Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 25
  1. 12-09-11 22:42 #1

    Εγγραφή
    12-09-2011
    Περ.
    greece
    Μηνύματα
    9
    Προεπιλογή Βοήθεια για προπονηση αντοχης 1000μ.
    Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την δουλειά σας.
    Θα ήθελα μια συμβουλή αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Προετοιμάζομαι για αθλ. δοκιμασίες στην πυροσβεστική.

    Γενικά έχω θεμα με τους χρόνους στα αγωνίσματα απλα αυτο που εστιάζω πιο πολυ είναι το 1000αρι που με δυσκολεύει και περισσότερο.
    Μέχρι την άνοιξη που πήγαινα γυμναστήριο έκανα μόνο χαλαρό τζόκινγκ/διάδρομο, έχω αρκετά χρονια να δώσω 100%.
    Ο χρόνος είναι στα 4λεπτά και εγω το βγάζω στα 5περίπου.

    Έχω ξεκινήσει εδω και 15μερες προπόνηση, 3-4 φορές/βδομάδα και έχω πόνους στις γάμπες και στα "καλάμια(τρέχω σε άσφαλτοδρομο βεβαια).
    "Είμαι 1,70- 72κιλά. Έχω 2-3 μήνες μπροστά μου για τις εξετάσεις και επειδή δεν έχω λεφτά για προπονητές κλπ αν μπορούσε κάποιος να μου πεί μια γνώμη για το πως να φτάσω σταδιακά τον χρόνο θα ήταν τρομερή βοήθεια.
    Συγνώμη για το μακροστελέστατο θέμα απλά ήθελα να εξηγήσω οσο το δυνατον καλύτερα την κατάσταση.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-09-11 23:24 #2
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    πρωτα απ'ολα μην ξεχνας το ζεσταμα. Επειτα σιγα σιγα και σταδιακα θα βελτιωνεσαι δεν χρειαζεται τοση βιασυνη μονο κακο κανεις στον εαυτο σου (βλεπε πονους τωρα). ΠΑΝΤΑ διατασεις στο τελος της προπονησης και αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ακουσεις εσυ ο ιδιος το σωμα σου. Κανεις δεν θα σου πει ποσο θα τρεξεις, πως με τι ενταση κλπ. αυτο το ανακαλυπτεις μονος σου μεσα απο τη συνεχη προπονηση. Οταν βρεις εναν ρυθμο που ταιριαζει στον εαυτο σου τα υπολοιπα ερχονται απο μονα τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-09-11 23:38 #3

    Εγγραφή
    12-09-2011
    Περ.
    greece
    Μηνύματα
    9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Galthazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρωτα απ'ολα μην ξεχνας το ζεσταμα. Επειτα σιγα σιγα και σταδιακα θα βελτιωνεσαι δεν χρειαζεται τοση βιασυνη μονο κακο κανεις στον εαυτο σου (βλεπε πονους τωρα). ΠΑΝΤΑ διατασεις στο τελος της προπονησης και αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ακουσεις εσυ ο ιδιος το σωμα σου. Κανεις δεν θα σου πει ποσο θα τρεξεις, πως με τι ενταση κλπ. αυτο το ανακαλυπτεις μονος σου μεσα απο τη συνεχη προπονηση. Οταν βρεις εναν ρυθμο που ταιριαζει στον εαυτο σου τα υπολοιπα ερχονται απο μονα τους.
    Νά σαι καλά. Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγω. Απλά κάποιες φορές περνάει γρήγορα ο καιρός και αγχώθηκα να το τρέξω όσο το δυνατόν πιο εντατικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-09-11 23:47 #4
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ελα αρχηγε κ γω πριν λιγο καιρο εδωσα κατι παρομοιο
    κανε τους 2.5 γυρους σου κρατα χρονο κ καθε φορα να προσπαθεις να το ξεπερασεις
    παντα κρατας χρονο

    εγω αυτο που εκανα ηταν
    1ος γυρος γρηγορα
    2ος χαλαρα
    και τον τελευταιο μισο δωστα ολα

    μετα απο καποιο σημειο χαλαρα εκανα μονο το μισο μετα τον πρωτο γυρο

    αμα κρατας χρονο θα βελτιωνεσαι συνεχεια

    προσεχε το μηκος που ναι το πιο παλουκι
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-09-11 23:56 #5

    Εγγραφή
    12-09-2011
    Περ.
    greece
    Μηνύματα
    9
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω αδερφέ, πολύτιμη βοήθεια..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσεχε το μηκος που ναι το πιο παλουκι
    Όταν είχα ξαναδώσει εξετάσεις πέρασα οριακά στην 3η προσπάθεια, οριακά όμως. Τις 2 προηγούμενες είχα την φτέρνα στην κορδέλα.
    Και έβαλα και 5 κιλά απο τότε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-09-11 00:03 #6
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tctc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω αδερφέ, πολύτιμη βοήθεια..




    Όταν είχα ξαναδώσει εξετάσεις πέρασα οριακά στην 3η προσπάθεια, οριακά όμως. Τις 2 προηγούμενες είχα την φτέρνα στην κορδέλα.
    Και έβαλα και 5 κιλά απο τότε...
    ειναι παλουκι κ γω με τν δευτερη το περασα
    κ δεν υπαρχει τροπος να βελτιωθεις οπως στο 1000 πχ αμα δεν σου δειξει καποιος πως να πηδας

    καλα αποτελεσματα!
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-09-11 00:08 #7
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    Ολο το καλοκαιρι ηταν γεματο στιβο, μπορεις να αποκομισεις πολλα απο κει αν παρακολουθεις λιγο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-09-11 00:21 #8

    Εγγραφή
    12-09-2011
    Περ.
    greece
    Μηνύματα
    9
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ παιδιά, να στε καλά..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-09-11 01:13 #9
    Προεπιλογή
    Κι εγω για τα αθληματα της πυροσβεστικης προετοιμαζομαι τοσο καιρο..
    Πριν 4 μηνες κι εγω εκανα το χιλιαρι πανω απο 5 λεπτα.
    Τελικα βρηκα προπονητη οπου μεσα σε 2 μηνες με 2 προπονησεις την βδομαδα καταφερα να το βγαλω κατω απο 4 λεπτα.
    Η αλη8εια ειναι οτι 8α χρειαζοσουνα καποιον να σου δειξει αλλα πιστευω 8α το καταφερεις και μονος σου!!
    Για αρχη ομως να βρεις ενα γηπεδο με ταρταν να εχεις μαζι σου και ενα ρολογακι ωστε να εισαι πιο οργανωμενος.
    Τωρα μερικα tips που ελπιζω να σε βοη8ησουνε ειναι:

    1)Να εχεις καλα α8λητικα παπουτσια.(Μπορει να φταινε τα παπουτσια για τους πονους η για τυχον κραμπες και πιασιματα).
    2)Παντα να κανεις ζεσταμα γυρω στους 5 γυρους με χαλαρο ρυ8μο γυρω στα 2μιση λεπτα τον γυρο πριν απο κα8ε προπονηση σου.
    3)Υστερα απο κα8ε προπονηση που κανεις με ταχυτητες.π.χ 100αρια 200αρια κ.τ.λ να κανεις στο τελος απο8εραπεια.(2-5 γυρους ισα ισα να σερνεσαι )
    4)Προπονησεις με ταχυτητες να κανεις κατα προτιμηση απογευματινες ωρες.Εχεις πιο πολυ ενεργεια απο οτι το πρωι.
    5)Αφου εχεις αυξησει την αντοχη σου το μονο που μενει ειναι η τεχνικη.
    -Κανε ενα χιλιαρι και χρονομετρησου.
    -Την επομενη βδομαδα τρεξε παλι ενα χιλιαρι αλλα με την εξης τεχνικη.Προσπα8ησε να τρεξεις σηκωνοντας τα γονατα ψηλα.Με αυτον τον τροπο8α ανοιξει ο διασκελισμος σου.Επισης τρεχουμε με τα χερια και το μυαλο και οχι με τα ποδια.Τα ποδια απλα ακολου8ανε.
    6)Δουλεψε αυτην την τεχνικη και προσεχε..Να τρεχεις οχι να χοροπηδας σαν μερικους.
    7)ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.
    ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙΣ ΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΟΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ 8Α ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΤΙ 8Α ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ 8Α ΣΟΥ ΦΑΩ ΤΗΝ 8ΕΣΗ!!!!!
    ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-09-11 01:19 #10
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    αμα θες απο συμπληρωμα βοηθεια παρε β-αλανινη(beta alanine.)...θα σε βοηθησει στην αντοχη..μν φανταστεις τρομερες διαφορες αλλα μια διαφορα θα την δεις..
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-09-11 12:31 #11
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iraklis1991 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Επισης τρεχουμε με τα χερια και το μυαλο και οχι με τα ποδια.Τα ποδια απλα ακολου8ανε.

    ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙΣ ΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΟΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ 8Α ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΤΙ 8Α ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ 8Α ΣΟΥ ΦΑΩ ΤΗΝ 8ΕΣΗ!!!!!
    ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-09-11 12:45 #12
    Προεπιλογή
    ενα θα σου πω κανε καλο ζεσταμα 12-15 λεπτα και να εχει και σπριντ και ανοιγματα και απο ολα για να φυγει το μπουκωμα .......μετα ερχονται οι πραγματικεσ δυναμεισ και φυσικα θελει ψυχη !!αυτα απο εμενα !!!καλη επιτυχια
    ειμαι ο πιο τρελοσ λογικοσ και ο πιο λογικοσ τρελοσ!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-09-11 14:08 #13
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    2)Παντα να κανεις ζεσταμα γυρω στους 5 γυρους με χαλαρο ρυ8μο γυρω στα 2μιση λεπτα τον γυρο πριν απο κα8ε προπονηση σου.

    φιλε αμα το κανει αυτο οχι δεν θα εχει αντοχες μετα να βγαλει στο χρονο το 1000 ουτε να τρεξει τους 2.5γυρους συνεχομενα δεν θα μπορεσει .

    5 γυρους ζεσταμα
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-09-11 14:57 #14

    Εγγραφή
    12-09-2011
    Περ.
    greece
    Μηνύματα
    9
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση ολους, Όντως η ψυχη ειναι το μεγαλυτερο κομμάτι και σ' αυτο η μονη βοηθεια ειναι ο ανταγωνισμος.

    Iraklis1991 να σε ρωτησω, εσυ οταν έκανες 5 γυρους στην αρχη ζεσταμα, μετα το εβγαζες το 1000αρι? το λεω γιατι πανω κατω στο αρχικο σου σταδιο ησουν σαν εμενα φανταζομαι (στο 5λεπτο), Γιατι εγω σκεφτομαι πως αν κάνω 5 γυρους ζεσταμα + προπονηση +2-5γυρους αποθεραπεια θα με παρει φορείο .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tctc : 13-09-11 στις 15:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-09-11 20:38 #15
    Προεπιλογή
    Nαι φιλε μου στα επιπεδα σου ειμουνα.
    Εγω μεσα σε 2 μηνες με τον προπονητη μου μονο 1 φορα ετρεξα το χιλιαρι και αυτο στο τελος του δευτερου μηνα.
    Δεν καναμε σε κα8ε προπονηση το χιλιαρι και ουτε κι εσυ χρειαζεται να το κανεις.

    Επειδη ειναι αρχη για σενα κανε 2-3 γυρους ζεσταμα με 2μιση λεπτα τον γυρο.
    Ο αρχικος σου στοχος ειναι να αποκτησεις αντοχη.
    Η απο8εραπεια δεν γινεται σε κα8ε σου προπονηση αλλα στις προπονησεις που κανεις με ταχυτητες.
    Επισης καλο 8α ητανε κα8ε σου προπονηση να διαφερει.Μην κανεις δηλαδη κα8ε φορα ιδια προπονηση.

    π.χ Δ:15 γυρους ελαφρυ τρεξιμο με 2μιση λεπτα τον γυρο εισαι σουπερ+διατασεις
    Τ:3 γυρους ζεσταμα+4Χ400+απο8εραπεια+διατασεις
    Τ:Ξεκουραση
    Π:7 γυρους σε ρυ8μο ωστε να τους βγαλεις+7 γυρους με τον ιδιο ρυ8μο+διατασεις
    Π:5 γυρους+5 γυρους +5 γυρους+διατασεις
    Σ:Ξ
    Κ:Ξ.

    Αυτο στο δινω σαν παραδειγμα γιανα σου δειξω τι πρεπει να κανεις στο περιπου.
    Δηλαδη δεν πρεπει να εχεις ως στοχο το χιλιαρι...
    Βρες ενα σταδιο,παρε ενα ρολογακι,κανε καλη προπονηση και προγραμματισμενα 3-4 φορες την βδομαδα και απο μονο σου σε λιγοτερο απο μηνα 8α δεις διαφορες...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία