Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 26-02-11 20:08 #1
    Προεπιλογή πονος στα γονατα
    παιδια,οταν ειμαι εκτος γυμναστηριο και περπαταω νιοθω καποιες ενοχλησεις στα γονατα,οχι πολυ,αλλα ψιλοπονανε.δεν νομιζω να ευθυνονται τα σκουωτ παντως γιατι τα κανω με τελεια τεχνικη,και επισης οταν κανω δεν με ενοχλουν καθολου στο γυμν,στα σκουωτ και στα εξτενσιον...επισης οταν ξεκινησαν να πονανε ειμουν οφφ απτο γυμναστηριο για κανα 2 βδομαδες και ξαφνικα αρχισαν να πονανε,χωρις να πηγαινω..τι λετε να ευθυνεται?λετε να ειναι απτην αναπτυξη?ειμαι ακομα 17
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-02-11 20:29 #2
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Σε πολλά μπορεί να οφείλεται ο πόνος στα γόνατα... Αν επιμείνει καλύτερα να σε δει κάποιος ορθοπεδικός. Πάντως μπορεί απλά να είναι από πολύωρη ορθοστασία ή υπερκόπωση. Έχει τύχει να το πάθω κι εγώ, αλλά μετά από λίγες μέρες μου πέρασε!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-02-11 20:32 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολλά μπορεί να οφείλεται ο πόνος στα γόνατα... Αν επιμείνει καλύτερα να σε δει κάποιος ορθοπεδικός. Πάντως μπορεί απλά να είναι από πολύωρη ορθοστασία ή υπερκόπωση. Έχει τύχει να το πάθω κι εγώ, αλλά μετά από λίγες μέρες μου πέρασε!
    ισως να ειναι και αυτο,ολη μερα τρεχω...σχολειο φροντ γυμναστηριο...αλλα οταν μπω στο γυμν.και κανω ζεσταμα μου περναει
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-02-11 20:36 #4
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Όταν κάνεις ζέσταμα εννοείται ότι θα σου περνάει... Γιαυτό πρόσεξε μην κάνεις ασκήσεις που νιώθεις ότι καταπονούν τα γόνατά σου γιατί μπορεί να τραυματιστείς χωρίς να το καταλάβεις! Αν κάνεις πολύ διάδρομο άλλαξέ τον μερικές φορές με ελλειπτικό ή ποδήλατο γιατί δεν είναι τόσο καλός για τα γόνατα.
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-02-11 20:43 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάνεις ζέσταμα εννοείται ότι θα σου περνάει... Γιαυτό πρόσεξε μην κάνεις ασκήσεις που νιώθεις ότι καταπονούν τα γόνατά σου γιατί μπορεί να τραυματιστείς χωρίς να το καταλάβεις! Αν κάνεις πολύ διάδρομο άλλαξέ τον μερικές φορές με ελλειπτικό ή ποδήλατο γιατί δεν είναι τόσο καλός για τα γόνατα.
    ελλειπτικο κανω οντως σε μερες που εχω το ανω σωμα,οταν εχω ποδια κανω ποδηλατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-02-11 22:35 #6
    Προεπιλογή
    να σημειωσω οτι ποναω οταν τεντωνω το ποδι σε αυτο σημειο στην φωτο που εχω σημειωσει.δεν ειναι ακριβως πανω στο γονατο.
    http://img96.imageshack.us/i/anatomy2.jpg/
    καποιος ας βοηθησει πλζ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-02-11 22:55 #7
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    κανε υπομονη. εχουμε κανα δυο μελη οι οποιοι ειναι φυσιοθεραπευτες. θα σου απαντησουν μολης το δουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-02-11 23:03 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Εμενα με πονεσαν απτην πρεσσα ποδιων και τωρα δε τη κανω..Δε μπορουσα να τα τεντωσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-02-11 23:29 #9
    Προεπιλογή
    εμενα παλι στο ακυρο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-02-11 21:30 #10
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Είσαι μικρός,προστάτευσε τα γόνατά σου.
    Ο πόνος μπορεί να προέρχεται από δεκάδες πράγματα όπως σου επισημάνανε πιο πάνω.
    Φόρτωνε λιγότερα κιλά και αύξησε επανλήψεις,η νευρομυική σου συναρμογή και η δύναμή σου αυξάνονται και μ`αυτόν τον τρόπο,απλά η μυική διόγκωση αργεί.
    Πρόσεχε γιατί περίπου μέχρι τα 21 σου το μυοσκελετικό σου σύστημα αναπτύσεται.
    Φιλικά Νίκος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-08-11 09:45 #11
    Post προβλημα στο γονατο
    γεια σας το ονομα μου ειναι κωστας και ειμαι 20 χρονων εχω κανει ενχειρηση ΠΧΣ.μετα απο 2 χρονια απο την ενχειρηση και ενω ειμαι μια χαρα με το γονατο μια μερα μετα το γυμναστηριο ειδα το γονατο μου να πρηζεται λιγο(καμια σχεσει με το παλιο πρηξημο).μετα απο 4-5 μερες εφυγε αλλα απο τοτε ακουω πολλα κρακ και εχω μια ταση να το τεντωνω.δεν ποναω καθολου και δεν εχω προβλημα στο να το τεντωνω η' να το λυγιζω.δεν εδωσα πολυ σημασια και μετα απο κανενα μηνα η γαμπα ειχε ατροφιση χωρις καν να το καταλαβω.τι προβλημα μπορει να εχω?να παω να κανω μαγνιτικη η' να παω πρωτα σε γιατρο?η ατροφια μπορει να ειναι επειδη δεν ριχνω πολυ βαρος στο ποδι(οχι πωσ κουσταινω)?ευχαριστω για τον χρονο σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-08-11 22:34 #12
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Σιγουρα οταν εισαι εγχειριμενος σε πρόσθιο χιαστο το πρωτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να επισκεφθεις τον γιατρο που σε παρακολουθει..
    Το μικρο πρηξιμο που σου συνεβη πιθανον να σου πεταξε και να κρατησε υγρο το ποδι ,μετα απο καποια κακωση,ατσαλη κινηση κτλ.Υποχωρει μετα από καποιες ημερες,ακομα πι ογρηγορα αν λαβεις για 2-3 μερες καποιο ηπιο αντιφλεγμονωδες..
    Η τροφη των μυων ειναι η κινηση,αρα για να εχεις ατροφησει οπως λες παει να παει ότι μαλλον προφυλλασεις το πόδι σου ασυναίσθητα και δεν κανεις πληρεις λειτουργικες κινησεις..
    Ολα αυτα στα λεω όμως με πασα επιφύλαξη,δεν μπορουμε να παρουμε τον ρόλο του ορθοπεδικου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-08-11 03:14 #13
    Προεπιλογή
    θα παω αυριο κιολας σε γιατρο αλλα ο δικος μου λειπει σε αδεια και για αυτο δεν ασχοληθηκα και πολυ με το θεμα,δεν πηρα καθολου φαρμακα απλα λιγο παγο εβαζα.εχω ακουσει οτι μπορει το μοσχευμα να εχει χαλαρωση(τενοντα γονατου το μοσχευμα)και το νιωθω και λιγο χαλαρο το γονατο σε σχεση με το πως το ενιωθα μετα τις φυσικοθεραπειες.παιζει κατι τετοιο?και για να πω την αληθεια εδω και κανενα χρονο την εχω αφησει την γυμναστικη αλλα το ποδι ηταν πολυ καλα(λες και δεν ειχα ποτε προβλημα)τωρα ομως εχω ξεκινησει ισομετρικες απο μονος μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-08-11 19:12 #14
    Προεπιλογή
    Μπορεί να φταίει η υγρασία σε συνδιασμό με παλιότερο τραυματισμό, προτίνω να ελλατώσεις τις κινήσεις άνοιγμα-κλείσιμο του γονάτου για να δυναμώσουν καλά , επίσης κάθε φορα μετά την γυμναστική βάζε πάγου καλού κακού
    Απάντηση με παράθεση