Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 06-09-11 11:50 #1
    Προεπιλογή Πως μπορω να "τραβηξω" το σωμα μου απο τη μεση και κατω..
    Καλημερα παιδια,
    Λοιπον θα προσπαθησω να γινω οσο πιο κατατοπιστικος γινεται..Επειδη εχω υψος 1.77 και ειμαι 17 χρονων θελω να ψηλωσω τραβωντας το σωμα μου αφου ενας φιλος μου απο 1.75 κανοντας μονοζυγο αγγιξε το 1.80 σε 1 χρονο..
    Παρ'ολα αυτα θα ηθελα να μαθω κατω απο τη μεση και γενικα στα ποδια πως μπορω να τα "τραβηξω" περα απο διατασεις? καλο και το μονοζυγο και δοξα το θεω πηρα 4 ποντους ετσι...
    Επισης κατι ασκησεις που μου δειξαν στο γυμναστηριο με κατι σαν λαστιχα να τραβαω τα ποδια μου αλλα δεν γινεται δουλεια απ'οτι βλεπω καιρο τωρα..
    και ετσι εχω μεινει στις διατασεις σε ολο το σωμα και το μονοζυγο.
    Υπαρχει κανενας τροπος?
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-09-11 12:12 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε δεν είμαι ειδήμων αλλα νομίζω ότι έκανε ο φίλος σου και οτιδήποτε κάνεις εσύ αντε να παίξαν ενα 10-20% ρόλο στο να πάρεις ύψος.. δεν νομίζω να είναι εφικτό κάτι τέτοιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-09-11 13:54 #3
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Τον Προκρούστη τον ξέρεις;
    Δυστυχως τον εφαγε μπαμπεσικα ο Θησεας...
    Κρίμα το παλικάρι


    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...84%CE%B7%CF%82

    Δε νομιζω βρε φίλε να παιζει ρολο αυτο για να ψιλώσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-09-11 14:52 #4
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Φίλε αυτά που λες δεν γίνονται.
    Κι ο φίλος σου έτυχε να ψηλώσει, δεν ψήλωσε από τη γυμναστική αυτή.

    Ορισμένες ασκήσεις (μονόζυγα κυρίως) βοηθούν πράγματι να πάρεις (με πάρα πολύ προπόνηση και κυρίως με τις ειδικές λαβές που είναι για τα πόδια) επειδή αποσυμπιέζεται η σπονδυλική στήλη, αλλά μιλάμε το πολύ για 2-3 εκατοστά τα οποία αν αφήσεις τη γυμναστική αυτή έστω και 1 εβδομάδα έχουν και πάλι χαθεί, μιας και ξανασυμπιέζεται η σπονδυλική στήλη.
    Με λίγα λόγια, μόνιμο ύψος δεν παίρνεις και αυτό που θα πάρεις είναι ελάχιστα εκατοστά.

    Κάνε λοιπόν καλά τη γυμναστική σου και αν είναι να ψηλώσεις θα ψηλώσεις.
    Έτσι κι αλλιώς είσαι αρκετά ψηλός οπότε δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-09-11 17:59 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.815
    Προεπιλογή
    οι ασκήσεις όπως το μονόζυγο και αρκετες άλλες κάνουν διάταση στον σκελετό και αποσυμφορίζουν τους σπονδύλους απο την πίεση και σε εφηβική ηλικία ανοίγει και ο σκελετός και γενικά η γυμναστική βοηθάει στην αρμονική ανάπτυξη και να εξαντλήσει το σώμα όλες τις δυνατότητες του , αλλα τα πόδια για να μακρύνουν , όπως είπαν και τα παιδια ο προκρούστης θα έκανε την δουλεια αλλα τον χάλασε ο θησέας , αυτα δεν γίνονται απλα ακολούθησε ενα πρόγραμμα προπόνησης και αν παίζεις μπάσκετ και η προπονητική του μπάσκετ βοηθάει και σε συνδιασμό με σωστή διατροφή θα έχεις την μέγιστη δυνατη ανάπτυξη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-09-11 14:16 #6
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anafleksh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα παιδια,
    Λοιπον θα προσπαθησω να γινω οσο πιο κατατοπιστικος γινεται..Επειδη εχω υψος 1.77 και ειμαι 17 χρονων θελω να ψηλωσω τραβωντας το σωμα μου αφου ενας φιλος μου απο 1.75 κανοντας μονοζυγο αγγιξε το 1.80 σε 1 χρονο..
    Παρ'ολα αυτα θα ηθελα να μαθω κατω απο τη μεση και γενικα στα ποδια πως μπορω να τα "τραβηξω" περα απο διατασεις? καλο και το μονοζυγο και δοξα το θεω πηρα 4 ποντους ετσι...
    Επισης κατι ασκησεις που μου δειξαν στο γυμναστηριο με κατι σαν λαστιχα να τραβαω τα ποδια μου αλλα δεν γινεται δουλεια απ'οτι βλεπω καιρο τωρα..
    και ετσι εχω μεινει στις διατασεις σε ολο το σωμα και το μονοζυγο.
    Υπαρχει κανενας τροπος?
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    τ ειδους ασκησεις-διατασεισ κανεισ???...... στο μονοζυγο???...απλα κρεμιεσαι?..
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-09-11 12:08 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο amateur666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τ ειδους ασκησεις-διατασεισ κανεισ???...... στο μονοζυγο???...απλα κρεμιεσαι?..

    συγνωμη για τη καθυστερηση να απαντησω ειχα τρεχαματα.
    λοιπον οχι κανω και ασκησεις με κλειστα τα χερια ανοιχτα στο υψος των ωμων, με μεγαλυτερο ανοιγμα τον ωμων και κρεμιεμαι ναι αυτα μπορω να κανω ετσι και αλλιως
    Απάντηση με παράθεση