Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 48
  1. 29-08-11 20:04 #1
    Προεπιλογή Φοιτητες και bb, γυμναστικη και εξοδα
    Ειναι ευκολο να κανεις Φοιτητική Ζωή και ταυτοχρονα να μην αφησεις το "σωμα" σου;
    Μιλαω για φοιτητες που ζουν μονοι τους και στο θεμα εξοδων διατροφης γυμναστηριων.
    παραδειγμα αν οι γονεις σου σου στελνουν 600 ευρω για συντηρηση μαζι με σπιτι ειναι δυσκολο απο εκει φροντιζεις για την διατροφη που πρεπει να κανεις και τα συμπληρωματα σου.
    Ακομη υπαρχουν φοιτητες εδω περα που ζουσαν μονοι τους και εκαναν ταυτοχρονα bb και διατροφη; Στις εστιες κανατε καθημερινα γευματα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-08-11 20:12 #2
    Προεπιλογή
    ειμαι στην ιδια μοιρα με αυτο π περιγραφεις.το βασικο ειναι να ψονιζεις και να μαγιρευεις.οσο θα σου εβγαινε ενα γευμα για να παραγγηλεις απο καποιο γυραδικο κρεπες κτλ παιρνεις πχ 1κιλο κοτοπουλο.αν δεν χρωστας τη μιση σχολη σε μαθηματα χρονος υπαρχει και για 5 προπονησεις την εβδομαδα και για να μαγηρευεις.
    απλα αυτη η ζωη θα σου περιορισει (απο προσωπικη εμπιρεια παντα) λιγο τις εξοδους και δεν θα μπορεις να μενεις πολλες ωρες εξω συνεχομενα γιατι θα εχεις ενα μικρο θεμα με το φαγητο.
    προσωπικα μου φευγουν σχεδον ολα τα λεφτα του μηνα σε φαι και συμπληρωματα αλλα ειναι προσωπικη επιλογη και δεν το σηζυταω με αλλους αν αξιζει να το κανω η οχι.
    ο καθενας οτι ειναι διαθεσιμος να θυσιασει.
    αυτα απο μενα
    just do as i say dont do as i do
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-08-11 20:14 #3
    Προεπιλογή
    οσο για την εστια περναω οταν εχω μεσημερι-νωρις απογευμα μαθημα και αν εχει κοτοπουλο-μπριζολα η καπιο αλλο κρεας με κανα ρυζι η μακαρονια κτλ θα το τιμισω.το μονο καλο π προσφερει ειναι οτι εχει παντα σαλατα
    just do as i say dont do as i do
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-08-11 20:17 #4
    Προεπιλογή
    Δεν ειμαι ακομα φοιτητης, αλλα οταν ερθει και μενα η στιγμη, ο,τι και να γινει δεν θα το βαλω κατω και δεν θα παρατησω την γυμναστικη. Η αληθεια ειναι οτι πολλοι φοιτητες που ακουω παραπονιουνται για τον χρονο που εχουν διαθεσιμο, κατι το οποιο μου φαινεται υπερβολη ως ενα βαθμο διοτι ειναι ατομα που βρισκουν χρονο για να ξενυχτισουν, για να γυμναστουν ομως οχι. Αν ομως τα μαθηματα ειναι ο αληθινος λογος του μειωμενου ελευθερου χρονου τοτε παω πασο.
    Τα χρηματα ηταν, ειναι και θα ειναι ενα μεγαλο προβλημα για τον καθενα.
    Βεβαια για να γραφτεις γυμναστηριο θα χρειαστεις γυρω στα 200 -250 ευρω για ενα χρονο, και κανεις οσο θες. Δεν ειναι τεραστιο ποσο, ειδικα αν μενεις για πολυ καιρο καπου. Αλλιως αγοραζεις εξοπλισμο για το σπιτι και τον μεταφερεις με αμαξι οταν χρειαστεις να φυγεις μονιμα ή να πας αλλου. Γενικα δηλαδη μια φορα πληρωνεις για τον εξοπλισμο.
    Για την διατροφη τωρα, καθως ολοι λενε πως ειναι τοσο σημαντικη και "80% διατροφη και 10% προπονηση και 10% γεννετικα", εγω λεω μην.... μασας.... Δεν θες και παρα πολλα εκτος και αν εισαι καιρο στο αθλημα και κοιτας και την λεπτομερεια. Δεν χρειαζεται να δωσεις ολο σου το βαρος στην διατροφη, απλως να τρως υγειινα, θρεπτικα και αν θες να "μεγαλωσεις", να τρως και ποσοτητες
    Δυστυχως τα πραγματα γινονται δυσκολα οταν εισαι εμπειρος, θες περισσοτερο και καλυτερο φαγητο, περισσοτερα κιλα στις ασκησεις (κατι το οποιο θα δυσκολεψει αν εχεις τον δικο σου εξοπλισμο) και αρκετα περισσοτερη αφοσιωση
    Καλη τυχη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-08-11 20:42 #5
    Προεπιλογή
    Κι εγω φοιτητης ειμαι. Στο θεμα του μπατζετ δε ξερω τι να σου πω γιατι εχω περασει Αθηνα, παντως σχετικα με φαι μαγειρεμα κλπ επειδη δε μπορω να χρησιμοποιω συνεχεια την κουζινα γιατι γκρινιαζει η μανα μου η πιο ευκολη λυση ειναι να υπαρχει ειτε ενα κοτοπουλακι ετοιμο που απλα το ζεσταινεις π.χ. Σκλαβενιτης και η ευκολη λυση για μενα ειναι τα γιαουρτια, τα κοτατζ, το γαλα που τα βγαζεις απ το ψυγειο και τελειωσες. Αντε και καμια βρωμη στο τηγανι για πρωινο οποτε δεν εχω γκρινια . Στις εστιες συνεχιζω να κανω γευμα, ειναι και τσαμπε, οποτε καθε μεσημερι περναω και περνω ενα βασικο π.χ. μοσχαρι η κοτοπουλο η ψαρι και δεν πολυτρωω κατι μακαρονοκριθαρακια που εχει και μετα τρωω και στο σπιτι οτι εχω.
    First comes smiles. Then comes lies. Last is gunfire.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-08-11 20:48 #6
    Προεπιλογή
    Παιδια ακουσα κατι οτι απο φετος στα πλαισια των περικοπων στα ελληνικα πανεπιστημια σκεφτονται να κοψουν το τσαμπα φαι και οτι θα πρεπει να πληρωνεις με εξαιρεση οσων οι γονεις εχουν πολυ χαμηλο εισοδημα.Ξερετε κατι σχετικα με αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-08-11 20:52 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ska Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ακουσα κατι οτι απο φετος στα πλαισια των περικοπων στα ελληνικα πανεπιστημια σκεφτονται να κοψουν το τσαμπα φαι και οτι θα πρεπει να πληρωνεις με εξαιρεση οσων οι γονεις εχουν πολυ χαμηλο εισοδημα.Ξερετε κατι σχετικα με αυτο?
    Σε εμενα ισχυει ηδη αυτο. Υπαρχει ενα οριο στο εισοδημα που αν το ξεπερνουν οι δικοι σου, πληρωνεις 2 ευρω το γευμα.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-08-11 20:54 #8
    Προεπιλογή
    ισχυε παντοτε αυτο απλα μπορει να ριξουν το οριο του ειδοσοδηματος και πλεον να δικαιουντε λιγοτεροι.γενικα ομως και αυτοι που δεν δικαιουνται δωρεαν συτηση ειναι 2 ευρω το γευμα...τι παιρνεις σημερα με 2 ευρω για μεσημεριανο?
    παντος στη δικια μας το πρωινο ειναι απαραδεκτο απο αποψη διατροφικης αξιας
    just do as i say dont do as i do
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-11 20:57 #9
    Προεπιλογή
    Στο καποδιστριακο παντως μεχρι τωρα ολοι τρωγαμε τσαμπα ανεξαρτητως εισοδηματος.Η αληθεια ειναι οτι με ειχε βολεψει τα μεσημερια αλλα ο μονος λογος που το ετρωγα ηταν επειδη ηταν τσαμπα,αν ειναι να το πληρωνω αντε γεια θα φερνω ταπερ απο το σπιτι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-08-11 23:19 #10
    Προεπιλογή
    Και στη δικια μου ηταν με εισοδηματικα κριτηρια το δωρεαν αλλιως 2 €.
    Ρε jackaction απο τι ωρα πας και τρως και πρωινο ;;; Μενεις μεσα στη σχολη; Γιατι εμας ουσιαστικα τρωνε πρωινο μοναχα της εστιας (αφου το κλεινουν κατα τις 9)
    First comes smiles. Then comes lies. Last is gunfire.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-08-11 23:28 #11
    Προεπιλογή
    πηγαινα παλια αφου το ειχα παρει σερι απο ολονυχτια...ξυδια κτλ...το πρωινο ειναι 7μισι με 8μισι κατι τετοιο.
    η μπορει να πηγαινα καμια φορα αν ειχα 8 το πρωι μαθημα και ξυπνουσα νωρις
    just do as i say dont do as i do
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-08-11 00:05 #12
    Το avatar του χρήστη Babis Stinson

    Εγγραφή
    17-08-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Και εδώ στην Πάτρα μέχρι ένα όριο εισοδήματος τρως δωρεάν στην Εστία. Κατά την άποψή μου το όριο είναι χαμηλό βέβαια.

    Τώρα,επειδή κι εγώ φοιτητής είμαι (για λίγους μήνες ακόμα τουλάχιστον..), προσπαθώ να κόψω από μερικές ανούσιες εξόδους ώστε να μπορώ να μαζεύω για την συνδρομή στο γυμναστήριο. Επίσης, αν παραγγέλνεις απ' έξω θα δίνεις τα ίδια (και περισσότερα...) από το να πας σουπερμάρκετ και να ψωνίσεις. (γιαούρτια, βρώμη, γαλοπούλες, κλπ)
    Οπότε supermarker το Σ/Κ και εξοπλίζεσαι για το φαγητό της εβδομάδας. Τώρα αν δεις ότι οικονομικά βγαίνεις πολύ οριακά, μην φας 5-6 γεύματα την μέρα για διατροφή, φάε 3-4...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-08-11 00:28 #13
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    η μαγκια ειναι φθηνες πηγες πρωτεινης υδατανθρακων κ καλων λιπαρων.γιαουρτακι χτυπηστε κουβα(2,85 εως 3,30 το κιλο) επειδη λεφταα μονινως για κοτοπουλα δε θα παιζουν(εκτος αν πηγαινετε βαρβακειο με 4 ευρω το κιλο τα κοτοπουλα στηθος)τιμηστε φασολια.γιγαντες κτλπ.η μακαρονια με ενυσχημενη πρωτεινη μαζι με κανενα τυρι για ενισχυση ζωικης πρωτεινης.αυγα δε πανε πολυ(κ με 3,78 τα 30 βρισκεις ακριβως η τιμη) επισης φθηνο ειναι το ταχινι κ πηγη καλων λιπαρων(και με 1,80 βρισκεις και καλη ποιοτητα οχι μαπες)οι μπανανες ειναι φθηνες σε σχεση με τα αλλα φρουτα και ειναι μαστ σε διατροφη για μενα.το γαλα παλι ειναι μια ευκολη κ φθηνη λυση(οκ σακχαρα αλλα τι να κανεις?)γλυκοπατατα δεν ειναι κ τοσο ακριβη η τα ρυζια κτλπ.γενικα τα οσπρια αξιζουν αρκετα.αυτα π βαρανε στο κεφαλι ειναι ο τονος ο σολομος κ τετοια...αυτα οκ για ενα φοιτητη για μενα ερχονται λιγο δευτερα...
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-08-11 11:40 #14
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Επειδή πέρασα και εγω απο αυτο το στάδιο και εκτός της διατροφης και προπόνησης έκανα και αγωνιστικό ββ σαν φοιτητής, πραγματικά είναι δύσκολο αν δεν έχεις μεράκι να φροντίζεις για οικονομικές λύσεις. Σε καμία περιπτωση αυτο δεν σημαίνει πως πρέπει να στερηθείς κάτι από τη διατροφή σου, απλά θα πρέπει να κάνεις καλή έρευνα αγοράς και στην ανάγκη να κατεβαίνεις στη λαϊκή για ψώνια.
    Έπειτα θα πρέπει να μειώσεις τα περιττά έξοδα διασκέδασης και καλό είναι να έχεις ένα χαρτζιλίκι απο μια απασχόληση. Αν τα κάνεις όλα αυτα τότε ο χρόνος σου θα είναι προγραμματισμένος για ββ τρόπο ζωης. Σου αρέσει αυτο? Θέλεις να το ακολουθήσεις? Ευτυχώς που οι καιροί έχουν αλλάξει και πλεον η νεολαία δεν βγαίνει για ποτο και καφέ 5 φορές την εβδομάδα... γιατι παλαιότερα υπήρχε περισσότερη επιρροή.
    Πλέον το γυμναστήριο και ο πιο συγκρατημένος τρόπος ζωής είναι επίκαιρο στυλ και τα γυμναστήρια παρόλο την κρίση έχουν ανοδική πορεία στις μεγαλουπόλεις.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-08-11 11:58 #15
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Επειδη κι εγω τα χω περασει οι φιλοι/συμφοιτητες σου θα σου κανουν παντα ψυχολογικο πολεμο εναντια στις προσπαθειες σου. Και μαλιστα επειδη θελουν το καλο σου. Θα βρισκεις ας πουμε ενα κενο αναμεσα στα μαθηματα ή μετα για να πας γυμναστηριο και θα σου λενε "ελα να παμε για καφε μωρε, τι το θες το γυμναστηριο". Θα σε παιρνουν τηλεφωνο να πατε καπου μακρια για ξενυχτι που δε μπορεις να γυρισεις μονος οποτε αναγκαστικα ή πας και γυρνας το πρωι ή δε πας, στη δευτερη περιπτωση θα σε κοιτανε σαν να σαι εγκληματιας οτι τους εγραψες. Κι οταν τους λες απλα δε ξενυχταω θα σου λενε "αμα δε ξενυχτησεις τωρα ποτε θα ξενυχτησεις". Και οταν βγαινετε εξω το βραδυ θα σε αναγκαζουν να πιεις πολυ αλκοολ πολλα ποτηρια δηλαδη και αν εσυ πιεις μονο το πρωτο και σταματησεις θα σε βριζουνε σαν να εκανες κατι απαγορευμενο.

    Γενικα αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα πιστευω, οτι η συνηθης νοοτροπια των φοιτητων ειναι φοιτητικη ζωη=διασκεδαση και διασκεδαση=ξενυχτια,ποτα,ελειψη προπονησεων, αντικατασταση φαγητου με σαβουρα=>καταστροφη μυικης αναπτυξης. Τωρα το ποιος απο τους 2 διασκεδαζει περισσοτερο δεν το ξερω. Εγω παντως τη διασκεδαση που επαιρνα με τις προπονησεις δεν την αλλαζω ουτε με σφαιρες με τα πεζα χωρις νοημα ξενυχτια, και το αραγμα ολη τη μερα στις καφετεριες.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία