Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 36
  1. 11-08-11 13:08 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MusclesOfShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanasi συνονοματε, πιστευω πως ειναι καλυτερα να κανεις 4 ασκησεις, με περισσοτερα κιλα και 12(ή οσες σε βολευουν καλυτερα) επαναληψεις και να εστιαζεις καλα την πλατη, να την συσπας. Μπορει να λενε ολοι οτι δεν υπαρχει μυστικο της επιτυχιας, σε καθε σωμα ομως υπαρχει το μυστικο του πιασιματος ψαξε να το βρεις! Δοκιμασε! Λιγες ασκησεις μπορει να ειναι καλυτερες!
    εδω εχεις ενα μεγαλο δικιο!!! παντα υπαρχει το μυστικο στην καθε ασκηση και στο καθε σωμα!!! βαζω τοσα κιλα παντα οσα μπορω να βγαζω κοντα στις 12 απαναληψεις και μετα την 9 επαναληψη κλεβω και λιγο...
    θα βγαλω μια ασκηση και θα προσπαθησω να ανεβασω κιλα...
    παντος τις ασκησεις τις κανω σε αργο ρυθμο και οχι σπασμοδικα για να νιοθω ολη την κινηση στους μυες...
    σε ευχαριστω!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-08-11 13:09 #17
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MusclesOfShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Moνοζυγο ανοιχτη λαβη 3χ8
    Εμπροσθολαιμιες Ελξεις τροχαλιας 4χ12
    Οπισθολαιμιες Ελξεις τροχαλιας 3χ12
    Κωπηλατικη στην τροχαλια 4χ16
    Κωπηλατικη με αλτηρα 4χ12
    Ραχιαιοι 3χ20
    (+Κοιλιακοι)

    Τι λες για αυτο?

    (Το οι την αλλη μερα κανεις ωμους δεν επηρεαζει το τι εκανες στην πλατη)
    Μην ξεχνας να τως το μεταπροπονητικο γευμα αμεσως μετα την προπονηση!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MusclesOfShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanasi συνονοματε, πιστευω πως ειναι καλυτερα να κανεις 4 ασκησεις, με περισσοτερα κιλα και 12(ή οσες σε βολευουν καλυτερα) επαναληψεις και να εστιαζεις καλα την πλατη, να την συσπας. Μπορει να λενε ολοι οτι δεν υπαρχει μυστικο της επιτυχιας, σε καθε σωμα ομως υπαρχει το μυστικο του πιασιματος ψαξε να το βρεις! Δοκιμασε! Λιγες ασκησεις μπορει να ειναι καλυτερες!

    Οι συμβουλες σου ειναι απόλαυση παντως
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-08-11 13:11 #18
    Προεπιλογή
    Πιστευω, στην πλατη και μονο, να κανεις την κινηση γρηγορα και με αρκετες επαναληψεις αλλα τα κιλα να ειναι ακριβως οσες επαναληψεις κανεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-08-11 13:15 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συμβουλες σου ειναι απόλαυση παντως
    Λες ε?
    Βασικα τι ακριβως εννοεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-08-11 13:18 #20
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Μεχρι και που μπορεί να ξεγελασεις καποιον να σε παρει στα σοβαρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-08-11 13:20 #21
    Προεπιλογή
    Α, ενταξει τοτε δεν ξαναμιλαω σε αυτο το πεδιο του φορουμ τουλαχιστον για λιγο καιρο, αμα ειναι ετσι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-08-11 13:22 #22
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Δεν θα ειναι και ασχημα,για αρχη,διαβαζε λιγο και εφαρμασε τα .Εξηγησε μου εσυ πως κανεις συσπαση στην πλατη ας πουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-08-11 13:29 #23
    Προεπιλογή
    Αυτο ηταν τοσο κακο? Απλα επειδη εχω δοκιμασει να κανω την κωπηλατικη με μαξιμουμ κιλα για 10 επαναληψεις και η κινηση ηταν κατι σαν 1/4 της κανονικης, ενω δοκιμασα με λιγοτερα κιλα και μπορουσα ανετα να συσπασω την ωμοπλατη, να εχω πληρη διαδρομη και καλυτερη συσπαση, δεν καταλαβαινω τι δεν σαρεσε, ειμαι ολος αυτια να μαθω, δεν θελω να υποστηριζω την αποψη μου, αν οντως ειναι λαθος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-08-11 13:32 #24
    Προεπιλογή
    Το ειπε καπποιος αλλο, ξεχασα να το πω και εγω, καλο θα ηταν στο workout σου για πλατη να βαλεις ραχιαιους και αρσεις θανατου...
    Και εγω κανω μια μυικη ομαδα την ημερα, απλα στο δικο μου προγραμμα δεν βαζω ποτε την μια ημερα ωμους και μετα χερια γιατι κανω ελευθερα και στην κινηση για τους ωμους πιανω και τρικεφαλο, οποτε θα τον κουρασω. Το ιδιο και στο στηθος, αλλα στο δικεφαλο αυτη τη φορα...
    Πχ κανω καπως ετσι:

    Δευτερα: Χερια
    Τριτη: Πλατη
    Τεταρτη: Ωμους

    Η

    Δευτερα: Στηθος
    Τριτη: Ποδια
    Τεταρτη: Χερια
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-08-11 13:38 #25
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MusclesOfShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ηταν τοσο κακο? Απλα επειδη εχω δοκιμασει να κανω την κωπηλατικη με μαξιμουμ κιλα για 10 επαναληψεις και η κινηση ηταν κατι σαν 1/4 της κανονικης, ενω δοκιμασα με λιγοτερα κιλα και μπορουσα ανετα να συσπασω την ωμοπλατη, να εχω πληρη διαδρομη και καλυτερη συσπαση, δεν καταλαβαινω τι δεν σαρεσε, ειμαι ολος αυτια να μαθω, δεν θελω να υποστηριζω την αποψη μου, αν οντως ειναι λαθος!

    Oταν δεν εχουμε αποψη σε όλα τα θεματα,δεν ειναι κακο να μην συμμετεχουμε.Οι ανακρίβειες ριχνουν το επίπεδο του φόρουμ.Εχεις πολλα να μαθεις ακομα μεχρι να δινεις συμβουλες,στο λεω γιατι εχω παρακολουθησει πολλα ποστς σου και εχεις σε πολλα συγχυση.
    Ηδη σε αυτο το τόπικ φασκεις και αντιφασκεις.Λες για 4 ασκησεις ενω 2 ποστς παραπανω εχεις προτείνει 6.Με ποια λογικη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-08-11 13:40 #26
    Προεπιλογή
    Οκ θα προσεχω Polyneike.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-08-11 13:42 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ειπε καπποιος αλλο, ξεχασα να το πω και εγω, καλο θα ηταν στο workout σου για πλατη να βαλεις ραχιαιους και αρσεις θανατου...
    Και εγω κανω μια μυικη ομαδα την ημερα, απλα στο δικο μου προγραμμα δεν βαζω ποτε την μια ημερα ωμους και μετα χερια γιατι κανω ελευθερα και στην κινηση για τους ωμους πιανω και τρικεφαλο, οποτε θα τον κουρασω. Το ιδιο και στο στηθος, αλλα στο δικεφαλο αυτη τη φορα...
    Πχ κανω καπως ετσι:

    Δευτερα: Χερια
    Τριτη: Πλατη
    Τεταρτη: Ωμους

    Η

    Δευτερα: Στηθος
    Τριτη: Ποδια
    Τεταρτη: Χερια
    για τους ραχιαιους δεν ειναι δυσκολο να τους βαλω στο προγραμμα αλλα δεν νομιζω να αλλαξει το πιασιμο στην πλατη.
    οσο για αρσης θανατου επιδη στα πολλα κιλα την θεωρω λιγο επικινδυνη ασκηση , την εχω εκτος...
    στα υπολοιπα μυικα σημεια δεν εχω προβλημα, βγαζω μια χαρα τις προπονησεις , στην πλατη απλα δεν πιανομαι και ειπα να το συζητησουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 11-08-11 στις 13:45
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-08-11 17:06 #28
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ασκησεις αυτες ειναι καλες, τωρα για οτι δεν πιανεσε μπορω να υποθεσω 2 πιθανες αιτιες:

    1) Σηκωνεις αρκετο καιρο αυτα τα κιλα, με τα οποια κανεις προπονηση και το σωμα σου τις εχει συνηθησει, οποτε ή πρεπει να ανεβεις σε κιλα και να πιεστεις περισσοτερο ή να κανεις περισσοτερα σετ/επαναληψεις...

    2) Κανεις λαθος την ασκηση ( λαθος σταση του σωματος )...

    Θα σου πρωτεινα επισης να μπερδευεις το προγραμμα σου...
    Τι εννοω?
    Να αλλαζεις τις μερες που γυμναζεις το σωμα σου καθε εβδομαδα...

    Μην κανεις καθε εβδομαδα πλατη πχ...
    Κανε την Δευτερα πλατη, Την αλλη Δευτερα κανε ωμους και βαλε την πλατη την Τριτη και την αλλη εβδομαδα ξεκινα την Δευτερα με στηθος πχ...

    Εχει αποτελεσμα αυτο, γιατι το σωμα μαθαινει σιγα σιγα αν εχει ενα συγκεκριμενο προγραμμα για καιρο...

    Με αυτη την τακτικη το μπερδευεις και εχεις αλλα πιασιματα...
    δεν παιζει τιποτα απο αυτα που εγραψες. ολα ακυρα. υπαρχουν αθλητες που η πλατη τους ειναι σαν ντουλαπες και δεν εχουν πιαστει ποτε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jackaction Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω αν κανεις καιρο τις ιδιες ασκησεις και δεν αναιβαινεις σε κιλα-επαναληψεις συχνα ο οργανισμος συνιθυζει πολυ ευκολα
    μια χαρα προγραμμα και ασκησεις εχει. οσο μγια τα κιλα? αμα θα αρχησει δηλαδη να ανεβαζει κιλα, θα κανει ποιο σωστη προπονηση η θα εχει κυνδινο να τραυματηστει? ας κανει τις ασκησεις σωστα και ας μην ανεβαζει κιλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    18 set για πλατη? Πολλά μου φαίνονται. Κάνε λιγότερα και ποιοτικότερα.
    Κράτα 4-5 ασκήσεις, σε κάποιες κάνε 4 σετ, άλλαξε τη σειρά τους, το ρυθμό των επαναλήψεων κλπ. Πιθανόν να πιαστείς έτσι.
    Αλλά δεν τρέχει και να μην έχεις doms. Είναι κάποιες ομάδες που δύσκολα θα στα βγάλουν. Κ εγώ σπάνια πιάνομαι στη πλάτη αλλά μια χαρά αναπτύσσεται. Εξάλλου δεν είναι κριτήριο σωστής προπόνας το πιάσιμο της επόμενης μέρας
    ναι αμε!! και λιγες ειναι!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MusclesOfShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Moνοζυγο ανοιχτη λαβη 3χ8
    Εμπροσθολαιμιες Ελξεις τροχαλιας 4χ12
    Οπισθολαιμιες Ελξεις τροχαλιας 3χ12
    Κωπηλατικη στην τροχαλια 4χ16
    Κωπηλατικη με αλτηρα 4χ12
    Ραχιαιοι 3χ20
    (+Κοιλιακοι)

    Τι λες για αυτο?

    (Το οι την αλλη μερα κανεις ωμους δεν επηρεαζει το τι εκανες στην πλατη)
    Μην ξεχνας να τως το μεταπροπονητικο γευμα αμεσως μετα την προπονηση!
    ποιος ειπε οτι δεν επηρεαζει? με πλατη δεν γυμναζεις και ωμους?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχουν νόημα αυτά που κάνεις. Γυμνάζεις τους ίδιους μύες πολλές φορές. Οι ασκήσεις σου και τα σετ όπως σωστά σου είπε η Λίλα είναι πολλές. Εγώ θα σου πρότεινα να σοκάρεις το σώμα σου με κάποιο δι-σετ ή giant set. Επίσης μην κάνεις τόσες κωπηλατικές. Διάλεξε μία για αυτό τον καιρό και αλλάζεις μετά είτε άσκηση είτε λαβή ε'ιτε και τα δύο.
    ακυρος και εδω. μια χαρα ασκησεις εχει και πιανει ολο τα φασμα της πλατης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ChestBrah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά κάνεις άσκοπες ασκήσεις... Έλξεις και deadlift (χωρίς να γεμίζεις υπερβολικά κιλά)+πολύ ποιοτικό φαί= άνοιγμα και γέμισμα πλάτης.
    Όλες οι άλλες ασκήσεις για μένα είναι σε δεύτερη μοίρα..
    καλα αλλο ενα ακυρο ποστ.

    ρε παιδια αν δεν ειστε σιγουροι για τα ποστ που κανετε, μην τα κανετε, η να εξηγητε και γιατι γραφετε κατι.
    εχετε συμβουλεψει καποιον και σιγουρα τον εχετε οδηγησει στον γρεμο, ενω τα ειχε μια χαρα στο προγραμμα του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-08-11 17:13 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν παιζει τιποτα απο αυτα που εγραψες. ολα ακυρα. υπαρχουν αθλητες που η πλατη τους ειναι σαν ντουλαπες και δεν εχουν πιαστει ποτε.



    μια χαρα προγραμμα και ασκησεις εχει. οσο μγια τα κιλα? αμα θα αρχησει δηλαδη να ανεβαζει κιλα, θα κανει ποιο σωστη προπονηση η θα εχει κυνδινο να τραυματηστει? ας κανει τις ασκησεις σωστα και ας μην ανεβαζει κιλα.



    ναι αμε!! και λιγες ειναι!!



    ποιος ειπε οτι δεν επηρεαζει? με πλατη δεν γυμναζεις και ωμους?



    ακυρος και εδω. μια χαρα ασκησεις εχει και πιανει ολο τα φασμα της πλατης.



    καλα αλλο ενα ακυρο ποστ.

    ρε παιδια αν δεν ειστε σιγουροι για τα ποστ που κανετε, μην τα κανετε, η να εξηγητε και γιατι γραφετε κατι.
    εχετε συμβουλεψει καποιον και σιγουρα τον εχετε οδηγησει στον γρεμο, ενω τα ειχε μια χαρα στο προγραμμα του.
    ρε παιδια ποιος αναψε το φως....???
    κανω τοσο καιρο βαρη και καπου εχασα την μπαλα σημερα...
    Γιαννη που ηταν ο διακοπτης κρυμενος???
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-08-11 20:04 #30
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν παιζει τιποτα απο αυτα που εγραψες. ολα ακυρα. υπαρχουν αθλητες που η πλατη τους ειναι σαν ντουλαπες και δεν εχουν πιαστει ποτε.



    μια χαρα προγραμμα και ασκησεις εχει. οσο μγια τα κιλα? αμα θα αρχησει δηλαδη να ανεβαζει κιλα, θα κανει ποιο σωστη προπονηση η θα εχει κυνδινο να τραυματηστει? ας κανει τις ασκησεις σωστα και ας μην ανεβαζει κιλα.



    ναι αμε!! και λιγες ειναι!!



    ποιος ειπε οτι δεν επηρεαζει? με πλατη δεν γυμναζεις και ωμους?



    ακυρος και εδω. μια χαρα ασκησεις εχει και πιανει ολο τα φασμα της πλατης.



    καλα αλλο ενα ακυρο ποστ.

    ρε παιδια αν δεν ειστε σιγουροι για τα ποστ που κανετε, μην τα κανετε, η να εξηγητε και γιατι γραφετε κατι.
    εχετε συμβουλεψει καποιον και σιγουρα τον εχετε οδηγησει στον γρεμο, ενω τα ειχε μια χαρα στο προγραμμα του.
    καλα τα λές γιάννη
    η πλάτη είναι η μεγαλύτερη μυική ομάδα εκτός τα πόδια , οπότε σηκώνει και ποικιλία και μεγαλύτερο όγκο προπόνησης .
    υπάρχουν άτομα που μόνο μονόζυγο να κάνουν μπορεί η πλάτη τους να είναι τέλεια και άλλοι να πρέπει να δουλέψουν ποικιλία , σημασία έχει να γίνονται σωστα οι ασκήσεις και δεν είναι το ζητούμενο απλα να φορτώνουμε κιλα και επειδη αποτελείτε απο πολλους μυς , ακόμη και οι τραπεζοειδής στην πλάτη περιλαμβάνονται και ρομβοειδής , χρειάζετε κατα περίπτωση αλλαγές στην εξασκητική γωνία και διαφοροποιήσεις ώστε να πιάσουμε όλο το φάσμα μυών
    ενα παράδειγμα όταν καθόμαστε στο μηχάνημα κωπηλατικής ανάλογα με το ύψος και το άνοιγμα της λαβής εστιάζουμε και διαφορετικό σημείο της πλάτης

    και αυτα τα λέω αλλα και τα εφαρμόζω αν δείτε και στο πρόγραμμα που συνδιάζω την πλάτη με εκγύμναση τραπεζοειδών και πίσω ωμων , γιατι και οι πίσω ώμοι δουλεύουν με την πλάτη αλλα και οι δικέφαλοι

    σε ορισμένες ασκήσεις αν βάλουμε κιλα που δεν τα ελέγχουμε τοτε εστιάζουμε αλλου και κάνουμε λάθος την άσκηση όπως πχ κωπηλατική με μπάρα που χρειάζετε συγκέντρωση και σωστη εκτέλεση με αυστηρό στύλ , πράγμα που τα υπερβολικά κιλα δεν μας επιτρέπουν , ενω στον πάγκο για στήθος είναι διαφορετικα εκεί πιέζουμε σπρώχνουμε και η κίνηση είναι πιο ευκολα να γίνει σωστα , ενω στην πλάτη ταλαντεύετε το σώμα και χαλάει η συγκέντρωση εκεί που θέλουμε , άλλο βέβαια να γίνετε στις τελευταίες επαναλήψεις το λεγόμενο κλέψιμο κι άλλο απο την αρχή να κάνουμε με κλέψιμο .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία