευτικές/θεραπευτικές ιδιοτητες αλλά προστατευτικές. Μετα την εκδηλωση σοβαρων υπατικών δυσλειτουργιων το τελευταιο πραγμα που θα σε βοηθησει ειναι αυτο, απλώς μετριάζει τα συμπτωματα που ερχονται (ναυτιες,αλγοι,κοπωση κτλ.).

    Sillimarin, liv 52 κτλ. ειναι εξαιρετικά υπατοπροστατευτικά και χρησημοποιούνται εδω και πολλά χρονια όχι μονο απο αθλητές , απλά μετα την εκδήλωση καποια σοβαρης υπατικής ασθενειας δεν μπορει να σου προσφέρει κατι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-07-16 18:17 #54
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακως βασιστηκες σε αυτο,το γαιδουραγκαθο δεν εχει φαρμακευτικές/θεραπευτικές ιδιοτητες αλλά προστατευτικές. Μετα την εκδηλωση σοβαρων υπατικών δυσλειτουργιων το τελευταιο πραγμα που θα σε βοηθησει ειναι αυτο, απλώς μετριάζει τα συμπτωματα που ερχονται (ναυτιες,αλγοι,κοπωση κτλ.).

    Sillimarin, liv 52 κτλ. ειναι εξαιρετικά υπατοπροστατευτικά και χρησημοποιούνται εδω και πολλά χρονια όχι μονο απο αθλητές , απλά μετα την εκδήλωση καποια σοβαρης υπατικής ασθενειας δεν μπορει να σου προσφέρει κατι.

    πεστα! γιατι δυστηχως ορισμενοι λανθασμενα πιστευουν οτι μπορουν να περνουν φαρμακαποθηκες ολοκληρες και μετα μασοντας φυλλα δαφνης και γαιδουραγκαθου οτι θα τους σωσει απ τις ζυμιες!


    Συμβουλη - συμβουλετειτε γιατρο για οτι πατε να κανετε!! ναι ξερω μερικοι ειναι κλειστομυαλοι, γιαυτο καλο ειναι να πατε σε εναν ή ψαγμενο με το θεμα, ή εναν νεο που συνηθως εχουν πιο ανοιχτα μυαλα στο θεμα, αλλα και πιο σωστη ενημερωση. Με κουτουρου και συμβουλες απ το ιντερνετ ποτε κανενας δεν βγηκε πραγματικα κερδισμενος
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234