Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 41
  1. 22-09-11 19:14 #1
    Προεπιλογή Στηθος-Προβλημα στον παγκο στο ανεβασμα κιλων
    Τι εννοω: Εδω και 1,5 μηνα εχω παρατηρησει οτι στην προπονηση στηθους δεν ανεβαζω κιλα στο παγκο ενω στις αλλες ασκησεις ανεβαζω.Μια φορα τη βδομαδα κανω 4-5 ασκησεις για στηθος και παντα ξεκινω με οριζοντιο μετα επικλινη. Το εχω πρωτη ασκηση επειδη ειναι ζορικη αλλα βδοαμδα με βδομαδα παρατηρησα πως εχανα 1-1,5 επαναληψη ενω στο κροσοβερ ανεβασα κιλα,οπως κ στο πουλοβερ. Εκανα πειραμα τν προηουμενη κ αυτη τ βδομαδα και εβαλα κ πιεσεις με αλτηρες σε οριζοντιο κ επικλινη.Το αποτελεσμα?Στην τελευταια προπονηση εβγαλα 4 επαναληψεις απαραπανω με εκεινους π τν προηγουμενη εβγαλα 6 κ μετα εκανα 6 με 2κιλα παραπανω.....Καμια ιδεα?Να παρατησω παγκο και να κανω αλτηρες? Ειναι λιγο περιεργο,εχω δοκιμασει κ διαφορετικες λαβες στη μπαρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-09-11 19:20 #2
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Αν δεν ανεβαζεις κιλα σε μια ασκηση δε σου προσφερει κατι. Αν μπορεις να ανεβασεις με αλτηρες και δεν μπορεις με μπαρα τοτε κανε αλτηρες

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-09-11 19:49 #3
    Προεπιλογή
    εγω θα σου προτεινα να αφησεις για κανα μηνα τον ισιο παγκο. αρχιζε με επικλινη και μετα κανε πιεσεις με αλτηρες σε ισιο η' push ups. Αν δεν θες να τον αφησεις παλι μπορεις να βαλεις λιγοτερα κιλα και να παιξεις επαναληψεις για λιγο καιρο
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-09-11 20:41 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    ενας τροπος να ξεκολλησεις ειναι να δοκιμασεις για λιγο καιρο να κατεβασεις τα κιλα σου στον παγκο και να κανεις επαναληψεις...

    ενας αλλος ειναι να αλλαξεις τη σειρα των ασκησεων σου για να δεις πως θα παει...

    ενας αλλος ειναι να βγαλεις για λιγο καιρο την ασκηση και να την αντικαταστησεις με σκοπο οταν την ξαναβαλεις να εχεις ανεβει λιγακι...


    γενικα πειραματισου και δες..και μην ξεχνας οτι το το παν δεν ειναι τα κιλα αλλα το ερεθισμα στον μυ σου που δινεις...εαν εσυ με τα χ κιλα κανεις το στηθος σου να αρπαξει,τι πειραζει να μεινεις σε αυτα για λιγο καιρο και να ανεβεις μετα απο καποιο διαστημα?

    υ.γ. μην αφηνεις ομως με το πρωτο κολλημα στα κιλα μια ασκηση...δωσε λιγο χρονο και δες....ποσος καιρος παει που δεν εχεις δει βελτιωση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-09-11 23:07 #5
    Προεπιλογή
    Τωρα αυτο το μηνα αρχισε αρχικα η στασιμοτητα κ μετα η φθινουσα πορεια στον οριζοντιο,στον επικλινη ειμαι στασιμος ισως βεβαια εχω χασει κ κει 1-2 επαναληψεις στα μαχ κιλα.Μεχρι να γινει αυτο παντα ανεβαινα κιλα,ακανα και μονες καποιες φορες τα παντα. Και μου κανει εντυπωση γιατι ειναι πρωτη ασκηση,οταν μια φορα πιο παλια την αφησα προς το τελος δεν εβγαινε κ απο τοτε παντα αρχιζω με αυτη.
    Αυτο με τις απαναληψεις σκεφτομαι αν και ψυχολογικα βοηθανε οι αλτηρες Εχω ανεβει σε ολες τις μυιικες ομαδες σταδιακα γιαυτο με παραξενευει που μια βασικη ασκηση παει ετσι χαλια.

    Οποτε gym 1 3 βδομαδες ουσιαστικα που παλευω αλλα δεν γινεται τπτ ειναι αρκετος καιρος για να την κοψω?Γιατι ουσιαστικα δεν εχω φτασει σε πλατω, ισα ισα που μειωνω κιλα Και εχω περιθωριο ακομα να βαλω κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-09-11 23:41 #6
    Προεπιλογή
    Aπο την στιγμη που εχεις ενα αλφα νουμερο στον παγκο,και δεν βλεπεις αυξηση για κανα διμηνο πηγαινοντας μεχρι αποτυχιας,σημαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να δεις διαφορα αν δεν ακολουθησεις καποιες βασικες αρχες οσον αφορα την αυξηση δυναμης και οχι μονο.Οι μποντιμπιλντεραδικες τεχνικες οπως το να αλλαξεις ασκησεις κτλ,δεν θα σου κανουν απολυτως τιποτα οσον αφορα την δυναμη,καθως υπαρχουν κυριως για τον λογο της εναλλαγης ερεθισματων που αποσκοπει στην σαρκοπλασμικη υπερτροφια.

    Πως ειναι δυνατον αλλωστε,με κοινη λογικη,να σου κανει καλο να παραμερισεις για λιγο τον οριζοντιο παγκο στον οποιο εχεις κολλησει(εχει σημασια αυτο),και μετα να εχεις ανεβεις σ αυτον(ειδικα απο την στιγμη που εχεις ξεφυγει απ το επιπεδο του αρχαριου),αφου ειναι βασικη αρχη ολων των πραγματων οτι για να γινεις καλος σε κατι πρεπει να εξασκεισαι σε αυτο?
    Τωρα για καποια πραγματα που ειπωθηκαν οτι δεν εχουν σημασια τα κιλα,και που ειπωνονται συνεχεια απο πολλους χωρις καμια πειστικη αποδειξη/εξηγηση,περα απο καποια γραφικα δηλ. οτι ειναι απλως νουμερα κ ιστοριες γι αγριους,δεν θα τα σχολιασω γιατι θα χαρακτηριστω κακος...
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-09-11 23:46 #7
    Προεπιλογή
    Λάθος είστε μερικοί...και φυσικά και πειράζει αν δεν ανεβαίνεις στα κιλά.Εφοσον είσαι σε διατροφή όγκου πρέπει να ανεβαίνεις,αν δεν ανεβαίνεις σημαίνει οτι δεν βάζεις και μυική μάζα στο στήθος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-09-11 23:49 #8
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος είστε μερικοί...και φυσικά και πειράζει αν δεν ανεβαίνεις στα κιλά.Εφοσον είσαι σε διατροφή όγκου πρέπει να ανεβαίνεις,αν δεν ανεβαίνεις σημαίνει οτι δεν βάζεις και μυική μάζα στο στήθος...
    τα εχουμε ξανα πει αυτα...αυξηση στη δυναμη δεν συνεπαγεται παντα μυικη υπερτροφια bro
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-09-11 00:00 #9
    Προεπιλογή
    Κωστα καταλαβαινω το σκεπτικο σου,αλλα απο ενα σημειο και μετα μπορει να κανεις να επιτυγχανει σαρκοπλασμικη υπερτροφια και χωρις αυξηση της δυναμης,με τεχνικες οπως drop set,συνεχη εναλλαγη ασκησεων,σουπερσετς,να εισαι more TUT κτλ.

    Επισης στο αλλο που ειπωθηκε,σαφεστατα και σημαντικη αυξηση δυναμης σημαινει παντα και αυξηση της μυικης μαζας,χωρις αυτην εξαλλου δεν θα ηταν δυνατον να υπαρξει και σημαντικη αυξηση δυναμης.
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-09-11 00:02 #10
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Hmmm....not
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-09-11 00:04 #11
    Προεπιλογή
    Οκ,δεν περιμενα και να το κατανοησεις εξ' αρχης
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-09-11 00:05 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hmmm....not
    Μπορείς να αιτιολογίσεις?Εσύ δηλαδή βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει και στα κιλά που σηκώνεις είναι τα ίδια?
    Εγώ πάλι όταν ανεβάσω κιλά παρατηρώ και αλλαγή στο σώμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-09-11 00:07 #13
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να αιτιολογίσεις?Εσύ δηλαδή βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει και στα κιλά που σηκώνεις είναι τα ίδια?
    Εγώ πάλι όταν ανεβάσω κιλά παρατηρώ και αλλαγή στο σώμα...
    γιατι φιλος οταν πετυχαινω καποια αυξηση στη δυναμη παιζοντας για καιρο 3-5 reps σαρκοπλασματικα ειμαι στα ιδια....διαφορες πανω μου θα δω οταν παιζω 9-10 reps...και αυτο δεν ισχυει μονο σε μενα...τωρα το τι λενε αλλοι ειδικα με 1 χρονο προπονησης....
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-09-11 00:09 #14
    Προεπιλογή
    -Τρωγονται οι κοτες?
    -Αφου δεν παιζουν μπαλα

    Αστο Κωστη δεν προκειται να βγαλεις ακρη
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-09-11 00:15 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Τρωγονται οι κοτες?
    -Αφου δεν παιζουν μπαλα

    Αστο Κωστη δεν προκειται να βγαλεις ακρη
    To 'χω ήδη καταλάβει φίλτατε ότι δεν πρόκειτε να βγάλω άκρη...Μερικοί κατ'επανάληψη προσπαθούν να περάσουν στους άλλους ότι ο δικός τους τρόπος είναι ο σωστός,γιατί έτσι αυτοί ''βλέπουν'' αποτελέσματα...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία